Ρυθμίστε το πικάπ σας

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Sorry κιόλας, αλλά για ποιο λόγο να χτυπήσει κάποιος δυνατά το χέρι του στο rack/στη βάση του πικ απ κτλ;o_O:idk:
οταν λεω ότι χτυπάω δεν εννοω κλωτσιες και μπουνιες,αλλα όπως όταν χτυπάμε μια πορτα για να μας ανοιξουν,χωρις νευρα.
Στο προηγουμενο ρακ που ηταν καλο αλλα από μαδερι 4 εκ.και πολύ ελαφρυτερο δεν παρατηρουσα κατι τετοιο.Το μονο που σκεφτομαι
είναι ότι το άλλο ηταν χαμηλοτερο και μακρυτερο(0,70χ1,70) ενώ αυτό είναι ψηλο και κοντιτερο(0,85χ1,25).
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Όλα αυτά που βάζεις χρειάζονται; Και τι κάνουν το καθένα; Φελλοί, corian, χαμαιλέοντες και όλα τα υπόλοιπα ζούδια....
Τα είχες και πριν με την ίδια σειρά;
Αν δεν τα βάλεις και αφήσεις το πικάπ με 4 ποδαράκια;

Σημ.: Στο android υπάρχουν κάποια ωραία εργαλειάκια (φαντάζομαι όχι ακριβείας, αλλά δίνουν ένα μέτρο μεγέθους), όπως το vibrometer. Προσπάθησε να ρίξεις κάτι στο ρακ που να είναι επαναλήψιμο (π.χ. μια μπίλια από συγκεκριμένο (μικρό) ύψος) και μέτρα να δεις τι γίνεται. Παίξε με όλα αυτά που έχεις βάλει, ώστε να δεις τι κάνουν.

Η δική μου αντίστοιχη εμπειρία με ένα φτηνοκατασκεύασμα (technics SL-J2) ήταν ότι με τα δικά του πόδια ακουγόταν το "χτύπημα της πόρτας" που λες. Βάζοντας του 4 παλαιά ποδαράκια από ένα μκ2, ελαττώθηκε αν όχι εξαφανίστηκε το πρόβλημα. Τελικά κατέληξα ότι δεν είναι τόσο κακό πικαπάκι!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Sorry κιόλας, αλλά για ποιο λόγο να χτυπήσει κάποιος δυνατά το χέρι του στο rack/στη βάση του πικ απ κτλ;o_O:idk:
οταν λεω ότι χτυπάω δεν εννοω κλωτσιες και μπουνιες,αλλα όπως όταν χτυπάμε μια πορτα για να μας ανοιξουν,χωρις νευρα.
themis1958, καταλαβαίνω αυτό που λες. Όμως, δεν απάντησες στο ερώτημά μου. Για ποιο λόγο χτυπάς το rack; Τι προσπαθείς να ελέγξεις (test) ή/και να καταλάβεις από το χτύπημα; Να το θέσω και διαφορετικά: Το ενδεχόμενο να περνάει ο ήχος "ντουκ", από το χτύπημα, στα ηχεία ή όχι, τι μαρτυράει; Για ποια (πιθανή?) δυσλειτουργία (?) αποτελεί ένδειξη; Ρωτάω από ειλικρινές ενδιαφέρον, δεν trollάρω.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
themis1958, καταλαβαίνω αυτό που λες. Όμως, δεν απάντησες στο ερώτημά μου. Για ποιο λόγο χτυπάς το rack; Τι προσπαθείς να ελέγξεις (test) ή/και να καταλάβεις από το χτύπημα; Να το θέσω και διαφορετικά: Το ενδεχόμενο να περνάει ο ήχος "ντουκ", από το χτύπημα, στα ηχεία ή όχι, τι μαρτυράει; Για ποια (πιθανή?) δυσλειτουργία (?) αποτελεί ένδειξη; Ρωτάω από ειλικρινές ενδιαφέρον, δεν trollάρω.
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και απαντω ότι το εκανα σαν τεστ αντικραδασμικοτητας του νεου μου ρακ.
Στην αναπαραγωγή του ηχου μου δεν εχω διαφορα.Ένα άλλο θεμα που μου προεκυψε και με εντυπωσιασε είναι ότι μετα την αλλαγη του ρακ και επειδή μου μειωθηκε η αποσταση των ηχειων από τον τελικο μου (Plinius SA-103+Tautoro) τοποθετοντας ακριβως τα ιδια καλωδια Audioquest Gibraltar,αλλα μικροτερου μηκους από 2χ2,5 σε 2χ1,5,αυξηθηκαν πολύ τα μπασα,που ηταν ηδη αρκετα
(Dunaudio Focus 380),σε βαθμο που σε ορισμενα κομματια ,όπως SADE,ειναι ενοχλητικα,κοινως μπουμαρω,πως το εξηγεις;
themis1958, καταλαβαίνω αυτό που λες. Όμως, δεν απάντησες στο ερώτημά μου. Για ποιο λόγο χτυπάς το rack; Τι προσπαθείς να ελέγξεις (test) ή/και να καταλάβεις από το χτύπημα; Να το θέσω και διαφορετικά: Το ενδεχόμενο να περνάει ο ήχος "ντουκ", από το χτύπημα, στα ηχεία ή όχι, τι μαρτυράει; Για ποια (πιθανή?) δυσλειτουργία (?) αποτελεί ένδειξη; Ρωτάω από ειλικρινές ενδιαφέρον, δεν trollάρω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Test αντικραδασμικότητας, ΟΚ. Άποψή μου, είναι λίγο υπερβολικό ο τρόπος που κάνεις το test σου. Δικαίωμά σου, δεν θα σου πω εγώ τι θα κάνεις, αλλά - και πάλι - άποψή μου είναι ότι οι κραδασμοί που μπορεί να περνάνε από την περιστροφή του πλατό (μέσω του μηχανισμού λειτουργίας), στην κεφαλή και μετά στον βραχίονα και φτάνουν να αναπαραχθούν από τα ηχεία (αλήθεια, ακούγονται; σοβαρά ρωτάω, όχι εσένα, γενικά, ας μου απαντήσει κάποιος), είναι πολύ χαμηλότερης ισχύος από το χτύπημα.

