Περί subwoofer η ερώτηση

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ανοιγωμε τη καρδια μας και μας 'ε μαχαιρωνετε ...
- εγω στο Gig Harbor θα παω αμα μεγαλωσω και θα πηγαινω στο χαϊενταδικο του χωριου να καθωμαι να πινω τα λαγκαβουλι μου - να γροικω τσι λαμπες μου - με τα φιδοκαλωδια και τα γουφερακια τα 5μισαρια απο τα 4 μετρα - να το κατεχετε ...
- γιαντα υπαρχει θεμα με ντο σκουφο μρε κοπέλια ? κι εγω τονε φωρω εδα απου κανει κρυο - χαλα τσι μεσαιες ή πραμα τεθιο ?
- αμα φορεις το σκουφο εισαι χιπστερας ? ειναι κακο πραμα ετονα ? εμεις επαε στο χωριο δε τα κατεχωμε 'τανα ... εγω τονε φωρω για ειναι ο τσουκος μου σα ντου γιουλμπινερ ενα πραμα ...
ανοιγωμε τσι καρδιες μας και μας τσι πετατε στα τσιμεντα
μεχρι κι ο μπουτια αποκαλυψε τη συστηματαρα ντου (μια εκ φανταζομαι) απου ειχετε φαωθει παλαιοθεν και δε ντου βαλετε ενα λαϊκ ...
:drinks:
Έχω αρχίσει και καταλαβαίνω σχεδόν ό,τι γράφεις μρε ολντυ!
Είτε εσύ έχεις χάσει τη φόρμα σου ή εγώ έχω κάνει βήματα προόδου στην αρχανοζανή διάλεκτο!
Μια απορία μόνο...αν το γροικώ σημαίνει ακούω, ο κουφός λέγεται και αγροίκος;:p
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
Λάθος, προς εσένα είναι ο θαυμασμος που παίρνεις στην επιφάνεια μερικές από τις τρελλιτσες του Μπουτχια. Η άποψη σου πάντως είναι λάθος, όχι εντελώς όμως. Υπάρχει αντικειμενική δυσκολία στην ενσωμάτωση των υπογουφερ σε συστήματα αλλά αυτό είναι αναγκαίο. Γι αυτό είναι πιο εύκολο να πάρεις ένα τριδρομο ηχείο για το οποίο έχει φροντίσει ο κατασκευαστής να το μεγειρεψει όπως πρέπει και όσο μπορεί.

Προς τον νηματοθετη: μπορείς πολύ εύκολα για το σύστημα σου να πάρεις ένα υπογουφερ με εισοδους/εξόδους υψηλής στάθμης (καλώδια ηχειων). Μετά πάρε την υπηρεσία ενός ειδικού να στο ενσωματώσει.
Eπαναληψη στα γνωστα..............
Δυστυχως σε αλλη θεση παιζει καλα το γουφερ και σε αλλη τα μεσουψηλα. Τα γουφερ θελουν κοντα στον τοιχο ενω τα μεσοηψηλα μακρυα.

Το στησιμο των κυριως ηχειων με τις ακυρωσεις (εχει και μεζουρα που σου δειχνει ακριβως την συχνοτητα ακυρωσεις αναλογα την αποσταση απο τον πισω τοιχο).
Απο την αγαπημενη Genelec...........

Στη δευτερη σελιδα το σωστο στήσιμο με σαμπ.
https://www.genelec.com/documents/publications/Monitor Placement in Small Rooms - Resolution July August 09 Supplement.pdf

genelec_page_2_pic3.jpg why-you-must-calibrate-your-audio-monitor-speakers-and-how-to-do-it-15-1024.jpg why-you-must-calibrate-your-audio-monitor-speakers-and-how-to-do-it-16-1024.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Έχω αρχίσει και καταλαβαίνω σχεδόν ό,τι γράφεις μρε ολντυ!
Είτε εσύ έχεις χάσει τη φόρμα σου ή εγώ έχω κάνει βήματα προόδου στην αρχανοζανή διάλεκτο!
Μια απορία μόνο...αν το γροικώ σημαίνει ακούω, ο κουφός λέγεται και αγροίκος;:p
Ε οριστε ! εδα μπορεις να συνεννοηθεις με 500000 αθρωπους - λιγο πραμα ειναι ?
Τη φορμα μου δε τηνε χανω - μια φορα μονο την ηχασα απου την ηβαλε το θυλην σ' αλλο ντουλαπι - μα να ... δε θελω να εκχφραζομαι ιδιωματικως σε νηματα απου δε κατεχω αμα ειναι χαλαρα.Να μη μποδιζω και τσ' αθρωπους ...
Το "γροικω" 'δα ... ποιος κατεχει, απου 'χουνε περασει απο παε ολες οι φυλες του ισραηλ ... μπορει να κατεχουνε οι πανεπιστημιακοι να μας ε πουνε ...
:drinks:
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Υπάρχει, αλλά δε το ξέρεις.

