Προτάσεις για αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Έχε υπόψη και το εξής.

Τα σημαντικά κανάλια είναι τα τρία μπροστά και από αυτά τα τρία το σημαντικότερο είναι το κεντρικό.

Έχουν γίνει έρευνες με πολλές ταινίες στα Skywalker Studios του George Lucas σε συνεργασία με την CEDIA και τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω.
Screenshot_20210909_121800.jpg


Σκέψου πως κάθε 3db πτώσης έντασης ισοδυναμούν με την μισή ισχύ του ενισχυτή. Δηλαδή αν στο κεντρικό θες 500watts, στα LR θες 250watts και στα surrounds 125watts. Το περισσότερο ξύλο το τρώει το κεντρικό.
Τα Atmos είναι άλλα -3db από τα surrounds.

Επίσης, σε συνέδριο η Dolby είπε πως το 85%-90% του ήχου μιας ταινίας βγαίνει από τα ηχεία δαπέδου.

Αν με ρωτούσες τι θα έκανα εγώ, θα σου έλεγα πως πάω σε 5.2.4 κατά Dolby ή 9.2 κατά Auro3D.

Για αρχή θα έβαζα τα 5 του bed layer, θα έδινα περισσότερα χρήματα στα LCR και λιγότερα σε surround και στα Atmos θα είχα βάλει τα καλώδια να περιμένουν τα ηχεία που θα έρθουν αργότερα.
Πριν καν βάλω τα Atmos θα έβαζα έναν τρικαναλο τελικό στα LCR και όλα τα άλλα πάνω στον AV.

Aν πήγαινα σε ενεργά πάνω κάτω τα ίδια. Καλά LCR, λιγότερο καλά surrounds και αργότερα τα Atmos.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.280
Αχ, μου το χαλάς τώρα, θέλω οπωσδήποτε προβολέα. Έχω ήδη προβολέα στο σπίτι που μένω τώρα (έναν αρχαίο Panasonic 720p) και βλέπω από τα 3 μέτρα σε 106", πίστευα πως μία 120" στα 3,5 μέτρα θα ήταν ΟΚ, αλλά στη χειρότερη να το ρίξω πάλι στις 106".
Να βάλεις προβολέα, μια χαρά είσαι. Για 110" στα 2,5 μέτρα ή οριακά 120" στα 3, αν δεν βάλεις πίσω σειρά.

Η απόσταση ματιών με πανί, δε γίνεται να ξεπερνάει τα 2,5μ με κανένα τρόπο.
Ο @Zizik από ποια απόσταση βλέπει στην 2,35:1 εκατοντριανταφεύγα ίντσες οθόνη του;
 





Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.111
7.2.4 για αρχή

7.4.4 για το τέλος

Προβολέας 4Κ (όχι native) και σταθερό πανί 106’- 120’ ή βαφή τοίχου με ειδικό χρωμα.
1,5μ τουλάχιστον η πλάτη του καναπέ από τον πίσω τοίχο,
Όχι δεύτερη σειρά από πίσω, μαξιλάρες , πουφ μπροστά απο καναπέ.
μεγαλο κεντρικό ηχειο κ αντιστοιχα fr, fl με τρικαναλο.
τα υπόλοιπα από τον ολοκληρωμένο ενισχυτή με pre outs (για αρχή).
Αργότερα αν γουστάρεις πας σε προενίσχυση με τελικούς ή ακόμα καλύτερα με ενεργά.

πάτωμα- laminate
Ταβάνι- διάχυση κ απορρόφηση (συνδυασμός, με μελέτη)
Τοίχοι - γυψοσανιδα απλή κ διάτρητη απορρόφηση εσωτερικά πετροβαμβακα και μερικά πάνελ διάχυσης, τα οποία τα βιδώνεις σα κάδρα (και αργότερα).
atmos- εξωτερικά για αλλιώς θα χάσεις πολύ ύψος.
Γενικά με τα ενεργά γλυτωνεις αποτυχημένα ματσαρίσματα ηχείων κ μηχανημάτων.