Όπως και να έχει, δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου - δεν έχω τρόπο (επιστημονικό, μετρήσιμο) να εξηγήσω τη διαφορά στην ένταση των χαμηλών συχνοτήτων. Υποθέτω ότι κάτι έχει να κάνει με την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο σου και την (πιθανή) μεταβολή της απόστασης από τη θέση ακρόασης, αλλά θα αφήσω άλλους συμforumίτες, που κατέχουν "το άθλημα" περισσότερο, να στο εξηγήσουν.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Test αντικραδασμικότητας, ΟΚ. Άποψή μου, είναι λίγο υπερβολικό ο τρόπος που κάνεις το test σου. Δικαίωμά σου, δεν θα σου πω εγώ τι θα κάνεις, αλλά - και πάλι - άποψή μου είναι ότι οι κραδασμοί που μπορεί να περνάνε από την περιστροφή του πλατό (μέσω του μηχανισμού λειτουργίας), στην κεφαλή και μετά στον βραχίονα και φτάνουν να αναπαραχθούν από τα ηχεία (αλήθεια, ακούγονται; σοβαρά ρωτάω, όχι εσένα, γενικά, ας μου απαντήσει κάποιος), είναι πολύ χαμηλότερης ισχύος από το χτύπημα.

Όπως και να έχει, δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου - δεν έχω τρόπο (επιστημονικό, μετρήσιμο) να εξηγήσω τη διαφορά στην ένταση των χαμηλών συχνοτήτων. Υποθέτω ότι κάτι έχει να κάνει με την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο σου και την (πιθανή) μεταβολή της απόστασης από τη θέση ακρόασης, αλλά θα αφήσω άλλους συμforumίτες, που κατέχουν "το άθλημα" περισσότερο, να στο εξηγήσουν.
O ηχος από το χτυπημα αναπαράγεται μεσω των ηχειων και φυσικα είναι ακουστος,δυνατότερος από ότι θα περιμενα,το βραδυ θα
πειραματιστω με τη θεση των ηχειων γιατι πραγματι μειωσα λιγο την αποσταση μεταξυ τους για να φτασει το 2χ1,5,βασιζομενος στην
θεωρια ότι το καλωδιο ηχειων οσο κοντυτερο τοσο καλλιτερα.
Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφερον σου,το βραδυ θα ξερω περισσοτερα και φυσικα αν εισαι Αθηνα και θελεις να με επισκευθεις για να
ακουσεις ένα αρκετα καλα στημενο ηχοσυστημα,θα χαρω να σε δω,ειμαι στο Περιστερι.
 


