Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε κάποιον επεξεργαστή/ DSP να κουμαντάρει το/τα subwoofers.

Aν θες ποιο απλά πράγματα, με τα subwoofers της Paradigm μπορείς...

1) να συνδέσεις πάνω τα ηχεία και να κόψει το sub.
2) να κάνεις calibration χωρίς επεξεργαστή καθώς δέχονται και μόνα τους το ARC Genesis της Anthem.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Είμαι της λάμπας…
Όλα λαμπατα τα έχω.. μέχρι και το cd… χαχαχα
Τον χειμώνα.. ακούω μουσική με 621 watt κατανάλωση και δεν χρειάζεται καλοριφέρ… χαχαχα

Για sub μιλάμε;
Όχι… εδώ είναι η πρώτη ερώτηση που κάνω για το θέμα…
Ανάλογα των απαντήσεων θα προχωρήσω…
-
Καλή σας μέρα .
Είμαι και εγώ προς αυτήν την ακουστική απόλαυση της λάμπας , κατά 70% - για να μην είμαι απόλυτος - .
Τώρα ,
Το σύστημα σας ειναι ζηλευτό .....και σε πολλούς απο εδώ όνειρο !
Είστε της λάμπας .....και θέλετε sab ;
Έχετε δει σε πολλές εκθέσεις ήχου , λαμπάτα μηχανήματα με συνοδό-ά sab ;
Να με συμπαθάτε που τα παρέθεσα έτσι - ωμά - αλλά δεν θα το έκανα ποτέ αυτό σε βάρος των μηχανημάτων που έχετε . - άποψη μου -

οι λύσεις που έχετε κατ εμένα πάντα ....σαν θεατής .
α) Αλλάξτε με ισάξια ηχεία με πιό καλά δυναμικά στο χαμηλό τους . - δεν θα το έκανα γιατί αγαπώ τον ήχο των ηχείων που έχετε -
β) Πάρτε ακόμα ενα ζεύγος ηχεία με καλό χαμηλό . - ....για τα παιγνίδια του εγκεφάλου μας -
γ) " Αλλαξοπιστήστε " , δώστε τα όλα και φτιάξτε ενα σύστημα με ...18 sab η όσα θέτε .
-
Φιλικά πάντα η αποψη μου , όχι πως δεν γίνετε λάμπες με sab , αλλά εγώ δεν ...
Καλές επιλογές . :hi:
 



gid

Μηνύματα
7.416
Reaction score
8.656
Τα "sab" μολύνουν τον πουριτανισμό της Λάμπας.

Έχει μια βάση.

Είτε ακούς ορθολογικά, οπότε βάζεις sub.

Είτε ακούς με το συναίσθημα, οπότε παίζεις με λάμπες και περιφρονείς τα sab.

