Περί σαμπ το ανάγνωσμα...

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ναι έχεις δίκαιο, το βλέπω από το κινητό. Φαίνεται πάντως ξεκάθαρα ότι είναι κομμένο.
Και τα 30 θάνατος είναι για τα ακουστικά της πλάκας του κινητού ή των ηχείων αυτοκινήτων.
Να μην πω και για τα μισά και πλέον χαι φαι του σαλονιού
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Σε αυτή που ανέβασες ισχυει.
Δεν βλέπετε πως βουτάει με 24 db κάτω από τα 40;
@Bhutia υπάρχει μουσικό περιεχόμενο αλλά για λόγους ασφαλείας κόβεται.
Τα έχουμε πει και άλλες φορές, τώρα τουλάχιστον υπάρχει και το βίντεο απ την Άνταμ που το εξηγεί άρα εγώ την γλίτωσα, βρείτε τα με τους ηχοληπτες
Σε πληροφορώ ότι το βίντεο της ADAM που παρατέθηκε δικαιώνει την αντίθετη γνώμη,αφού υποστηρίζει ότι το συχνοτικό περιεχόμενο κάτω των 40 Hz θα ήταν σκόπιμο ν'αποκοβόταν για να μην προέκυπταν εντελώς ανισόρροπα διάφορες μίξεις-master σε περιπτώσεις όπου ο υπεύθυνος για την επισκόπηση ηχητικός μηχανικός δεν θα διέθετε τις σχετικές μονάδες sub στον εξοπλισμό του.
Δηλαδή να μην παίζει κιχ κάτω από 30 κύκλους;

Ναι, κατά βάση μπορεί να ισχύει αυτό, αρκεί στους 30 κύκλους να βγάζει τους πύρινους δαίμονες της κόλασης, κι όχι εκεί να "ξεψυχάει" με προθανατιο ρογχο.

Βεβαίως βεβαίως, και γιατί να το κρυψωμεν άλλωστε, αν στους 30 κύκλους σπαν τα ντουβάργια, η πραγματική απόκριση δε θα σταματάει μαχαίρι εκεί, αλλά σίγουρα επεκτείνεται μια οκταβα κάτω.
Φίλτατε Ear,εάν υποψιαστώ ότι ούτε εσύ καταλαβαίνεις όσα γράφω,τότε μπορεί να...πάψω να γράφω. ;)
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Στις σύγχρονες ηχογραφήσεις υπάρχει μπόλικο περιεχόμενο κάτω από τους 40...
Αν και δεν είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης οπότε η γνώμη μου μπορεί να μην έχει ιδιαίτερη αξία, στις μίξεις μου, προσπαθώ να κόβω κάτω από 30 αρκετά απότομα καθώς και να τονίζω τις αρμονικές από το χαμηλό περιεχόμενο... σε μια προσπάθεια να μπορέσει το χαμηλό στο τελικό αποτέλεσμα να ακουστεί κάπως και σε lo fi συσκευές...
Δύσκολο πράμα το mix όταν έχεις γαμάτο περιεχόμενο σε χαμηλές.... πρέπει να αποφασίσεις το balance της ποιότητας από τη μια μεριά και της δυνατότητας να παίζει "παντού" από την άλλη...
Αν οι ηχολήπτες ξέρανε πως θα ακουστούν σε συστήματα τύπου costas EAR... θα φτιάχνανε ακόμα πιο γαμάτες μίξεις σε χαμηλό...
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Για το Dynaudio Core Sub


"For GBP 3150 or around EUR 3520, this sub had better shake the ground like the Death Grips’ live show. "

Δεν είν κακό για φλατ απόκριση 13-165Hz... (120dB !!!)
Δε ξέρω αλήθεια αν με 3,5Κ μπορεί κάποιος να το φτιάξει στο ίδιο μέγεθος με και με τις ίδιες ευκολίες (DSP).
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Δεν θα τόλεγα. Μάλλον θέμα γούστου είναι :roflmao:

Conclusion

It may seem that I’m stating the obvious, but given the same driver size and amplifier power, in home theaters ported subs have the advantage over sealed subs. After all, the raison d’être of ports is to increase the output at low frequencies, and more output will yield a more viscerally tactile listening experience of the demanding soundtracks of many of today’s films. Many people, however, must contend with other mitigating factors when choosing a sub, and may not have the luxury of making a choice based on performance alone. These factors may include cost, size, and décor. Since my home theater is also a communal rec room, I chose the SB-3000 over the PB-3000 for the former’s smaller size. I was stunned when I first unpacked the PB-3000 -- compared to the SB-3000, it’s imposing and BIG.

 



Μηνύματα
501
Reaction score
705
τελικα με το μεγαφωνο τιμολογει η εταιρια
περιπου 1000 το 9 , περιπου 2000 το 18, περιπου 4000 το core
Εντωμεταξύ και τα άτιμα είναι και πολύ μικρά-μαζεμένα!!!
Έχει κανείς εμπειρία από το 18S να μας πει πως παίζει το ρημάδι 8-)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για σχετικά μικρού όγκου χώρους ακρόασης (για στάθμες αναφοράς) θα είναι εξαιρετική επιλογή και σε πολύ λογικό κοστολογιο.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ενδιαφέρουσα ανάλυση για την εγκατάσταση καρδιοειδών υποβαθύφωνων σε μεγάλους χώρους.

