Στήσιμο δικαναλου συστήματος

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Λόγω ότι ο λόγος της γυναίκας είναι και κανόνας, θα σου πρότεινα να δώσεις μια ευκαιρία στα ήχεια που πήρα πριν ένα μηνα τα οποία είναι πολύ ντιζαινάτα μην σε ξεγελάει το ποσό λεπτά είναι αλλά το τι παίζουν είναι απίστευτο για μένα τουλάχιστον, ήθελα να αλλάξω ηχεία είχα triangle lyrr προηγούμενης δεκαετίας και πήγα τα μηχανήματα μου στο μαγαζί για να κάνω ακρόαση αφού έκανα ακρόαση δυο triangle μου λέει το παλληκάρι να σου βάλω να ακούσεις τα System Audio Ranger Master τα οποία ματσάρουν τέλεια με τα Densen που έχεις άντε λέω βάλτα του λέω πιο πολύ για να μην τον προσβάλλω δεν μου γέμισαν τα μάτι από άποψη τι μπορούν να παίξουν αλλά το design μου άρεσε πολύ, μόλις τα έβαλε του είπα τύλιξε τα θα τα πάρω, αυτά τα ολίγα.
Νομίζω ότι ταιριάζουν τέλεια στον χώρο σου υπάρχει χρώματα που ταιριάζει και με την επίπλωση και ο ήχος του δεν θα σε απογοητεύσει
ΥΓ. υπάρχει ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με το δικό μου το σκέτο Ranger ακριβώς η ίδια καμπίνα διαφορετικό κροσσοβερ έχουν νομίζω.

 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Dali zensor 5 οχι το 7(γιατι θα σου δημιουργησει προβληματα και θα εχεις να μαζεψεις θεματα τα οποια λογο γυναικας και σαλονιου δεν γινονται),δες για τον χωρο σου και elac οτι σε παιρνει οικονομικα. Απο ενισχυτηκα θα σου προτεινω denon λογο του ηχου της εταιριας.Τι μουσικη ακους;
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εγώ τα πήρα σε αυτό το χρώμα (έβενος)που δεν το έχει το link που σου έστειλα.
4A90B02E-957F-4E18-82DC-70BFE1F96BEE.jpeg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάποιο από τα Roon-Ready ηλεκτρονικά της NAD παίζει; Τι λένε οι γιατροί;
Δεν θελει Roon.
Θελει Rega λέει.

Εάν παει το μπατζετ στα 2000€.... έριξα μια ματιά και προτείνω απο τις αγγελίες, με σειρά προτίμησης:

  1. https://www.avsite.gr/forum/threads/kef-ls50-wireless.177205/ + υποχρεωτικά 2 presonus T10. Συνολικά λίγο πάνω απο τα 2000.
  2. https://www.avsite.gr/forum/threads/dynaudio-focus-380-focus-210c.168311/ τα 380 πωλούνται 2000€, αλλά θελουμε και ενισχυτή, μάλλον ξεφύγαμε
  3. https://www.avsite.gr/forum/threads/b-w-cm9-s2-μαύρη-λάκα.176476/ , περισσεύουν χρήματα για ενισχυτή
 


