Προτάσεις για στεγνωτήριο

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Στο προηγούμενο Samsung στεγνωτήριο που χάλασε η πλακέτα στον χρόνο πάνω ήταν θέμα λίγων ημερών η διαδικασία της επισκευής. Φυσικά εντός εγγύησης.
Δεν είναι απαράδεκτο να χαλάει η πλακέτα στον χρόνο επάνω;
Τι κι αν είναι εντός εγγύησης;
Η ταλαιπωρία παραμένει.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Απολύτως καμία. Πρέπει να προσέξω κάτι;
Δεν έχω εμπειρία και εγώ (πέρα από τα common φοιτητικά που τους βάζαμε κέρματα στην Αγγλία και στο τέλος του εξαμήνου είχαν ξεφτίσει όλα τα μπατζάκια από τα τζην και δεν ήξερα γιατί :laugh: ).
Κάποια στιγμή που το σκεφτόμουν διάβασα τις οδηγίες από ένα μοντέλο και από ότι κατάλαβα πρέπει να γίνεται διαχωρισμός στα ρούχα, δεν τα ρίχνεις όλα μέσα όπως βγαίνουν από το πλυντήριο. Και αυτό με προβλημάτισε κάπως και έκανα πίσω. Τώρα που το έφερες στην επιφάνεια το ξανασκέφτομαι.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Στην επόμενη αναβάθμιση, πάρε το πλυντήριο της ίδιας φίρμας, που κάθεται σωστά το ένα πάνω στο άλλο.

Είναι ότι πιο εργονομικό υπάρχει. ;)
Δυστυχώς δεν μπορεί να μπει το ένα επάνω στο άλλο. Το πλυντήριο έχει 50 εκατοστά διαθέσιμου πλάτους για να χωρέσει (άρα το άνω φόρτωσης ήταν μονόδρομος), και πάνω από το στεγνωτήριο (θα) υπάρχει παράθυρο. Ευτυχώς το ένα από το άλλο απέχουν 70 εκατοστά.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Δεν έχω εμπειρία και εγώ (πέρα από τα common φοιτητικά που τους βάζαμε κέρματα στην Αγγλία και στο τέλος του εξαμήνου είχαν ξεφτίσει όλα τα μπατζάκια από τα τζην και δεν ήξερα γιατί :laugh: ).
Κάποια στιγμή που το σκεφτόμουν διάβασα τις οδηγίες από ένα μοντέλο και από ότι κατάλαβα πρέπει να γίνεται διαχωρισμός στα ρούχα, δεν τα ρίχνεις όλα μέσα όπως βγαίνουν από το πλυντήριο. Και αυτό με προβλημάτισε κάπως και έκανα πίσω. Τώρα που το έφερες στην επιφάνεια το ξανασκέφτομαι.
Ισχύει δεν τα βάζεις μαζί ότι βρεις.
Επίσης κάποια φορτία δεν μπορείς να βάλεις 9 κιλά μια ας είναι η ονομαστική χωρητικότητα αυτή
Rtfm
Επίσης καλό είναι να έχουμε μια ιδέα πόσο νερό έχουν τα ρούχα που βάζουμε μέσα.
Αν το παρακάνουμε μια το αφήσουμε πχ να δουλέψει βράδυ μπορεί να σταματήσει γιατί θα πρέπει να αδειάσει το κεσεδάκι.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Το στεγνωτήριο είναι μεγάλη ευκολία, ειδικά το χειμώνα, και ακόμα περισσότερο αν δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος για άπλωμα. Δυο σημαντικά πλεονεκτήματα είναι ότι τα ρούχα:
  1. δε λερώνονται από περιβαλλοντική σκόνη, καυσαέριο, καπνιές από τζάκια κλπ.
  2. ανάλογα με το είδος, μπορεί όχι απλά να μη θέλουν σιδέρωμα, αλλά να βγαίνουν σούπερ απαλά και αφράτα (για παράδειγμα οι πετσέτες). Παράλληλα, το κόστος της αμοιβής της γυναίκας που θα τα σιδέρωνε είναι πολλαπλάσιο του κόστους του ρεύματος που απαιτείται για τη λειτουργία του, οπότε είναι και οικονομικό.
Μόλις ρώτησα τη δικιά μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος για εκ νέου διαχωρισμό των ρούχων, αφού αυτός έχει ήδη γίνει στο πλύσιμο.