Τα 15Κ θα σε φτάσουν για το χώρο (ζορισμένα), αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου και βρεις «φιλικά» (€) συνεργεία θα έχεις ένα καλό και συμπαθητικό αποτέλεσμα.
Για τα μηχανήματα τα 10Κ είναι λίγα, στα 15Κ κάτι γίνεται.

Προτεινω να διαχωρίσεις την εικόνα με τον ήχο. Δηλ μη κανείς και τα δυο «μέτρια», κάνε σωστα τον ήχο, κρατώντας εν ανάγκη τον παλιό προβολέα και το πανί σου και αργότερα αναβαθμίζεσαι.

Αυτά που σου προτείνει ο @costas EAR , ουσιαστικά σου γλυτωνει χρήμα κ χρόνο για να διανύσεις σε ευθεία γραμμή , χωρίς παλινωδίες μέχρι να φτάσεις σε καλό (αρχικά) αποτέλεσμα για το χώρο και το χρήμα που έχεις.

Αυτά.
ελπίζω να βοήθησα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Προτιμώ να πάω μισό μέτρο πιο πίσω και να χάσω την πίσω σειρά αν τα 3 μέτρα είναι λίγα.
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Η μικρή απόσταση ακρόασης και θέασης, λύνει προβλήματα και μειώνει τα κοστολογια, δεν είναι πρόβλημα.

Αντιθέτως, η μεγάλη απόσταση ακρόασης και θέασης, απαιτεί μεγαλύτερα - ακριβότερα ηχεία και μεγαλύτερη - ακριβότερη οθόνη.

Δηλαδή, για να προσαρμόσω σωστό αποτέλεσμα στο μπάτζετ που διαθέτεις, μείωσα την απόσταση ακρόασης και θέασης, ώστε να μπορείς να δώσεις λιγότερα λεφτά τόσο σε ηχεία όσο και σε οθόνη, χωρίς απώλεια στο αντιληπτό αποτέλεσμα.

Γενικά, όσο χαμηλώνεις το μπάτζετ, τόσο πρέπει να μειώνεται απόσταση ακρόασης και θέασης. Βασική αρχή.


Επίσης, δεν είπα ότι η μεγάλη οθόνη δεν είναι προτιμότερη. Είπα ότι για το ίδιο αποτέλεσμα, είναι ακριβότερη.

Προσωπικά από τα 2,7μ αν θυμάμαι καλά, βλέπω σε 117 ίντσες πανί και είναι οκ.

Το μέγεθος της οθόνης αυτής καθεαυτής δεν είναι το ζητούμενο, αλλά η γωνία θέασης.

Στα 3,5μ χρειάζεται 140 ίντσες πανί για να έχεις ίδια γωνία θέασης με 85 ίντσες στα 2,3μ.

Δηλαδη λιγότερο από 1,5 μέτρο διαφορά, οδηγεί σε πολύ υψηλότερα κοστολογια για να βλέπεις ίδιο μέγεθος οθόνης, ασχέτως του πραγματικού μεγέθους αυτής.

Πάμε σε σχεδιάγραμμα:

300111_7b2bdbfb3daa941ddfb8c84c3cad3ec3~7.jpg


Στο ανωτέρω πινακάκι, για να είμαστε ακριβείς, βλέπεις πως για να έχεις τη δυνατότητα να μπορεί το μάτι σου να δει όλη την ανάλυση του 1080 (κόκκινη γραμμή) αρκεί μια οθόνη 80" στα 3μ, αλλά για φουλ 4κ (μωβ γραμμή) οι 80" αρκούν για απόσταση 1,5μ...


300086_ad1dc1449692fa0d871f12c8cb2938e0.jpg


Η δικιά μου τοποθέτηση είναι η κόκκινη βούλα, ενώ του ντιμιφουτ η μαύρη. Δηλαδή εγώ έχω μεγαλύτερη οθόνη και σε μικρότερη απόσταση από αυτόν, για να καταλάβεις πόσο μου αρέσει η μεγάλη οθόνη.