Μηνύματα
236
Reaction score
145
O ηχος από το χτυπημα αναπαράγεται μεσω των ηχειων και φυσικα είναι ακουστος,δυνατότερος από ότι θα περιμενα,το βραδυ θα
πειραματιστω με τη θεση των ηχειων γιατι πραγματι μειωσα λιγο την αποσταση μεταξυ τους για να φτασει το 2χ1,5,βασιζομενος στην
θεωρια ότι το καλωδιο ηχειων οσο κοντυτερο τοσο καλλιτερα.
Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφερον σου,το βραδυ θα ξερω περισσοτερα και φυσικα αν εισαι Αθηνα και θελεις να με επισκευθεις για να
ακουσεις ένα αρκετα καλα στημενο ηχοσυστημα,θα χαρω να σε δω,ειμαι στο Περιστερι.
Το πρόβλημα μου λυθηκε μολις απομακρυνα λιγο τα ηχεια ματαξυ τους.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
εχω ενα phono NAD pp2 και μια κεφαλι goldring 1012gx παιζει σε χαμηλη ενατση σε σχεση ακομη και με την mc BENZ micro 20e , ξερει κανεις τι μπορει να συμαβαινει ?
αν φταιει το phono υπαρχει καποια πατενατ ανα παιξει πιο δυνατα ?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
εχω ενα phono NAD pp2 και μια κεφαλι goldring 1012gx παιζει σε χαμηλη ενατση σε σχεση ακομη και με την mc BENZ micro 20e , ξερει κανεις τι μπορει να συμαβαινει ?
αν φταιει το phono υπαρχει καποια πατενατ ανα παιξει πιο δυνατα ?
To NAD PP2 (πολύ καλό phono) έχει ευαισθησία για κεφαλές ΜΜ 3,5 mV όπως φαίνεται εδώ:
http://nadelectronics.com/products/turntables/PP-2-Phono-Preamplifier#heading-downloads

Η Goldring από την άλλη μεριά έχει υψηλή έξοδο 6,5 mV
http://www.goldring.co.uk/record-cartridges-and-styli/1012gx.htm

Αρα θα έπρεπε να παίζει πολύ δυνατά. Δεν εξηγείται. Κάτι δεν πάει καλά αν παίζει σε χαμηλή ένταση. Την έχεις δοκιμάσει με άλλο phono; Ή αυτό το phono με άλλη κεφαλή;
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
ναι εχω δοκιμασει αλλη κεφαλη ειχα μεχρι πριν κατι μηνες την benz micro 20mc και επεζε μια χαρα , επισης πρν χρονια ειχα μια ortofon φτηνη mm και επεζε και αυτη μια χαρα , το θεμα ειναι οτι την goldring την πηρα μεταχειρισμενη απο μελος εδω και γιαυτο προσπαθω να καταλαβω αν φταιει η κεφαλη η το phono μου μιας και γενικα δεν ακουγετε ο ηχος να εχει καποιο μπουκωμα η προβλημα στα ψηλα οταν παιζει δυναμονωντας αρκετα το ποτενσιομετρο
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
ναι εχω δοκιμασει αλλη κεφαλη ειχα μεχρι πριν κατι μηνες την benz micro 20mc και επεζε μια χαρα , επισης πρν χρονια ειχα μια ortofon φτηνη mm και επεζε και αυτη μια χαρα , το θεμα ειναι οτι την goldring την πηρα μεταχειρισμενη απο μελος εδω και γιαυτο προσπαθω να καταλαβω αν φταιει η κεφαλη η το phono μου μιας και γενικα δεν ακουγετε ο ηχος να εχει καποιο μπουκωμα η προβλημα στα ψηλα οταν παιζει δυναμονωντας αρκετα το ποτενσιομετρο
Ε, άρα η κεφαλή πρέπει να έχει κάποιο θέμα αν είναι έτσι όπως τα λες.
Πάντως την ίδια ακριβώς κεφαλή την έχω παίξει εγώ με το δικό μου phono το Accuphase AD-30 και έπαιζε μια χαρά πολύ δυνατά. Στην ίδια σχεδόν ένταση με το CD και το tuner τα οποία είναι συνδεδεμένα με XLR με τον ενισχυτή μου.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
δεν μενεις κοντα σε Νικαια ωστε να σου δωσω να δοκιμασεις το phono να σιγουρευτω οτι δεν φταιει το phono που παιζει χαμηλα η κεφαλη ωστε να την δωσω πισω .
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του forum.
Προσπαθώντας να ρυθμίσω το πικάπ μου ένα Kenwood KD1033 επεσα πανω σε αυτό το νήμα και θέλω να μάθω αν μπορω να κανω τις ρυθμισεις που προτείνει ο Κώστας παρακάπτοντας τις ρυθμίσεις του manual.
To manual εχει σαν ρύθμιση ενεργό μήκος βραχίονα 215mm και υπεκρέμαση 9,5mm την ρύθμιση την κάνω με το
over-hang gauge.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- καλησπέρα ,

