Στρώματα ύπνου


Μηνύματα
23
Reaction score
17
χαχαχα, τελη αυγουστου ηταν ρε μαν. Οπως και να εχει, καποιος εχει εμπειρια απο afronline?
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
btw...ψάχνω κάποιον (λογικά επιπλοποιό/ ξυλουργό) να κάνει μια "συντήρηση" στο κρεβάτι ( σφίξιμο ενώσεων, ίσως έξτρα γωνίες, πόδια στραβά κτλ) και να τσεκάρει και το τελάρο, που ίσως να θελει και αλλαγή (στην grecostrom μου είπαν το πολύ 2-3 πόντους κενό ανάμεσα στις τάβλες)....έχει κανείς να προτείνει σοβαρό μάστορα για αυτήν την δουλειά? Αθήνα, περιοχή Καρέα...
Ευχαριστώ. :)
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Γεια σας θα μπορουσατε να μου πειτε εαν εχετε εμπειρια απο το Serta Ritz και τα Royal Crown Mystique και Μajestic ;
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
αύριο παραλαμβάνω νέο τελάρο, στρώμα Jonker (Grecostrom) , κάλυμμα αδιάβροχο και μαξιλάρια memory foam....:)
ολική αναβάθμιση :)
 



Μηνύματα
85
Reaction score
91
Παιδες εχει αγορασει κανεις στρωμα ή γνωριζει για τα στρωματα της εταιρειας?

Στρώματα με Ελατήρια | AfrOnline.gr

δελεαστικες τιμες. Ειναι αραγε vfm?
H Afroline δεν κάνει τίποτε άλλο απ' ό,τι κάνουν όλοι: Πουλά στρώματα των 350 ευρώ στην τιμή των 350 ευρώ. Ισχυρίζεται βεβαίως πως σου κάνει έκπτωση 70% - αλλά καμία εταιρεία δεν είναι σε θέση να κάνει για χρόνια έκπτωση 70% στα προϊόντα της, γιατί αλλιώς, δεν θα χρειαζόταν καν να κάνει έκπτωση...

Τα στρώματα της Afroline των 350 ευρώ δεν αξίζουν 800 ευρώ, όπως και τα στρώματα που πουλά η Entos για 400 ευρώ, δεν αξίζουν 1300 όπως ισχυρίζεται.

Έχει επίσης μια πολύ συμπαθητική ιστοσελίδα, με "κριτικές πελατών", όπου κανένας μα κανένας δεν συμβιβάζεται με τίποτα λιγότερο από διθυράμβους και πεντάστερα...

Η δική μου η εμπειρία με την εταιρεία δεν ήταν καθόλου συναρπαστική. Αν όμως θέλει κανείς να δοκιμάσει τα προϊόντα της, στηρίζοντας και μια μικρή ελληνική εταιρεία, το λιγότερο που οφείλει να κάνει είναι να τα δοκιμάσει ο ίδιος. Για παράδειγμα, το στρώμα που αγόρασα απ΄ αυτήν παρουσιαζόταν ως ημίσκληρο (55%) και ίσως να ήταν για κάποιον από 50 έως 75 κιλά (η αδύνατη σύντροφός μου, το βρήκε μια χαρά). Σίγουρα δεν ήταν ημίσκληρο για μένα που είμαι 105. Και στη συνέχεια, η διαδικασία για την επιστροφή του ήταν άχαρη, κατά τα αναμενόμενα...

Γενικότερα μιλώντας, όποιος περιμένει τις μεγάλες ευκαιρίες, ας μην δελεάζεραι από την ιντερνετική διαφήμιση. Αυτή είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων απατηλή. Μπείτε στον κόπο να δείτε από τι υλικά είναι φτιαγμένο το στρώμα που θέλετε να αγοράσετε. Στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, είναι πλαστικά υλικά (αφροί πολυουρεθάνης, αφροί memory, non woven, πολυεστέρες, υλικά νέας τεχνολογίας), ή πλαστικά με μερικές μικρές προσθήκες από κοκοφοίνικα ή απροσδιόριστης ποιότητας λάτεξ (αν είναι κι αυτό φυσικό λάτεξ και όχι τεχνητό) προκειμένου να δίνεται μια νότα οικολογίας και φυσικότητας στα προϊόντα. Στη συνέχεια δε, αναζητήστε στο Google να δείτε πόσο αποτιμούνται τα προίόντα αυτά σε τιμές χονδρικής.

