Προτάσεις για αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο




stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εγώ είμαι ξεκάθαρα υπέρ της τηλεόρασης σε τόσο μικρή απόσταση. Ουσιαστικά το έχω μετανιώσει που πήγα σε προτεκτορα στα 3 μέτρα και 100 ιντσες αντί να πάρω την sony 9096 85" που θα ήταν πολύ ανώτερη σε καθημερινή χρήση.
Ένα ωραίο γραμματόσημο θα είχες :wink:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ούτε και στάνταρ υπάρχει 2.35:1
Ότι θέλει ο καθένας βγάζει...
Δεν τραβάνε όλοι 2:35 και κανένας δεν πάει κάτω από 1:85.

- - - - -

Στην αρχή του Home Cinema βάζαμε οθόνη 4:3 (1.33:1), όχι γιατί δεν υπήρχε το 2:35 ως Format αλλά επειδή δεν υπήρχε προτζέκτορας σε άλλο εκτός από 4:3 λόγο panel. Το 4:3 επικρατούσε λόγο τηλεόρασης.

Μετά η τηλεόραση πήγε στο 16:9 (1.78:1) οπότε και οι προτζέκτορες πήγαν προς τα εκεί. Στις οθόνες επικρατεί η 16:9 λόγο συμβατότητας και λόγο τηλεοπτικού content.

Οι ταινίες δεν σταμάτησαν ποτέ να γυρίζονται σε minimum 1.85:1, έως 2.35:1.

Πλέον η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και έχουμε την δυνατότητα να εκμεταλλευτούμε όλη την ανάλυση του 4K panel με την 2.35:1 οθόνη και τον ανάλογο φακό.

Η εξέλιξη επίσης μας έφερε και το lens memory. Έτσι και τα χαμηλότερα βαλάντια μπορούν να έχουν 2.35:1 εικόνα χωρίς να μπορούν να εκμεταλλευτούν βέβαια όλο το panel, παίρνουν όμως εύκολα και γρήγορα μεγάλη κινηματογραφική εικόνα.

Η απλούστατη εύκολη λύση είναι όσο μεγάλη 1.78:1 οθόνη γίνεται και με το πάτημα ενός κουμπιού το 2.35:1 υλικό γεμίζει την οθόνη. Γρήγορη προσαρμογή και σε υλικό 16:9.

Ή κατευθείαν 2:35:1 σταθερή οθόνη.

Καθίστε με την 100αρα εσείς λόγο specs που αφορούν το 16:9.

Screenshot_20210913_162751.jpg

Στην παραπάνω εικόνα το ύψος οθόνης είναι το ίδιο και στις δύο.

Ότι θέλει ο καθένας, no problem.

Cinema = 2.35:1
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τηλεόραση, τηλεόραση, τηλεόραση!!!
Μια λέξη μόνο, ευκολία σε όλα
Την κρεμάς και τέλος, ούτε περίεργες εγκαταστάσεις, ούτε μηχανήματα του διαβόλου όπως αναμορφικοί φακοί, ούτε περίεργες απαιτήσεις και ρυθμίσεις, ούτε χιλιόμετρα καλωδίων, ούτε πιθανός θόρυβος από ψύξη, ούτε δεν την ανοίγω για το παραμικρό να κάνω ...οικονομία στη λάμπα.... ούτε ... ούτε...
Τώρα αν οι 80-85'' φαίνονται λίγες για θέαση στα 2-2,5 μέτρα.... οκ, περί ορέξεως....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Με τηλεόραση θα ασχοληθούμε ξανά όταν με τα mini led legos θα στήνουμε 120" 2.35:1 με κανένα τάλαρο.

Για την ώρα μια 120αρα 16:9 έχει $80.000 :)
Τηλεόραση, τηλεόραση, τηλεόραση!!!
Μια λέξη μόνο, ευκολία σε όλα
Την κρεμάς και τέλος, ούτε περίεργες εγκαταστάσεις, ούτε μηχανήματα του διαβόλου όπως αναμορφικοί φακοί, ούτε περίεργες απαιτήσεις και ρυθμίσεις, ούτε χιλιόμετρα καλωδίων, ούτε πιθανός θόρυβος από ψύξη, ούτε δεν την ανοίγω για το παραμικρό να κάνω ...οικονομία στη λάμπα.... ούτε ... ούτε...
Τώρα αν οι 80-85'' φαίνονται λίγες για θέαση στα 2-2,5 μέτρα.... οκ, περί ορέξεως....
Laser UST σε μεγάλη οθόνη.
20.000 ώρες,

χαμηλός θόρυβος δίπλα στο κεντρικό, δεν θα τον ακούσεις ποτέ.
Και αν τα σκάσεις όσο έχει μια 85αρα 8Κ ΤV, Samsung 4K UST με 106% BT.2020 που δεν πιάνει καμία τιβίτσα.
 
