Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έκλεισα και άνοιξα τον ενισχυτή πάνω από 3-4 φορές μήπως έχει κολλήσει χωρίς να αλλάξει τίποτα.
Αν απλά εννοείς από το κουμπί μπροστά, δοκίμασε να το βγάλεις από το ρεύμα για 3-5 λεπτά, πριν κανεις reset
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Τελικά έφτιαξε με reset to default !
Έτσι για να περάσει η ώρα, πάρτε και τις μετρήσεις πριν και μετά το Audyssey
 

Attachments

  • 311,3 KB Προβολές: 0

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Ρε παλικάρια να ρωτήσω κάτι:
Κατά τη διάρκεια της ισοστάθμισης (Audyssey) μου ζητάει να ρυθμίσω τη στάθμη του/των sub έτσι ώστε να είναι περίπου στα 75 dB. Κατέβασα λοιπόν το output gain του minidsp προκειμένου να φτάσω στην επιθυμητή στάθμη και να συνεχίσει η ισοστάθμιση, μέχρι εδώ όλα καλά, αυτό έκανα πάντα άλλωστε.
Τελειώνω λοιπόν και βάζω μερικά κομμάτια μουσικής με πολλά χαμηλά και μερικές αντίστοιχες ταινίες με εκρήξεις, κανόνια κλπ.
Ενώ το μπάσο είναι απόλυτα ελεγχόμενο χωρίς ουρές, μπουμάρισμα και έχει ομοιογένεια σχεδόν σε όλο το δωμάτιο (δηλαδή "άψογο"), έχει πολύ χαμηλή στάθμη. Προς επιβεβαίωση τεστάρω τα speaker level στον Marantz με το κινητό μου (βαρέθηκα να συνδέσω το Umik-1) και βλέπω ότι στη θέση ακρόασης τα σαμπ έχουν περίπου 10 dB μικρότερη ένταση από τα ηχεία, τα οποία όλα έχουν την ίδια μεταξύ τους στα -10dB volume του Marantz !
Είναι λογικό αυτό ? κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουν και τα σαμπ την ίδια στάθμη ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Νομίζω ότι επειδή έχεις το Audyssey multeq xt32 γίνεται αυτό, εγώ που έχω το YPAO μου έχει κατεβάσει λίγο το σαμπ αλλά δεν έχω το minidsp umik-1 για να τεστάρω, μόνο ένα app db του κινητού το τσέκαρα και το ανέβασα.
Για ανέβασε και εσύ λίγο +5db και δοκίμασε αν είσαι ικανοποιημένος.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αχχχχ, τα έχουμε πει και γράψει πολλές φορές.

1. Για αρχή μη μετράτε τις στάθμες με κινητό και ειδικά τα sub
2. Ta levels για τα ηχεία μέσα από το menu είναι χωρίς audyssey
3. όταν τρέχουμε το app και μας εμφανίζει την μπάρα για τα sub να είναι οριακά στο πάνω όριο
4. Τα level μετά την ισοστάθμιση τα φτιάχνουμε με το rew
υπάρχει το sub cal 30-80 και το speaker cal 500-2000 στο tone generator
ανοίγουμε και το spl meter και μετράμε
5. τo τα sub πρέπει να είναι τουλάχιστον +10db σε σχέση με τα ηχεία και αν εφαρμόζουμε και target curve +14 περίπου
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Αχχχχ, τα έχουμε πει και γράψει πολλές φορές.
Έχεις δίκιο αλλά έχω αλληθωρίσει από το διάβασμα αυτές τις μέρες και παρόλα αυτά δεν τα έχω βρει...:whistling::rolleyes:
1. Για αρχή μη μετράτε τις στάθμες με κινητό και ειδικά τα sub
Το έκανα πρόχειρα, θα μετρήσω με Umik
2. Ta levels για τα ηχεία μέσα από το menu είναι χωρίς audyssey
Εννοείς τα level μέσα στο μενού του Marantz ?
3. όταν τρέχουμε το app και μας εμφανίζει την μπάρα για τα sub να είναι οριακά στο πάνω όριο
Αυτό το έκανα
4. Τα level μετά την ισοστάθμιση τα φτιάχνουμε με το rew
υπάρχει το sub cal 30-80 και το speaker cal 500-2000 στο tone generator
ανοίγουμε και το spl meter και μετράμε
Αυτό δεν το κατάλαβα...
5. τo τα sub πρέπει να είναι τουλάχιστον +10db σε σχέση με τα ηχεία και αν εφαρμόζουμε και target curve +14 περίπου
Τι εννοείς target curve + 14 ?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Κάτι ακόμα. Άσε την ισοστάθμιση να στα ρυθμίσει και μετά φέρε τα σαμπ στην target curve χειροκίνητα. Δηλαδή αύξησε το gain και φτιάξε την καμπύλη με ένα minidsp αν θες πιο πολλά μπάσα.
Πως γίνεται αυτό ?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εννοείς τα level μέσα στο μενού του Marantz ?
Ναι

