Προτάσεις για στεγνωτήριο

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Μέσω wifi κάνεις απομακρυσμένη εκκίνηση, επιλέγεις κύκλο, λαμβάνεις ειδοποιήσεις. Μέχρι και νέους κύκλους κατεβάζεις στο app εξειδικευμένους για το μοντέλο σου. Κύκλοι που δεν υπήρχαν εξαρχής στη συσκευή.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ενημέρωση: ο Κωτσόβολος μ@λακίζεται... :mad:

Ενώ το στεγνωτήριο εμφανιζόταν ως διαθέσιμο μέχρι και το βράδυ της 26/11, χτες το απόγευμα στην παραγγελία μου εμφάνιζε ότι αναμένεται από τον προμηθευτή. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου επιβεβαίωσαν ότι αναμένεται, και στην ερώτηση γιατί το εμφάνιζαν διαθέσιμο, με υφάκι μου απάντησε η κοπελίτσα στην τηλεφωνική "εξυπηρέτηση" να διαλέξω κάποιο άλλο, αν δεν θέλω να περιμένω 10-15 εργάσιμες.

Όλα αυτά με πληρωμένο στεγνωτήριο και εγγύηση.
 


Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Γιατί έχω "κεσεδάκι" και δεν τα ρίχνω στην αποχέτευση; Γιατί στην ίδια τρύπα καταλήγει και το πλυντήριο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι με τη δύναμη που έβγαιναν τα βρώμικα του πλυντηρίου γυρνούσαν μέσα στο στεγνωτήριο!

Βαλβίδα αντεπιστροφής πρέπει να βάλεις στο σωληνάκι αποχέτευσης του στεγνωτηρίου.







 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα ρούχα που μπορούν να μπουν στο στεγνωτήριο.
Το 80-90% των ρούχων που έχω έχουν στην ετικέτα do not tumble dry. Δεν μιλάω για κάτι ιδαίτερο σε ρούχα πχ κάποιο ιδιαίτερο ύφασμα ή ακριβό, είναι καθημερινά ρούχα όπως φούτερ, φόρμες, παντελόνια τζιν κλπ. Οπότε θέλω να ρωτήσω την ένδειξη αυτή τη λαμβάνετε υποψιν; ή αναφέρεται σε παλαού τύπου στεγνωτήρια με αντιστάσεις όπου το στέγνωμα ήταν πιο επιβαρυντικό για τα τούχα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών;
Έχω διαβάσει ότι αυτά με αντλία θερμότητας κάνουν ήπιο στέγνωμα.
Οπότε τι ισχύει;
Δεν θα ήθελα να το αγοράσω και να καταλήξω να στεγνωνω μόνο πετσέτες ή να μου βγουν όλα τα ρουχα χαλασμένα.
 



Μηνύματα
113
Reaction score
140
και ένα σημαντικό τα ρούχα στο στεγνωτήριο μικραίνουν ειδικά τα βαμβακερά
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Wi fi να έχει τα άλλα λεπτομέρειες... :laugh:
Μειων δεν υπάρχει;
Μπορεί βράδυ να μπει σε λειτουργία και να πας για ύπνο;το νερό θα εκλαμβάνεται ως μη στεγνωμα με άπειρους κύκλους στεγνωματος;
Επίσης ,τινόημα έχει προαπλωμα σεντονιων πριν μπουν στεγνωτηριο; Καπνιλα,δε θα ρουφήξουν τότε;
Με τα ρούχα πρέπει να προσέχουμε τι αγορές θα κάνουμε πλέον; Τι γίνεται εάν το 80%δεν είναι κατάλληλα;
Πραγματικά ενδιαφέρομαι όμως είναι όλα ρόδινα;
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Το 80-90% των ρούχων που έχω έχουν στην ετικέτα do not tumble dry... την ένδειξη αυτή τη λαμβάνετε υποψιν;
Όχι, ό,τι μπαίνει στο πλυντήριο, μπαίνει και στο στεγνωτήριο, στο κατάλληλο πρόγραμμα. Υπάρχουν προγράμματα για τα πάντα.

Μέχρι και εξάρτημα που μπαίνει στο κέντρο του στεγνωτηρίου υπάρχει που δεν περιστρέφεται, για κάποιο υπερευαίσθητο ρούχο που το έπλυνες στο χέρι.

Πάρε καλό μοντέλο στεγνωτηρίου και δεν θα έχεις πρόβλημα.

και ένα σημαντικό τα ρούχα στο στεγνωτήριο μικραίνουν ειδικά τα βαμβακερά
Όσο μικραίνουν στο πλυντήριο, μικραίνουν και στο στεγνωτήριο.

...είναι όλα ρόδινα;
Όσο ρόδινα είναι για το πλυντήριο, είναι και για το στεγνωτήριο.

