Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

Μηνύματα
815
Reaction score
968
Το χρησιμοποιώ αρκετά το Alignment Tool και πράγματι μειώνει κατά πολύ το χρόνο που θα χρειαστεί να διαθέσει κάποιος για την ενσωμάτωση των sub με τα ηχεία. Όπως αναφέρθηκε...
...Το μόνο που απαιτείται από τον ενδιαφερόμενο είναι UMIK, υπολογιστής με REW και στοιχειώδεις γνώσεις πάνω στη διενέργεια λήψεων και τον τρόπο επεξεργασίας από την υποενότητα Bass Alignment.

Έστω και αν δεν είχε εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην Ακουστική Χώρων...Αρκεί να εκτιμά την ομαλότητα καμπυλών και του Spectrogram σε περίπτωση που θα ήθελε να το πάει παραπέρα.
Θα επένδυα σ' ένα μικρόφωνο και θα χρησιμοποιούσα το δωρεάν "θεόσταλτο" πρόγραμμα REW που λύνει πολλά προβλήματα και ενδεχομένως δημιουργεί άλλα ;).
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
H πλάκα είναι πως η ενσωμάτωση sub έχει καταστεί σκανδαλιστικά άνετη διαδικασία χάρη στο εργαλείο Bass Alignment Tool που παρέχεται από τις νεότερες εκδόσεις του REW. Όπως έχω διαπιστώσει τόσο με μονό όσο και με πολλαπλά τεμάχια sub η προσομοίωση αποκρίσεων που εμφανίζει για τους εκάστοτε συνδυασμούς ανταποκρίνεται σχεδόν ολότελα στην πραγματικά μετρούμενη με αμελητέες αποκλίσεις. Το μόνο που απαιτείται από τον ενδιαφερόμενο είναι UMIK, υπολογιστής με REW και στοιχειώδεις γνώσεις πάνω στη διενέργεια λήψεων και τον τρόπο επεξεργασίας από την υποενότητα Bass Alignment.

Έστω και αν δεν είχε εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην Ακουστική Χώρων...Αρκεί να εκτιμά την ομαλότητα καμπυλών και του Spectrogram σε περίπτωση που θα ήθελε να το πάει παραπέρα.
Το μονο προβλημα ειναι οτι πολυ συχνα τα δωματια δεν ειναι ορθογωνια. Κατα τα αλλα ναι, σε ορθογωνια δωματια δουλευει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το μονο προβλημα ειναι οτι πολυ συχνα τα δωματια δεν ειναι ορθογωνια. Κατα τα αλλα ναι, σε ορθογωνια δωματια δουλευει.
Αναρωτιέμαι μήπως μπερδεύεις την ενότητα RoomSim με το Alignment Tool... Το δεύτερο έχει υψηλή πιστότητα ως προς τις προβλέψεις απόκρισης που δίνει σε οποιοδήποτε σχήμα δωματίου. Αρκεί να έχουν γίνει οι λήψεις με τις ενδεδειγμένες παραμέτρους για το κροσάρισμα μεταξύ main & sub και να μην κάνει ο χρήστης εσφαλμένους χειρισμούς εκ παραδρομής κατά την επεξεργασία.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αναρωτιέμαι μήπως μπερδεύεις την ενότητα RoomSim με το Bass Alignment Tool... Το δεύτερο έχει υψηλή πιστότητα ως προς τις προβλέψεις απόκρισης που δίνει σε οποιοδήποτε σχήμα δωματίου. Αρκεί να έχουν γίνει οι λήψεις με τις ενδεδειγμένες παραμέτρους για το κροσάρισμα μεταξύ main & sub και να μην κάνει ο χρήστης εσφαλμένους χειρισμούς εκ παραδρομής κατά την επεξεργασία.
Ωπα, ναι, το Room Sim εννοουσα. Το Bass Alingnment Tool δεν το εχω χρησημοποιησει. Βασικα δεν το γνωριζα και τωρα που κοιταζω δεν το βλεπω κιολας.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ωπα, ναι, το Room Sim εννοουσα. Το Bass Alingnment Tool δεν το εχω χρησημοποιησει. Βασικα δεν το γνωριζα και τωρα που κοιταζω δεν το βλεπω κιολας.
Το Alignment Tool παρέχεται στις εκδόσεις REW 5.20 και ύστερα, μέσα από την ενότητα ALL SPL > Controls. Κανονικά μπορεί να εφαρμοστεί βρίσκοντας τις βέλτιστες παραμέτρους για συμπλήρωση σε λογισμικό DSP και να ευθυγραμμίσει ξεχωριστούς δρόμους ηχείων σε οποιαδήποτε εξεταζόμενη συχνοτική ζώνη.Λειτουργεί σε καθένα στάδιο με ζεύγος αποκρίσεων, όπου τα μέλη μπορούν κάλλιστα να είναι συνισταμένες απόκρισης από το εκάστοτε προηγηθέν στάδιο.