Βασικά "sab" αποκαλείται ένα απαξιωμένο sub. Δύο μπλιαξ και τρία ίουουου.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Λογω του οτι εχεις ενα αρκετα ακριβο συστημα (δεν εξεταζω το πως παιζει, μονο το κοστος) υποθετω οτι εχεις καποιες απαιτησεις στην αποδοση της μουσικης σου.
Σου προτεινω λοιπον να μην κανεις για αρχη καμια κινηση μονος σου (ουτε καν με την βοηθεια μας εδω) και να φωναξεις εναν επαγγελματια να ερθει στον χωρο σου, να δει απο κοντα να μετρησει και να ακουσει το συστημα σου, και να συζητησετε μαζι το τι θελεις να πετυχεις πριν προχωρησεις σε αγορες και θα σου εξηγησω γιατι στην περιπτωση σου αυτο ειναι αναγκαιο.
Οι χαμηλες συχνοτητες εχουν πολλες ιδιεταιροτητες που περιπλεκουν τα πραγματα οσον αφορα την ακουστικη και το ηχητικο αποτελεσμα και οι λυσεις στα προβληματα που δημιουργουνται οταν καποιος θελει να ακουει ολο το φασμα δεν βρισκονται εξ αποστασεως παρα μονο κατα τυχη (αν ταιριαξει το sub, αν τυχει η θεση ακροασης να ειναι εκει που πρεπει, κτλ κτλ).
Εκτος ομως απο τα προβληματα του χωρου που βγαινουν στην επιφανεια με την προσθηκη subwoofer, υπαρχει και αλλο ενα προβλημα που ειναι ευκαιρια να αντιμετωπιστει και να βελτιωσει το ηχητικο αποτελεσμα σε ολο το φασμα.
Tα ηχεια σου λογικα λογω μεγεθους οσο καλα κι αν ειναι θα εχουν αυξημενες παραμορφωσεις στις χαμηλες συχνοτητες (ειναι θεμα φυσικης) και την ιδια στιγμη, λογω του οτι το mid-woofer καλειται να αναπαραγει ταυτοχρονα χαμηλες και μεσαιες - μεσουψηλες θα εχει και παραμορφωση ενδοδιαμορφωσης σε μεσαιες και υψηλες εντασεις που εμφανιζεται σε υψηλοτερες συχνοτητες.
Αν τα κυριως ηχεια αποκοπουν εντελως απο τις χαμηλες συχνοτητες θα απαλαγουν και απο την παραμορφωση στις χαμηλες αλλα και απο την παραμορφωση ενδοδιαμορφωσης βελτιωνωντας ετσι κατα πολυ και την ιδια την αποδοση των ηχειων.
Αυτο, σημαινει κοψιμο αρκετα ψηλα, ισως πανω απο τα 100Hz πραγμα που μεταφραζεται αυτοματα σε δυο sub δεξια και αριστερα των ηχειων εν ειδη 3ου δρομου γιατι απο τα 80Hz και πανω τα sub αρχιζουν να γινονται αντιλληπτα ως προς την θεση τους και δεν μπορουν να τοποθετηθουν σε θεσεις που θα αλλοιωνουν την στερεοφωνικη εικονα.
Αυτο παλι με τη σειρα του μπορει να σημαινει οτι τα sub δεν θα ειναι τοποθετημενα στα ιδανικα σημεια μια που θα περιοριζονται απο την αναγκαστικη τοποθετηση κοντα στα κυριως ηχεια.
Ολα αυτα ομως ειναι υποθεσεις σε πιθανα σεναρια που δεν μπορουμε ουτε να τα προβλεψουμε ουτε να τα λυσουμε εξ αποστασεως και χωρις μετρησεις.
Γι αυτο το λογο, η συμβολη καποιου καλου επαγγελματια πριν αποφασιστει καποια αγορα, ειναι επιβεβλημενη για να μην γινουν κινησεις που δεν θα εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Tα ηχεια σου λογικα λογω μεγεθους οσο καλα κι αν ειναι θα εχουν αυξημενες παραμορφωσεις στις χαμηλες συχνοτητες (ειναι θεμα φυσικης)
Πρόκειται για μικρά ηχεία ραφιού, δύο δρόμων, όγκου περί τα 10 λίτρα συνολικά, με ένα 6,5-αρι μιντγουφερ.

Προδιαγράφονται -3dB στους 55 κύκλους, δηλαδή την πρώτη οκτάβα δε τη βγάζουν καθόλου, και βγάζουν λίαν κουτσουρεμένη τη μισή δεύτερη οκτάβα.

Ίσα ίσα είναι ικανά για κρος στους 80.

Ο ενισχυτής στο τέρμα τα γκάζια σε φουλ Α2 τάξη, θα βγάλει 50 βατ αν όλα πάνε δεξιά, και το ηχείο έχει ευαισθησία 86 dB/w/m.

Δηλαδή όλες οι συνθήκες αντίξοες.

Το δωμάτιο έχει φιλικές διαστάσεις 3*4*5 μ. δηλαδή μοιρασμένα τα στάσιμα.
Άμα είναι χαμηλοταβανο, και πλησιάζει το ύψος του χώρου το μισό της μεγάλης διάστασης (5μ), τότε θα έχει 2-3 σημεία με σοβαρό θέμα.

Με τόσα λεφτά σεταπ, δεν έχει οικονομικό πρόβλημα να ανέβει λιγάκι παραπάνω με 4 σαμπ και ένα minidsp και να ισοσταθμιστει από επαγγελματία.

Προτείνω 4 μικρά κλειστά σαμπ, χωρίς μπας ριφλεξ, χωρίς τρύπα. Αλλά 4 τεμάχια, γιατί (ως γνωστόν) όσο πιο μικρός ο χώρος, τόσο πιο μεγάλα τα προβλήματα.
Και δω μιλάμε για μόλις 20τμ.