Και του ζιζικ στο πλανο:

300086_ad1dc1449692fa0d871f12c8cb2938e0~2.jpg


Φαίνεται πως βλέπω σχεδόν ίδιο μέγεθος οθόνης (ίδια γωνία θέασης) με το ζιζικ, εγώ με 117" στα 2,7μ και ο ζιζικ με 137" στα 3,1μ.

Τα 40cm διαφορά στην απόσταση θέασης, αυτό το "κόστος" έχουν σε μέγεθος οθόνης (+20").

Δες τώρα ότι στα 2,3μ θα έχεις ίδια γωνία θέασης με το ζιζικ, με 90" τηλεοραση. 😎

Δηλαδή, θα αντιλαμβάνεται το μάτι σου ίδιο μέγεθος οθόνης.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Στα 3,5μ χρειάζεται 140 ίντσες πανί για να έχεις ίδια γωνία θέασης με 85 ίντσες στα 2,3μ.
Για του λόγου το αληθές, και για να είμαστε ακριβείς, να 2 κόκκινες βούλες:

300111_7b2bdbfb3daa941ddfb8c84c3cad3ec3~8.jpg


Ίδια ακριβώς γωνία θέασης έχεις με 85" στα 2,2μ και με 140" στα 3.1μ απόσταση θέασης.

Την ίδια εικόνα θα βλέπεις, το ίδιο μέγεθος θα αντιλαμβάνεσαι, τις ίδιες λεπτομέρειες θα μπορεί να διακρίνει το μάτι σου.

Το τι "άποψη" έχεις από την 55-αρα τηλεόραση στο σαλόνι σου, δε με νοιάζει, απλώς δε ξέρεις τι λες. Τα δεδομένα είναι εδώ, προτείνω λύσεις που θα βλέπεις φουλ 4κ στο διαθέσιμο μπάτζετ.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.


ΥΓ. Γι'αυτό πρότεινα τηλεόραση 86" που θα είναι 4κ φουλ, να την βλέπεις στα 2,3μ απόσταση θέασης, με μια ωραία βάση στον τοίχο, κλείνεις το θέμα "εικόνα" με 2 χιλιάρικα και χωρίς "εκπτώσεις", θα έχεις σωστή γωνία θέασης, ίδια με του ζιζικ που έχει 137 ίντσες πανί.
Έχεις χαμηλό μπάτζετ, προσάρμοσα τα δεδομένα στο μπάτζετ σου.

Επίσης έχεις μικρό χώρο, ~18τμ χρήσιμα. Οι προτάσεις για 3,5μ απόσταση θέασης και 120" πανί σε 18τμ χώρο, είναι εκ των πραγμάτων αστείες. Όλοι με τα ψυχολογικά τους.. 😁🤣😂😜😀

Τώρα οι ανοησίες και οι συγκρίσεις σε ένα χώρο τηλεόρασης 85" και πανιού 120", σε απόσταση θέασης και των δύο στα ~4μ, παρακαλώ να σταματήσουν. Είναι απλώς ανοησίες και τα δύο, και η όποια δήθεν σύγκριση δείχνουν. 😎


Φυσικά, αν θες να ανέβεις μπάτζετ, πάρε προβολέα 4κ και πανί. Εγώ έμεινα στο μπάτζετ που είπες εξ'αρχης, μείωσα λεφτά από την περιποίηση χώρου, ώστε συνολικά να μη ξεφύγεις.
Μαμουνιες του τύπου πάρε τώρα 5.1.2 και του χρόνου βάζεις τα υπόλοιπα, είναι απλώς Μαμουνιες. Κρύβουν το συνολικό κόστος, που θα εκτοξευθεί.. Του χρόνου. Μλκιες.


Το μόνο που αξίζει να δώσεις παραπάνω λεφτά, είναι ο av. Αντί να δώσεις 2 χιλιάρικα, δώσε 5. Αν εξοικονόμησεις τα 3 χιλιάρικα από την περιποίηση χώρου, δώστα στον av, ώστε να πάρεις το μεγάλο μοντέλο που είναι προ με XLR εξόδους.