Μ' αρέσει αυτό!



Το ένα δωδεκάϊντσο υπάρχει ήδη στα ηχεία μου με το crossover στη σωστή συχνότητα...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ήρθε στην κατοχή μου (πρέπει να ακολούθησα κάποιο link από τα threads στο forum, δεν θυμάμαι ποιο) ο - δωρεάν - οδηγός της Acoustic Frontiers με τίτλο "Guide to bass optimization". Συνοπτικός (20 σελίδες κειμένου και γραφικών παραστάσεων) και περιεκτικός. Όποιος ενδιαφέρεται, pm.
Θα το εκτιμούσαν κι εγώ, ευχαριστω
 


Μηνύματα
112
Reaction score
127
Δύσκολα σχεδόν πάντα, όπως το έγραψα:

Ακόμα και στο 1/4 να το έχεις, πάλι μπορεί να σου κάθεται μέσα στην οθόνη σε συμμαζεμένο χώρο.

Στη γωνία κάτι γίνεται, και πάλι είναι θέμα η στήριξη ενός μεγάλου βάρους και όγκου σαμπ στο μισό του ύψους του δωματίου (χονδρικά στο 1,5μ. από το δάπεδο πρέπει να έρθει το μέσο του μεγαφώνου) και να διαχειριστείς και τους κραδασμούς του σαμπ..
Στις σύγχρονες ηχογραφήσεις υπάρχει μπόλικο περιεχόμενο κάτω από τους 40...
Αν και δεν είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης οπότε η γνώμη μου μπορεί να μην έχει ιδιαίτερη αξία, στις μίξεις μου, προσπαθώ να κόβω κάτω από 30 αρκετά απότομα καθώς και να τονίζω τις αρμονικές από το χαμηλό περιεχόμενο... σε μια προσπάθεια να μπορέσει το χαμηλό στο τελικό αποτέλεσμα να ακουστεί κάπως και σε lo fi συσκευές...
Δύσκολο πράμα το mix όταν έχεις γαμάτο περιεχόμενο σε χαμηλές.... πρέπει να αποφασίσεις το balance της ποιότητας από τη μια μεριά και της δυνατότητας να παίζει "παντού" από την άλλη...
Αν οι ηχολήπτες ξέρανε πως θα ακουστούν σε συστήματα τύπου costas EAR... θα φτιάχνανε ακόμα πιο γαμάτες μίξεις σε χαμηλό...
Εντωμεταξύ και τα άτιμα είναι και πολύ μικρά-μαζεμένα!!!
Έχει κανείς εμπειρία από το 18S να μας πει πως παίζει το ρημάδι 8-)
Το 18S το έχει ο μπουτιας.Ρωτα τον.
Δεν είναι εύκολο εγχείρημα. Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί, έχω στόχο να το υλοποιήσω, αλλά στο θέμα της στήριξης, θέλει σημαντική δουλειά και σκέψη...

Όμως τα σχεδιαγράμματα που ανέβασε ο νταποστ, τα έχω ως θεωρία μέσα στο μυαλό μου εδώ και χρόνια, εξ'ου και η πρόταση τοποθέτησης που έκανα παλιότερα, άνευ σχεδιαγραμμάτων τότε. ;)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Να πούμε και τίποτα σοβαρό?
Έτσι, για να μαθαίνουμε οι νέοι.
Αυτές οι διατάξεις είναι σωστές ή πρέπει τα σαμπς να πάνε αλλού?
Αν δεν είναι σωστές, γιατί τις προβάλλουν οι εταιρείες?
Θνξ !
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτές οι διατάξεις είναι σωστές ή πρέπει τα σαμπς να πάνε αλλού?
Εκ πρώτης, και οι δύο δείχνουν αρκετά σωστές, διότι φαίνονται φρι φιλντ, πολύ μακριά από τοιχωματικά όρια δηλαδή.

Ιδίως το δεύτερο, που διαθέτει καρδιοειδη αρχιτεκτονική και στο σαμπ και στον δορυφόρο, είναι σωστή οποιαδήποτε τοποθέτηση σε απόσταση μεγαλύτερη των 50 cm από τον πίσω τοίχο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Αυτές οι διατάξεις είναι σωστές ή πρέπει τα σαμπς να πάνε αλλού?
Τις περισσότερες φορές πρέπει να πάνε αλλού. Αλλά τότε δεν θα χωράνε σε μια φωτό :lolsign:

Σοβαρά τώρα, οι συγκεκριμένες φωτό είναι ως προτάσεις φουλρέιντζ ηχείων. Παίρνεις μετά και έξτρα σαμπ. :lolsign:

Σε κάποιους χώρους, με πολλά κομμάτια (πολυκάναλο) θα μπορούσε να λειτουργήσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top