Δεν άκουσα κανέναν να αναρωτιέται
να πάρει ή να μην πάρει πλυντήριο.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Μπορεί βράδυ να μπει σε λειτουργία και να πας για ύπνο;το νερό θα εκλαμβάνεται ως μη στεγνωμα με άπειρους κύκλους στεγνωματος;
Θα σταματήσει εννοείται. Υπάρχει αισθητήρας υγρασίας. Όσο στεγνά ή υγρά θέλεις.
Υπάρχουν προγράμματα για τα πάντα. Μπορείς να ορίσεις εσύ ό,τι θέλεις.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οι απορίες μου όσο χαζές και εάν φαίνονται δεν είναι τυχαίες...
Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα η αλήθεια είμαστε εμείς και όχι οι συσκευές,κυρίως γιατί σχεδόν ποτέ δεν διαβάζουμε τις οδηγίες χρησης.
Επίσης το βεβιασμενο στεγνωμα είναι πολύ λογικό να αφαιρεί κάποια θετικά του κλασικού απλώματος αυτό το αντιλαμβάνομαι σχεδόν για όλα υπάρχουν λύσεις αρκεί να μην μπούμε σε πολλές έξτρα διαδικασίες που μας αναγκάζουν να ξανακατφυγουμε στο άπλωμα εάν και κακό δεν είναι γιατί έτσι αποφεύγεται η καταχρηση :laugh:
Μπαλάκια του τέννις ,αρώματα,παγάκια έχει δοκιμάσει κανείς; Οποίες εμπειρίες δέκτες.
Επίσης πόσα κιλά σε σχέση με τα κιλά που πλυντηρίου; Όσο περισσότερα καλύτερο η και ποιο ενεργοβορο;
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Αν φιλτράρεις την αναζήτηση σε Α+++-10%, δηλαδή την καλύτερη ενεργειακή κλάση σε στεγνωτήριο, θα βρεις δύο 9κιλα κι ένα 8κιλο.


Εγώ πήρα το dark steel.
Μαζί με το λευκό διδυμάκι του είναι τα πιο αποδοτικά 9κιλα πέρα από το πανάκριβο Miele.
Πιο σίγουρη επιλογή από το 9κιλο LG δεν υπάρχει.

Ό,τι πλυντήριο και να έχεις, με 9κιλο στεγνωτήριο είσαι καλά. Καλύτερα 9κιλο παρά 8κιλο. Να έχουν χώρο να αναπνέουν τα ρούχα κατά το στέγνωμα, να μην είναι μπουκωμένα.


Μέχρι τον Μάρτιο θα έχουμε αυτού του είδους την κατάταξη με πολλά αστεράκια και μετά μείον τόσο τοις εκατό.

Μετά τα Α+++ θα λέγονται C.
Έτσι θα μείνουν τα Α και Β να αντιστοιχούν στα σημερινά Α+++-x%.

 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Άντε να σας πω τα νέα μου.
Μετά από τόσον καιρό που έψαχνα για στεγνωτήριο, βρήκα και πήρα το Finlux TDF-8PF2SSG
Μου και άρεσαν τα σχόλια των χρηστών και η τιμή του είναι καλή.

Ψάχνοντας είχα παρατηρήσει ότι πολλές συσκευές είναι ίδιες και αλλάζει μόνο η πρόσοψη, το κουμπί, η φάτσα και το όνομα της εταιρίας.

Για παράδειγμα αυτά τα πλυντήρια: NEO - NIPPON - PHILCO
ag.JPG

Είναι ολόϊδια και αλλάζει η "μούρη" τους, πράγμα εύκολο, διότι αλλάζει μόνο ένα κομμάτι πλαστικού επάνω, με διαφορετικό σχέδιο και κάποιες αλλαγές στα κουμπάκια.

Το ίδιο και αυτά: UNITED - FINLUX - CANDY
av.JPG


Έτσι ψάχνοντας στα στεγνωτήρια είδα κι εκεί τα ίδια: CANDY - ZEROWATT
a.JPG


BOSCH - PITSOS
c.JPG


MORRIS - SHARP - HEINNER - FINLUX
b.JPG



Bλέποντας ακόμη και το πίσω μέρος των συσκευών να είναι ίδια, αλλά και το φίλτρο για τα χνούδια, την πόρτα κ.λ.π. διαπιστώνω ότι και ένα SNAIGE και ένα AEG είναι κατασκευαστικά τα ίδια με το FINLUX που πήρα!
Το AEG είναι πολύ ακριβότερο βέβαια, έχει οθόνες και πλακέτες.
20200922154901_d5587fd0.jpeg

