Περί σαμπ το ανάγνωσμα...

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σκεφτόμουν και εγώ να ανεβάσω κάτι απο το συγκεκριμένο άρθρο, μου έδωσες αφορμή. Οσον αφορά την χρήση σαμπς με μεγάλα ηχεία, που ίσως νομίζουμε πως δεν χρειάζονται. Να σημειωθεί πως αυτά αναφέρονται σε περιοδικό για χαϊεντάδες, όχι για τεχνοκράτες!!!

Although Alexx puts out plenty of hefty bass on its own, McGrath added the two massive Subsonics to show how the addition of carefully adjusted subs can increase the sense of air and space, and make a presentation more three-dimensionally compelling. The Subsconic was phase-coherent with Alexx, extended down to 8Hz, and crossed over at 32Hz, with rapid roll-off above that. When McGrath switched it off and on and off again, its contribution to three-dimensional reproduction was uncanny.
Read more at https://www.stereophile.com/content/superb-sound-definitives-music-matters-14#87jjPRGc2a0syJJ9.99

Αυτά ακριβώς που λέμε δηλαδή, και γινόμαστε κακοί :D
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Αυτά τα γουίλσον δεν τα γουστάρω καθόλου

ούτε τα ονόματά τους...
[DOUBLEPOST=1553003304][/DOUBLEPOST]Δηλαδή... σ' αυτήν εδώ τη συστηματάρα :hi::hi::hi:, υπάρχει λάθος με τα σαμπς??
Μερικές ακόμα φωτογραφίες ...


View attachment 121453

View attachment 121452

View attachment 121454

Αυτό είναι το μενού του aurender...
Αυτή την στιγμή έχει 514 sacd (dsd) από σύνολο 4948 δίσκων !!!



View attachment 121455
[DOUBLEPOST=1552946487][/DOUBLEPOST]Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια .
:hi:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν το φορέσεις για σκουλαρίκι, μπορείς.
Όπου θες κρυψτο, πάνω από 70 κύκλους θέλω 1/4 του δευτερολέπτου για να σου δείξω που είναι το σαμπ. 60-70 θέλω λίγο παραπάνω. :p
Με το δάχτυλο να σου δείχνω που βρίσκεται.. :p

Και συ μπορείς. Δες το. Δηλαδή, άκου το.:D
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Στα 80 κομμένο ακούγεται η θέση του ίσως γιατί δεν είναι τοίχος τα 80hz....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Βάλε ένα τόνο 70 κύκλους, και ξαναμιλάμε.
Δεν είναι έτσι όπως τα λες...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εξαρτάται από:
Την συχνότητα
Τον χώρο
Το φίλτρο
Το αν η καμπίνα του σαμπ “κουδουνίζει”

Εγώ οριακά εντοπίζω στα 80hz, αλλά τις προάλλες εντόπισα στα 40Hz:o. Δεν ξέρω γιατί, κάτι απο τα παραπάνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλά ακούς. ;)

Να θυμηθώ να σου φέρω την Πέμπτη ένα σιντί με τόνους.

Έλα μια μέρα να τα ακούσεις από το 870, να γελάς..
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτά τα γουίλσον δεν τα γουστάρω καθόλου

ούτε τα ονόματά τους...
[DOUBLEPOST=1553003304][/DOUBLEPOST]Δηλαδή... σ' αυτήν εδώ τη συστηματάρα :hi::hi::hi:, υπάρχει λάθος με τα σαμπς??
τα sub καλα είναι τα ηχεία είναι πολύ πίσω
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Nα ρωτησω λιγο τι παιζει σε αυτη την τοποθετηση ?

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0013/9716/2041/files/AU_DS_opposing.gif?v=1541706022

Επισης τι γινεται οταν δυο sub ''αλληλοακυρωνονται '' ? Τι σημαινει στην πραξη, πως το καταλαβαινει καποιος αρχαριος , πως το τεσταρει ? Εχουμε καποιο ακουστικο διαγραμμα κακης τοποθετησης να καταλαβουμε (για χαρη της μαθησης ) τι περιπου συμβαινει ?
Συμβαίνει αμοιβαία εξουδετέρωση σε θεμελιώδεις ρυθμούς,Διότι οι αντικρινές γωνίες στα άκρα μιας διαγωνίου θα διεγείρουν ρυθμούς συντονισμού με αντίστροφες μεταξύ τους πολικότητες.Θα πρέπει όμως να μένουν και οι δύο υποβαθύφωνες μονάδες κολλημένες με όμοιο τρόπο καθεμία ΄΄τιμωρία΄΄ στη γωνία της.