Δε χρειάζεται μεγάλα σαμπ, έτσι κι αλλιώς δε θα μπορεί να ακολουθήσει ούτε ο δορυφόρος ούτε ο ενισχυτής.

Σαμπ 8-ιντσο έκαστο, είναι μια χαρά. Υπερβολή θα είναι το 10-ιντσο, αλλά δεκτό κι αυτό. Νομίζω το μικρό της κεφ η μπάλα πως το λένε είναι καλή επιλογή. Ένα μικρό τέτοιο έβγαλε κι η τέτοια η πωστλεν, ξέρετε, κόλλησα τώρα.

4 τέτοια μικρά στις 4 μεσοτητες των τοίχων του δωματίου, ή στις 4 γωνίες, ο,τι μετράει καλύτερα.

Κρος στους 80, κλασσικά εικονογραφημένα. Δε χρειάζονται πειράματα.

Χωρίς σωστό κρος και σωστή ισοστάθμιση, ένα minidsp που λέω, κάτσε σταβγας.
 



Μηνύματα
87
Reaction score
161
Καλησπέρα σας και πάλι…
Διάβασα με προσοχή ότι έχει γραφτεί… είτε υπέρ.. είτε κατά των σαμπ…είτε για τον αριθμό αυτών.. είτε για τις ίντσες τους…
Θα το πάρω λίγο από την αρχή λοιπόν….
Αυτό που ακούω…μου αρέσει πολύ… και δεν το έχω ακούσει εύκολα… από αρκετά ακριβότερα σεταρισματα μηχανημάτων…όσο αφορά την ανάλυση και κάποιες νότες που μου έχουν πει … όσοι τα άκουσαν πως δεν τις είχαν ξανακούσει…( δεν ξέρω αν οφείλεται στην πηγή… στο καλό ματσαρισμα των μηχανημάτων… στα καλώδια .. στο ρεύμα…) και δεν με ενδιαφέρει…
Απλά… επειδή ο άνθρωπος δεν είναι ποτε ευχαριστημένος από την φύση του… η αλήθεια ειναι πως σε ροκ κομμάτια…θα ήθελα να ακούσω παραπάνω χαμηλές…(μπορούμε να τα έχουμε όλα ;)
Γι αυτό κι ανέφερα την παρουσία σαμπ…
Έχω συνδιάζει το σαμπ με … θόρυβο … η αλήθεια είναι…σε πολύκαναλα χόμ θειατερ…όπου η σκηνή τελειώνει…και στο χώρο υπάρχει ακόμη ένας υπόκωφος ήχος χωρίς να συνάδει με αυτό που βλέπω..
Το ίδιο και στην μουσική στα αντίστοιχα συστήματα..όπου ….καπελώνει…τα υπόλοιπα όργανα…
Όταν ανοίξω λίγο την ένταση…έχω πολύ ελεγχόμενες χαμηλές που ξεκινούν και σταματούν δίνοντας πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα στα αφτια μου…
Συγνώμη αν έγινα κουραστικός…αλλά λέω τι ακούν τα αφτια μου… χωρίς όργανα και μετρήσεις…
Να υποθέσω πως ο νηματοθέτης δεν σκέφτεται αλλαγή ηχείων ?
Αλλαγή ηχείων….όπως;
 


