Προϊόντα ακουστικής φροντίδας χώρου σε πολύ καλές τιμές.

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.133
Θα χρειαστείς ραφιέρες μεγαλύτερου βάθους ώστε να υπάρχει περιθώριο για ωφέλιμες διαστάσεις σε αυτοσχέδια φρεάτια με βιβλία και CD.
22 cm είναι το βάθος. Θα ...προεξέχει και κανένα βιβλίο, ε.. απ' το γυμνό τοίχο δε μπορεί.... κάτι καλύτερο θα είναι.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
22 cm είναι το βάθος. Θα ...προεξέχει και κανένα βιβλίο, ε.. απ' το γυμνό τοίχο δε μπορεί.... κάτι καλύτερο θα είναι.
Υπολογίζεται ότι για μια απλή διάταξη τετραγωνικού υπολοίπου με 7 πηγάδια ανά περίοδο,πλάτος φρεατίου 2,5 εκατοστά περίπου και μέγιστο βάθος 12.5 εκατοστών προκύπτει ωφέλιμη ζώνη λειτουργίας από 770 έως 6780 Hz περίπου.Δια λόγους ασφαλούς τακτοποίησης θα προτεινόταν ελάχιστο βάθος ραφιού τουλάχιστον διπλάσιο,γύρω στα 25 εκατοστά.
Για να ενεργούσε σε κατώτερα ύψη,θα χρειαζόταν ακόμα μεγαλύτερα βάθη.

Χρειάζεται όμως πλήθος τέτοιων περιόδων και με κάπως τυχαία διαρρύθμιση.Αν μπορούσε να γινόταν κι εναλλαγή με κάθετες ακόμα καλύτερα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Μολις τωρα το χαζευα, φαινεται ενδιαφερον.

Ωραία τα λένε, έχει και πίνακι:

 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ρε δε μααας παααρατααατε πρωωι-πρωωι με τα Ολλααανδικααα σας.
Αααντε να σταααματησουμεεε το χααασμουρητοοο τωρααα!



Αυτα τα ειδατε?
~60€/τεμ. χωρις Φπα.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ρε δε μααας παααρατααατε πρωωι-πρωωι με τα Ολλααανδικααα σας.
Αααντε να σταααματησουμεεε το χααασμουρητοοο τωρααα!



Αυτα τα ειδατε?
~60€/τεμ. χωρις Φπα.
Γιατί μου θυμίζει αυτό το προϊόν;

1.png
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Εξαιρετικό υλικό.

Πραγματικά, πολύ μου άρεσε. Νομίζω πως είναι τέλεια λύση για κάθε τοίχο και ταβάνι, ολόβερ.

Το 1/3 του ταβανιού με αυτό, και το 1/4 της συνολικής επιφάνειας των τοίχων ομοίως, θα σώσει κάθε δωμάτιο.

Στανταράκι.


Βεβαίως, μαζεύονται αρκετά τετραγωνικά μέτρα, αλλά έτσι πάει το πράγμα, με λίγα δεν γίνεται τίποτα σημαντικό, ασχέτως της άμεσης διαφοροποίησης των χρόνων αντήχησης και με λίγα, στα σημεία "κλειδιά". Δυστυχώς, θέλει μπόλικα τετραγωνικά μέτρα για να γίνει σοβαρή δουλειά, τυπικά θα έλεγα περί τα 30τμ για ένα μέσο δωμάτιο, να έχει ~10τμ στο ταβάνι και ~ 5τμ σε κάθε τοίχο.

Τοποθέτηση στο κέντρο κάθε επιφάνειας, στο κέντρο των τοίχων και του ταβανιού, ένα τετράγωνο μπλοκ από δαυτα στο κεντρικό τμήμα κάθε μεγάλης επιφάνειας.

Αυτά. Τόσο απλά.

Και πάντα στις γωνιές θέλει τα γνωστά, κάτι να μαζεύει τα πολλά σκατά.

Και βάλτε και 2-4 σαμπ, αναλόγως όγκου και ιδιοτήτων του χώρου, αναλόγως και απαιτήσεων στάθμης, και τέλος καλό, όλα καλά.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Εγώ ένα τέτοιο υλικό θα το προτιμούσα για τον πίσω τοίχο που πάει το μάτι εύκολα και θες κάτι αισθητικά αποδεκτό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Νομίζω έχουμε ξαναβάλει το λινκ:




Αν κάποιος έχει διάθεση για DIY, νομίζω δεν υπάρχει καλύτερη λύση, ειδικά για τοίχους.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
......πουθενα γυμνη επιφανια, δεν ειναι θηλυκος ο χωρος να κυκλοφορει με μινι ή/και ξωπλατο και τοπλεζ. Μπουρκα προτζεκ. 8-)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Ρε δε μααας παααρατααατε πρωωι-πρωωι με τα Ολλααανδικααα σας.
Αααντε να σταααματησουμεεε το χααασμουρητοοο τωρααα!



Αυτα τα ειδατε?
~60€/τεμ. χωρις Φπα.
παίρνεις ένα...το πας σε έναν με γυψοκατασκευές....
και σου φτιάχνει και καλούπι να φτιάξεις όσα θες:party:
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Νομίζω έχουμε ξαναβάλει το λινκ:




Αν κάποιος έχει διάθεση για DIY, νομίζω δεν υπάρχει καλύτερη λύση, ειδικά για τοίχους.
Ευχαριστώ για το λινκ. Το κατέβασα και ξεκινάω διάβασμα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
παίρνεις ένα...το πας σε έναν με γυψοκατασκευές....
και σου φτιάχνει και καλούπι να φτιάξεις όσα θες:party:
Ναι, αλλα θα μπορεις να φτιαξεις κατι μασιφ.
Αυτο ειναι πρεσσαριστο πλαστικο, κουφιο δηλαδη και εχει και κομματια izifon με 3€ ετοιμα κομμενα για να τα γεμισεις ωστε να εχεις και απορροφηση αν θες.
Δε νομιζω με τη διαδικασια του καλουπιου να βγαλεις κατι αναλογο με λογικο κοστος.
Δυστυχως.
Νομίζω έχουμε ξαναβάλει το λινκ:




Αν κάποιος έχει διάθεση για DIY, νομίζω δεν υπάρχει καλύτερη λύση, ειδικά για τοίχους.
´Η αυτα:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.887
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top