Αυτό δεν το κατάλαβα...
Υπάρχει πάνω στη μπάρα του rew spl meter και generator για να φτιάξεις τα level

Τι εννοείς target curve + 14 ?
Να υπάρχει κάποια καμπύλη στο app 20 20κ κατηφόρα

Αν υπάρχει και δε το αφήνεις φλατ τότε τα sub πρέπει να τα μετράς +14-15 db πιο δυνατά από τα ηχεία.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
5. τo τα sub πρέπει να είναι τουλάχιστον +10db σε σχέση με τα ηχεία και αν εφαρμόζουμε και target curve +14 περίπου
Αν ειναι 10db πανω τα sub απο τα ηχεια εχεις εφαρμοσει ηδη καποιο house curve, δεν μετρας φλατ. Το LFE ειναι 10db πανω μηπως εννοεις αυτο?
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν ειναι 10db πανω τα sub απο τα ηχεια εχεις εφαρμοσει ηδη καποιο house curve, δεν μετρας φλατ. Το LFE ειναι 10db πανω μηπως εννοεις αυτο?
Στο rew οταν διαλέξεις τα sub είναι το 0.1 δλδ το lfe οπότε αυτομάτως πρέπει να είναι +10

Αν θες να εφαρμόσεις house curve προσθέτεις db στο sub για να φουσκώσεις τις 2-3 πρώτες οκτάβες, δεν θα τα πάρει από την καμπύλη του εκάστοτε ηχείου στο app.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Λοιπόν, ξανά από την αρχή όλα, 4 μετρήσεις πέριξ της MLP (κοντά) για κάθε sub, ξεχωριστά και για κάθε ένα συνδυασμό και average the responses για να βγει η τελική μέτρηση κάθε συνδυασμού.
Η διαδικασία έγινε ως εξής:
Μέτρηση πρώτα (REW) κάθε σαμπ ξεχωριστά προκειμένου να βρεθεί η πιο κατάλληλη θέση με την πιο ομαλή καμπύλη όσο αυτό ήταν δυνατό.
Μετά μέτρηση των δύο μόνο σαμπ (τα άλλα δύο mute) και ρυθμίσεις delay ή/και πολικότητας προκειμένου να βρεθεί ο ιδανικός συνδυασμός ο οποίος στο τέλος αποθηκεύεται σαν ένα σαμπ (εικονικό). Στη συνέχεια μέτρηση του παραγόμενου εικονικού με το τρίτο σαμπ μαζί και ρυθμίσεις πάλι delay ή/και πολικότητας για να βρεθεί ο καλύτερος συνδυασμός και τέλος μέτρηση του παραγόμενου εικονικού αποτελέσματος των τριών σαμπ με το τέταρτο με μια από τα ίδια όσο αφορά το delay και την πολικότητα.
Βγήκε λοιπόν η τελική καμπύλη για όλα τα σαμπ μαζί οπότε πάμε στο EQ όπου φόρτωσα την Harman target curve, έκοψα με φίλτρο τις συχνότητες κάτω των 25 Hz μιας και απ' ότι είδα δε μπορούν να κάνουν τίποτα εκεί και σπαταλάνε άσκοπα ενέργεια όπως μου είχε πει και ο Κώστας πιο παλιά και φόρτωμα των ρυθμίσεων στο minidsp.
Στη συνέχεια τρέξιμο του Audyssey, ρύθμιση της έντασης του/των σαμπ με το Input Gain του minidsp για να μη χαλάσω το gain matching των σαμπ και μέτρηση εκ νέου του τελικού αποτελέσματος χωρίς και με το Audyssey όπως φαίνεται και στο παρακάτω διάγραμμα (χωρίς smoothing).
Το αποτέλεσμα ακουστικά είναι πολύ καλό, χωρίς ουρές με γρήγορο σβήσιμο και ατάκα αν και θα προτιμούσα να τσιμπήσω λίγο το input gain minidsp (τώρα είναι στα -16dB) γιατί θέλω κι άλλο "χτύπημα" χαμηλά...:biggrin:
Σχόλια, απόψεις και συμβουλές θα εκτιμηθούν δεόντως απ' όσους έχουν τον χρόνο και τη διάθεση, τόσο επί της διαδικασίας όσο και επί του αποτελέσματος, ευχαριστώ !
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η κοιλιά στα 80-95Hz.
Κατά τα άλλα ΟΚ
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Δουλειά δεν είχαμε και βρήκαμε....
Μετακίνηση του ενός πίσω σαμπ ακριβώς πίσω & αριστερά από την MLP, μετρήσεις σε όλα από την αρχή και τελικά κατάφερα και διόρθωσα την κοιλιά ενώ μειώθηκε αισθητά και αυτή η μεγάλη στα 113Hz !
Το αποτέλεσμα είναι υπεράνω όλων των προσδοκιών μου και δε νομίζω ότι θα πειράξω τίποτα πλέον, θα περιμένω τον ειδικό.
 