Τι άλλο υπάρχει;
Υπάρχει.... αλλά όπως εγώ το εννοώ (βλ. AKARAL com.97)
Στο σχόλιο (32) έχω φτιάξει κι ανεβάσει σε CAD ένα sketch όπου απεικονίζονται τα ακουστικά κέντρα
των μεγαφώνων (και όχι τα πηνία φωνής, απλά τυγχάνει να είναι κοντά αυτά τα δυο),
τα οποία διέρχονται όλα απ΄τον ίδιο κατακόρυφο άξονα.
Το γιατί ? δες αρχικά σχέδια b&w 801 Re. 04, notes 3-7.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ! μηχανικός οποιασδήποτε κατεύθυνσης "καταλαβαινει"

Στο ίδιο sketch απεικονίζεται ένα sub σαν.... του 801, του W/Puppy e.t.c. ή
σαν κι αυτά που κι εσείς προτείνετε.

Η διαφορά μας είναι ακριβώς εδώ !

ο Γέρο David

1. FIRST ISSUE
2. REVISED AS INDICATED
3. ISSUE FOR CONSTRUCTION

και κλείνω αυτή την κουβέντα ΕΔΩ !! Mε Μηχανικό Μιλάς.


Εάν έφερα αρνητική ενέργεια ζητώ συγνώμη, (είναι του επαγγέλματος)

(τι άλλο υπάρχει ? Κρελλιές, Αcarian systems, wadia, ... )



best regards
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Α.......και κάτι άλλο... μιά ερώτηση περί subwoofer έπεσε και δεν μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας...
ο ένας λέει το μακρύ και ο άλλος κοντό ( πλάκα μας κάνεις ? ) .... και που να σας πει ελάτε σπίτι για τοποθετήση, εκεί να δείς ΓΕΛΙΟ .

εκείνο που σας πείραξε είναι το αποτυχημένες υλοποιήσεις, η αποστολή αυτής της μικρής πρότασης
είχε Ειδικό Στόχο και τον βρήκε επιτυχώς .
 
Last edited:


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αcarian systems
Ελα, αληθεια; Alon; Εχεις Alon;
Ειχα τα Alon 1. Tι ηχειαρες! (Κλειστου τυπου-ανοιχτης...βαφλας!)
Σε σταθμες...ψιθυρου, ετριζαν τα τζαμια, Τετοιες χαμηλες δεν ξανακουσα σε ηχειο.
Και ειχα τα λιλιπουτεια, φαντασου στα μεγαλα μοντελα τι θα γινοταν...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Ελα, αληθεια; Alon; Εχεις Alon;
Ειχα τα Alon 1. Tι ηχειαρες! (Κλειστου τυπου-ανοιχτης...βαφλας!)
Σε σταθμες...ψιθυρου, ετριζαν τα τζαμια, Τετοιες χαμηλες δεν ξανακουσα σε ηχειο.
Γιατί τα δωσες τότε; ;)
 





Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Eπαναληψη στα γνωστα..............
Δυστυχως σε αλλη θεση παιζει καλα το γουφερ και σε αλλη τα μεσουψηλα. Τα γουφερ θελουν κοντα στον τοιχο ενω τα μεσοηψηλα μακρυα.

Το στησιμο των κυριως ηχειων με τις ακυρωσεις (εχει και μεζουρα που σου δειχνει ακριβως την συχνοτητα ακυρωσεις αναλογα την αποσταση απο τον πισω τοιχο).
Απο την αγαπημενη Genelec...........

Στη δευτερη σελιδα το σωστο στήσιμο με σαμπ.
https://www.genelec.com/documents/publications/Monitor Placement in Small Rooms - Resolution July August 09 Supplement.pdf