παρατηρώ πως σε δίσκους 45rpm ( 12 inch ) , χρειάζομαι λίγο παραπάνω antiskating , για να έχω την εικόνα ακριβώς στο κέντρο .

αυτό έχει να κάνει με τα μεγαλύτερα μεγέθη των δυνάμεων , που εφαρμόζονται στην ακίδα λόγω ταχύτερης περιστροφής ;

δεδομένου πως στις 45rpm , η βελόνα διαβάζει μεγαλύτερο μήκος αυλακιού σε σχέση με τις 33rpm .

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- περί VTA :

- το έχετε δοκιμάσει ποτέ αυτό ; . . . In setting up the VTA of the Grado cartridge I used my old standby vinyl, the original Proprius Jazz at the Pawnshop, and in particular the track Lady Be Good. There is a section near the end where when VTA is perfect the sax jumps right out at you and a "ding" that is either a cymbal or cash register rings rather than sounding damped . . .

http://www.gradolabs.com/reference-cartridge-reviews

- προφανώς ισχύει όχι μόνον για τις grado
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
- περί VTA :

- το έχετε δοκιμάσει ποτέ αυτό ; . . . In setting up the VTA of the Grado cartridge I used my old standby vinyl, the original Proprius Jazz at the Pawnshop, and in particular the track Lady Be Good. There is a section near the end where when VTA is perfect the sax jumps right out at you and a "ding" that is either a cymbal or cash register rings rather than sounding damped . . .

http://www.gradolabs.com/reference-cartridge-reviews

- προφανώς ισχύει όχι μόνον για τις grado

Κάνε το λιανά να το διαβάσουμε και εμείς με grado, γιατί το γούγλε μεταφράζει ότι θέλει! :D
 

ika

News
Μηνύματα
13.750
Reaction score
12.819
- καλησπέρα ,

παρατηρώ πως σε δίσκους 45rpm ( 12 inch ) , χρειάζομαι λίγο παραπάνω antiskating , για να έχω την εικόνα ακριβώς στο κέντρο .

αυτό έχει να κάνει με τα μεγαλύτερα μεγέθη των δυνάμεων , που εφαρμόζονται στην ακίδα λόγω ταχύτερης περιστροφής ;

δεδομένου πως στις 45rpm , η βελόνα διαβάζει μεγαλύτερο μήκος αυλακιού σε σχέση με τις 33rpm .

ευχαριστώ εκ των προτέρων

- Φυγόκεντρος F = mXυ²/R
- περιμετρος κύκλου 2XπXR ή πXD

33&1/3 : F = mXυ²/R -> F = mX(33,33X3,14X30)² /15 -> F = mX328587,6

45 : F = mXυ²/R -> mX(45X3,14X17,5)² /8,75 -> F = mX3493499,6

Αν θυμάμαι καλά τους τύπους.....
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Κάνε το λιανά να το διαβάσουμε και εμείς με grado, γιατί το γούγλε μεταφράζει ότι θέλει! :D

όχι κατά λέξη αλλά ως γεννική ιδέα . . .
. . . στον δίσκο original Proprius Jazz at the Pawnshop, και στο τέλος του κοματιού Lady Be Good , το σαξόφωνο και ένα ''ντινγκ'' που είτε είναι κύμβαλο ή κάποιο κέρμα της ταμειακής , ακούγονται ξεκάθαρα και όχι μουντά
[DOUBLEPOST=1476512907][/DOUBLEPOST]
το γούγλε μεταφράζει ότι θέλει! :D
, , , το γούγλε δεν γνωρίζει από ''χάιεντ ποίηση'' :lol:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top