Last edited:


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Τηλεόραση, τηλεόραση, τηλεόραση!!!
Μια λέξη μόνο, ευκολία σε όλα
Την κρεμάς και τέλος, ούτε περίεργες εγκαταστάσεις, ούτε μηχανήματα του διαβόλου όπως αναμορφικοί φακοί, ούτε περίεργες απαιτήσεις και ρυθμίσεις, ούτε χιλιόμετρα καλωδίων, ούτε πιθανός θόρυβος από ψύξη, ούτε δεν την ανοίγω για το παραμικρό να κάνω ...οικονομία στη λάμπα.... ούτε ... ούτε...
Τώρα αν οι 80-85'' φαίνονται λίγες για θέαση στα 2-2,5 μέτρα.... οκ, περί ορέξεως....
σωστός, στα 2-2,5 μέτρα με 80-85' έχεις και τσάμπα σολάριουμ με το φως που εκπέμπει το 4Κ στα φωτεινά πλάνα και με σαλονάτους λευκούς τοίχους θες και γυαλιά ηλίου ,όπως το βλέπω για πρακτορείο Προπό μια χαρά είναι πάντως για να βλέπεις Κίνο!
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Εδώ είμαι, διαβάζω όλα τα σχόλια. Σήμερα απευθύνθηκα σε ένα επαγγελματία από Θεσσαλονίκη και περιμένω τη δική του πρόταση. Θα ενημερώσω στην πορεία.
Την καλύτερη δουλειά έκανες. Για τους λόγους που διαβάζεις σου πρότεινα να αποτανθείς εξ αρχής σε ειδικούς. Ολα τα παιδιά (μαζί και εγώ) σου λέμε το μακρύ και το κοντό μας. Προχώρα και ενημερωσε μας :thumbsup:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η απλούστατη εύκολη λύση είναι όσο μεγάλη 1.78:1 οθόνη γίνεται και με το πάτημα ενός κουμπιού το 2.35:1 υλικό γεμίζει την οθόνη. Γρήγορη προσαρμογή και σε υλικό 16:9.
Λάθη από κεκτημένη ταχύτητα.

Το σωστό είναι..
"Η απλούστατη εύκολη λύση είναι όσο μεγάλη 2,35:1 οθόνη γίνεται και με το πάτημα ενός κουμπιού το 2.35:1 υλικό γεμίζει την οθόνη. Γρήγορη προσαρμογή και σε υλικό 16:9."

Έτσι και αλλιώς και σε 16:9 οθόνη να το δεις, μικρή εικόνα θα έχει και μαύρες μπάρες πάνω κάτω.
Την ανάλυση του panel δεν θα την βλέπεις όλη, έτσι κ αλλιώς. Τουλάχιστον ας δεις μεγάλη εικόνα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Μεγάλα πιξελ εννοείς. :lol: 😂

ΟΚ, καθείς όπως γουστάρει, αλλά ως "συμβουλές" σωστά στημένου σεταπ, δε στέκουν αυτά... 8-)

Το τι μπορεί να διακρίνει το ανθρώπινο μάτι και τέλος πάντων ποιο μέγεθος οθόνης χρειάζεται για κάθε απόσταση θέασης, είναι μετρημένα κουκιά.
Αν τηρείται η προβλεπόμενη γωνία θέασης, βλέπεις την ανάλυση της εικόνας και την πυκνότητα της πληροφορίας όπως προβλέπεται.

Σε πιο μεγάλη γωνία θέασης βλέπεις τα πιξελ πιο μεγάλα, και σε πιο μικρή χάνεις πληροφορία.

Δατς δι φακιν φακτς.



ΥΓ. Όσο πιο μεγάλη οθόνη, τόσο πιο απαιτητικό το πράγμα σε φωτεινότητα για υλικό hdr. Ο δε συνδυασμός 4k και hdr, θα κάνει αρκετά προβολικά να ιδρωσουν σε μεγάλη οθόνη, και δε θα είναι σοβαρό το αποτέλεσμα.
Αλλά εντάξει, τα πιξελ μπορούν να γίνουν πολύ μεγάλα, να τα βλέπεις να τα χαίρεσαι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Υπερβολές.

Από την άλλη με 15.000€ στην τσέπη για 4Κ native και φακό ξέραμε τι να κάνουμε.
Επειδή όμως δεν, και ούτε πρόκειται με τις νέες τιμές των JVC, χίλιες φορές η cinemascope αίσθηση έστω και πιό μακριά ή με ελάχιστα pixels παρά ο by the book εξαναγκασμός "είσαι εκεί πας εκεί, τέλος".
Τι να την κάνω την ανάλυση στο γραμματόσημο. Δεν έχει καμία διαφορά με μια 4Κ οθόνη Tablet.
Και ούτε υπάρχει περίπτωση να στηθώ στα 2m για να βλέπω από TV, την super ανάλυση. Χ3$τικ@ με το συμπάθιο. Όχι μόνο εγώ, αλλά πάρα πολλοί.
Είδα τις νέες Sony και μου έφυγε το σαγόνι. Ωραία. 65"; 75"; Να δω μια ταινία στα 2m και μετά να θέλω οφθαλμίατρο; Για να δω ανάλυση και super εικόνα; Όχι ευχαριστώ.
Έχω δει Χ φορές και τον 9400 σε διάφορες ίντσες και οθόνες. Χίλιες φορές ο Epson, κανέναν ενδοιασμό.

