Ποδήλατο

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Εσύ είσαι εξαίρεση όμως... ψηλός και 172.5. Μάλλον τον θέλεις μεγαλύτερο... τον βραχίονα! :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Τα έχω πεί καιρό αυτά...
Τότε όμως μιλούσαμε για frame ενώ τώρα μιλάμε για μήκος βραχίονα.


Ο παραπάνω πίνακας εξαρτάτε και από το σκελετό.
Πχ, το θκόμ ύψος 174cm/83,5 inseem νταν με το frame να ειναι 54 και με top tube 53,5, περνάω πολύ καλά με το 170mm βραχίονα. (και αυτός μαζί μου)
Βάση του πίνακα θα μπορούσα να πάω και στο 165mm αλλά μετά θα άλλαζαν αρκετά τα δεδομένα βάση σκελετού
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Το καθυστερώ πολύ καιρό τώρα, γιατί αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει είναι ότι θα μπω να ρωτήσω "έχω ένα bluetooth ηχειάκι και θέλω να αναβαθμίσω σε μια καλή ηχόμπαρα" και αυτό που θα καταλήξει να γίνει είναι να εξετάζω να αγοράσω Geithain!

Παίρνω όμως το θάρρος και ξεκινάω. Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να ξανακάνω ποδήλατο και μέχρι στιγμής τουλάχιστον, μου αρέσει και λέω όσο μπορώ να το συνεχίσω.

Το ποδήλατό μου είναι αυτό που είχα από παλιά, δηλαδή 25ετίας! Πολύ καλό μεν για την εποχή του, αλλά υποθέτω πως (ως συνήθως) ένα μέτριο καινούργιο θα είναι καλύτερο. Οπότε το πρώτο ερώτημα που προκύπτει είναι, ισχύει αυτό και αν ναι, για τί κατηγορία τιμής (ή/και μάρκες) πρέπει να κοιτάξω για να πάρω κάτι καλύτερο;

Θα μου πείτε δεν ξέρουμε τι ποδήλατο έχεις. Τα περισσότερα ποδήλατα (για mountain μιλάμε) εκείνης της εποχής που λέω ήταν σιδερένια, με 18 ταχύτητες, "σειριακά" χειριστήρια (δεν ξέρω ποιά είναι η κανονική ονομασία, αυτά που τα γύριζες από τη μία και μετά απ'την άλλη) και χάλια φρένα. Εμένα έχει 21 ταχύτητες με οβάλ δίσκους (Shimano Exage 300LX) με χειριστήρια +/- (Shimano Deore LX), αρκετά καλά φρένα Shimano με μια μεγάλη δαγκάνα πίσω (όχι όμως δισκόφρενα) και σκελετό κράμα χρωμίου (χρωμομόλυβδος).

Πέρα από κάποια "quirks" στις αλλαγές (τα οποία όμως τα χειρίζομαι), αυτό που πραγματικά ζηλεύω στα καινούργια είναι τα δισκόφρενα. Σε κανονικές συνθήκες εμένα είναι ΟΚ, σε πολύ μεγάλες κατηφόρες όμως ζορίζομαι. Όχι ότι χάνω τον έλεγχο, αλλά πολλές φορές αισθάνομαι ότι από την δύναμη που βάζω θα φύγει κάνα συρματόσχοινο και θα βρεθώ σε κάνα γκρεμό.

Απ'την άλλη, μόνο για τα δισκόφρενα τσιγκουνεύομαι να αλλάξω όλο το ποδήλατο. Πιστεύω όμως ότι το καινούργιο θα έχει και άλλες χάρες. Πολύ πιο smooth αλλαγές ίσως; Δεν ξέρω, πείτε μου κι εσείς για να με πείσετε 😁

Αν καταλήξουμε λοιπόν στην αλλαγή, πώς ξεκινάω να ψάχνω; Φαντάζομαι μπορούν να γραφτούν τόμοι για αυτό το θέμα, αλλά όποια συμβουλή καλοδεχούμενη. Σαν τύπο ποδηλάτου όπως είπα μιλάμε για MTB καθώς, όσο και να ζηλεύω τα racing στην άσφαλτο, οι διαδρομές μου έχουν πολύ βουνό (χώμα, χαλίκι κλπ.) οπότε χρειάζομαι το mountain. Επειδή όμως δεν έχουν μόνο χώμα, θα απέφευγα να πάρω κάποιο από αυτά που βλέπω να έχουν μόνο έναν δίσκο μπροστά γιατί σε άσφαλτο/ευθεία (που τώρα πάω με τελευταία ταχύτητα) θα ήταν πολύ μικρός. Καλά το σκέφτομαι ή όχι;

Ξαναλέω, καταλαβαίνω ότι οι ερωτήσεις είναι πολύ γενικές και "παιδικές" για ένα θέμα που θα μπορούσαμε να το συζητάμε μήνες. Αλλά από κάπου πρέπει κι εγώ να ξεκινήσω!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Θες να κοιτάξεις λίγο τη κατηγορία gravel.
Ρίξε μια ματιά, είναι ουσιαστικά κούρσα κυρίως για χώμα, φλαταδούρες αλλά και μονοπάτια.
Φαρδιές ζάντες, πολλές επιλογές ελαστικών και σε κάποιες περιπτώσεις με κάποια υποτυπώδη ανάρτηση για ελάχιστη απόσβεση κραδασμών.
Νομίζω πως κάπου εκεί παίζεις..