Αν αναλογιστεί δε, κανείς, ότι κάποια από τα στρώματα αυτά δεν κατασκευάζονται καν στην Ελλάδα, αλλά είναι αγνώστου προελεύσεως (ακόμα κι αν κάποιοι κοτσάρουν αμερικανικές ή άλλες σημαίες πλάι στη φίρμα τους) μπορεί να φανταστεί το πόσο απατηλές είναι κάποιες εκπτώσεις απ' αυτές που βλέπουμε και μας τρέχουνε τα σάλια...
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
Πρωτη επιλογη Hauz Edge Firm, 180cmX200cmX30cm βασικο αβανταζ οτι με 1300 e παιρνω πολυ καλυτερο κρεβατι με αποθηκευτικο χωρο (χωρις το κεφαλαρι )

2 elite strom-Deluxe Καλο στωμα με διπλα ελατηρια. Πολυ μετριο κρεβατι - τελαρο

3 Dunlopillo-EMOTION PLUS αρκετα καλο κρεβατι με πολυ καλο τελαρο

Στρωμα μονο με ελατηρια , το memory foam το μισω .

Υπαρχει καμια αλλη προταση ? Βασικα μου αρεσουν τα σκληρα στρωματα αν και το dunlopilo ηταν μεσαιο.

Με ενδιαφερουν κυριως γνωμες πραγματικων :biggrin: > 100 kg ανδρων !

Εχει εξαντληθει η υπομονη μου για δοκιμες αλλα θα δω και το Grecostrom-Jonker
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Πρωτη επιλογη Hauz Edge Firm, 180cmX200cmX30cm βασικο αβανταζ οτι με 1300 e παιρνω πολυ καλυτερο κρεβατι με αποθηκευτικο χωρο (χωρις το κεφαλαρι )

2 elite strom-Deluxe Καλο στωμα με διπλα ελατηρια. Πολυ μετριο κρεβατι - τελαρο

3 Dunlopillo-EMOTION PLUS αρκετα καλο κρεβατι με πολυ καλο τελαρο

Στρωμα μονο με ελατηρια , το memory foam το μισω .

Υπαρχει καμια αλλη προταση ? Βασικα μου αρεσουν τα σκληρα στρωματα αν και το dunlopilo ηταν μεσαιο.

Με ενδιαφερουν κυριως γνωμες πραγματικων :biggrin: > 100 kg ανδρων !

Εχει εξαντληθει η υπομονη μου για δοκιμες αλλα θα δω και το Grecostrom-Jonker

Δες τη dunlopillo το foam (latex), δεν είναι memory, έχει άλλη συμπεριφορά από όλα τα άλλα, δεν έχει μνήμη, έχει επαναφορά!
Εγω είχα πάρει αυτό με το θερμορρυθμιστικό πάνω επίπεδο (και το αντίστοιχο μαξιλάρι) και μετά από τόσα χρόνια μπορώ να πω με σιγουριά ότι πάλι το ίδιο θα πάρω όταν έρθει ώρα αλλαγής.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Με ενδιαφερουν κυριως γνωμες πραγματικων :biggrin: > 100 kg ανδρων !

