Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Πολύ καλή η power, πολύ καλή για γρήγορες δυνατές προπονήσεις με ωραία στήριξη στη επιθετική θέση οδήγησης, στις πολύωρες όμως βολτες ξεκινάνε οι ενοχλήσεις γιατί είναι αρκετά μαλακή.
Σήμερα πήρα τη phenom για δοκιμή, υπόσχεται πολύωρη υποστήριξη, για να δούμε...

20191114_200303.jpg
20191114_200320.jpg
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Δύσκολο να απαντήσει κάποιος αν δεν το έχει δοκιμάσει (θα πρέπει να ψάξεις κυρίως τι περιφερειακά φοράει, γιατί αν φθηνιάρικες σειρές δεν λέει, κι ας είναι ηλεκτρικό), αλλά πρόσεχε στην αγορά να έχεις υπόψη ότι αν το πάρεις από ali θα πληρώσεις αρκετά παραπάνω σε τελωνεία, φπα. Γενικά δύσκολο να γλυτώσεις νομίζω αυτά τα ποσά από που κι αν το πάρεις εκτός ΕΕ (δεν είναι κάτι που περνά απαρατήρητο από το τελωνείο).
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Δυναμώνω πάλι από σιγά σιγά!! :)
Χθεσινή, πρωινή από Άγιο Μερκούριο-Μαλακάσα στο πιο όμορφο μέρος κατ' εμέ.
Ωραίες αναβάσεις και πολύ επικίνδυνες καταβασεις, υγρασία το πρωί και βρεγμένο δρόμο στα ανηλια σημεία, τη έχεις στο τσεπάκι τη πτώση έτσι και ξεφύγεις σε ταχύτητα...
Συμφωνώ απόλυτα πραγματικά από τις πιο όμορφες διαδρομές.
 


Μηνύματα
6.562
Reaction score
5.133
Δύσκολο να απαντήσει κάποιος αν δεν το έχει δοκιμάσει (θα πρέπει να ψάξεις κυρίως τι περιφερειακά φοράει, γιατί αν φθηνιάρικες σειρές δεν λέει, κι ας είναι ηλεκτρικό), αλλά πρόσεχε στην αγορά να έχεις υπόψη ότι αν το πάρεις από ali θα πληρώσεις αρκετά παραπάνω σε τελωνεία, φπα. Γενικά δύσκολο να γλυτώσεις νομίζω αυτά τα ποσά από που κι αν το πάρεις εκτός ΕΕ (δεν είναι κάτι που περνά απαρατήρητο από το τελωνείο).
Συνεργάζονται λένε με πρακτορείο που αναλαμβάνει εκείνο τη διαδικασία εκτελωνισμού και όλα τα έξοδα.
Πολλοί πωλητές πλέον λειτουργούν έτσι.
Και στα reviews το επιβεβαιώνουν πελάτες από Ευρώπη που παρέλαβαν και δεν πλήρωσαν τελωνείο.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
28 κιλάκια. Το έχει το βάρος του.
Η μπαταρία βγαίνει κάπως για να φορτίσει?

και γιατί fat? τί το θες?
 

Μηνύματα
6.562
Reaction score
5.133
Ναι, είναι σπαστό το ποδήλατο και μπαινοβγαίνει συρταρωτά εκεί στο σπάσιμο η μπαταρία του.
Fat θέλω να δοκιμάσω για άνεση και διασκέδαση. Κάτι διαφορετικό.
Είναι και το δυνατό μοτέρ, οπότε δεν θα είναι αργόσυρτο.

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Flash το ποδήλατο που ποσταρες δεν αξίζει τα λεφτά αυτά.
Φοράει shimano tourney groupset, όσο για τα υπόλοιπα είναι το ίδιο φτωχό σαν κατασκευή, ειδικά οι αναρτήσεις...
Sram φρένα και δισκοβραχιονα επίσης πολύ φτωχά.
Σπαστο και 28 κιλά, ούτε να το κουβαλήσεις δεν θα μπορείς.
Προφανώς θα πρέπει να ανεβάσεις το μπάτζετ για να πάρεις κάτι της προκοπής σε αυτη τη κατηγορια.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.562
Reaction score
5.133
Θα αντικαταστήσει το Ideal Travelon, το οποίο με άφησε ικανοποιημένο εδώ και μια δεκαετία.

Απλά έλεγα μήπως πάρω κάτι πιο fun, πηγαίνοντας σε ηλεκτρικό.

Αλλιώς Futour 428-Ε10 (2200 ευρώ) είναι η λογική κίνηση αναβάθμισης, πέρα κι από νόμιμη.
Ο φόβος είναι να μη μου φανεί βαρετή η αλλαγή.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μη παρεξηγηθώ, από ηλεκτρικά ποδήλατα δεν γνωρίζω τίποτα.
Είδα όμως τη ποιότητα των περιφερειακών και εφριξα, θα έχεις πολλά προβλήματα με αυτή τη περιφέρεια στο Keeper.
 

