Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.053
Άλλο πρόγραμμα το amarra 4 luxe σε σχέση και με τα προηγούμενα amarra symphony και amarra for tidal. Παίζει και αποθηκευμένα αρχεία και από streaming services. Είναι λειτουργικό, εύχρηστο σα φυσιολογικό πρόγραμμα, επιτέλους! Μια χαρά η ενσωμάτωση του tidal, σχεδόν σαν να χρησιμοποιείς το tidal app. Παίζει και σε windows. MQA προσεχώς.

Screen Shot 2017-07-09 at 12.00.09.png


Από ήχο και από το λίγο που το άκουσα, μου φάνηκς πολύ καλό. Ίσως μια ιδέα πιο άμπασο από το προηγούμενα amarra symphony / amarra for tidal.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.053
Κατα τη γνωμη μου ηχητικα καλυτερο το amarra αλλα επειδη ολα αυτα ειναι λιγο μαυρη μαγεια καλυτερα να δοκιμασεις. Ή και να μην ασχοληθεις καθολου.
 





dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.053
Έχω λοιπόν κάτι playlists στο spotify που τις ακούω αρκετό καιρό, με ακουστικά, με ηχεία και ότι άλλο. Μου αρέσουν τα ταγούδια, μου αρέσει και όπως παίζουν από το spotity και γενικά με κάνουν πολύ χαρούμενο. :p Μη φαντάζεστε τίποτα απαιτητικά κομμάτια σαν αυτά που ακούει ο ντιμιφούτ. Ηλεκτρονική, lounge, acid jazz και indy.

Φτιάχνω λοιπόν τις ίδιες playlists στο tidal, έτσι για να τις έχω και εκεί. (Δεν ξέρω αν γίνεται κάπως αυτόματα, εγώ το έκανα χεράτα. :download:)

Ε, πως γράφουν οι διάφοροι ριβιουερς ότι ξανακάλυψαν τη μουσική τους; Ένα τέτοιο πράγμα, χωρίς να αλλάζει κάτι δραστικά στο ηχόχρωμα, την τονικότητα ή κάτι άλλο συνταρακτικό, τα ίδια κομμάτια στο τινταλ έχουν μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα μικρο-δυναμικών και λεπτομερειών που στο σποτιφαι χάνονται. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα, εντυπωσιάστηκα.

Compressed music is fake music. :D
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα συμφωνήσω με το φίλο dapost παραπάνω, κάπως έτσι είναι τα πράγματα σχετικά με την απόδοση των δύο παρόχων streamer μουσικής.

Επ' ευκαιρία ρε παιδιά θα ήθελα να σας γνωρίσω τον πόνο μου σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το TIDAL, και που παρά τις προσπάθειές μου δε κατάφερα να το λύσω. Πριν ξεκινήσω όμως πρέπει να πω ότι η σύνδεση internet που έχω είναι Forthnet/VDSL 50mbps, και modem router αυτό:https://www.netgear.com/support/product/D6400.aspx.

Ιστορικό:

Σαν αν Media Player χρησιμοποιώ το Zidoo X-10, (android 6,0) , το οποίο έχω συνδεδεμένο με την TV μέσω καλωδίου HDMI, και μέσω αυτού βλέπω NTFLIX, KODI, Spotify, ΤIDAL, περιήγηση στο ίντερνετ κ.λ.π.

Εδώ τώρα ξεκινάει το δράμα μου. Όλα τα κάνει κανονικά, πλην TIDAL. Δηλαδή επιλέγω ένα οποιοδήποτε κομμάτι, Ελληνικό, ή ξένο, ανεξαρτήτως διάρκειας, και ενώ ξεκινάει την αναπαραγωγή, όταν φτάσει 30'' πριν το τέλος του κόβεται απότομα. Εννοείται ότι δεν πάει στο επόμενο κομμάτι της λίστας.


Εκδηλωθείσες ενέργειες:

α. Κοίταξα τις ρυθμίσεις του TIDAL, δεν βρήκα κάτι σχετικό.

β. Επικοινώνησα με την Zidoo, ζήτησαν Video να το μελετήσουν, έκτοτε περιμένω, ουδεμία απόκρισις!

γ. Έθεσα το ζήτημα στο Zidoo X-10 Forum, ουδεμία απόκρισις και από εκεί.

δ. Επικοινώνησα με το Tidal γνωστοποιώντας τους το πρόβλημα, μου ζήτησαν να κάνω αυτό: https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using?hl=en. Τα έκανα, μαντέψτε..

ε. Τους έστειλα και αυτούς VIDEO, εξηγώντας τους πάλι ποιο είναι το πρόβλημα, και αυτοί κατάλαβαν ότι χρησιμοποιώ σαν player την tv, εξηγώντας μου ότι δεν είναι συμβατή η εφαρμογή με τηλεοράσεις. Ξανά αποστολή μηνύματος, λέγοντάς τους ότι η TV που φαίνεται στο video είναι μόνο Monitor. Αυτά χθές.