Εχει εξαντληθει η υπομονη μου για δοκιμες αλλα θα δω και το Grecostrom-Jonker
Σύμφωνα με όσα λες θεωρώ πως το Jonker δεν είναι για σένα. Στο λέω καθώς αυτό έχω και είμαι 82 κιλά. Δες το επόμενο που είναι όντως σκληρό και είναι το μεγαλύτερο μοντέλο της συγκεκριμένης σειράς.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Τα Grecostrom μου αρέσουν πολύ στον ύπνο. Αλλά το εξωτερικό μέρος δεν ήταν αρκετά καλά στηριγμένο και στο τέλος καταλήγει να είναι πιο ψηλά στη μέση απ' ότι στις άκρες. Υπέθεσα ότι έφταιγε ότι ήταν μαλακό κι εμείς τα έχουμε τα κιλά μας. Δεν έπεισα τη γυναίκα μου να πάρουμε δύο μονά. Στο επόμενο που ήταν πιο σκληρό πάλι το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Θα αλλαξουμε στωμα στο διπλο, εχουμε ενα candia 10+ετιας.
Ειχαμε ξανακοιταξει περυσι candia παλι κ οκ μας αρεσε το τοπ μοντελο στα περιπου 1500ε νομιζω media τα απορριψαμε και coco. mat το οποιο απορριπτω εγω επειδη πηραμε μαξιλαρια των 120ε και ενω η γυναικα μου το λατρεψε 50 κιλα εγω το χαρισα γιατι μου φανηκε αηδια 105 κιλα...
Πλεον ειμαστε εγκυος και θα αλλαξουμε το στρωμα ,
τι μαρκες προτεινετε λοιπον να κοιταξουμε?
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Και εμένα μου άρεσαν τα Candia & Dunlopilo.
Καταλήξαμε στο Dunlopilo, αλλά δεν θα έλεγα πως αποκλείεται να πάρεις παρόμοιο στρώμα με λιγότερα φράγκα από άλλη πιο value for money εταιρία.

Grecostrom είχα παλιά στο σπίτι στο χωριό, πολύ τίμιο για τα λεφτά του.

MediaStrom για πέταμα, ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει.
 


Μηνύματα
562
Reaction score
590
<< Το νήμα που κινεί τις ημέρες, τα άνθη που γίνονται καρποί, οι σκέψεις που γίνονται ζωή. Ο τέταρτος τοίχος πέφτει, το τρίτο μάτι ανοίγει, οι ζώνες του ηλιακού πλέγματος απορροφούν ήλιο και καθαρό οξυγόνο, το σώμα ευθυγραμμίζεται με τις αληθινές του ανάγκες. >>

Το κείμενο αυτό χρησιμοποιείται από την Grecostrom για την περιγραφή του Bodytopia Modus. Επειδή περιλαμβάνει βαθυστόχαστες έννοιες, μήπως έχει κανείς την ικανότητα να το αποκωδικοποιήσει;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Καταλήξαμε στο Dunlopilo, αλλά δεν θα έλεγα πως αποκλείεται να πάρεις παρόμοιο στρώμα με λιγότερα φράγκα από άλλη πιο value for money εταιρία.
Ποια άλλη εταιρεία έχει το υλικό που χρησιμοποιεί η dunlopillo στα στρώματα της. Γιατί δεν είναι το σύνηθες αφρώδες υλικό που βάζουν άλλες εταιρείες σε στρώματα που παρουσιάζουν πολύ μικρή επαναφορά, έντονη βύθιση και καταστρέφονται σε επαφή με νερό ή άλλα υγρά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
<< Το νήμα που κινεί τις ημέρες, τα άνθη που γίνονται καρποί, οι σκέψεις που γίνονται ζωή. Ο τέταρτος τοίχος πέφτει, το τρίτο μάτι ανοίγει, οι ζώνες του ηλιακού πλέγματος απορροφούν ήλιο και καθαρό οξυγόνο, το σώμα ευθυγραμμίζεται με τις αληθινές του ανάγκες. >>
Μου θυμίζει τον "Κόκκινο Κύκλο" των Space Odyssey. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.028
<< Το νήμα που κινεί τις ημέρες, τα άνθη που γίνονται καρποί, οι σκέψεις που γίνονται ζωή. Ο τέταρτος τοίχος πέφτει, το τρίτο μάτι ανοίγει, οι ζώνες του ηλιακού πλέγματος απορροφούν ήλιο και καθαρό οξυγόνο, το σώμα ευθυγραμμίζεται με τις αληθινές του ανάγκες. >>

Το κείμενο αυτό χρησιμοποιείται από την Grecostrom για την περιγραφή του Bodytopia Modus. Επειδή περιλαμβάνει βαθυστόχαστες έννοιες, μήπως έχει κανείς την ικανότητα να το αποκωδικοποιήσει;
Αυτο εχουμε και μας εχει βολεψει τρομερα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top