Και γιατί όχι η τοποθέτηση να ίσχυε στο δάπεδο για το ένα άκρο διαγωνίου και το απέναντι άκρο διαγωνίου να είχε εφαρμοστεί στην αντίστοιχη τρίεδρο γωνία της...οροφής,για να περιλαμβανόταν και η θεμελιώδης ιδιοσυχνότητα από το ύψος...

Για το δεύτερο σκέλος,η σελίδα του mini-DSP παρέχει χαρακτηριστικά παραδείγματα στην ευθυγράμμιση των sub

που τα έχει αντιπαραβάλει προς απόκριση τριών sub χωρίς διορθωτική επέμβαση:
https://www.minidsp.com/applications/home-theater-tuning/tuning-multiple-subs
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Προσωπικά από τότε που προσέθεσα το πρώτο sub σε στερεο σύστημα δε μπόρεσα ποτέ να γυρίσω πίσω και πάντα πίστευα από τα 2.0 που άκουγα (και ultra high end) οτι κάτι έλειπε. Συο πίσω μέρος του μυαλού μου βέβαια είχα, ότι δεν έιχα ακούσει πολύ πολύ σοβαρό "ολοκληρωμένο" ηχείο και μετά είδα αυτό:



Και δε μιλάμε για τα Alexadria αλλά τα Whamm και μάλιστα με ζεύγος sub ούτε καν ένα...
E τέλος είπα δεν υπάρχει σωτηρία, χωρίς sub είναι κουτσό το σύστημα...
Κάποια στιγμή πρέπει να δω και το δικό μου χώρο γιατί προς το παρόν, ακουστηκά δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα απλά ζω σαυτόν (τα γνωστά γυναίκα, οικογένεια κτλπ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Και δε μιλάμε για τα Alexadria αλλά τα Whamm και μάλιστα με ζεύγος sub ούτε καν ένα...
Και σωστά τοποθετημένα! ;)

E τέλος είπα δεν υπάρχει σωτηρία, χωρίς sub είναι κουτσό το σύστημα...
Δυστυχώς, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
Πικρή, γιατί μας βάζει σε έξοδα (αγορά σαμπ).
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Και σωστά τοποθετημένα! ;)

Δυστυχώς, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
Πικρή, γιατί μας βάζει σε έξοδα (αγορά σαμπ).
Ευτυχώς εμένα με βάζει και σε δράση γιατί παλέυω να τα φτιάξω μόνος μου.
Ιδανικά έχω υπολογίσει ότι θα είμαι ΟΚ με 4 Sealed 18" Ultimax (εύχομαι το διαζύγιο να μην είναι απόνερο του σετάπ :roflmao: ).
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. :p:D
Χμμμμμμμμμ
λες? :biggrin:
Εντωμεταξύ εμένα η σαλοντραπεζαρία είναι μακρόστενη, στέλνω οικογένεια διακοπές, τη γεμίζω ηχεία γυρνάνε, συνοπτικές διαδικασίες, φεύγουν όλα, μένει μια οθονάρα προβολής τα 4 Ulti 11 περιφερειακά (ταβάνια πλαινούς τοίχους παντού!!) και τέτοια :rofl::rofl::rofl:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ήρθε στην κατοχή μου (πρέπει να ακολούθησα κάποιο link από τα threads στο forum, δεν θυμάμαι ποιο) ο - δωρεάν - οδηγός της Acoustic Frontiers με τίτλο "Guide to bass optimization". Συνοπτικός (20 σελίδες κειμένου και γραφικών παραστάσεων) και περιεκτικός. Όποιος ενδιαφέρεται, pm.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ήρθε στην κατοχή μου (πρέπει να ακολούθησα κάποιο link από τα threads στο forum, δεν θυμάμαι ποιο) ο - δωρεάν - οδηγός της Acoustic Frontiers με τίτλο "Guide to bass optimization". Συνοπτικός (20 σελίδες κειμένου και γραφικών παραστάσεων) και περιεκτικός. Όποιος ενδιαφέρεται, pm.
Στείλε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το διάβασα.
Έχει καναδυό τρία φάουλ, αλλά γενικά είναι πολύ καλό.

Το ένα μεγάλο φάουλ είναι όσον αφορά το δήθεν μειονέκτημα των μπας ριφλέξ ότι αφορά τον όγκο τους, και το δεύτερο για την προβολή του ypao άνωθεν του Dirac, που είναι ανέκδοτο...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Αρα, συστήνεται σε άσχετους/αρχάριους σαν κι εμένα - έτσι, για να πάρουμε μια πρώτη ιδέα;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top