Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όσο αφορά το Dolby Atmos δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν υπάρχουν πολλές ή stereo εγγραφές ενός μουσικού οργάνου. Το immersive που μας ενδιαφέρει αφορά τα ηχεία ύψους, και εκεί τα objects είναι μονοφωνικά. Στα ηχεία δαπέδου είναι stereo, όπως ήταν και στα 5.1 & 7.1 DD.

Αυτό βέβαια δεν αγγίζει το Auro3D. 🙂 Όπως στα ηχεία δαπέδου έτσι και στα ηχεία οροφής οι ήχοι όχι μόνο είναι stereo αλλά παίρνουν και 3D reverbs. Το ίδιο συμβαίνει και με τα objects.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
λες να φτάσουμε εκεί? όσοι βγάζουν ή ακούν μουσικές σε stereo να θεωρούνται... επαναστάτες περιθωριακοί; :p
Πριν 40 χρόνια λέγαμε οργανώσου με τ' όργανό σου. Τώρα θα λέμε οργανώσου με το στερεό σου :biggrin: :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όσο αφορά το Dolby Atmos δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν υπάρχουν πολλές ή stereo εγγραφές ενός μουσικού οργάνου. Το immersive που μας ενδιαφέρει αφορά τα ηχεία ύψους, και εκεί τα objects είναι μονοφωνικά.
Μια χαρά δουλεύει αυτό.

Ένα όργανο, σόλο άρπα. Σε Dolby Atmos.

Μόνο χωρική πληροφορία τα επάνω ηχεία, κάνουν όλη τη διαφορά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προσπερνώντας προς το παρόν τα σχόλια περί μουσικών (επαγγελματιών ή μη) και μουσικών παραγωγών (θα επανέλθω ωστόσο αργότερα, ελπίζω, καθώς έχει ζουμί), θέλω να σταθώ λίγο σε αυτό:



...το οποίο ισχύει και κατ'εμέ, δυστυχώς. Τα εργαλεία είναι φρέσκα και ενέχουν μια δυσκολία προσαρμογής για όσους έχουν επί σειρά ετών συνηθίσει σε μόλις δύο κανάλια (που και σε αυτά καμιά φορά, χάλια δουλειά γίνεται).

Επιπλέον, φοβάμαι πως πολλοί παραγωγοί υποκύπτουν (ακούσια ή μη) στην παγίδα του εντυπωσιασμού, με αποτέλεσμα εγγραφές που δεν ακούγονται φυσικές. Δε μου έρχονται τώρα συγκεκριμένα παραδείγματα, αλλά πχ στο Tidal κυκλοφορούν πολλές Dolby Atmos παραγωγές που κάθε άλλο παρά φυσικές κι ευχάριστες είναι. Όπως και να το κάνουμε, ένα πιάνο με ουρά που ακούγεται λες και κρέμεται πάνω από το κεφάλι σου δεν είναι φυσικό, αν μη τι άλλο εμένα με σκιάζει.

Είναι αυτά τα ακούσματα προϊόν upmixing του Tidal? Είναι επιλογή του παραγωγού? Δεν έχω ιδέα (κάπου είχαμε αναφέρει τι γίνεται ακριβώς εκεί αλλά δε θα το ψάξω τώρα). Από την άλλη υπάρχουν κάποιες παραγωγές που χαίρεσαι να ακούς στο repeat (και όχι, δεν εννοώ ΜΟΝΟ τον Moby αγαπητέ @costas EAR :oops: ).

Για να θυμάστε οι παλιοί και να μαθαίνετε οι νεότεροι, όταν ξεκίνησαν οι στερεοφωνικές εγγραφές είχε γίνει κάτι παρόμοιο: ο κιθαρίστας/πιανίστας/ντράμερ ήταν στη μια γωνία, η τραγουδίστρια στην άλλη, λες και της είχε πηδήξει το σκύλο και δε μιλιόντουσαν πχ... Το τότε πρωτόγνωρο εργαλείο του παραγωγού/ηχολήπτη, αυτό το left/right slide χειριστήριο στην κονσόλα του, πήρε κάμποσο να μάθουν να το χρησιμοποιούν με μέτρο. Τα ακούμε τώρα και χαιρόμαστε, κυρίως λόγω ρετρολαγνείας (και λόγω του ιδιαίτερου χαρακτήρα εκείνων των εγγραφών από τα μέσα του προηγούμενου αιώνα), όμως δεν ήταν (ούτε είχε, υποθέτω, ως σκοπό την) πιστή αναπαράσταση των σκηνικών δρωμένων.