Μηνύματα
6.562
Reaction score
5.133
Σίγουρα σημαντικό να μην υπάρχουν προβλήματα στην πορεία.

Ενώ στην άλλη λύση πάμε σε Shimano XT, μέρα με τη νύχτα από θέμα ποιότητας.
XT έχω και στην κούρσα, οπότε ξέρω τι παίρνω.

Καλά λόγια διαβάζω και για το νέο Orama 359-D5.
Εκείνο δίνει και το οπίσθιο κέντρο Nexus C7050 5D με τις 5 εσωτερικές ταχύτητες.
Οπότε θα δοκιμάσω και κάτι καινούριο για μένα σε αίσθηση.
Τι καλά όμως, φτάσαμε τα 2,5 χιλιάρικα.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Πάτημα και υψομετρικά στο φουλ.
Υπήρχαν προοπτικές να το ολοκληρώσω σε 7+ ώρες αλλά δυστυχώς για τεχνικούς λόγους χαλάρωσα στη επιστροφή.
Πρώτη φορά πήρα μέρος και πλέον θα το κάνω κάθε χρονιά, είναι πανέμορφα, ελάχιστη κίνηση και πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας.
Screenshot_20191116-225253_Active.jpg
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Μπράβο bretsos. Είσαι έμπνευση. Άντ εμε το καλό να βρεθώ σε θέση να βγάλω και εγώ ένα 200αρι μέτα από χρόνια.
Τα brevet είναι για μένα ότι πιο υπέρχο υπάρχει στην ερασιτεχνική ποδηλασία. Αλλά θα ρίξω και ένα μάλωμα τί κάνετε τόσο αριστερά στην πρώτη φωτογραφία ωρέ κανίβαλλοι????? Ε????
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μπράβο bretsos. Είσαι έμπνευση. Άντ εμε το καλό να βρεθώ σε θέση να βγάλω και εγώ ένα 200αρι μέτα από χρόνια.
Τα brevet είναι για μένα ότι πιο υπέρχο υπάρχει στην ερασιτεχνική ποδηλασία. Αλλά θα ρίξω και ένα μάλωμα τί κάνετε τόσο αριστερά στην πρώτη φωτογραφία ωρέ κανίβαλλοι????? Ε????
Κανω αυτό που μου αρέσει και που με βγάζει από το matrix της καθημερινότητας...
Δεν είναι όλα τα brevet ωραία, της Εύβοιας και του Πηλίου είναι το πιο όμορφα-δύσκολα για εμένα.
Δεν είμαστε αριστερά, είναι από σελφοκαμερα που τα βγάζει ανάποδα.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
OUΦ!!! Eίπα και εγώ.
Το πιο υπέροχο 200άρι και παλούκι μέγα ήταν των Δελφών έχω χρόνια να το δω σε κάποιο καλεντάρι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
OUΦ!!! Eίπα και εγώ.
Δεν με παίρνει να με πατήσουν για δεύτερη φορα στο καπάκι...:biggrin:


Το πιο υπέροχο 200άρι και παλούκι μέγα ήταν των Δελφών έχω χρόνια να το δω σε κάποιο καλεντάρι.
Δεν εχω παει σε αυτο, γενικα δεν ειμαι των brevet, δεν εχω καν καρτα, παρεα με φιλους παω που εχουν μητρώο.
Στη πορεια ψαχνω να βρω κανενα γρήγορο group και κολλάω, αυτη τη φορα ετσι γνωρισα μια παρεα απο χαλκιδα που λεγονται ''Τρελά Νερά'' (τελευταία φώτο) πολυ καλη παρεα και πολυ δυνατοι ποδηλατες.
Εχει μεγαλο χαβαλε παντως,
 

Μηνύματα
3
Reaction score
3
Το τελευταιο μπρεβε Δελφων εγινε το 2017, και απ οτι βλεπω δεν ειναι στο προγραμμα του 2020. Υπαρχουν ομως ζορικα μπρεβε και μεσα στην Αττικη, φετως ειχε τρια αν δεν κανω λαθος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Η phenom δεν κάνει για επιθετική οδήγηση, είναι καθαρά για πιο όρθια θέση οδήγησης, άκυρο έφαγε από τη πρώτη μικρή βολτα, ευτυχώς δεν τη έβαλα για δοκιμή στη βόρεια Εύβοια γιατί θα είχα μεγάλο πρόβλημα.
Εντέλει κατέληξα στη power, αρχικά τη είχα απορρίψει διότι τη βρήκα πολύ μαλακή αλλά όπως έμαθα είναι σαν τεστ σέλα από το 2015 και έχουν κάτσει αρκετοί κ@λοι, μάλλον γι'αυτό μαλάκωσε πολύ.
Σήμερα είχε τη αγαπημένη μου ανάβαση το πρόγραμμα, Κατσιμίδι!!

Screenshot_20191123-144545_Strava-01.jpeg
20191123_113442-01.jpeg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top