Κάποιες επιλογές
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Θες να κοιτάξεις λίγο τη κατηγορία gravel.
Ρίξε μια ματιά, είναι ουσιαστικά κούρσα κυρίως για χώμα, φλαταδούρες αλλά και μονοπάτια.
Φαρδιές ζάντες, πολλές επιλογές ελαστικών και σε κάποιες περιπτώσεις με κάποια υποτυπώδη ανάρτηση για ελάχιστη απόσβεση κραδασμών.
Νομίζω πως κάπου εκεί παίζεις..
Ευχαριστώ!

Θα τη μελετήσω την κατηγορία, ίσως όντως σαν all-rounder να είναι το ιδανικό για μένα, γιατί όπως είπα οι διαδρομές μου περιλαμβάνουν απ'όλα.

Και θα μπορούσα απλά σε πιο extreme καταστάσεις (όπως τις προάλλες που πήγα μετά από τη βροχή και πέρασα από κάτι "δρόμους" που ήταν μόνο πέτρα και χαντάκι) να προσέχω λίγο παραπάνω. Όπως ούτε και στην άσφαλτο θα είναι σαν καθαρόαιμο racing, αλλά αναγκαστικά κάνεις συμβιβασμούς αν θες να τα καλύψεις όλα με ένα.

Απορία: Τα gravel με τα cyclocross που βλέπω στη λίστα που έστειλες, είναι τα ίδια;
//edit: OK, επειδή διάβασα κάποια πράγματα για τις διαφορές, να θέσω το ερώτημα διαφορετικά: Να κοιτάω και για cyclocross (με προτίμηση στα gravel) ή αποκλειστικά για gravel;
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Gravel είναι ο σκελετός που προορίζεται αποκλειστικά για χώμα με τη ανάλογη γεωμετρία, έχουν συνήθως μονό (μικρό) δίσκο μπροστά ενώ cyclocross είναι κούρσα με πιο επιθετικό σκελετό με ντεραγιέ μπροστά και διπλό δίσκο που πάει και χώμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
@symos Προϋπολογισμό δεν μας είπες! Επίσης, υπολόγισε ότι θες και νέο κράνος (εάν φοράς ακόμα το παλιό) ή ΘΕΛΕΙΣ ΚΡΑΝΟΣ εάν δεν έχεις.
 



Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Symos δώσε budget αρχικά όπως λέει και ο Γιώργος.
Επίσης δώσε info, κιλά ύψος φυσική κατάσταση, μέρος Αττικής που θες να ποδηλατείς κλπ κλπ
Γενικά μην πιάνεις κουβέντα με τον Μπρετσο. Βάλτο καλά στο μυαλό σου αυτό που σου λέω....
 





symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
@symos Προϋπολογισμό δεν μας είπες! Επίσης, υπολόγισε ότι θες και νέο κράνος (εάν φοράς ακόμα το παλιό) ή ΘΕΛΕΙΣ ΚΡΑΝΟΣ εάν δεν έχεις.
Ναι, το κράνος εννοείται. Απλά επειδή δεν μπορώ να το αγοράσω online, δεν το έχω ψάξει πολύ. Θα πρέπει φαντάζομαι να πάω σε κάποιο μαγαζί (προτάσεις ευπρόσδεκτες) να δοκιμάσω και να αγοράσω.

Symos δώσε budget αρχικά όπως λέει και ο Γιώργος.
Επίσης δώσε info, κιλά ύψος φυσική κατάσταση, μέρος Αττικής που θες να ποδηλατείς κλπ κλπ
Το budget είναι δύσκολο, γιατί δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο "σκληρό" όριο. Θέλω κάτι οικονομικό, όχι γιατί δεν έχω να δώσω να πάρω κάτι καλύτερο, αλλά γιατί δεν ασχολούμαι (ακόμα) τόσο ώστε να αξίζει να δώσω πολλά λεφτά. Μπορεί το χειμώνα να το παρατήσω, ξέρω γω; Όλοι ξεκινάμε με τις καλύτερες προθέσεις αλλά δεν ξέρω πώς θα πάει.