Επιστρέφοντας στα του σήμερα: αν είναι η "άποψη" του μουσικού ή του παραγωγού, so be it, αν και πάλι θεωρώ πως το μέσο δεν κερδίζει από τέτοιες υπερβολές. Είναι φυσικά μεγάλο βήμα προς τα εμπρός το ότι ολοένα και περισσότερες πλατφόρμες αγκαλιάζουν (ενδεχομένως όχι αμερόληπτα, σίγουρα όχι ανιδιοτελώς) το Dolby Atmos ή γενικώς τον πολυκάναλο ήχο, αλλά από πλευράς παραγωγών το ξεσκαρτάρισμα δεν το γλυτώνουμε ως τελικοί ακροατές (δε χρησιμοποιώ τον όρο χρήστες γιατί είναι ενίοτε παρεξηγήσιμος όρος :cautious: ).

ΥΓ: επειδή γνωρίζω πως εδώ μέσα ό,τι γράφουμε μπορεί και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον μας, θα βάλω disclaimer: τα παραπάνω δεν αποτελούν υπαναχώρηση ως προς την προτίμησή μου για πολυκάναλο ήχο, ούτε αφορμή για επιστροφή στο δικάναλο. Σκουπίδια θα υπάρχουν ένθεν κι ένθεν, η δική μας δουλειά είναι να ξεχωρίζουμε τις ωραίες παραγωγές είτε σε πολυκάναλο είτε σε δικάναλο (απλά το τελευταίο το ακούμε πάντοτε upmixed). :biggrin:
H κατάσταση έτσι όπως την περιγράφεις εκτιμώ ότι δεν θα ισχύσει επειδή ειδικά τα immersive formats δεν διαμοιράζουν πλέον τα οργανικά είδωλα με panning ανάμεσα σε διακριτά κανάλια όπως γινόταν στο ξεκίνημα του δικαναλικού με τα φαινόμενα που αποκαλούσαν ΄΄ping-pong stereo΄΄ και στα προηγούμενα πολυκαναλικά έως 7 ηχείων.

Οι υπεύθυνοι στις immersive παραγωγές διαχειρίζονται όσα ηχητικά είδωλα σκοπεύουν να εισαγάγουν με τη μορφή αυτόνομων objects . Η τοποθεσία καθώς και προβλεπόμενη μετακίνηση καθενός object μέσα στη νοητή ηχόσφαιρα ορίζεται με τη λειτουργία επεξεργαστών και codecs τα οποία αναθέτουν την εκπομπή των απαραίτητων πληροφοριών σε υποσύνολα από πολλαπλά ηχεία.

Δηλαδή είναι αδύνατον να προέκυπταν λειτουργικά immersive master με τα όργανα καταμερισμένα ανά ηχείο. Η πειστική ή μη διαμόρφωση immersive πεδίου θα διαπιστώνεται επιτόπου, προτού να έχει ολοκληρωθεί δεδομένη παραγωγή.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δηλαδή είναι αδύνατον να προέκυπταν λειτουργικά immersive master με τα όργανα καταμερισμένα ανά ηχείο.
"με τα όργανα καταμερισμένα ανά ηχείο όχι", αλλά ακρότητες με ήχους (πέστα obects αν θες) από σημεία που δεν έχουν κ πολύ λογική μπορεί να προκύψει...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
"με τα όργανα καταμερισμένα ανά ηχείο όχι", αλλά ακρότητες με ήχους (πέστα obects αν θες) από σημεία που δεν έχουν κ πολύ λογική μπορεί να προκύψει...
Δεν γίνεται να προεξοφληθούν οι δημιουργικές εγκλίσεις καλλιτεχνών και παραγωγών... Από τεχνικής και μόνο πλευράς επισημαίνεται ότι κατά τις immersive μίξεις επίκεντρο προσοχής δεν είναι πλέον τα ηχειακά κανάλια αλλά τα ίδια τα objects.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
o_O
😱
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Για να εξηγήσω αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι όσον αφορά τα objects είναι σημεία στον χώρο παιδιά .
Για να δημιουργηθούν χρειάζονται τρία ηχεία . Τρία επίπεδα στον χώρο δημιουργούν ένα σημείο .
Ετσι είναι και τα objects του atmos και όχι ατμός στον χώρο μας .
Αν θα έχει 28 ή 140 είναι άλλο θέμα , όμως έτσι έχει το πράγμα .
Με άλλα λόγια ένα σημείο στον χώρο ορίζεται ως ή τομή τριών επιπέδων στον χώρο . Δλδ απαιτεί τουλάχιστον τρία ηχεία και το αντίστοιχο πρόγραμμα στον επεξεργαστή για να αποδωθεί .
Από ότι διαβάζω από τον υπέροχο κύριο kostas ear αυτό γενικά τείνει να γίνει η πεπατημένη ,
Αν είναι έτσι θα λυθούν πολλά προβλήματα ακόμα και των δικάναλων , που θα είναι downmixes του dolby atmos.
Κατά τα άλλα λοιπόν? όλα καλά ?
 
