Περί οθόνης

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.608
Reaction score
27.956
Οσον αφορα τον ηχο αυτό που γραφεις δεν συμβαινει. Εχω τρια ιδια ηχεια. Το μεσαιο ειναι χαμηλα και στραμενο προς τα επανω (κοιταζει αυτια) . Σε καμμια περιπτωση δεν ακους τον ηχο απο χαμηλα. Αυτο συμβαινει ειτε βλεπεις ταινια ειτε ακους μουσικη.

Για τα υπολοιπα να συμφωνησω.
Τα ίδια έλεγα και εγώ μέχρι να βάλω το κεντρικό μπροστά από την οθόνη στο κέντρο σαν να ήταν από πίσω της. Υπάρχει αισθητή διαφορά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι μπορεί να το ακούς έτσι(και όχι μόνο εσύ) εγώ όπου έχω ακούσει αρκετά συστήματα τα τελευταία 20 χρόνια, καταλαβαίνω ότι είναι πιο χαμηλά, έστω και λίγο όταν είναι. :biggrin:
Post automatically merged:

Ηχοπερατη οθόνη και πίσω τα ηχεία... Άντε τα LR έξω από αυτή και δίπλα της.... Η διαφορα ακόμα και της απόστασης των ηχείων από την οθόνη είναι αισθητή..
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Ναι αλλα εγω τα ειχα στο κεντρο και τα πηγα χαμηλα και ότι ωρα θελω τα ξαναβαζω στο κεντρο. Για καθαρα ψυχολογικούς λογους θα το βαλω παλι στο κεντρο. Δεν καταλαβαίνω διαφορά. Μαλιστα εχω παιξει με το υψος. Τα δοκιμασα και ψηλοτερα και χαμηλοτερα. Δεν καταλαβα διαφορα από το κεντρο.

Γι αυτο προτιμω να μην βλέπουμε καθολου τα ηχεια, να είναι όλα τα μηχανήματα κρυμμενα. Ηχοπερατο υφασμα σε ότι χρωμα θελεις και βλέπεις μονο ότι εχεις σαν προβολικο μεσο. Οποτε γινεται μετα απολυτως ξεκαθαρο το τι ακους κι από που ακούγεται.

Στην ουσια εστιάζεσαι στο πραγματικο γεγονός που παρακολουθείς (οπτικα και ακουστικα)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μην παίζουμε τώρα πάνω - κάτω.. Βάλτο όπου σε βολεύει..

Το ότι δεν καταλαβαίνεις διαφορά κάτι φταίει, δλδ έπρεπε να καταλαβαίνεις την διαφορά.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Τρια ίδια ηχεία πίσω από την οθόνη είναι το πιο ιδανικό και μάλιστα σε baffle wall ώστε ο ήχος να φαίνεται ότι έρχεται πίσω από όλη την οθόνη και όχι από κάποιο ηχείο. Το χειρότερο είναι το κεντρικό ηχείο να είναι πιο μικρό από τα lr και μετά να είναι και πιο χαμηλά... Εκεί γ@μ#... Ολα
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Τρια ίδια ηχεία πίσω από την οθόνη είναι το πιο ιδανικό και μάλιστα σε baffle wall ώστε ο ήχος να φαίνεται ότι έρχεται πίσω από όλη την οθόνη και όχι από κάποιο ηχείο. Το χειρότερο είναι το κεντρικό ηχείο να είναι πιο μικρό από τα lr και μετά να είναι και πιο χαμηλά... Εκεί γ@μ#... Ολα
Ναι, αλλά δε τις συμπαθώ καθόλου τις ηχοπερατες οθόνες. Απαιτούν αρκετούς συμβιβασμούς στο οπτικό κομμάτι. Να μου πεις κι οι άλλες οθόνες προκαλούν ηχητικους.
Pick your poison...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο κινηματογραφος ειναι με τρουπιες οθονες, αυτο προβλεπεται κατα την παρακολουθηση βιντεοταινιας η βιντεομουσικης