Ένα χρήσιμο τρικ -εάν υπάρχει η δυνατότητα- είναι ότι τα σεντόνια, τις πετσέτες και γενικά τα ογκώδη και υδρόφιλα υφάσματα απλώνονται πρώτα σε μια απλώστρα που είναι σε ένα προστατευμένο αίθριο του σπιτιού. Στο στεγνωτήριο μπαίνουν όταν έχουν μισοστεγνώσει, κυρίως για το εφέ του "μαλακτικού" (για περίπου 15'-30': το στεγνωτήριο έχει αισθητήρα υγρασίας και σταματάει αυτόματα, ανάλογα με το πρόγραμμα). Με τον τρόπο αυτό, όχι μόνο γίνεται οικονομία, αλλά αποφεύγεται κι η υπερβολική φθορά των ρούχων από τη δίωρη λειτουργία που απαιτείται αν τα ρούχα μπουν κατευθείαν από το πλυντήριο.

Κλείνω τώρα, γιατί η δικιά μου φωνάζει να βάλω σκούπα. :biggrin:
 

Μηνύματα
6.561
Reaction score
5.131
Δεν είναι απαράδεκτο να χαλάει η πλακέτα στον χρόνο επάνω;
Τι κι αν είναι εντός εγγύησης;
Η ταλαιπωρία παραμένει.
Που ξέμεινα 3 μέρες χωρίς στεγνωτήριο ήταν η ταλαιπωρία;
Καλύτερα να είχα ένα πιο φτηνό; Θα άλλαζε κάτι;
Ή καλύτερα να μην είχα καθόλου στεγνωτήριο;

Όχι, προτιμώ να έχω κορυφαία μηχανάκια να τα χαίρομαι και να μου κάνουν τη ζωή ευκολότερη.
Ε, κι αν τύχει και χαλάσει κάτι απ’ όλα, θα το επισκευάσω ή θα πάρω άλλο, τι να κάνουμε, μέσα στη ζωή είναι κι αυτά.
Το να μην έχω τίποτα ή να τη βγάζω με παλιατζούρες ξεζουμίζοντάς τες επί δεκαετίες, μόνο και μόνο για να μην έχω την έγνοια «του καλού του ακριβού» δεν το θεωρώ επιτυχία όσον αφορά την ποιότητα ζωής.
Εξάλλου δεν είναι καν ακριβό. 850 ευρώ για 10 χρόνια σχεδόν καθημερινής χρήσης.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Βρε Γιάννη δεν λέω να μην έχουμε μηχανήματα που κάνουν την ζωή μας εύκολη.
Κάθε άλλο.
Λέω για τα μηχανήματα που χαλάνε πολύ γρήγορα.
Για τις αντιπροσωπείες που δεν υποστηρίζουν τα προϊόντα τους και προσπαθούν να αποφύγουν την εφαρμογή της εγγύησης όταν χρειαστεί.
Δες εδώ για παράδειγμα.
Άντε εγώ το έφτιαξα μόνος μου διότι είμαι μηχανολόγος και έχω τα εργαλεία.
Φαντάσου ένα ζευγάρι ηλικιωμένων να έχουν αγοράσει αυτήν την σαβούρα της Whirlpool που πήρα κι εγώ και να περιμένουν από την αντιπροσωπεία υποστήριξη.
Κάηκαν.
Θα τους φάνε την σύνταξη για να επισκευάσουν μια σαβούρα που θα ξαναχαλάσει σύντομα.
Αποδεδειγμένα.
Και μόνο το βάλε βγάλε από την θέση του (και είναι και βαρύ) καλώδια, σωλήνες νερού, αποχετεύσεις κ.λ.π. είναι μεγάλη φασαρία.

