Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Micro hdmi έχει , και θέλω αντάπτορα micro hdmi male to hdmi female. Εχει το eshop με 3,3e. Μετά πάει στον DENON AVP-A1 για dac.

δεν ηξερα οτι εχεις av ενισχυτη με hdmi,αφου ομως εχεις τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και οικονομικα.
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.235
Ναι , βέβαια ο AVP-A1HD δεν υποστηρίζει spotify, 2009 μοντέλο, αλλά έχει hdmi κάμποσα , κάνει streaming, και διάφορα άλλα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ενδιαφέρεται κανείς; Αναλαμβάνω την πληρωμή με paypal, μου λείπουν 3 κι όποιος ενδιαφέρεται με πμ
Οι συμμετοχες εκλεισαν, οι "νικητες" θα ειδοποιηθουν συντομα
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Ναι , βέβαια ο AVP-A1HD δεν υποστηρίζει spotify, 2009 μοντέλο, αλλά έχει hdmi κάμποσα , κάνει streaming, και διάφορα άλλα.
Έχει κανα-δυό οπτικές, θα παίξει:

Mini-TOSLINK-to-TOSLINK (optical) cable - Not included with Chromecast Audio

This cable is another commonly available adapter that provides access to the optical digital audio output on Chromecast Audio. Digital audio is popular among users with high power speaker systems.
TOSLINK inputs are commonly found on modern AV receivers, soundbars, and some high-end desktop speakers, and studio monitor speakers.



Optical Cable for Chromecast Audio - Chromecast's official optical accessory cable ensures audio performance and compatibility and looks great.
 

J

JORDANELLI

Guest
Παιδιά καλημέρα . Ακουσα πως σύντομα το spotify θα βελτιώσει την ποιότητα ήχου λόγω ανταγωνισμού είναι αλήθεια γνωρίζει κανείς?
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Παιδιά καλημέρα . Ακουσα πως σύντομα το spotify θα βελτιώσει την ποιότητα ήχου λόγω ανταγωνισμού είναι αλήθεια γνωρίζει κανείς?
Έτσι είναι, θα γίνει, αλλά δεν υπάρχει κάτι επίσημο ως προς το πότε.
Η κύρια πηγή ήταν αυτό:
http://www.theverge.com/2017/3/1/14776780/spotify-hi-fi-preparing-launch-lossless-audio-tier
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Λογω υπαναχωρησης καποιου, μενει μια θεση κενη για να κλεισουμε στο οικογενειακο Spotify. Οποιος θελει στελνει πμ και τα λεμε (30€/ετος)
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..minimac ρε...τι τι minimac; Θα το βαλω διπλα στην tv, και θα τη χρησιμοποιω ως monitor. Εχω, λεφτα δεν εχω μεσα, θα τα βαλεις εσυ και θα τα βρουμε στα.....μπλοκα τον Ιαν του 2018! Οκ;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Καταλαβα...τσιπρα θα γινουν Αντε καλοακουστο.
Κι ετσι, γιναμε μια ωραια οικογενεια, με μπαμπα τον ... παππου
Του χρονου παλι - αν και, οπως βλεπω, θα παμε και για αλλη οικογενεια - Tidal hifi family
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Άντε νε δούμε τη νέα οικογένεια, όταν υπάρξει...

Το spotify premium είναι πληρέστατο, γρήγορο και υπέροχο χωρίς τις σπαστικές διαφημίσεις του απλού αλλά ο ήχος του έχει θέματα: περιορισμένη έκταση στα πρίμα που μειώνει το βάθος σκηνής και τον "αέρα" των οργάνων.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Άντε νε δούμε τη νέα οικογένεια, όταν υπάρξει...

Το spotify premium είναι πληρέστατο, γρήγορο και υπέροχο χωρίς τις σπαστικές διαφημίσεις του απλού αλλά ο ήχος του έχει θέματα: περιορισμένη έκταση στα πρίμα που μειώνει το βάθος σκηνής και τον "αέρα" των οργάνων.
Σωστα!