Δεν έχεις ιδέα πόσες ταινίες έχεις δει στο cinema σε ανάλυση 2Κ (λίιιιγο μεγαλύτερο από Full HD), από τα +6 μέτρα σε +500αρες οθόνες.
Μέχρι το 2008 ή το 2010 δεν θυμάμαι, δεν υπήρχε ούτε μια αίθουσα με 4Κ ψηφιακή προβολή. Δεν υπήρχε ούτε ένας 4K Sony, πουθενά. Το ξέρω γιατί εμείς τα είχαμε. Κανένας δεν έδινε 100.000€.

Υπάρχει η ανάλυση, η ποιότητα, το μέγεθος και το aspect ratio και όλοι κάνουμε κάποιες εκπτώσεις για να απολαύσουμε αυτό που θεωρούμε σημαντικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εξαρτάται παρα πολύ και από το τι βλέπεις. Εγώ το 90% από αυτά που βλέπω είναι netflix και σειρές. Από ταινίες μια την εβδομάδα και αν, πολλές φορές μπορεί και καμία πλέον με την κατάντια του Χόλυγουντ. Άρα το 16:9 για οθόνη είναι μονόδρομος για εμένα. Αν έβλεπα μόνο blockbuster μπορεί και να το σκεφτόμουν για 2.35:1 σταθερη αλλά και πάλι έχει ένα τρομερό μειονέκτημα ο προτζεκτορας σε σχέση με την τηλεόραση: πρέπει αναγκαστικά να βλέπεις με σβηστά φώτα ενώ στην τηλεόραση μπορείς να δεις άνετα με ένα χαμηλό φωτισμό που εμένα προσωπικά με ξεκουράζει ειδικά σε πολύωρο αραγμα που περιλαμβάνει και αρκετό χρόνο ακρόασης μουσικής. Στην τελική για εμένα αυτό που έχει σημασία είναι να ευχαριστιεμαι το χώρο μου όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο και όχι απλά να έχω ένα by the book home theater και να βγάζω το 80% του χρόνου στο σαλόνι στην τηλεόραση και το ht να πιάνει αράχνες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Υπάρχει η ανάλυση, η ποιότητα, το μέγεθος και το aspect ratio και όλοι κάνουμε κάποιες εκπτώσεις για να απολαύσουμε αυτό που θεωρούμε σημαντικό.
Ποιο; τα πιξελ; :lol:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν το να συζητάμε για 2κ το 2021 είναι κατάντια . Να πούμε στον άνθρωπο να πάρει και πικάπ και χρυσά καβλώδια να ακούει χροιές ...

Επίσης δεν ξέρουμε αν ο άνθρωπος γουστάρει να παίζει και κάνα παιχνιδάκι στο δωμάτιο του διότι αν θέλει η λύση του projector έχει σοβαρότατα μειονεκτηματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Εγώ το 90% από αυτά που βλέπω είναι netflix και σειρές. Από ταινίες μια την εβδομάδα και αν, πολλές φορές μπορεί και καμία πλέον με την κατάντια του Χόλυγουντ. Άρα το 16:9 για οθόνη είναι μονόδρομος για εμένα
+1.

Έχω αρχίσει και τα stand up comedy, αλλά και τα ντοκιμαντέρ.

Νετφλιξ και πάλι Νετφλιξ.

Και σειρές βέβαια.

16/9 οι 99 στις 100 ωρες της λάμπας.



Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν το να συζητάμε για 2κ το 2021 είναι κατάντια
Αυτό εννοείται.

Εν ετει 2022 που θα το φτιάξει το dedicated και θα του φύγουν συνολικά 25-30 χιλιάρικα, θα πρέπει να μπορεί να βλέπει την ανάλυση του 4k σε hdr και να ακούει dolby atmos σε στάθμη αναφοράς.

Τα ζητήματα που πρέπει να λυθούν είναι πολλά, και όσον αφορά την εικόνα, έχουμε φασαρία του προβολέα, tone mapping, φωτεινότητα σε 4k hdr, και γωνία θέασης για τις πλαϊνές θέσεις, που θα έχει πρόβλημα με alr, λόγω πολύ μικρού χώρου, άρα θα είναι αναγκαστικά κάτι κοντά σε batcave για να βλέπει μαύρο, ειδάλλως μιλάμε για γκρι και κακό γκρι..
Μια τηλεόραση θα έλυνε πολλά προβλήματα, αλλά αφού θέλει προβολέα, μάλλον θα χρειαστεί να βάλει πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη, ίσως σε δεύτερο χρόνο, αφού έχει ήδη ένα προβολέα να τον χώσει κάτω για αρχή, και βλέποντας και κάνοντας.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top