Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Πάλι εγώ?

https://siltmtb.com/products/all-mountain-29

SILT MTB is our off-road partner wheel brand. Developed by the same team behind Scribe, SILT is aimed at serious Mountain Bikers. A Robust, no-nonsense range designed to withstand the toughest of terrains, yet offer you unparalleled Performance. Like Scribe, SILT utilises the latest advances in wheel Technology with one goal; to bring riders the best pound-for-pound wheels possible, Zero Compromise.
Σάκη τους έχω δει ήδη, δυστηχως έρχονται μόνο σε έκδοση 6 Bolt, δεν με ενδιαφέρει αυτού του είδους η εφαρμογή δίσκου
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Στα mtb το 6 bolt είναι το στάνταρ νομίζω... υπάρχει μεγαλύτερη επιλογή και σε δισκόπλακες
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ναι βρε Σάκη μου, είναι όμως πολλά τα προβλήματα σε βάθος χρόνου, οξείδωση σε βίδες, κόβονται, χαλάνε τα σπειρωματα.
Δεν είμαι για τέτοια, είναι που είναι απαιτητικό το σύστημα με τα δισκόφρενα, να βάλω ακόμα έναν μπελά στο κεφάλιμ?
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Νεώτερα και από την συναρμολόγηση του τροχού. Νταξ, έγινε, έκανα και μια τυπική ακτινολόγηση (πρόχειρη, να μην παίζει πολύ), αλλά το θέμα όπως το είδα (και το περίμενα όταν έβαζα τις ακτίνες) είναι αλλού. Επειδή είναι ασύμμετρος ο τροχός, θέλει και άλλου μήκους ακτίνες σε κάθε πλευρά. Εγώ είχα πάρει μία διάσταση (294mm), κι έτσι φυσικά βγήκε... έκκεντρος! Πάει μονόπλευρα από τη μεριά που δεν έχει τον ρότορα του δισκόφρενου. Τέλος πάντων, έμεινε η εμπειρία... να δω τώρα αν πάρω κανονικές ακτίνες να τον φτιάξω*, τώρα που πήρα και το... κολάι! 😜 8-)

*Αν και μου φαίνεται ότι πιο φτηνά θα μου βγει να πάρω ένα συνηθισμένου τύπου κέντρο, με ακτίνες J, κι να συναρμολογήσω το στεφάνι, παρά να πάρω αυτές τις ακτίνες που έχουν πολλαπλάσιο κόστος από τις απλές.
 
Last edited:


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Πληρώνω, παίζω και μαθαίνω! Εμ δεν γίνεται κι αλλιώς, εκτός αν σε πληρώνουν (αλλά τότε μαθαίνεις και στην πλάτη άλλου) :roflmao:
 



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
@ZaBBalos για τα doltcini που ρώτησες είναι castelli στο λιγο πιο στενό οι εφαρμογές των bib για jersey δεν ξέρω έχω ψωνίσει του γιού μου μόνο... φαντάζομαι όμως πως παίζει race fit παντού.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ρε σεις έτσι τις πλέκουνε τις ακτίνες στα mtb;;;

IMG_20220730_195658.jpg


Γιατί σταυρώνουν έτσι; Τι εξυπηρετεί;
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Σταυρώνουν ανάποδα , η μέσα σταυρώνει με την έξω από την εξωτερική πλευρά και λυγίζουν.

Εντωμεταξύ όλες οι ζάντες που είδα στα MTB των παιδιών έτσι ήταν
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Έτσι δεν είναι το πλέξιμο; Αν πήγαινε από μέσα η εσωτερική δεν προσφέρει κάποια αυξημένη στιβαρότητα.

Και στον δικό μου εδώ, έτσι είναι το πλέξιμο. Η εσωτερική περνάει απ' έξω από την έξω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Όλο αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις J bent ακτίνες, ως γνωστόν δεν παίρνουν πολύ καργαρισμα γιατί θα σπάσουν στο σημείο J.
Και στις straight pull συμβαίνει το σταυρωτο πλέξιμο, εκεί όμως συμβαίνει συνήθως στο πίσω μαναχά τροχό και στη drive μεριά ώστε να υποστηρίζει τη μεριά που μπαίνει η δύναμη
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Σταυρωτό έχει στις straightpull και στον μπροστινό... είναι κι τα δισκόφρενα, που πρέπει να ενισχυθούν οι τροχοί με αυτό τον τρόπο!

Γενικά, είναι μαλλον ο καλύτερος τρόπος, απλά αλλάζει ο αριθμός των σημείων που γίνεται (2 ή 3), ανάλογα με τον αριθμό των ακτίνων (συνήθως από 32 κι πάνω, σε τρία σημεία).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σταυρωτό έχει στις straightpull και στον μπροστινό... είναι κι τα δισκόφρενα, που πρέπει να ενισχυθούν οι τροχοί με αυτό τον τρόπο!
Σωστό και αυτό Σώτο, λησμονησα λόγο χρήσης rim brakes :biggrin:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ναι ρε στο σουμιέ έτσι είναι σταυρωτά, πίσω-μπρος.
Εικάζω ότι στα mtb εκτός από τις δυνάμεις που μπαίνουν στο κέντρο από τη επιβράδυνση, είναι και για τις πλάγιες δυνάμεις, όπως πέτρες, νεροφαγιες κλπ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top