Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal


Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Πρόσφατα άκουσα ένα φοβερό σύστημα . Τροφοδοτηθηκε με αρχεία hires/dsd και tidal. To tidal είχε μακράν τον χειρότερο ήχο από όλα..!!!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Πρόσφατα άκουσα ένα φοβερό σύστημα . Τροφοδοτηθηκε με αρχεία hires/dsd και tidal. To tidal είχε μακράν τον χειρότερο ήχο από όλα..!!!
Δλδ τι δεν σου άρεσε?
Και εμένα μου φαίνεται κάπως , όπως έχω ξαναγράψει, σαν να παίζει με loudness αλλά εσένα τι δεν σου άρεσε?
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Δλδ τι δεν σου άρεσε?
Και εμένα μου φαίνεται κάπως , όπως έχω ξαναγράψει, σαν να παίζει με loudness αλλά εσένα τι δεν σου άρεσε?
Πιο θολό άκουσμα...με λιγότερη λεπτομέρεια και φουσκωμένα χαμηλά
 



Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Λέτε να σκάσει σα φούσκα;

https://gizmodo.com/tidal-is-on-life-support-only-has-enough-cash-to-last-1821251861

[...] based on a report from Norway’s Dagens Næringsliv, Tidal may only have enough funds to last another six months.

[...] Tidal expects the company to reach profitability by mid 2018, and a statement to Gizmodo from Tidal said “We have experienced negative stories about Tidal since its inception and we have done nothing but grow the business each year.” Dagens Næringsliv’s report goes on to dispute Tidal’s subscriber numbers, which based on internal reports found by DN stands at 1.2 million users, far fewer than the 3 million user figure claimed by the company in January.

Να κλείσει δύσκωλο αλλά αφού ο Μήλος αγόρασε το Σαζάμ, ίσως αυτούς τους πάρει ο Γοογλε ή ο Μίκροσοφτ ... ή ο Μήλος πάλι, μήπως λ7 δεν έχει;
 


Μηνύματα
60
Reaction score
7
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Έχω κατεβάσει μερικά lp's στο κινητό τηλέφωνο από το Tidal. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει τρόπος να τα κάνω transfer στον υπολογιστή(mac αν και υπάρχει και pc) και ειδικότερα σε κάποιον σκληρό. Εντόπισα τον εγγραφέα ήχου Apowersoft Mac Audio Recorder αλλά δε μου άρεσε. Παρακαλώ για τα σχόλια και τις υποδείξεις σας. Ευχαριστώ Νίκος
 





vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.108
πάντως το napster που δίνει δωρεαν η vodafon έχει εξελιχθεί σε περιεχόμενο...
και τα 320kbps που είναι πλέον σε όλα τα κομμάτια ακούγονται πολύ καλά...
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλημερα παιδια.

Εχω μια ερωτηση για το Tidal.

Εχω ενα laptop και χρησιμοποιω μια Soundblaster xFi USB του 2012 με Playback options: 24bit/96Khz

Στο TIDAL εχω ορισει να χρησιμοποιει αυτη την καρτα ηχου με τις κατωθι ρυθμισεις:
Use Exclusive Mode (With exclusive mode, TIDAL has exclusive use of the audio device)
Force volume (Keep TIDAL volume at max level and control output on external device)
Passthrough MQA (Disable software decoding of MQA)

Η καρτα οντας παλια, μπορει να κανει σωστο MQA decoding?

Η καρτα αυτη μπορει να αντικαταστησει ενα DAC? (Πανω σε αυτη ειτε βαζω ακουστικα ειτε συνδεω τον υπολογιστη με τον ενισχυτη)

Οταν ειμαι με ακουστικα, μειώνοντας τον ηχο στα Windows στα επιθυμητα ορια οντας ψηφιακός κια πλεον κατω απο 100%...δημιουργω θορυβο?

Ευχαριστω
 







Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top