στ. Χρησιμοποίησα τα παλαιό Router της Forthnet, πιστεύοντας ότι ίσως να υπήρχε ασυμβατότητα μεταξύ Netgear και Zidoo, το αυτό όμως και πάλι.

ζ. Επικοινώνησα με τον πάροχο, (Forthnet), εξηγώντας και σε αυτoύς το πρόβλημα, από έλεγχο που έκαναν στη γραμμή διαπίστωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

η. Δοκίμασα την αναπαραγωγή μέσω του Laptop, (Windows 7) παίζει κανονικότατα.

θ. Δοκίμασα την αναπαραγωγή μέσω Iphone/Ipod, (ios 10,3), παίζει κανονικότατα.

ι. Δοκίμασα την αναπαραγωγή μέσω του κινητού μου τηλεφώνου, (android), αποτέλεσμα? όπως με ZIdoo!

ια. Δοκίμασα απεγκατάσταση/εγκατάσταση του προγράμματος από Google play store, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΕΔΩ: κάθε φορά που κάνω αυτή την ενέργεια, για δύο-τρία κομμάτια παίζει κανονικά! στη συνέχεια κάνει πάλι το ίδιο.

ιβ. Το πήγα σε σπίτι φίλου ο οποίος έχει σύνδεση ΟΤΕ, το μεν Zidoo έκανε το ίδιο, το δε κινητό μου έπαιζε κανονικότατα.

ιγ. Δοκίμασα να παίξω το Zidoo με σύνδεση Wi Fi και όχι με Ethernet, το ίδιο.

ιδ. Ζήτησα από το Tidal να μου στείλουν την εφαρμογή με mail ώστε να αποφύγω το κατέβασμα από την Google play store, μου απάντησαν ότι αυτό δε γίνεται, μόνο από την επίσημη ιστοσελίδα τους μπορώ, αλλά και από εκεί, πάλι σε παραπέμπει στο Google play store.

Ανακεφαλαίωση/διαπιστώσεις:

α. To Tidal με Windows παίζει κανονικά.

β. Το Tidal με Iphone/Ipod παίζει κανονικά.

γ. Το Tidal με android, και με το δίκτυο του σπιτιού μου δεν παίζει, ούτε στο Zidoo, ούτε στο κινητό μου.

δ. Το Tidal σε σπίτι φίλου, ή σε όποιο άλλο δίκτυο εκτός από το δικό μου, δεν παίζει μεν στο Zidoo, στο κινητό μου παίζει κανονικά.

Τελικά:

Μη φταίει το δίκτυο? τότε πως παίζει σε Windows και ios?
Mη φταίνε τα Android? τότε πως σε άλλο δίκτυο το κινητό μου παίζει κανονικά?
Μη φταίει η εφαρμογή? τότε πως στο κινητό μου παίζει (σε άλλο δίκτυο), και στο Zidoo όχι?
Μη φταίει το Zidoo? γιατί να φταίει, αφού ούτε το κινητό μου παίζει στο δίκτυό μου.

Αμ τι στο .. αντε να μη πω, φταίει τότε? Μάλλον ο κακός μου ο καιρός.

Εξαντληθηκα, δεν αισθάνομαι καλά, πάω να βρω μια γωνιά να κλάψω και να προσευχηθώ εκλιπαρώντας για βοήθεια άνωθεν..

Boys pray for me...........



.....
 
Last edited by a moderator:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.432
Reaction score
74.829
Βάλε τις συσκευές που δεν παίζουν να ξεχάσουν το router και κάνε reset το router.

Προβλέπω πως το κινητό σου θα παίξει και το Zidoo όχι.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Βάλε τις συσκευές που δεν παίζουν να ξεχάσουν το router και κάνε reset το router.

Προβλέπω πως το κινητό σου θα παίξει και το Zidoo όχι.
.. το αντιθετο πρεπει να συμβει Zizik, δεν κοπτομαι για το κινητο. Γιατι να μην παιξει ρε φιλε;
Για την ιστορια, τα εχω σκισει στα reset, αλλα δε μου κανουν τη χαρι..
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Ε, πως γράφουν οι διάφοροι ριβιουερς ότι ξανακάλυψαν τη μουσική τους; Ένα τέτοιο πράγμα...
Thanks, για τη χρησιμότατη παρατήρηση! Καθότι εγώ, για free music έχω μείνει στο vTuner και στο Σποτιφάι φρή... :O_o::(:(