Τα έχουμε φάει με το κουτάλι. Εκεί αξίζει να δώσεις λεφτά. Αν περισσεύουν, δώστα.
 
Last edited:

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θεωρώ ότι έχω αδικήσει λίγο την εταιρεία που μου έκανε τη μελέτη, μιας που δεν ανέφερα πως εγώ βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη ενώ η εταιρεία είναι από Αθήνα. Οπότε μέρος της τιμής σίγουρα καλύπτει την απόσταση, την εκτός έδρας εργασία, τα ταξίδια κτλ.

Αν κάποιος έχει να προτείνει επαγγελματία στη Θεσσαλονίκη, ας μου στείλει στοιχεία με pm.

Σε σχέση με τη μελέτη που έχω στα χέρια μου, αυτή η ηχοαπορροφητική ταπετσαρία που προτείνουν αξίζει; Επίσης, έχω βρει κάποιους ηχοαπορροφητικούς σοβάδες, έχει νόημα να βάλω τέτοιον αντί του κανονικού σοβά;

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις πληροφορίες.
@costas EAR Καταλαβαίνω πολύ καλά τη λογική σου, αλλά δε θέλω μεγάλη τηλεόραση LCD. Έδωσα το 2016 3000 ευρώ για την 65" KS8000 και το έχω μετανιώσει από το backlight bleed και την ανομοιομορφία - ενώ ο μικρότερος γιος μου την έχει κάνει χάλια πλέον (δαχτυλιές που δε βγαίνουν με τίποτα, σημάδια κτλ).

Σίγουρα μπορώ να βάλω αρχικά το πανί και τον προβολέα που ήδη έχω, και στο μέλλον να δω για κάποιον native 4K - αν και σκεφτόμουν αυτά που ήδη έχω να τα έβαζα στο roof garden. θα το δω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Και γω Θεσσαλονίκη είμαι, άμα θες να περάσεις μια βόλτα ένα βράδυ να δεις μερικά πράγματα.

Παναγιώτης Καραμπατζακης είναι εδώ Θεσσαλονίκη, και Βασίλης Χουρμουζιαδης, νομίζω και οι δύο ασχολούνται με το θέμα. Γκουγκλαρε.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Κάνουμε σύγκριση την 117" εικόνα του Κώστα που είναι 16:9 με την 130" του Ζιζικ που είναι 2:35.

Πολύ γέλιο 😂

Ο μοναδικός λόγος που λέω για 120" 16:9 είναι για να έχει μεγάλη 2:35 που είναι και η κινηματογραφική αισθητική.
900€ ηλεκτρική ALR με εξαιρετικές μετρήσεις. Τσάμπα είναι. Αν βγαίνει σε σταθερή θα είναι ακόμα ποιο τσάμπα.

Όλα ΜΑ ΟΛΑ τα παραπάνω πινακάκια είναι για εικόνα 16:9.

16:9 είναι τηλεόραση, όχι cinema 🎦.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ο μοναδικός λόγος που λέω για 120" 16:9 είναι
Κανονικά θα έπρεπε εδώ να πω "I rest my case", αλλά έχει κι άλλο και δε μπορώ να αντισταθώ:


είναι για να έχει μεγάλη 2:35 που είναι και η κινηματογραφική αισθητική
"κινηματογραφικη αισθητική" 😂😁🤣😜

Ωραία, ας αντικαταστησουμε την γωνία θέασης με την κινηματογραφικη αισθητική. Σούπερ. 😂😁😜🤣

Αυτά είναι επιχειρήματα. 😝😜😂

Τες πα, βαριέμαι. Βαριέμαι ακόμα και για την ανάλυση 4κ να πω ότι αφορά κάδρο 16/9 (δε πιστεύω να προτείνετε αναμορφικο φακο). 😜🤣😂😁

Άσε που θα πάρει πανί και προβολέα, γιατί "έτσι θέλει", που είναι αποδεκτό και εν πολλοίς αποστομωτικό και τελεσίδικο επιχείρημα.

