ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Γεια χαρά,
Έχω το ford mondeo 2007 ghia 2.0lt και θα ήθελα να μειώσω το θόρυβο του κινητήρα μετά τις 4000 στροφές.
Κάνω συχνά ταξίδια και είναι κουραστικός.
Δεδομένου ότι το ghia μοντέλο έχει κάποια μόνωση από τη μάνα του τι θα μπορούσα επιπλέον να προσθέσω?

Ευχαριστώ,
Περικλής
Θέλει αρκετή εργασία για να έχεις συμαθητικό αποτέλεσμα.

1. Μόνωση καπώ κάτω απο το μονωτικό του κατασκευαστή (αν έχει)
2. Αφαίρεση καθισμάτων και μοκέτας για τοποθέτηση πισόφυλου στην λαμαρίνα και απο επάνω κετσέ πριν ξαναμπεί η μοκέτα.
3. Μεσα στον κινητήρα στο σημείο του "καθρέφτη" καλό καθάρισμα τα μεταλικά σημεία για να κολήσεις πάλι πισόφυλο.

Αν μπορούσες να βγάλεις το ταμπλώ θα ήταν ιδανικά.

Το κάθε μονωτικό υλικό είναι για συγκεκριμένη μόνωση θορύβου η κραδασμού, όχι σαν μάρκα αλλά σαν υλικό.
 



Μηνύματα
52
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Ηχομονωτικά υλικά Αυτ\του

Στην επόμενη φωτό βλέπουμε τη πόρτα επενδυμένη με το ηχομονωτικό υλικό της Dynamat και το νεο σετ των peerless.
Έχει μεγάλη σημασία να καλύψουμε τη βάση του μεγαφώνου πριν τοποθετήσουμε οτιδήποτε.





για να βαλουμε το ηχομονωτικό υλικό της Dynamat βγαζουμε το ναιλον που εχει η πορτα η το πρναμε απο επανω?
 


Μηνύματα
489
Reaction score
0
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Καθαρίζουμε επίσης πολύ καλά τη λαμαρίνα από σκόνες και υπολείμματα από την παλιά κόλλα του νάιλον.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

ευχαριστω για τις απαντησεις .....πείτε μου και για τον κεστε τι ειναι περιπου αυτο που μιαζει σαν τσουβαλι ?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

ευχαριστω για τις απαντησεις .....πείτε μου και για τον κεστε τι ειναι περιπου αυτο που μιαζει σαν τσουβαλι ?

Ο κετσές είναι αυτό το γκρι (με κομματάκια διαφόρων χρωμάτων) μαλακό υλικό (σαν συμπιεσμένο βαμβάκι) που υπάρχει εσωτερικά στα στρώματα των κρεβατιών αλλά και κάτω από την μοκέτα του εσωτερικού των αυτοκινήτων.






Η πάνω στρώση (γκρι) είναι.
Συνήθως είναι πιο σκούρα (μάλλον οι σκουρότερες είναι οικονομικότερες και αποφεύγονται στα στρώματα)
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Ο κετσές είναι αυτό το γκρι (με κομματάκια διαφόρων χρωμάτων) μαλακό υλικό (σαν συμπιεσμένο βαμβάκι) που υπάρχει εσωτερικά στα στρώματα των κρεβατιών αλλά και κάτω από την μοκέτα του εσωτερικού των αυτοκινήτων.

Η πάνω στρώση (γκρι) είναι.
Συνήθως είναι πιο σκούρα (μάλλον οι σκουρότερες είναι οικονομικότερες και αποφεύγονται στα στρώματα)
*και απο που το αγοραζουμε ( αθηνα ) :118: , μαγαζια εννοω :116:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

*και απο που το αγοραζουμε ( αθηνα ) :118: , μαγαζια εννοω :116:
Δεν ξέρω δυστυχώς (δεν μένω Αθήνα)
Λογικά σε κάποια εταιρία κατασκευής στρωμάτων για κρεβάτια ή σε καταστήματα που κάνουν ανακατασκευές σε καθίσματα αυτοκινήτων (στα Ελληνικά: ταπετσέρης :137:) ή και σε καταστήματα που φτιάχνουν δερμάτινα εσωτερικά αυτοκινήτων......
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Δεν ξέρω δυστυχώς (δεν μένω Αθήνα)
Λογικά σε κάποια εταιρία κατασκευής στρωμάτων για κρεβάτια ή σε καταστήματα που κάνουν ανακατασκευές σε καθίσματα αυτοκινήτων (στα Ελληνικά: ταπετσέρης :137:) ή και σε καταστήματα που φτιάχνουν δερμάτινα εσωτερικά αυτοκινήτων......

δυστυχως σε αυτους εχω ρωτηση , αλλα δεν δινουν :141:
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

δυστυχως σε αυτους εχω ρωτηση , αλλα δεν δινουν :141:
210.88.14.366 ζήτα τον Κο Δημήτρη και πες του πόση ποσότητα θέλης να σου κόψει. Μπορής να χρησιμοποιήσεις το όνομά μου για κάποια καλύτερη τιμή.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

*και απο που το αγοραζουμε ( αθηνα ) :118: , μαγαζια εννοω :116:
Μένεις σχετικά κοντά μου; :203:
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

θελω να ρωτησω δεν υπαρχει καποιο αλλο σαν το Dynamat στην ελλαδα?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Δες εδώ!
Κάνε και αναζήτηση στο google.
Όλο και κάτι άλλο θα βρεις

Απλά οι περισσότεροι έχουμε δοκιμάσει τα Dynamat που έχουν και αποτέλεσμα και αξιοπιστία.
Χώρια που οι διαφορές σε € είναι μικρές (ή και ανύπαρκτες) :126:
 


Μηνύματα
489
Reaction score
0
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

μπωρει ρε παιδια να πει αν ειναι καλο αυτο και σε τι διαστασεις ειναι το παρακατω προιον και για ποσες προτες κανει
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/25-S...wItemQQptZCar_Audio_Video?hash=item5635f28934
Από ότι βλέπω είναι μια παραλλαγή του dynamat extreme.

http://www.dynamat.com/products_car_audio_door_kit.html#top

Πολυ πιο φτηνή όμως!
Eαν μετατρέψεις τα πόδια σε μέτρα,η ποσότητα του συγκεκριμένου μονωτικού ειναι 2.3 τετραγωνικά μέτρα,δηλαδή υπερδιπλάσια του door kit της dynamat!

Πρακτικά θα έλεγα ότι φτάνει για 4 πορτες ή για 2 πορτες και το πατωμα του χώρου αποσκευών.
Ποιοτικά δεν μπορώ να κρίνω το προιον,αλλά εαν θελεις τη γνωμη μου, η τιμή ειναι μεγάλο δέλεαρ.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

ευχαριστω το στευτομαι πολυ:110::112::111:
πυστευω οτι απο οποια αλλη απομημηση του dynamat θα ειναι πιο καλη
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

παιδια ειμαι νεος στο club και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο θα μου κοστιση η μονωση για ενα alfa 33?? πορτες-χωρος αποσκευων. και μαλλον πατωμα και ουρανος
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.740
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top