Το κακό είναι ότι αυτό συμβαίνει και σε ακριβές συσκευές.
Το να μείνεις 3 μέρες χωρίς στεγνωτήριο δεν πειράζει.
Το να μείνεις 2 εβδομάδες χωρίς τηλεόραση;
Για πολλές οικογένειες και πολλούς ανθρώπους είναι η μοναδική συντροφιά και η πιο απαραίτητη συσκευή.
Χωρίς ηλεκτρική κουζίνα;


Χωρίς συσκευή αποτρίχωσης; :laugh:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Αν το παρακάνουμε μια το αφήσουμε πχ να δουλέψει βράδυ μπορεί να σταματήσει γιατί θα πρέπει να αδειάσει το κεσεδάκι.
Θα του πω εγώ κόλπο να καταργήσει το φλοτεράκι! :p
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Αν το παρακάνουμε μια το αφήσουμε πχ να δουλέψει βράδυ μπορεί να σταματήσει γιατί θα πρέπει να αδειάσει το κεσεδάκι.
Ποτέ δεν μου έχει γεμίσει το "κεσεδάκι" του στεγνωτήριου. Απλά το αδειάζω μετά από κάθε στέγνωμα. Επίσης καθαρίζω το πρώτο φίλτρο (δουλειά 15 δευτερολέπτων). Το δεύτερο φίλτρο που θέλει πλύσιμο, περίπου κάθε 20 στεγνώματα.

Γιατί έχω "κεσεδάκι" και δεν τα ρίχνω στην αποχέτευση; Γιατί στην ίδια τρύπα καταλήγει και το πλυντήριο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι με τη δύναμη που έβγαιναν τα βρώμικα του πλυντηρίου γυρνούσαν μέσα στο στεγνωτήριο!
 

Μηνύματα
6.561
Reaction score
5.131
Βρε Γιάννη δεν λέω να μην έχουμε μηχανήματα που κάνουν την ζωή μας εύκολη.
Υπέρ του παραδοσιακού απλώματος + αφυγραντήρα δεν είχες πει σε άλλο νήμα ότι είσαι;

Και για πλυντήριο έγραψες σε αυτό το νήμα:

Προτιμότερο ένα φτηνό χωρίς πλακέτες και εγκεφάλους και αν χαλάσει το πετάς και δεν κλαις τα λεφτά σου.
Δεν συμφωνώ ούτε με το πρώτο ούτε με το δεύτερο.
Προτιμώ καλό και ακριβό στεγνωτήριο. Με τις πλακέτες του, τους εγκεφάλους του, το wifi του και τα όλα του. :)
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ποτέ δεν μου έχει γεμίσει το "κεσεδάκι" του στεγνωτήριου. Απλά το αδειάζω μετά από κάθε στέγνωμα. Επίσης καθαρίζω το πρώτο φίλτρο (δουλειά 15 δευτερολέπτων). Το δεύτερο φίλτρο που θέλει πλύσιμο, περίπου κάθε 20 στεγνώματα.

Γιατί έχω "κεσεδάκι" και δεν τα ρίχνω στην αποχέτευση; Γιατί στην ίδια τρύπα καταλήγει και το πλυντήριο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι με τη δύναμη που έβγαιναν τα βρώμικα του πλυντηρίου γυρνούσαν μέσα στο στεγνωτήριο!
δεν είναι μόνο αυτό , το νερό στο κεσεδάκι χρησιμοποιείται και για το πλύσιμο του συμπυκνωτή , έχει και τάπα που ανοίγει για να πάει νερό για πλύσιμο.
αν ξεπεράσεις το όριο φόρτωσης πάντως ανα τύπο υφάσματος και δεν έχεις στραγγίξει καλά στο πλύσιμο θα γεμίσει στο ενδιάμεσο.