Τα υπόλοιπα όμως, δεν είναι. 😎
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όπως τα λέει ο alexis post 41 και 52 είναι

Δώσε βάση στα μπροστά ηχεια..
Και οθονη μεγάλη και 240/1 όχι 16/9 και προβολέα που ναχει μνήμη ώστε ναχεις έτοιμα όλα τα καδρα με ένα πάτημα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Κώστα, δεν υπάρχει cinema 16:9.

Σε όποιον φωτογράφο ή σκηνοθέτη το πεις θα αλλάξει συκώτι από τα γέλια.

Κάτι ξέρουμε παραπάνω.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ είμαι ξεκάθαρα υπέρ της τηλεόρασης σε τόσο μικρή απόσταση. Ουσιαστικά το έχω μετανιώσει που πήγα σε προτεκτορα στα 3 μέτρα και 100 ιντσες αντί να πάρω την sony 9096 85" που θα ήταν πολύ ανώτερη σε καθημερινή χρήση.
Κώστα, δεν υπάρχει cinema 16:9.

Σε όποιον φωτογράφο ή σκηνοθέτη το πεις θα αλλάξει συκώτι από τα γέλια.

Κάτι ξέρουμε παραπάνω.
Ούτε και στάνταρ υπάρχει 2.35:1
Ότι θέλει ο καθένας βγάζει...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κώστα, δεν υπάρχει cinema 16:9.

Σε όποιον φωτογράφο ή σκηνοθέτη το πεις θα αλλάξει συκώτι από τα γέλια.

Κάτι ξέρουμε παραπάνω.
Αυτό που ξέρετε δεν σχετίζεται με το ζητούμενο. Δεν είμαστε σκηνοθέτες ούτε φτιάχνουμε ταινίες ρε άνθρωπε, ένα προβολέα παίρνουμε και τον στήνουμε σωστά.

Το ζητούμενο είναι τι αναλογίες έχει ο προβολέας, το lcd του, και αυτό είναι που βγάζει 4κ στην αναλογία πλευρών που έχει. Σε κομμένη επιφανεια του προβολικού, έχεις μικρότερη ανάλυση, αλλάζουν τα δεδομένα. Στην φουλ οθόνη που γεμίζει ο προβολέας, έχεις τη μέγιστη ανάλυση που μπορεί να δώσει, και εκεί κάνεις τις αναγωγές για το τι μπορεί να διακρίνει το μάτι.

Οπότε, για αυτό που μπορεί να διακρίνει το μάτι σου, ισχύουν όσα βλέπεις στα διαγράμματα 16/9 που ανέβασα (εκτός κι αν βάλεις αναμορφικο και παίζεις λουματζεν ή αντίστοιχο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος) .

Έλα καμία μέρα να δεις κάτι ντοκιμαντέρ 4κ που έχει στο νετφλιξ σε κάδρο φουλ 16/9 να καταλάβεις τι εστι ανάλυση, τι εστι γωνία θέασης.
Εγώ στα 3,5m με 106" σε 16:9 ήμουν super.
Δεν ήσουν καθόλου σούπερ για 4κ.
(ασχετως αν σου άρεσε η "αίσθηση" )

Δες τα διαγράμματα...
1080 ναι, βλέπεις, οκ, αλλά 4κ δε βλέπεις κιχ.
Μηδέν.
Δεν έχεις κανένα κέρδος μεταξύ 1080 και 4κ με τέτοιο πανί σε τέτοια απόσταση.

Επίσης, δεν μπορείς να έχεις μεγαλύτερο πανί για 1080 προβολέα για 235:1 ταινία, η μέγιστη ανάλυση του 1080 προβολέα σου είναι σε αυτό το μέγεθος πανιού, ασχέτως αναλογίας πλευρών της ταινίας.

Για μεγαλύτερο πανί, θες υποχρεωτικά 4κ προβολέα.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top