Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έγινε και στο δικό μου χώρο η σύγκριση μεταξύ youtube - spotify premium - tidal premium - tidal hifi

καλά το youtube το αφήνουμε. spotify και tidal premium δεν είχαν κάποια αξιοσημείωτη διαφορά, Η hifi έκδοση ιδικά σε master κομμάτια ήταν σαφώς ανώτερη ιδικά στο κάτω φάσμα με πιο πλούσια χαμηλά.

αλλά η ευχρηστία και η μουσική βιβλιοθήκη του spotify δεν συγκρίνεται με του tidal.

Μένει να δούμε και το Amazon unlimited. Μόλις έκανα εγγραφή. Είναι σε προσφορά 0,99 για τους 4 πρώτους μήνες.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Όσο αφορά το κόστος, για όσους αγόραζαν μουσική είναι πάμφθηνες όλες οι υπηρεσίες (spotify, tidal, qobuz). 1 cd το μήνα.... είναι πολύ λίγο.

Αν δε, το συγκρίνεις με υπηρεσίες για ταινίες/ σειρές (Netflix) που σου δίνουν το 1 εκατομμυριοστό σε περιεχόμενο σε σχέση με την λιγότερο ενημερωμένη μουσική υπηρεσία (όποια και αν είναι αυτή) στο ίδιο περίπου κόστος, τότε γίνεται πάμφθηνο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πάνω που πήγα να ρωτήσω ρε αδερφέ!!
Πηρα την προσφορά του tidal. Αυτή τη στιγμή ακούω Van The Man Morrison απο το πισι με σύνδεση USB στο ντακ του προενισχυτη. Οκ, μια χαρά παίζει, παράπονο δεν έχω..
Το κατέβασα όμως και στο κινητό με το σκεπτικό να το χρησιμοποιήσω σαν remote control, οπως κανω και με το Spotify..
Δε γίνεται?
Αμάν με αυτά τα κινητά!
Ασύρματο ποντίκι δεν έχεις μανάρι μου; :D
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μένει να δούμε και το Amazon unlimited. Μόλις έκανα εγγραφή. Είναι σε προσφορά 0,99 για τους 4 πρώτους μήνες.
δυστυχώς η HD υπηρεσία δεν υποστηρίζεται ακόμη στην Ελλάδα. Θα δοκιμάσω με VPN
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και πώς θα βλέπω βρε από τα 2 μέτρα την 15αρα οθόνη του λάπτοπ????
Δεκτόν.
Φέρε το λαπιτόπι κοντά σου τότε με μακρύ usb μέχρι να δεις τι θα κάνεις.
Αξίζει το τιντάλ πολλά για ακροάσεις μην το απορρίψεις για τη μη συμβατότητα με κινητό!
 



Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι συνδρομητής στο spotify-premium.
Ως πηγή χρησιμοποιώ λάπτοπ από το οποίο ακούω και μουσική από εξωτερικό σκληρό -foobar 2000.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου,αλλάζοντας μόνο την πηγή.
Δηλαδή αγορά καλύτερου λάπτοπ(mac-nuk-κλπ) ή εγκατάσταση κάποιου προγράμματος(daphile) στο υπάρχον.
Επισημαίνω ότι δεν επιθυμώ καμία άλλη αλλαγή στο υπάρχον σύστημα μου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι συνδρομητής στο spotify-premium.
Ως πηγή χρησιμοποιώ λάπτοπ από το οποίο ακούω και μουσική από εξωτερικό σκληρό -foobar 2000.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου,αλλάζοντας μόνο την πηγή.
Δηλαδή αγορά καλύτερου λάπτοπ(mac-nuk-κλπ) ή εγκατάσταση κάποιου προγράμματος(daphile) στο υπάρχον.
Επισημαίνω ότι δεν επιθυμώ καμία άλλη αλλαγή στο υπάρχον σύστημα μου.
Έχεις κάποιο dac?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Διαθέτω αλλά θα προτιμούσα οι τυχόν απαντήσεις σας,να περιοριστούν μόνο σε αυτό που ρωτάω.
Με τη προϋπόθεση ότι το λαπτοπ δεν σέρνεται και ότι δεν χρησιμοποιούνται οι αναλογικές έξοδοι αυτού και το dac συνδέεται μέσω usb, μια αλλαγή υπολογιστή δεν θα αλλάξει κάτι. Εκτός βέβαια αν ο ανεμιστήρας λυσσομανάει, οπότε εισάγει θόρυβο κατά την ακρόαση.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Με τη προϋπόθεση ότι το λαπτοπ δεν σέρνεται και ότι δεν χρησιμοποιούνται οι αναλογικές έξοδοι αυτού και το dac συνδέεται μέσω usb, μια αλλαγή υπολογιστή δεν θα αλλάξει κάτι. Εκτός βέβαια αν ο ανεμιστήρας λυσσομανάει, οπότε εισάγει θόρυβο κατά την ακρόαση.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τίποτα από αυτά δεν ισχύει.Ακούω πραγματικά πολύ καλά.
Απλά ψάχνω να βρω το καλύτερο.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αλλάξτε πάροχο streaming, όχι πηγή.
το Spotifyδεν γίνεται να βελτιωθεί εάν όλα τα υπόλοιπα κομμάτια της αλυσίδας αναπαραγωγής λειτουργούν σωστά
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Η αλήθεια είναι,επειδή έχω ακούσει και tidal από το σύστημα μου,ότι παίζει καλύτερα (γνωστό σε όλους),αλλά είναι αυτή η ευκολία του spotify και η πρόσβαση στην παγκόσμια μουσική δισκοθήκη ,που το καθιστά τουλάχιστον για μένα προτιμότερο,με μικρή διαφορά στην ποιότητα από το tidal.(και αυτό αλήθεια είναι).
Απλώς επειδή έχω ¨"έχω ακούσει" διάφορα ,ότι καλύτερο pc ή μεμονωμένο streamer ή προσθήκη κάποιου
προγράμματος(πχ daphile),αναβαθμίζουν την ποιότητα,γιαυτό και ρωτάω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απλώς επειδή έχω ¨"έχω ακούσει" διάφορα ,ότι καλύτερο pc ή μεμονωμένο streamer ή προσθήκη κάποιου
προγράμματος(πχ daphile),αναβαθμίζουν την ποιότητα,γιαυτό και ρωτάω.
Στην καλύτερη περίπτωση θα γίνει λίγο λιγότερο χειρότερο
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απο το λαπτοπ με usb B στο ντακ του player - εκτος κι αν το λαπ βγαζει ψηφιακη οποτε παλι στο player
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top