Μηνύματα
34
Reaction score
70
Το phono stage που έχεις είναι εισαγωγικό, δεν θα υποστηρίξει την dynavector που σου προτάθηκε. Για ηχεία ενισχυτή μεταχειρισμένα το σκέφτεσαι ή μόνο καινούργια ?
Νομίζω ότι με καινούργια θα αισθανόμουν πιο σίγουρος... Αν είναι μεταχειρισμένο απο άνθρωπο που τα πρόσεχε και τα αγαπούσε αποδεδειγμένα τι συζητάω.
Φιλικά...
Πιστεύω ότι ο βραχίωνας που φοράει τo rega P2 είναι ο rb 202 και δεν δέχεται άλλη κεφαλή γιατί δεν έχει ρύθμιση ο βραχίωνα είναι Plug&Play. .με την carbon...
Κάποιοι δοκίμασαν άλλη κεφαλή και εντόπισαν ότι υπήρχε πρόβλημα με την αναπαραγωγή των lp's.
Χρειάζεσαι άλλον βραχίωνα νομίζω για άλλη κεφαλή...
Υπάρχει τρόπος να μπει σε αυτόν το βραχίονα.
Dali zensor 5 οχι το 7(γιατι θα σου δημιουργησει προβληματα και θα εχεις να μαζεψεις θεματα τα οποια λογο γυναικας και σαλονιου δεν γινονται),δες για τον χωρο σου και elac οτι σε παιρνει οικονομικα. Απο ενισχυτηκα θα σου προτεινω denon λογο του ηχου της εταιριας.Τι μουσικη ακους;
Rock 70's 80's
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Δεν θελει Roon.
Θελει Rega λέει.
Ναι, αλλά επίσης λέει ότι μετά θέλει μάλλον και streamer. Οπότε το NAD που έχει από Phono Stage μέχρι Wi-Fi δεν φαίνεται και τόσο κακό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επίσης, με 700€ παίρνεις 2 τέτοια σαμπ:


Και 5 τέτοιους δορυφόρους με τα ρέστα:


Και βολεύεται όπως το έχεις τώρα, με κέντρο την τηλεόραση.

Ειδάλλως, σε περίπτωση δικαναλου, μάλλον θα πρέπει να τα βάλεις εκατέρωθεν του τζακιού και να προσπαθήσεις να μειώσεις λίγο την απόσταση ακρόασης για να στήσεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, κι όχι ισοσκελές.

Σε αυτό το 5-καναλο σενάριο, υπέθεσε πως αργότερα, ως "αναβάθμιση", θα πάρεις 2 σαμπ ακόμα. Με 4 θα είσαι οκ.
Μια μονάχα παρατήρηση για χάρη των υπόλοιπων αναγνωστών...Όχι sub από τη Fluid προτού να κυκλοφορήσει νέο μοντέλο...
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Rock 70's 80's
Οποτε καλυτερα να αποφυγεις να αγορασεις ηχειο με μεταλλικο tweeter η κορνα γιατι θα ακουγεται σκληρο-επιθετικα ,και κανονικα θελεις και ιντσες στα midbass ,αλλα θα εχεις προβληματα λογο του χωρου και του τζακιου. Αν τελικα επιλεξεις τον denon θα χρειαστεις και ενα phono stage γιατι δεν εχει.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
70
Οποτε καλυτερα να αποφυγεις να αγορασεις ηχειο με μεταλλικο tweeter η κορνα γιατι θα ακουγεται σκληρο-επιθετικα ,και κανονικα θελεις και ιντσες στα midbass ,αλλα θα εχεις προβληματα λογο του χωρου και του τζακιου. Αν τελικα επιλεξεις τον denon θα χρειαστεις και ενα phono stage γιατι δεν εχει.
Καταλαβαίνω ότι δεν θα έπαιρνες Klipsch αν ήσουν στη θέση μου. Πιστεύεις ότι βάση χώρου και απόστασης 1χ6,5 mid και 2χ6,5 γουφερ θα κάνουν τη δουλειά;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οποτε καλυτερα να αποφυγεις να αγορασεις ηχειο με μεταλλικο tweeter η κορνα γιατι θα ακουγεται σκληρο-επιθετικα
Φιλε μου,αυτος ο μυθος εχει καταρριφθει εδω και πολλα χρονια...Ακυρο.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Οσα Klipsch εχω ακουσει ηταν για κλαματα απο το θρυλικο klipschorn και ολα τα κατω. Το μονο που ηταν καπως αποδεκτο για μιση ωρα το πολυ ηταν ενα rf83 με vincent τελικους.Οι κορνες φωναζουν,αυτο στην αρχη σε εντυπωσιαζει αλλα γρηγορα γινεται κουραστικο,παντα κατα την γνωμη μου.
Καταλαβαίνω ότι δεν θα έπαιρνες Klipsch αν ήσουν στη θέση μου. Πιστεύεις ότι βάση χώρου και απόστασης 1χ6,5 mid και 2χ6,5 γουφερ θα κάνουν τη δουλειά;
Το dali που σου προτεινω εχει δυο 5 1/2 αλλα ο ηχος του ειναι κατα πολυ μεγαλυτερος. Σε συνδιαστικη α,β ακροαση που τα εχω κανει εριξε σε ηχεια με 2 χ 6 1/5 αλλων εταιριων. Και τα ακουσαμε με AV ενισχυτη γιατι με τετοιο θα επαιζε.
Σου εγραψα και λιγο ποιο πανω οτι ενα μεγαλυτερο μεγαφωνο θα ηταν καλυτερο αλλα θα σου δημιουργησει προβληματα τα οποια για να μαζεψεις θα πρεπει να κανεις επεμβασεις στο σαλονι σου και αυτο δεν ειναι ευκολο απο οτι ειπες.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ιδικά αυτές τις μέρες ακούω μουσική με τις ώρες, και σε αρκετά μεγάλη στάθμη, δεν με κουράζουν καθόλου, ίσα ίσα το αντίθετο.