Στο παρακάτω βίντεο περιγράφεται πώς χρησιμοποιείται για να ευθυγραμμίσει τεμάχια sub αναμεταξύ των διερευνώντας τιμές delays - για ρύθμιση κεντρικού επεξεργαστή - κι ενδεχόμενη αντιστροφή πολικότητας , όμως ο ίδιος έχω μελετήσει και τον τρόπο για να επεκτείνεται αποτελεσματικά η δράση του στην ενσωμάτωση του προκύπτοντος συνόλου sub με τα main ηχεία, σε δικαναλικό , πολυκαναλικό και γενικώς σε οποιοδήποτε σενάριο ενσωμάτωσης...
 
Last edited:

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ την ίδια απορία με τον φίλο προηγουμένως. Γιατί πρέπει το σήμα να περάσει πρώτα από το sub πριν πάει στα ηχεία; Δεν είναι καλύτερα να πάει ταυτόχρονα και στα δύο, από την πηγή;

Εφόσον το sub δεν έχει high pass filter και η πηγή (προ) δεν έχει sub out, τότε τα ηχεία θα παίζουν full range όπως κι αν συνδεθούν, σωστά;

(μιλάω για ενεργά ηχεία)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ την ίδια απορία με τον φίλο προηγουμένως. Γιατί πρέπει το σήμα να περάσει πρώτα από το sub πριν πάει στα ηχεία; Δεν είναι καλύτερα να πάει ταυτόχρονα και στα δύο, από την πηγή;

Εφόσον το sub δεν έχει high pass filter και η πηγή (προ) δεν έχει sub out, τότε τα ηχεία θα παίζουν full range όπως κι αν συνδεθούν, σωστά;

(μιλάω για ενεργά ηχεία)
Θα πρεπει να γινεις λιγο παραπανω κατανοητος. Σε ποιον φιλο παραπανω αναφερτεσαι? Σε ποιο sub? σε ποιον προ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ την ίδια απορία με τον φίλο προηγουμένως. Γιατί πρέπει το σήμα να περάσει πρώτα από το sub πριν πάει στα ηχεία; Δεν είναι καλύτερα να πάει ταυτόχρονα και στα δύο, από την πηγή;

Εφόσον το sub δεν έχει high pass filter και η πηγή (προ) δεν έχει sub out, τότε τα ηχεία θα παίζουν full range όπως κι αν συνδεθούν, σωστά;

(μιλάω για ενεργά ηχεία)
Άμα δεν έχουμε κεντρικό επεξεργαστή σε ρόλο πηγής/προ αλλά διαθέτουμε sub που θα παρείχε υψιπερατό κροσάρισμα , τότε θα συνέφερε να περνούσε το σήμα προς τους δορυφόρους μέσω του sub, όχι μόνο για χάρη του υψιπερατού κροσαρίσματος στους πρώτους αλλά κι επειδή η χρονική υστέρηση του σήματος που υφίσταται αναπόφευκτα από το ηλεκτρονικό κύκλωμα διαχείρισης στο ίδιο το sub θα ενσωματωνόταν σε ολόκληρο το ηχειακό σύστημα και δεν θα ξεχώριζε τόσο πολύ έναντι των main ηχείων άμα τροφοδοτούνταν τα δεύτερα απευθείας από DAC/Pre.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Στην προηγούμενη σελίδα...
Στη δική μου περίπτωση έχω για πηγή ένα dac/preamp χωρίς sub out και θέλω να προσθέσω ένα sub.
Τα ηχεία μου είναι ενεργά (Focal Alpha 65) και τα οδηγεί ο προ με XLR.
Οι RCA του προ είναι ελεύθερες.
Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω για στείλω το σήμα κατευθείαν στο sub, ταυτόχρονα με τις XLR στα ηχεία;