Last edited:


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Για αυτό σε μικρούς χώρους, μετράμε RT20 και RT30. Έχω κι από αυτές τις μετρήσεις, εάν θες να ρίξεις μια ματιά.

Και να ήθελες, δεν θα μπορούσα να στη δείξω, διότι προστατεύεται από τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού της. :)
Εσυ αληθεια γιατι πεταγεσαι σαν κατσαριδα καθε φορα ?

Γιατι ολο πεταγεσαι και λες εχω το ενα, εχω το αλλο, θες να τα δεις και μετα λες το κορυφαιο οτι δεν μπορεις να τα δειξεις γιατι προστατευονται απο δικαιωματα και αλλες τριχες ?

Δεν σε ρωτησα ποτε αν εχεις μελετη του χωρου σου ουτε και σου ζητησα ποτε να την δω. Ποιος χ@στηκε αν εχεις ή οχι ?
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Για να δημιουργηθούν χρειάζονται τρία ηχεία . Τρία επίπεδα στον χώρο δημιουργούν ένα σημείο .
Κατά τα άλλα λοιπόν? όλα καλά ?
Κυριε Γιαννη 3 επιπεδα μπορει και να μην συναντηθουν ποτε, μαλλον το μπερδεψατε με το : 3 σημεια στον χωρο σηματοδοτουν ενα επιπεδο ;)

Εξ' αλλου ο ηχος μεταδιδεται σφαιρικα και ετσι 3 σφαιρες μπορουν να εχουνε κοινο σημειο καπου. Ισως αυτο να θελατε να πειτε και το μπερδεψατε,
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Εσυ αληθεια γιατι πεταγεσαι σαν κατσαριδα καθε φορα ?

Γιατι ολο πεταγεσαι και λες εχω το ενα, εχω το αλλο, θες να τα δεις και μετα λες το κορυφαιο οτι δεν μπορεις να τα δειξεις γιατι προστατευονται απο δικαιωματα και αλλες τριχες ?

Δεν σε ρωτησα ποτε αν εχεις μελετη του χωρου σου ουτε και σου ζητησα ποτε να την δω. Ποιος χ@στηκε αν εχεις ή οχι ?
Πρώτον, δεν σε χαρακτήρισα ποτέ ως τώρα, οπότε, θα σου πρότεινα να μην το κάνεις ούτε εσύ. Δεύτερον, θα σου πρότεινα να (μου) μιλάς λίγο πιο όμορφα. Δεν έχω πάρει warning ή/και ban στη μέχρι τώρα παρουσία μου στο forum και με βάζεις σε πειρασμό.:)

Τρίτον, είσαι μιας ηλικίας, όπως μας έχεις πει, οπότε, πήγαινε μέχρι έναν οφθαλμίατρο να σου μετρήσει την όραση μπας και ξεκινήσεις να διαβάζεις πιο καθαρά και να καταλαβαίνεις τι γράφω. Η μελέτη προστατεύεται από τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού της. Οι μετρήσεις στις οποίες αναφέρομαι, είναι δημοσιευμένες, εδώ, στο forum, στο thread μου συγκεκριμένα, οπότε εάν θέλεις να τις δεις, μπορείς.

Υ.Γ.: Πνευματικά δικαιώματα = τρίχες, σύμφωνα με τα γραφόμενά σου. ΟΚ, θες να διαθέσεις δημόσια και δωρεάν, στο forum, το λογισμικό που δημιούργησες για μετρήσεις χώρου;
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Πρωτον δεν ειπα πως εισαι κατσαριδα, ειπα πως πεταγεσαι σαν κατσριδα, εχει διαφορα !