εννοείται δεν αφήνεις φίλτρο και νερό για δεύτερη φορά.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Υπέρ του παραδοσιακού απλώματος + αφυγραντήρα δεν είχες πει σε άλλο νήμα ότι είσαι;

Και για πλυντήριο έγραψες σε αυτό το νήμα:



Δεν συμφωνώ ούτε με το πρώτο ούτε με το δεύτερο.
Προτιμώ καλό και ακριβό στεγνωτήριο. Με τις πλακέτες του, τους εγκεφάλους του, το wifi του και τα όλα του. :)
Δεν είμαι υπέρ του απλώματος και στεγνώματος ρούχων με τον αφυγραντήρα, απλώς επειδή δεν έχω στεγνωτήριο κάνω έτσι το στέγνωμα και είναι μια χαρά, απλά κρατάει όλη την νύχτα.
Είμαι εδώ και καιρό στο ψάξιμο για στεγνωτήριο, αλλά επειδή δεν χωράει στο μπάνιο όπου βρίσκεται το πλυντήριο θέλω να το έχω έξω στην σκάλα που υπάρχει μπόλικος χώρος.
Είμαι μονοκατοικία οπότε όλος ο όροφος είναι δικός μου και δεν έχω κάποιον γείτονα να διαμαρτυρηθεί.

Αλλά βλέποντας τις κριτικές χρηστών ακόμη και για ακριβά μηχανήματα να χαλάνε και να ταλαιπωρούνται οι άνθρωποι με ανεύθυνες αντιπροσωπείες, είμαι πολύ επιφυλακτικός.
Το πλυντήριο που πήρα παρουσίασε προβλήματα τα οποία έλυσα μόνος μου και είδα την κακή κατασκευή του.
Όμως δεν έχει πλακέτες και ηλεκτρονικά και αφού λύθηκαν τα μηχανολογικά του προβλήματα τώρα δουλεύει κανονικά πλέον.
Αλλά να έχεις πάρει π.χ. ένα Miele ακριβό και να σου χαλάει στο χρόνο ή στα δύο χρόνια, είναι εκνευριστικό.
Για την LG για παράδειγμα, έχουμε ακούσει πολλά παράπονα ακόμη κι εδώ μέσα, για μηχανήματα που χάλασαν και υπήρχε μεγάλη ταλαιπωρία των κατόχων τους.
Αλλά αν σου χαλάσει ένα μηχάνημα των 300 ευρώ προκειμένου να το ξαναπληρώσεις και να ταλαιπωρηθείς, το πετάς και παίρνεις άλλο.
Αν όμως έχεις πληρώσει 1500 ευρώ δεν το πετάς και αναγκαστικά υπομένεις την ταλαιπωρία και το κόστος της επισκευής που σου προτείνουν και που συνήθως είναι εξωφρενικό.


Υ.Γ.
Το Wifi τι το θέλεις σε ένα στεγνωτήριο; :idk:
 

Μηνύματα
6.561
Reaction score
5.131
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.
Κανονικά δεν πρέπει να αγοράζουμε τίποτα που δεν έχουμε τη δυνατότητα άνετα να πάρουμε καινούριο την επόμενη μέρα αν χαλάσει.

Αλλα ας μη ζούμε και με το φόβο.
Και ιδίως να μη στερούμε τη χαρά από τον εαυτό μας να χαρεί ακριβά μηχανάκια, μόνο και μόνο για να μη χαλάσουν.
Η ζωή είναι μικρή για να απλώνουμε ένα-ένα ρουχαλάκι στην απλώστρα.

Με wifi προγραμματίζεις τον χρόνο που θα ξεκινήσει, σε ειδοποιεί όταν τελειώσει κτλ.
Καλό κάνει κακό δεν κάνει που υπάρχει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Δηλαδή το προγραμματίζεις αν είσαι μακρυά;
Ή είσαι δίπλα του και αντί να πατάς τα κουμπιά, το χειρίζεσαι από το κινητό;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top