View attachment 116916 View attachment 116917 View attachment 116918
Πολύ σωστά. Και γνωστά :) Απλά δεν κατάλαβες τι έγραψα. Κάθε υλοποίηση έχει και τις δικές της απαιτήσεις. Δες τι προτείνει η Genelec για παράδειγμα σε συστήματα που αναγκαστικά οι δορυφόροι είναι πολύ μακριά από την προτεινόμενη θέση του ενός υπογούφερ. Και πες μου πως θα το φέρεις χρονικά. Στον απλό χρήστη κάποιες λύσεις είναι πιο εύκολες από άλλες που είναι αντικειμενικά καλύτερες αλλά "δυσκολότερες".
[DOUBLEPOST=1548971681][/DOUBLEPOST]
Ένα προσιτό studio subwoofer θα κάνει τη δουλειά χωρίς αβαρίες. Στο δικό μου desktop για παράδειγμα έχω Fluid FX8 ως δορυφόρους σε στερεοφωνικό τρίγωνο με πλευρά 120 εκατοστών και κροσαρισμένα παρεμβάλλοντας στην έξοδο του DAC/Pre sub JBL LSR10 S.Όλα σε συνδέσεις μέσω XLR.
Στα συγκεκριμένα sub μάλιστα ο διακόπτης ευαισθησίας στην είσοδο κρατείται στη ΄΄χαμηλή΄΄ θέση +4dBu,εφόσον η στάθμη εξόδου από το DAC/Pre έχει ικανοποιητική τιμή.
ΕΝΑ ολόκληρο υποβαθύφωνο;;; ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
....Στο σχόλιο (32) έχω φτιάξει κι ανεβάσει σε CAD ένα sketch όπου απεικονίζονται τα ακουστικά κέντρα
των μεγαφώνων (και όχι τα πηνία φωνής, απλά τυγχάνει να είναι κοντά αυτά τα δυο),
τα οποία διέρχονται όλα απ΄τον ίδιο κατακόρυφο άξονα.
Το γιατί ? δες αρχικά σχέδια b&w 801 Re. 04, notes 3-7.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ! μηχανικός οποιασδήποτε κατεύθυνσης "καταλαβαινει"...
Τα ακουστικά κέντρα στην ίδια κατακόρυφο !!!!!
Τιιιιιιι λέεεε ρε παιδί 'μ.... που να το φανταστούμε τόσα χρόνια... πρωτάκουστο! καλά που το ανέφερες !

Φσσσσστ, μηχανικέ...
Δεν παίζει.

Ή ακριβέστερα παίζει με ενός μόνο (απλούστατου) τύπου κροσσόβερ που όμως χρησιμοποιείται σπάνια σε σοβαρές υλοποιήσεις γιατί δεκαεννιά στα είκοσι μεγάφωνα δεν έχουν την απαιτούμενη συχνοτική έκταση ωστε να συνεργαστούν μαζί του, και η υιοθέτηση αυτής της αρχιτεκτονικής αναγκαστικά συνοδεύεται με σοβαρότατους συμβιβασμούς άλλου είδους.
Τα υπόλοιπα κροςς επιφέρουν φασικές μετατοπίσεις στις συχνότητες όπου και τα δύο μεγάφωνα παίζουν μαζί, και τα ακουστικά κέντρα δεν πρέπει να είναι στην ίδια κατακόρυφο.

Αλλά σαν μηχανικός θα καταλαβαίνεις καλύτερα για τι μιλάω εγώ ο τσοπάνος...
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Βέβαια... υπάρχουν και κάποια περίτεχνα και όχι απλούστατα κροςς οπου τα κέντρα μπορούν και πρέπει (...χμμμ... τεσπα) να είναι στην ίδια κατακόρυφο (με τα δικά τους προβληματάκια και αυτά), αλλά δεν τα αναφέρω για να μην σου στερήσω την χαρά να τα αναφέρεις εσύ γράφοντας κι' άλλες σοφίες με υπερφίαλλο ύφος.

Και τότε... η χαρά θα είναι δική μας :roflmao:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υπάρχει.... αλλά όπως εγώ το εννοώ (βλ. AKARAL com.97)
Στο σχόλιο (32) έχω φτιάξει κι ανεβάσει σε CAD ένα sketch όπου απεικονίζονται τα ακουστικά κέντρα
των μεγαφώνων (και όχι τα πηνία φωνής, απλά τυγχάνει να είναι κοντά αυτά τα δυο),
τα οποία διέρχονται όλα απ΄τον ίδιο κατακόρυφο άξονα.
Το γιατί ? δες αρχικά σχέδια b&w 801 Re. 04, notes 3-7.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ! μηχανικός οποιασδήποτε κατεύθυνσης "καταλαβαινει"

Στο ίδιο sketch απεικονίζεται ένα sub σαν.... του 801, του W/Puppy e.t.c. ή
σαν κι αυτά που κι εσείς προτείνετε.

Η διαφορά μας είναι ακριβώς εδώ !