Βέβαια έχω ασχοληθεί να φτιάξω house curve και ναι έχω κόψει λίγο παραπάνω τα ψηλά και αυτό λόγο rt. τυπικό σαλόνι χωρίς καμία φροντίδα.

το θέμα είναι τι θα κάνει ο φίλος, θα πάρει 2 ηχεία και θα τα βάλει να παίζουν έτσι απλά χωρίς καμιά ισοστάθμιση?
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Ιδικά αυτές τις μέρες ακούω μουσική με τις ώρες, και σε αρκετά μεγάλη στάθμη, δεν με κουράζουν καθόλου, ίσα ίσα το αντίθετο.

Βέβαια έχω ασχοληθεί να φτιάξω house curve και ναι έχω κόψει λίγο παραπάνω τα ψηλά και αυτό λόγο rt. τυπικό σαλόνι χωρίς καμία φροντίδα.

το θέμα είναι τι θα κάνει ο φίλος, θα πάρει 2 ηχεία και θα τα βάλει να παίζουν έτσι απλά χωρίς καμιά ισοστάθμιση?
Ασχετο με το θεμα αλλα ωραιο τελικο εχεις,ευγε.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Γιατί άσχετο? Κάτοχος klipsch ο οποίος αναφέρω ότι δεν κουράζουν.

Ευχαριστώ. !!!
Προσωπικα προτιμω να αγορασω κατι που χρειαζεται την λιγοτερη δυνατη διορθωση,τοποθετω σωστα στον χωρο, το οποιο ειναι πολυ συμμαντικο,και ακουω τι γινεται. Δεν μου αρεσουν τα επιθετικα tweeter καθολου,και δεν ειναι μυθος ειναι φιλοσοφια κατασκευης της συγκεκριμενης εταιρείας ,οπως και της focal και αλλων .Το οτι φτιαχνεις κατι και πιανει ηχητικα σε μια υλοποιηση δεν παει να πει οτι θα ειναι το ιδιο σωστη και σε ολες τις υπολοιπες,απλα γινεται για εμπορικους σκοπους,τις περισσοτερες φορες.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Χαχαχαχα! Θα ξεκινήσω έναν πόλεμο τον οποίο μάλλον θα χάσω και το ξέρεις...
Πρόσεχε τι κάνεις και τι λες
Συνήθως βλέπουμε το τυρί και όχι την φάκα....
Μην απορισεις στο τέλος αν καταλήξεις με αυτο
9200000039544369.jpg


Και στο χρώμα που της αρέσει.....
Κοίτα πμ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top