πρέπει να πω ότι η σύνδεση internet που έχω είναι Forthnet/VDSL 50mbps
Που τις βρίσκετε ρε φούστη μου όλοι τις VDSL;;; :cry::cry::cry:
Εγώ στα Γκράβαρα μένω;;; (Που είν' αυτά τα Γκράβαρα;;; o_Oo_O:idk:)

πάω να βρω μια γωνιά να κλάψω και να προσευχηθώ εκλιπαρώντας για βοήθεια άνωθεν..
Συμπάσχουμε... :gotcha: :angel::angel::angel::angel::angel::angel:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.434
Reaction score
79.815
.. το αντιθετο πρεπει να συμβει Zizik, δεν κοπτομαι για το κινητο. Γιατι να μην παιξει ρε φιλε;
Για την ιστορια, τα εχω σκισει στα reset, αλλα δε μου κανουν τη χαρι..
Μην σκας.

Έτσι κι αλλιώς, επειδή τα media players δεν παίζουν MQA, δεν συστήνονται για Tidal. Μόνο υπολογιστές.
[DOUBLEPOST=1500848584][/DOUBLEPOST]
Που είν' αυτά τα Γκράβαρα;;; o_Oo_O:idk:
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Κράβαρα
 
Last edited:

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Α, Χά ! Έτσι εξηγείται ! >:(

Του Κίτσου η μάννα καθόταν στην άκρη στο ποτάμι,

Με το το ποτάμι μάλωνε και το πετροβολούσε.
Ποτάμι μ, για λιγόστενε, ποτάμι μ, στρίψε πίσω,
Για να περάσω αντίπερα, πέρα στα Κλεφτοχώρια.
Πού 'χουν οι κλέφτες σύναξη κ' όλοι οι καπεταναίοι.

Δημοτικό τραγούδι - Μιχ. Περάνθη, Ποιητική Ανθολογία, τομ. Γ΄, σελ. 641

:(
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
ου τις βρίσκετε ρε φούστη μου όλοι τις VDSL
..στη Λαρισα! Πιλοτικα βαλανε στην περιοχη που μενω, σωθηκα! Για streaming ειναι super. Δε πα να κατεβαζεις οτι θελεις, δε γονατιζει με τιποτα.
Έτσι κι αλλιώς, επειδή τα media players δεν παίζουν MQA δεν συστήνονται για Tidal. Μόνο υπολογιστές.
..εστω και ετσι dimifoot εχει αρκετη διαφορα απο το spoti. Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται, τι φταιει. Μαλλον εχει δικιο ο Zizik, δε θα παιξει το Zidoo, oχι μεχρι να βγαλουν καποια ενημερωση οι κινεζοι..
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Εμ, βέβαια! :D:D:p
Έτσι εξηγείται και πάλι! :) Κι εγώ στη Λάρισα, μεταξύ Άγιου Κωνσταντίνου και Hondos Center :D είδα τις καλύτερες ταχύτητες σε ADSL (21,7 Mb/s σε πληρωμένη 24άρα...) :hi:
Εσυ εχεις πατριωτη, ρωτα στον ΟΤΕ, εγω οχι (Αγ. Γεωργιο παλαια εθνικη)
21.7;;;;;;; και διαμαρτυρεσαι;;;; εγω ουτε τα μισα πραγματικα
ΥΓ δεν πληρωνεις 24αρα, πληρωνεις προσβαση για ΜΕΧΡΙ 24αρα;)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εμ, βέβαια! :D:D:p
Έτσι εξηγείται και πάλι! :) Κι εγώ στη Λάρισα, μεταξύ Άγιου Κωνσταντίνου και Hondos Center :D είδα τις καλύτερες ταχύτητες σε ADSL (21,7 Mb/s σε πληρωμένη 24άρα...) :hi:
..21mbps απο 24? πρωτη φορα το ακουω!
Απο τη Λαρισα εισαι πατριωτ'?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα παιδιά. Δε θα το πιστέψετε.. οι προσευχές (που δεν έκανα), εισακούσθησαν!!!!!! Το πρωί που άνοιξα το Zidoo μου έβγαλε ειδοποίηση ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση. Αμέσως έκανα το upgrade, έγινε η εγκατάσταση/επανεκκίνηση και γεμάτος αδημονία άνοιξα το Tidal.....ω του θαύματος!!!!!!!!!! έπαιζε κανονικά!!! Όλα τα προβλήματα λύθηκαν. Επιτέλους, ο κάρφος έφυγε, τώρα μπορώ να ησυχάσω, δύο μήνες μου έφαγε ψάχνοντας.

Ρε μπας και οι κινέζοι διαβάζουν AV site και οι κ.κ. της Δχσεως μας το κρύβουν?

Για του λόγου το αληθές ορίστε και φωτό από την αναβάθμιση..
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.871.305
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top