ο Γέρο David

1. FIRST ISSUE
2. REVISED AS INDICATED
3. ISSUE FOR CONSTRUCTION
και κλείνω αυτή την κουβέντα ΕΔΩ !! Mε Μηχανικό Μιλάς.
Εάν έφερα αρνητική ενέργεια ζητώ συγνώμη, (είναι του επαγγέλματος)
(τι άλλο υπάρχει ? Κρελλιές, Αcarian systems, wadia, ... )
best regards
Δώσε ΄΄πόνο΄΄ και μη σε νοιάζει...Όχι τίποτε άλλο,αλλά τώρα που θα χρειαζόταν ένας kkaram να παρέμβει εξηγώντας για όσα έχει θεμελιώσει στην υψηλή πιστότητα ο Toole με το επιστημονικό του έργο,μας αφήνει μόνους κι έρημους.:(
Α.......και κάτι άλλο... μιά ερώτηση περί subwoofer έπεσε και δεν μπορείτε να τα βρείτε μεταξύ σας...
ο ένας λέει το μακρύ και ο άλλος κοντό ( πλάκα μας κάνεις ? ) .... και που να σας πει ελάτε σπίτι για τοποθετήση, εκεί να δείς ΓΕΛΙΟ .
εκείνο που σας πείραξε είναι το αποτυχημένες υλοποιήσεις, η αποστολή αυτής της μικρής πρότασης
είχε Ειδικό Στόχο και τον βρήκε επιτυχώς .
Ένα δεδομένο που ανατρέπει το παραδοσιακό πρότυπο των μεγάλων ηχείων ΄΄πλήρους φάσματος΄΄ με τα πληθωρικά μεγάφωνα χαμηλών είναι ότι αυτός ο τύπος υλοποιήσεων αναγκάζει το τμήμα του δορυφόρου να πηγαίνει ΄΄αγκαζέ΄΄ με το τμήμα του sub.Κάτι τέτοιο συνεπάγεται μεγάλες σε διαστάσεις υλοποιήσεις καθώς και πολύ μικρότερη ευχέρεια για μια βέλτιστη διευθέτηση εντός τυπικών οικιακών χώρων,αφού στον ίδιο τόπο για το σύνολο της απόκρισης θα καλούνται να ικανοποιηθούν αντικρουόμενες μεταξύ τους απαιτήσεις.

Κάπως έτσι προκύπτουν τα αναξιοποίητα ηχεία και οι χωροταξικές αμαρτίες στην πλειοψηφία των αγνοούντων τα δεδομένα χρηστών.

Αυτό ήταν που οδήγησε τον υποφαινόμενο στο πρόσφατο παρελθόν να προτείνει έχοντας πρώτα ο ίδιος εφαρμόσει κάποια τεχνάσματα που είχε σκεφτεί.Η εφαρμογή τους όμως καθιστά πολύ αυστηρή την τήρηση υπολογισμένων αποστάσεων από τα τοιχωματικά όρια τόσο για τα ηχεία όσο και για την υποψήφια θέση ακρόασης.Και κάτι τέτοιο αναφέρθηκε επανειλημμένως ότι δεν βόλευε τους χρήστες στην πλειοψηφία των τυπικών οικιακών χώρων.

Επιπλέον στην περίπτωση κλασσικών παθητικών setup με ένα κανάλι τελικού ανά ηχείο σημαίνει ότι αρκετά αχόρταγα woofer - συνήθως κιόλας παραλληλισμένα - θα κατανάλωναν δυσανάλογο ποσοστό από τη διαθέσιμη πίτα ισχύος εις βάρος των υπόλοιπων μεγαφώνων όταν θα ανέρχονταν οι στάθμες και οι απαιτήσεις του προγράμματος.

Κι εδώ έρχονται πάλι τα ενεργά sub να αυξήσουν τη διαθέσιμη πίτα ισχύος ούτως ώστε και να μένει αυτή απείρακτη για τα μεγάφωνα που έχουν αναλάβει τη ζώνη της αγνότητας - από την πέμπτη οκτάβα και άνω - αλλά και τα αφιερωμένα στις τέσσαρες πρώτες οκτάβες woofer...χορτάτα.
Eπαναληψη στα γνωστα..............
Δυστυχως σε αλλη θεση παιζει καλα το γουφερ και σε αλλη τα μεσουψηλα. Τα γουφερ θελουν κοντα στον τοιχο ενω τα μεσοηψηλα μακρυα.

Το στησιμο των κυριως ηχειων με τις ακυρωσεις (εχει και μεζουρα που σου δειχνει ακριβως την συχνοτητα ακυρωσεις αναλογα την αποσταση απο τον πισω τοιχο).
Απο την αγαπημενη Genelec...........

Στη δευτερη σελιδα το σωστο στήσιμο με σαμπ.
https://www.genelec.com/documents/publications/Monitor Placement in Small Rooms - Resolution July August 09 Supplement.pdf
View attachment 116916 View attachment 116917 View attachment 116918
Η Genelec δεν παύει να δίνει και κάποια περιθώρια,ώστε να παραμένει η σύνδεση δορυφόρων-sub σε εργονομικό πλαίσιο.
...
ΕΝΑ ολόκληρο υποβαθύφωνο;;; ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!
Πουθενά δεν γράφτηκε αριθμητικό επίθετο.Σκέτο ΄΄sub΄΄ όπως..."The Last Jedi".;)
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.773
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top