xlarge_20200205131054_pitsos_wtp601e8.jpeg


Οπότε κατέληξα στο FINLUX που είναι με καλή τιμή (315 €), υπήρχε άμεσα διαθέσιμο και ο Θεός βοηθός.
Πάντως δεν έχει οθόνες και πλακέτες!
Βάζοντας από χθες που το πήρα 4 συνεχή πλυντήρια και στεγνωτήρια, δύο χθες και δύο σήμερα, με διάφορα ρούχα και αφού διάβασα καλά και εμπαίδωσα πλήρως τις οδηγίες χρήσης, είμαι υπερ ευχαριστημένος.
Τα ρούχα βγαίνουν στεγνά, ζεστά και απαλά, οι πετσέτες πολύ απαλές και αφράτες, τα πατάκια του μπάνιου έγιναν σαν φλοκάτες, ούτε καινούργια δεν ήταν έτσι και οι κουβέρτες απαλές και βελούδινες.
Μ΄αρέσει που έχει ένα φως LED μέσα στον κάδο και μάλιστα πολύ δυνατό για να βλέπεις μέσα.
Ο θόρυβος είναι λίγο πιο πολύς από του πλυντηρίου, αλλά δεν ενοχλεί.
Το φίλτρο μαζεύει απίστευτο χνούδι σε κάθε κύκλο. Πολύ λεπτό και πρέπει να βγεις έξω για να το καθαρίσεις.
Οπότε μένει να δούμε πόσο θα αντέξει.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Οθόνες δεν έχει, πλακέτες μάλλον ίδιες έχει. :tongue:
Οι οθόνες δεν χαλάνε.
Φίλος που δουλεύει σε σέρβις οικιακών συσκευών, μου είπε ότι οι πλακέτες είναι διαφορετικές, πολύ πιο απλές στα φθηνότερα μοντέλα και συνήθως πιο αξιόπιστες.
Ο χρόνος θα δείξει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δεν υπάρχει εταιρεία που να φτιάχνει και να πουλάει καταναλωτικά προϊόντα μεγάλης διάρκειας και να μην επιδιώκει κλίμακες οικονομίας στην παραγωγή προκειμένου να επιτύχει χαμηλό κόστος παραγωγής, χαμηλότερη τιμή από τον ανταγωνισμό (σε συνδυασμό με αυτά που προσφέρει) και παράλληλα ικανοποιητικό κέρδος.
Η βιομηχανία που κυρίως τα ξεκίνησε αυτά και είναι πιο γνωστή στο ευρύ κοινό είναι η αυτοκινητοβιομηχανία. Από τη δεκαετία του 90 και μετά βλέπουμε συγκέντρωση στον κλάδο και τη χρήση κοινής πλατφόρμας (του πυρήνα του προϊόντος) όσο πιο ευρέως γίνεται και να υπάρχει διαφοροποίηση στα επιμέρους ώστε να αντιπροσωπεύεται επαρκώς το brand, η κάθε προιοντική σειρά και με την ανάλογη διαφοροποίηση στην τιμολογιακή πολιτική να επιτυγχάνεται το κατάλληλο targeting στην αγορά.
Το ίδιο συμβαίνει και στις οικιακές συσκευές και μάλλον περισσότερο από ότι στα αυτοκίνητα.
Ένα κοινός κορμός πλυντηρίου θα αλλάξει πάνελ, διακοσμητικά στοιχεία και θα προσπαθήσει να διαφοροποιηθεί από το δίπλα του. Σε κάποιες περιπτώσεις οι αλλαγές είναι πιο ουσιαστικές και δεν φαίνονται με το μάτι. Εξαρτήματα που αντεπεξέρχονται σε πιο αυστηρές προδιαγραφές σε ουσιαστικά μέρη του προϊόντος και συχνότερα "ηλεκτρονικές" παραλλαγές που προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες και συνήθως καλύτερο interface.
Με λίγα λόγια δεν είναι όλα ίδια και ας μοιάζουν ίδια και ας πατάνε στον ίδιο κορμό.
Δεν είναι το ίδιο το skoda και το audi. Το αν κάνει κάποιος τη δουλειά του και με το skoda δεν είναι λόγος να μην υπάρχει το audi. Ισα ισα που δικαιολογεί την ύπαρξη του skoda. Για αυτόν τον τύπο πελάτη υπάρχει το skoda. Για έναν άλλο τύπο πελάτη υπάρχει το audi. Και δεν είναι πιο πονηρός αυτός που παίρνει skoda.
Bosch-Siemens_Pitsos (και άλλες μάρκες ανά την ευρώπη) είναι το ίδιο εργοστάσιο. Είναι το ίδιο πλυντήριο το siemens και το pitsos; Και ναι και όχι. Στα χαμηλής τιμής μοντέλα οι ομοιότητες από τις διαφορές είναι πολύ περισσότερες, αντίστοιχα όμως και η διαφορά τιμής πολύ μικρή. Σε ακριβότερα μοντέλα η πλάστιγγα γέρνει προς την άλλη μεριά μέχρι τα top μοντέλα όπου τα features που θα βρείτε στο τοπ μοντέλο της siemens (ή στη bosch) φέτος θα χρειαστεί να περιμένετε 2 και 3 χρόνια μέχρι να τα δείτε και σε κάποιο μοντέλο pitsos και ίσως σε καλύτερη τιμή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top