Attachments


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δουλειά δεν είχαμε και βρήκαμε....
Μετακίνηση του ενός πίσω σαμπ ακριβώς πίσω & αριστερά από την MLP, μετρήσεις σε όλα από την αρχή και τελικά κατάφερα και διόρθωσα την κοιλιά ενώ μειώθηκε αισθητά και αυτή η μεγάλη στα 113Hz !
Το αποτέλεσμα είναι υπεράνω όλων των προσδοκιών μου και δε νομίζω ότι θα πειράξω τίποτα πλέον, θα περιμένω τον ειδικό.
Ωραίο αποτέλεσμα.

Είναι average? Αν ναι πόσες θέσεις και σε τι απόσταση μεταξύ τους?
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Ωραίο αποτέλεσμα.

Είναι average? Αν ναι πόσες θέσεις και σε τι απόσταση μεταξύ τους?
Ευχαριστώ, μέτρησα μόνο την μία κεντρική θέση μιας και κατά 95% βλέπω ταινίες και ακούω μουσική μόνος μου οπότε δεν ήθελα να θυσιάσω έστω και λίγο την ποιότητα στη θέση μου.
Παρόλα αυτά, περπατώντας γύρω γύρω στο δωμάτιο το μπάσο μου φάνηκε ομοιόμορφο παντού χωρίς μπουμαρίσματα και ακυρώσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το αποτέλεσμα είναι υπεράνω όλων των προσδοκιών μου και δε νομίζω ότι θα πειράξω τίποτα πλέον, θα περιμένω τον ειδικό.
Αρχηγός.
Μήπως δεν χρειάζεται περισσότερη παρέμβαση όσον αφορά την απόκριση; Δες και average 5-6 θέσεων γύρω γύρω 30-40cm απο την θέση ακροασης.

Στο πεδίο του χρόνου ίσως χρειάζεται βοήθεια, δεν γνωρίζουμε.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Απ' ότι φαίνεται τα σαμπ δεν είναι ικανά για σοβαρές στάθμες κάτω από τα 30 περίπου Hz προκειμένου να έρθει η καμπύλη ίσια. Είναι χαρακτηριστικό ότι αυτό δεν επιτεύχθηκε σε καμία μέτρηση του καθενός ξεχωριστά & όλα μαζί σε όποια θέση και αν το/τα δοκίμασα, ακόμα και στις γωνίες όπου θεωρητικά έχουν το περισσότερο gain από το χώρο.

Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου δολαρίων τώρα, αν προστεθούν μελλοντικά ακόμα 2-4 ίδια θα γίνει τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση ή θα πρέπει να κοιτάξω αλλού ?

Και αν υποθέσουμε ότι πάω αλλού, αξίζει κάτι σε 12ιντσο XTZ, SVS, Arendal ή θα είναι φρόνιμο να προτιμήσω μόνιτορ όπως Dynaudio 18S, Adam sub 12 κλπ ?
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top