Η νεα family Tidal hifi εκ μερους μου απο Σεπτεμβρη, γιατι εχω δοκιμαστικο ενος μηνος, και μετα τη ληξη του, ενα μηνα μετα, παμε ...παραλία, οποτε δεν... Ωστοσο οι της Spotify family θα εχουν την ευκαιρια να "γευτουν" μια ημερησια ακροαση Tidal hifi;)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Άντε νε δούμε τη νέα οικογένεια, όταν υπάρξει...

Το spotify premium είναι πληρέστατο, γρήγορο και υπέροχο χωρίς τις σπαστικές διαφημίσεις του απλού αλλά ο ήχος του έχει θέματα: περιορισμένη έκταση στα πρίμα που μειώνει το βάθος σκηνής και τον "αέρα" των οργάνων.
Απο τη δικη μου μικρη εμπειρεια ως μελος της premium μεταδοσης: Σαφως και δεν φτανει τα επιπεπεδα αποδοσης ενος καλογραμμενου δισκου βινυλιου, οσες φορες δοκιμασα τη συγκριση, με ιδια κομματια, υστερησε φανερα εναναντι του πικαπ, για cd δεν γνωριζω.
Σιγουρα ομως εχει πολυ καλυτερο ακουσμα απο οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει, δορυφορικο, ιντρνετικο ραδοφωνο, δεν αναφερω το you tube, Ελληνικο ραδιοφωνο FM, η οτι αλλο.
Γενικα δηλωνω ικανοποιημενος απο τη χρηση του. Σαν player χρησιμοποιω την tv, την οποια συνδεω στο dac του ενισχυτου μου με οπτικη ινα. Για τον πλουτο της μουσικης που υπαρχει, νομιζω δεν υπαρχει καλυτερο αυτη τη στιγμη.
Θαθελα να ακουσω και το tidal με τις ιδιες προυποθεσεις, δυστυχως η tv dεν διαθετει adobe flash, που ειναι απαραιτητο για να παιξει tidal..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Nικο τον δρομο τον ξερεις;)
Απο τους αλλους αναμενω απαντησεις...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Nικο τον δρομο τον ξερεις;)
Απο τους αλλους αναμενω απαντησεις...
..Λακη ξερεις οτι δεν απορριπτω σε καμια περιπτωση το ακουσμα μουσικης απο το διαδικτυο (ψηφιακη), παρα τις εγγενεις αδυναμιες που εχει εναντι του (καλογραμμενου) βινυλιου. Και αυτο διοτι η δυνατοτητα που εχει καποιος να βρει οτιδηποτε οποια στιγμη το θελησει σε αξιοπρεπεστατη ποιοτητα ειναι αναντικαταστατη. Κανεις δεν μπορει να τα εχει ολα. Οταν μαζευτουμε, παμε φουλ και για tidal!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ας περιμενουμε να ακουσουμε και spotify lossless μολις βγει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..σωστα dapost, μακαρι να το βελτιωσουν.
Βεβαια στην παραπανω κριση μου σε σχεση με το βινυλιο, και επειδη δεν θελω να αδικησω τον ηχο του spotyfi, πρεπει να πω οτι ο εξοπλισμος του αναλογικου μου κοστισε πολυ πολυ παραπανω απ' οτι το dac του ενισχυτη μου. Ισως η συγκριση να ειναι ανιση. Δεν ξερω πως θα ακουγα απο ενα dac επιπεδου του αναλογικου μου, σε επιπεδο τιμης τουλαχιστον.
Σιγουρα ομως, μονο και μονο το οτι βρισκω οτι θελω ειναι για μενα παρα πολυ σπουδαιο. Εκτος αυτου, οι δισκογραφιες καλλιτεχνων που ανακαλυπτουμε, και ισως για πολλους απο εμας ηταν αγνωστες, ειναι ενα ακομα μεγαλο συν...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.190
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top