Οπότε αν μπορούσα να πάρω κάτι αξιοπρεπές, καλύτερο από αυτό που έχω, με 500€ (έστω και μεταχειρισμένο, δεν με πειράζει), τέλεια! Αν προκύψει ότι τελικά θα πρέπει να δώσω 1.000, ΟΚ. Αν είναι παραπάνω, πάλι ΟΚ (αν και θα το σκεφτώ περισσότερο). Αλλά αν βρω αυτό το αξιοπρεπές με 1.000, δεν θα πάρω ένα άλλο που κάνει 2.000 όταν αυτή τη στιγμή δεν θα μπορώ μάλλον καν να αξιολογήσω τη διαφορά!

Ασαφές, το ξέρω. Πάμε στα υπόλοιπα και βλέπουμε.

Διαδρομές: Κυρίως Πάρνηθα, Τατόι και πέριξ. Όπως είπα έχει και άσφαλτο, έχει και καλούς χωματόδρομους, έχει και κακούς έως πολύ κακούς χωματόδρομους.
Ύψος/κιλά: 1,85/100 και κάτι ψιλά
Φυσική κατάσταση: Ας πούμε "βελτιώνεται" 😅. Προφανώς αρχικά δεν μπορούσα να ανέβω μισή ανηφόρα. Τώρα εκεί που δεν ανέβαινα ούτε με πρώτη, ανεβαίνω με μεσαίο δίσκο. Η πιο δύσκολή μου διαδρομή μέχρι στιγμής είναι η παρακάτω. Κουράστηκα προφανώς, αλλά την έβγαλα, πριν λίγο καιρό θα είχα αφήσει την τελευταία μου πνοή σε κάποιο θάμνο.

1623854679219.png
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ανέβηκες ιπποκράτειο πολιτεία από βασιλικά κτήματα? Είσαι σε καλό δρόμο να ξέρεις, δεν είναι εύκολη διαδρομή για μας που κουβαλάμε 100 κιλά και είμαστε ψηλά παιδιά....
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
επίσης να ξες οτι εδώ μέσα είναι γραμμένο οτι ξεκίνησα ψάχνοντας σε μτχ 999ευρώ .
δεν ξέφυγα πολύ (στην αγορά καινούριου) απλά δεν φαντάστικα οτι ο αρχικός "προυπολογισμός" δε θα έφτανε ούτε για τα περιφεριακά που ακολούθησαν.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
επίσης να ξες οτι εδώ μέσα είναι γραμμένο οτι ξεκίνησα ψάχνοντας σε μτχ 999ευρώ .
δεν ξέφυγα πολύ (στην αγορά καινούριου) απλά δεν φαντάστικα οτι ο αρχικός "προυπολογισμός" δε θα έφτανε ούτε για τα περιφεριακά που ακολούθησαν.
Εσείς οι ανηφορίστες χαλάτε πολλά λεφτά στα γύρω γύρω γύρω...
Εμείς της κατηφόρας δεν έχουμε ανάγκη....
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
επίσης να ξες οτι εδώ μέσα είναι γραμμένο οτι ξεκίνησα ψάχνοντας σε μτχ 999ευρώ .
δεν ξέφυγα πολύ (στην αγορά καινούριου) απλά δεν φαντάστικα οτι ο αρχικός "προυπολογισμός" δε θα έφτανε ούτε για τα περιφεριακά που ακολούθησαν.
Εντάξει, αυτό δεν με πειράζει. Μακάρι να κολλήσω και να θέλω συνεχώς περισσότερα και καλύτερα πράγματα και να τα παίρνω. Αυτό που δεν θέλω είναι να πάω (σαν κλασικός ασχετίδης που την είδε επαγγελματίας επειδή έκανε 3 φορές ποδήλατο) να "σηκώσω" ένα μαγαζί με όλα "τα καλύτερα" και μετά να τα παρατήσω ή να μην έχω αγοράσει καν τα σωστά πράγματα. Γι'αυτό είπα και εξαρχής, το πρώτο στάδιο είναι να πειστώ ότι χρειάζεται καν να αλλάξω ποδήλατο, καθώς δεν ξέρω τι να περιμένω από ένα καινούργιο σε σχέση με το δικό μου (εκτός από τα φρένα που ανέφερα) και άρα πόσα λεφτά "αξίζει", για μένα, να δώσω.

Σχετικά με τη φυσική κατάσταση που ρωτήθηκα πριν και επειδή η διαδρομή που έβαλα ήταν πριν 15 μέρες (και έχω βελτιωθεί από τότε) και επειδή δηλαδή δεν θέλω να νομίζετε ότι είμαι τόσο λαπάς όσο φαίνεται από τα κιλά μου 😝, να και μια σημερινή πιο "καθημερινή" διαδρομή. Σήμερα όμως έβαλα στόχο (και το κατάφερα) να μην βάλω πουθενά μικρό δίσκο, ούτε στις τελευταίες ανηφόρες που παλιά δεν τις έβγαζα χωρίς μικρό. Και όπως θα δείτε έχει κάποιες σχετικά "σοβαρές" ανηφόρες.

1623860542484.png


1623860557932.png
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top