Δευτερον μια λες οτι δεν μπορεις να δειξεις την μελετη σου λογω δικαιωματων και μετα λες πως την εχεις δημοσιευσει καπου.

Τριτον δεν χρειαζομαι να δω την μελετη σου ουτε και σου ζητησα ποτε να την δω !! Ποσο πιο απλα να το πω ?

Τεταρτον μην μπερδευεις ενα προγραμμα με μια μελετη για την οποια πληρωσες. Πχ μια μελετη ενος κτηριου για την οποια πληρωσες μπορεις να την δειχνεις οπου θες !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πρωτον δεν ειπα πως εισαι κατσαριδα, ειπα πως πεταγεσαι σαν κατσριδα, εχει διαφορα !

Δευτερον μια λες οτι δεν μπορεις να δειξεις την μελετη σου λογω δικαιωματων και μετα λες πως την εχεις δημοσιευσει καπου.

Τριτον δεν χρειαζομαι να δω την μελετη σου ουτε και σου ζητησα ποτε να την δω !! Ποσο πιο απλα να το πω ?

Τεταρτον μην μπερδευεις ενα προγραμμα με μια μελετη για την οποια πληρωσες. Πχ μια μελετη ενος κτηριου για την οποια πληρωσες μπορεις να την δειχνεις οπου θες !
για ''επαγγελματίας'' που λες ότι είσαι...δεν κατέχεις πολλά βασικά πράγματα στον χώρο...αποδεδειγμένα

ο Γιώργος...είναι το μόνο μέλος που γνωρίζω να έχει πληρώσει για μελέτη και κατασκευή....
την κατασκευή μας την έχει παρουσιάσει με φωτό βήμα βήμα....στο νήμα του

η μελέτη του όμως προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα γιατί αποκαλύπτει μεθόδους λύσεων και χρήση υλικών +το αναγράφει κιόλας πάνω ρητά ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε δημοσιοποίηση (το έχω δει αυτό το κομμάτι του φύλλου)....
τώρα εσύ μπορείς να λες ότι θέλεις...όπως πάντα....αλλά είπαμε...άλλες οι εποχές σου και έχεις μείνει εκεί

από εκεί και μετά δεν θα σου κάνω παρατήρηση πουθενά ως προς τον τρόπο γραφής σου....γιατί όσο γράφεις εκτίθεσαι και κάνει καλό σε πολλά μέλη
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
1. Δεν ειστε σε θεση να κρινεται τις γνωσεις μου.
2. Ποτε δεν του ζητησα να μου δειξει κατι.
3. Αν διεπραξα κατι επιληψιμο μην δισταζετε να εφαρμοσετε τα πρεποντα.
4. Αν ο καθενας (δεν εννοω εσας μιας και ευκολα συμπεραινει κανεις ποιος ειστε) εγραφε επωνυμα θα εβλεπε ο καθενας ποιος εκτιθεται.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε....
καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο ως ''επαγγελματίας'' παλιών καλών εποχών να σταθείς σε ένα αυξημένο επίπεδο γνώσεων και μελών....αλλά εδώ κυνηγάμε το απόλυτο....την F1 ....και απο εκεί και μετά προσπαθούμε να την εφαρμόσουμε στην πίστα καρτ της γειτονιάς μας
αν δεν το αντέχει ο εγωισμός σου....απλά σταματάς


4. Αν ο καθενας (δεν εννοω εσας μιας και ευκολα συμπεραινει κανεις ποιος ειστε) εγραφε επωνυμα θα εβλεπε ο καθενας ποιος εκτιθεται.
εδώ είναι φόρουμ...όχι μητρώο του Δήμου....+ υπάρχει κανονισμός gdpr

αυτές τις σκαλουμπακικές μαγκιές καφενέ ''ποιος είσαι εσύ'' ...κλπ να τις αφήσεις εδώ μέσα

και με ΑΦΜ να τα κανουμε τα αβαταρς....δεν θα αλλάξει κάτι στο ανεπαρκέστατο γνωστικό σου επιπεδο...ούτε και στο επίπεδο συμπεριφοράς σου φυσικά
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Οπως προειπα δεν ειστε σε θεση να κρινετε τις γνωσεις μου ουτε και να φερεστε τοσο αναγωγα !!

Το οτι ειστε εισαγωγεας και Moderator δεν σας δινει αυτο το δικαιωμα !!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top