Αντί να πάω από προ σε sub και μετά στα ηχεία...
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Άμα δεν έχουμε κεντρικό επεξεργαστή σε ρόλο πηγής/προ αλλά διαθέτουμε sub που θα παρείχε υψιπερατό κροσάρισμα , τότε θα συνέφερε να περνούσε το σήμα προς τους δορυφόρους μέσω του sub, όχι μόνο για χάρη του υψιπερατού κροσαρίσματος στους πρώτους αλλά κι επειδή η χρονική υστέρηση του σήματος που υφίσταται αναπόφευκτα από το ηλεκτρονικό κύκλωμα διαχείρισης στο ίδιο το sub θα ενσωματωνόταν σε ολόκληρο το ηχειακό σύστημα και δεν θα ξεχώριζε τόσο πολύ έναντι των main ηχείων άμα τροφοδοτούνταν τα δεύτερα απευθείας από DAC/Pre.
Ευχαριστώ.
Άρα όταν δεν υπάρχει ούτε επεξεργαστής στην πηγή ούτε υψιπερατό κροσάρισμα στο sub, δεν υπάρχει λόγος να περάσει το σήμα μέσα από το sub.

Επειδή ψάχνομαι να προσθέσω κάποιο, βλέπω ότι ελάχιστα διαθέτουν HPF. Τα Presonus έχουν τέτοιον διακόπτη...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ευχαριστώ.
Άρα όταν δεν υπάρχει ούτε επεξεργαστής στην πηγή ούτε υψιπερατό κροσάρισμα στο sub, δεν υπάρχει λόγος να περάσει το σήμα μέσα από το sub.

Επειδή ψάχνομαι να προσθέσω κάποιο, βλέπω ότι ελάχιστα διαθέτουν HPF. Τα Presonus έχουν τέτοιον διακόπτη...
Κάτι σου διαφεύγει...
Στην προηγούμενη σελίδα...
Στη δική μου περίπτωση έχω για πηγή ένα dac/preamp χωρίς sub out και θέλω να προσθέσω ένα sub.
Τα ηχεία μου είναι ενεργά (Focal Alpha 65) και τα οδηγεί ο προ με XLR.
Οι RCA του προ είναι ελεύθερες.
Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω για στείλω το σήμα κατευθείαν στο sub, ταυτόχρονα με τις XLR στα ηχεία;

Αντί να πάω από προ σε sub και μετά στα ηχεία...
Δεν αποτελεί αυτή η μέθοδος βέλτιστο τρόπο διαχείρισης...Όχι μονο δεν θ'απαλλάσσονταν τα main από τη βάση του φάσματος, όχι μόνο θα επιβαρύνεται σε οδήγηση η έξοδος του DAC/Pre , αλλά δεν θα υπάρχει τρόπος ρύθμισης των απαραίτητων delays.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Όχι μονο δεν θ'απαλλάσσονταν τα main από τη βάση του φάσματος,
Ερώτηση σχετικά με αυτό...
Πως θα απαλλάσονταν τα main χωρίς HPF στο sub (και χωρίς επεξεργαστή στην πηγή);
Full range δεν θα παίζουν σε κάθε περίπτωση; Είτε συνδεθούν μέσω sub είτε από την πηγή κατευθείαν...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ερώτηση σχετικά με αυτό...
Πως θα απαλλάσονταν τα main χωρίς HPF στο sub (και χωρίς επεξεργαστή στην πηγή);
Full range δεν θα παίζουν σε κάθε περίπτωση; Είτε συνδεθούν μέσω sub είτε από την πηγή κατευθείαν...
Ολα τα studio subwoofers εχουν High Pass και Balanced εισοδους-εξοδους. Αν θες περισσοτερο ελεγχο μπορεις να προσθεσεις μια μοναδα DSP (review)
 
Last edited:

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Ολα τα studio subwoofers εχουν High Pass και Balanced εισοδους-εξοδους. Αν θες περισσοτερο ελεγχο μπορεις να προσθεσεις μια μοναδα DSP (review)
Συγγνώμη, αλλά κοιτάω τa KRK για παράδειγμα, δεν έχουν HPF, όπως έχουν τα Presonus η το Yamaha. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Συγγνώμη, αλλά κοιτάω τa KRK για παράδειγμα, δεν έχουν HPF, όπως έχουν τα Presonus η το Yamaha. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?
Ναι καταλαβαινεις κατι λαθος. Τα KRK εχουν κανονικο κροσοβερ με High pass & Low pass εχει που θα στρεψεις τον διακοπτη. Τα περισσοτερα εχουν ειτε Fixed High Pass ειτε με διακοπτη και επιλογη 2-3 συχνοτητων και ξεχωριστα ρυθμιζομενο Low Pass.