Μηνύματα
87
Reaction score
161
Αντικατάσταση των guarneri , με κάτι άλλο.
Μεγαλύτερο , ίσως και ομόσταυλο.
Για ομοσταύλο…πρέπει να ανέβω κατά την άποψη μου στα 25… εκτός και βρω κάτι σε άριστη κατάσταση στα 15….άντε 12…
Εκεί αξιόλογω την ηχητική αξία των Guarneri…
Αυτή την στιγμή.. δεν μπορώ να διαθέσω τέτοια ποσά για το χόμπι μου.. δυστυχώς…
Αν υπάρχει κάποια πρόταση σε αρκετά λιγότερα χρήματα .. βεβαίως και να την ακούσω…
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Οκ όχι συγνώμη δεν έχω κάτι υπ"όψην μου , απλά θεωρητικά σκεπτόμενος έκανα μία υπόθεση.
Δεν έχω κάτι υπ"όψην μου σε αυτά τα χρήματα.
Διαβάζοντας το πόστ του costasEAR , διέκρινα μία σχετική αδυναμία , από πλευράς ηχείων και ενισχυτικού , και σκέφτηκα ότι μία κάποια αλλαγή ηχείων θα βοηθούσε το όλο εγχείρημα.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Οκ όχι συγνώμη δεν έχω κάτι υπ"όψην μου , απλά θεωρητικά σκεπτόμενος έκανα μία υπόθεση.
Δεν έχω κάτι υπ"όψην μου σε αυτά τα χρήματα.
Διαβάζοντας το πόστ του costasEAR , διέκρινα μία σχετική αδυναμία , από πλευράς ηχείων και ενισχυτικού , και σκέφτηκα ότι μία κάποια αλλαγή ηχείων θα βοηθούσε το όλο εγχείρημα.
Το σεταρισμα των μηχανημάτων…πιστεύω είναι ότι καλύτερο θα μπορούσα να κάνω…
Διαβάζοντας και site από όλο τον κόσμο…
Πάντα βέβαια .. είμαι ανοιχτός και στην άποψη των υπολοίπων…
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Έχω συνδιάζει το σαμπ με … θόρυβο … η αλήθεια είναι…σε πολύκαναλα χόμ θειατερ…όπου η σκηνή τελειώνει…και στο χώρο υπάρχει ακόμη ένας υπόκωφος ήχος χωρίς να συνάδει με αυτό που βλέπω..
Το ίδιο και στην μουσική στα αντίστοιχα συστήματα..όπου ….καπελώνει…τα υπόλοιπα όργανα…
Όταν ανοίξω λίγο την ένταση…έχω πολύ ελεγχόμενες χαμηλές που ξεκινούν και σταματούν δίνοντας πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα στα αφτια μου…
Συγνώμη αν έγινα κουραστικός…αλλά λέω τι ακούν τα αφτια μου… χωρίς όργανα και μετρήσεις…
Αυτο που ακους δεν ειναι τιποτε αλλο απο την κακη ακουστικη που εχουν οι περισσοτεροι οικιακοι χωροι.
Ο επαγγελματιας που θα ερθει να δει και να μετρησει τον χωρο σου θα δει και το RT60 του χωρου σου και θα σου προτεινει λυσεις που θα δουλεψουν.
Η ακουστικη του χωρου απο τα 200Hz περιπου και πανω συνηθως σε ενα οικιακο χωρο με επιπλα καναπεδες κουρτινες χαλια βιβλιοθηκες κτλ ειναι σε μετριο επιπεδο ενω απο τα 200Hz και κατω σε κακο εως κακιστο γιατι οι χαμηλες συχνοτητες δεν τιθασευονται ευκολα.

Αυτος ειναι αλλος ενας λογος που το μπασο μαζι με τα καλα του φερνει και ενα σωρο κακα που αν δεν τα αντιμετωπισεις με σοβαροτητα θα τα βρισκεις παντα μπροστα σου.
Απο τη στιγμη που εισαι ικανοποιημενος με τον ηχο του συστηματος σου και απλα θες λιγο περισοτερο χαμηλο σε ροκ κομματια, ΜΗΝ πας σε μεγαλα subwoofer, ακολουθησε αυτα που σου εγραψε ο Costas Ear, (η καλυτερη εκδοχη ειτε με 8" ειτε με 10" sub) η βαλε μονο 2 subwoofer και με τα υπολοιπα χρηματα φτιαξε μεγαλα Bass Traps (πανελ αποροφησης με παχος τουλαχιστον 25 εκατοστα) που θα τα βαλεις στις 4 γωνιες (εκει που τεμνονται οι πλαινοι τοιχοι, σε ολο το υψος απο το πατωμα μεχρι το ταβανι) και στο ταβανι για να βοηθησεις στην ακουστικη του χωρου. Μαζι με την αποροφηση στις χαμηλες θα εχεις και στις μεσαιες και ανω μια που τα πανελ που δουλευουν σε χαμηλες συχνοτητες δουλευουν και ψηλοτερα ενω δεν ισχυει το αναποδο.
Aυτη τη στιγμη υπαρχουν στις αγγελιες δυο Presonus Temblor T10 στουντιακα subwoofer στα 450 ευρω και τα δυο (απο περιπου 780 που εχουν καινουρια) https://www.thomann.de/gr/presonus_temblor_t10.htm τα οποια αρχικα ειχα απορριψει επειδη δεν κατεβαινουν αρκετα χαμηλα τα οποια ομως θα καλυψουν 100% τις αναγκες που περιεγραψες. Μενουν και αλλα 1550+ για περιποιηση του χωρου + μετρησεις/ρυθμισεις και ενα MiniDSP αν δεν γινει η τοποθετηση των sub συμμετρικα δεξια και αριστερα των ηχειων.
 