το λεει και η trinnov :lolsign:

Guideline 1: The included horizontal L-R angle should match
the viewing angle.
The L-R angle should match the viewing angle formed by the
screen so that the audio and video images match closely. If the

home theatre system is used mainly for movies, the L and R loud-
speakers should be behind the (acoustically transparent) screen

and as close as practical to the edges of the screen. In this case,
the L-R angle is slightly narrower than the viewing angle.
If the system is used for movies but also music/TV programs, it
is best to place the loudspeakers next to the side of the screen to
avoid the occlusion of the screen and improve the transparency of
the sound. In this case, the horizontal audio angle is slightly wider
than the viewing angle but at the same time closer to the ideal
stereo angle of 30°, which is preferred for this application.

εχετε δει πουθενα να γραφουν μουσικη η ταινιες με το κεντρικο στο πατωμα ;
....εκτος και αν εγραφε ο vastsar που δεν ακουει την διαφορα...:lolsign:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Επειδή έχω το κεντρικό ηχείο σχετικά ψηλά και δε μπορώ να το κατεβάσω για πολλούς και διαφόρους λόγους, υπάρχουν ημι-ηχοπερατές οθόνες; Δηλαδη να είναι από τη μέση και κάτω για παράδειγμα με τρύπες και απο πάνω κανονική;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Δηλαδη να είναι από τη μέση και κάτω για παράδειγμα με τρύπες και απο πάνω κανονική;
Θα πάρεις βελόνα και θα τρυπήσεις αλύπητα μόνο μπροστά απο το κεντρικό, ή θα κατασκευάσεις miniperforator. :roflmao:
Κάτι σαν αυτά που φτιάχνουν τα γραμματόσημα θέλεις. :biggrin:


Επίσης, οι κινηματογράφοι πολλών θέσεων δεν έχουν τρύπιες οθόνες αλλά πανί, ύφασμα αφού είναι φθηνό. Και ραφές. >:(
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και μια απλη κατασταση ..... :tongue: :biggrin:

με αυτες τις ηχοπερατες δεν θα βλεπετε καλα .... :lolsign:

 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Καλησπέρα,

Έχω μια σταθερή οθόνη και θελω να την αποθήκευσω. Τι πρέπει να προσέξω και ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος αποθηκεύσεις του πανιού;

Ευχαριστώ
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.610
Reaction score
94.517
ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος αποθηκεύσεις του πανιού;
Πιστεύω να το βγάλεις και να το τυλίξεις σε ρολό.
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ακόμα και αν έχω δυνατότητα αποθήκευσης όπως είναι, για να το μετακινήσω δεν θα πρέπει να το μαζέψω πρώτα;

Το θέμα είναι που θα βρω ένα ρόλο σε τέτοιο μέγεθος για να τυλίξω το πανί γύρω γύρω.
Αν έχετε καμία ιδέα με ενημερώνετε.
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Ρώτησε για tube για πολιτικούς μηχανικούς η ζωγράφους κλπ
Εγώ θα ρωτούσα στο πλαίσιο πχ πρώτα
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.610
Reaction score
94.517
που θα βρω ένα ρόλο σε τέτοιο μέγεθος για να τυλίξω το πανί γύρω γύρω.
Αν έχετε καμία ιδέα με ενημερώνετε.
Πήγαινε σε μαγαζί υδραυλικών και πάρε σωλήνα αποχέτευσης μήκους το ύψος της οθόνης.

Φ63 ή φ75 είναι ιδανικές πιστεύω και είναι φθηνή.
 

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Πήγαινε σε μαγαζί υδραυλικών και πάρε σωλήνα αποχέτευσης μήκους το ύψος της οθόνης.

Φ63 ή φ75 είναι ιδανικές πιστεύω και είναι φθηνή.
Σωστός !!!!!
Και 2 τάπες ...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.566
Μηνύματα
2.865.747
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top