Στα KRK για να μην χρειαστει να βρεις το manual για να επιβεβαιωσεις τα λεγομενα μου, δες το foot-switch που γραφει οτι απενεργοποιει το sub και το HighPassFilter
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
A, δηλαδη είναi δεδομένο ότι υπάρχει fixed high pass (ας πούμε στα 80Hz) παρότι δεν έχουν διακόπτη επιλογής?
¨Εβλεπα τα Presonus που έχουν διακόπτη on/off για το HPF και υπέθεσα ότι θα έπρεπε να δω κάτι αντίστοιχο και σε αυτά.
Ευχαριστω για τη διευκρίνηση!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ερώτηση σχετικά με αυτό...
Πως θα απαλλάσονταν τα main χωρίς HPF στο sub (και χωρίς επεξεργαστή στην πηγή);
Full range δεν θα παίζουν σε κάθε περίπτωση; Είτε συνδεθούν μέσω sub είτε από την πηγή κατευθείαν...
Είναι στοιχειώδες...Θα χρειαζόταν επεξεργαστής, είτε δικαναλικός είτε πολυκαναλικός παρέχων ακόμα ανώτερη ευελιξία διαχείρισης. Αποτελεσματικοί δικαναλικοί είναι τα miniDSP 2Χ4 HD , Flex , SHD και από Lyngdorf οι ολοκληρωμένοι TDAI-1120 και ο ακριβότερος TDAI-3400.

Κάποιοι μπορεί να καγχάσουν υποστηρίζοντας ότι τέτοιες συσκευές θα μείωναν το βαθμό διαφάνειας στο σήμα σε σχέση με διάφορα αγαπημένα σ'εκείνους μηχανήματα... Με αυτό το πλευρό να κοιμούνται. Το ξεκαθάρισμα στην ψηφιακή ειδικά διαχείριση υπό τον όρο να επιτελείται αυτή όσο το σήμα μένει σε ψηφιακό πεδίο δηλαδή πριν να έχει μετατραπεί σε αναλογικό απελευθερώνει το σήμα. Η συνεπαγωγή που δεν θα ενθουσίαζε είναι ότι μια προηγμένη διαχείριση στο σήμα δεν αφήνει κατόπιν άλλοθι για στησίματα με τις ηχειακές μας πηγές ριγμένες όπως θα κάπνιζε στο χρήστη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
A, δηλαδη είναi δεδομένο ότι υπάρχει fixed high pass (ας πούμε στα 80Hz) παρότι δεν έχουν διακόπτη επιλογής?
¨Εβλεπα τα Presonus που έχουν διακόπτη on/off για το HPF και υπέθεσα ότι θα έπρεπε να δω κάτι αντίστοιχο και σε αυτά.
Ευχαριστω για τη διευκρίνηση!
Εχουν ρυθμιζομενο Crossover (High Pass & Low Pass) με διακοπτη επιλογης. (60, 70, 80, 90Ηz) και οι συχνοτητες αυτες οριζουν τοσο το Low Pass οσο και το High Pass φιλτρο.
Tα περισσοτερα δεν εχουν ρυθμιζομενο Crossover αλλα ενα fixed high pass και ενα ρυθμιζομενο Low Pass.
Crossover = High Pass filter & Low Pass filter
Πολλα sub γραφουν (κακως) οτι εχουν crossover ενω στην πραγματικοτητα εχουν απλα ενα Low Pass filter.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
A, δηλαδη είναi δεδομένο ότι υπάρχει fixed high pass (ας πούμε στα 80Hz) παρότι δεν έχουν διακόπτη επιλογής?
¨Εβλεπα τα Presonus που έχουν διακόπτη on/off για το HPF και υπέθεσα ότι θα έπρεπε να δω κάτι αντίστοιχο και σε αυτά.
Ευχαριστω για τη διευκρίνηση!
Διαβάζοντας τα manuals των KRK και Presonus, στα πρώτα γράφει "The signal from balanced output is automatically high passed above the CROSSOVER frequency setting", ενώ στα δεύτερα που έχουν ξεχωριστό διακόπτη λέει "If the High Pass Filter switch is engaged, frequencies below 80 Hz are not sent from these outputs" και "If you are using the 80 Hz highpass filter on the T10 to bandpass your full-range monitors, set the lowpass filter to 80 Hz".

Άρα αν μεταφράζω σωστά ισχύει ό,τι είπε ο spzach, δηλ. το HPF των KRK έχει 4 θέσεις ρύθμισης (όσες και το Crossover/LPF) ενώ των Presonus είναι fixed στα 80Hz.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση. Αμα χρησιμοποιούμε rca ενισχυτης -> sub -> ενισχυτής για να χρησιμοποιηθεί το crossover του sub (high pass filter) οταν είναι απενεργοποιημένο το sub εξακολουθεί να λειτουργεί το high pass??? Πάντως ήχος βγαίνει απο τα ηχεία
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.138
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top