Last edited:

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Ανεξάρτητα από το πρόβλημα, τοποθέτησης, συνδέσεων, χώρου και αριθμού subs, επειδή το συγκεκριμένο Sonus Faber είναι σχεδιασμένο με μια "φιλοσοφία", η οποία περιγράφεται για παράδειγμα από τον Martin Colloms σε review στο Stereophile:
"Μόλις όλα ήταν στη θέση τους, οι Guarneri τραγούδησαν πραγματικά. Ξεχάστε το mainstream hi-fi. Ξεχάστε τα επίπεδα χτυπήματος στο κεφάλι. Ξεχάστε το μπάσο που σας τσακίζει. ξεχάστε το χτύπημα της πόρτας του γκαράζ! Αντίθετα, θυμηθείτε την αγνότητα, την αδιαμφισβήτητη αίσθηση ζωντάνιας, την κλίμακα και την αίσθηση της παρουσίας πραγματικών ήχων στον χώρο ακρόασης — αυτό είναι το νόημα του Guarneri.
Σε αυτές τις ικανότητες, το ηχείο που έρχεται πιο κοντά στο Guarneri είναι το Quad ESL-63 . Θαυμάζω την ικανότητα του Guarneri να δημιουργεί έναν ηλεκτροστατικό ήχο που μοιάζει με Quad από ένα ζευγάρι οδηγών με κινούμενα πηνία, ακόμα κι αν είναι εγκλωβισμένοι σε ένα πραγματικά αξιόλογο ξύλινο περίβλημα. Θα μπορούσα εύκολα να πω, "Εάν εκτιμάτε την ευρέως μεσαία πιστότητα του Quad, αλλά επιθυμείτε μια ευαίσθητη, όμορφα κατασκευασμένη μινιατούρα σε μια ψηλή, κομψή κολόνα, τότε μην κοιτάξετε περισσότερο από το Guarneri."

Είναι σπάνιο να βρείτε ένα ηχείο που να είναι πραγματικά ισορροπημένο—με μια τονική, αρμονική γραμμικότητα που εκτείνεται από τα πάνω μπάσα έως τα ψηλά πρίμα. Από αυτή την άποψη, το Guarneri επισκιάζει τα άλλα σχέδια της Sonus Faber. Τα μεγαλύτερα μοντέλα, ιδιαίτερα τα Electa Amator και Extrema, θα παίζουν πιο δυνατά, θα είναι πιο δυναμικά και θα έχουν καλύτερα, πιο βαθιά μπάσα. αλλά σπάνια ένας ομιλητής είναι τόσο ειλικρινής στην πηγή του όσο οι Guarneri."( σημ. μτφ. του Google).

Έτσι φαίνεται λογικό να έχεις την αίσθηση ότι στα "ροκ" να σου λείπει το "slam", το βαθύ μπάσο κ.λ.π., όμως ελλοχεύει ο κίνδυνος σε ένα τόσο προσεκτικά σχεδιασμένο αναπαραγωγέα ήχου, με την προσθήκη ενός ή και παραπάνω αριθμού sub, να "χαλάσει η μαγεία του", προτού λοιπόν προβείς σε κάποια άστοχη κίνηση, καλύτερα να ζητήσεις την συμβουλή του αντιπρόσωπου, όπως ήδη προαναφέρθηκε ή και γιατί όχι, να στείλεις email απ' ευθείας στην Sonus Faber με τα s.n. των ηχείων: [email protected], ζητώντας την άποψή τους επί του θέματος.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Είναι εύκολο μια photo απο την θέση ακρόασης σας ;
Και κατα 70% , τι μουσική ακούτε .

Ευχαριστώ .
-
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.273
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top