Τα Kii Audio Three στο avmentor

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κωστα ...τζαμπα καιει η λαμπα!
Μ αρεσει που γραφεις για τον χωρο και και...

Παντως εγω στην τελευταια αγορα πηρα γουρουνι στο σακι. Από ηχεια, σαμπ, μετρικ, αρβους σονυ.
Κι μεκατσε οσο τιποτα άλλο. Κωλοφαρδια? Πες το κι ετσι. Αλλα προσωπικα εμπιστευτηκα τα βιβλια. Εμπιστεύομαι πλεον καποιους ανθρωπους. Ακομη κι όταν ειχα καποια προβλήματα ηξερα ότι δεν εφταιγε το ηχοσυστημα αυτου καθ αυτου. Και αποδειχτηκε περίτρανα λιγο αργοτερα με επεμβάσεις στο χωρο.

Αν καποιος παρει τα ΚΙΙ και του τα σεταρει στον χωρο του ο Χατζησταμου η ο κολητος του ο Ζαπαντης τι λετε θα παιξουν η όχι?

Ο Σταματακος ο οποιος είναι γενικα μετρημένος στις κρισεις του, για πρωτη φορα ξανοίγεται τοσο για καποιο ηχειο.

Γενικα στις εκθεσεις παμε να περασουμε ωραια, τζερτζελες, ολοι οι χομπιστες εκει. Αλλα είναι λιγο τραβηγμενο να κρινεις απ εκει ένα ηχειο. Ούτως η αλλως γνωρίζεις ότι το ακουσμα δεν θα είναι ιδιο με το σπιτι.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
767
Κωστα ...τζαμπα καιει η λαμπα!
Μ αρεσει που γραφεις για τον χωρο και και...

Παντως εγω στην τελευταια αγορα πηρα γουρουνι στο σακι. Από ηχεια, σαμπ, μετρικ, αρβους σονυ.
Κι μεκατσε οσο τιποτα άλλο. Κωλοφαρδια? Πες το κι ετσι. Αλλα προσωπικα εμπιστευτηκα τα βιβλια. Εμπιστεύομαι πλεον καποιους ανθρωπους. Ακομη κι όταν ειχα καποια προβλήματα ηξερα ότι δεν εφταιγε το ηχοσυστημα αυτου καθ αυτου. Και αποδειχτηκε περίτρανα λιγο αργοτερα με επεμβάσεις στο χωρο.

Αν καποιος παρει τα ΚΙΙ και του τα σεταρει στον χωρο του ο Χατζησταμου η ο κολητος του ο Ζαπαντης τι λετε θα παιξουν η όχι?

Ο Σταματακος ο οποιος είναι γενικα μετρημένος στις κρισεις του, για πρωτη φορα ξανοίγεται τοσο για καποιο ηχειο.

Γενικα στις εκθεσεις παμε να περασουμε ωραια, τζερτζελες, ολοι οι χομπιστες εκει. Αλλα είναι λιγο τραβηγμενο να κρινεις απ εκει ένα ηχειο. Ούτως η αλλως γνωρίζεις ότι το ακουσμα δεν θα είναι ιδιο με το σπιτι.
ο Χατζησταμου δλδ δεν εστησε καλα το ενα απο τα 2 συστηματα που κατεβασε στην εκθεση, αλλα θα το κανει στο σπιτι του πιθανου αγοραστη. Τι να σου πω. Μπορει οντως να ατυχησε. Αλλα οτι αλλο εχει στησει στις εκθεσεις μου αρεσε πολυ. Τυχαιο? Μπορει. Μπορει και οχι.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μαλιστα, ο Χατζησταμου δεν ξερει. Εν τω μεταξυ στον Σταματακο επαιξαν τελεια. Τι άλλο θα διαβασουμε
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
στην τελευταία έκθεση που έπαιξε το κιι ,ήταν εμφανέστατο (ή καλύτερα ακροασιμότατο)(τί έγραψα πάλι ο πστης) οτι το σύστημα αδιαφόρησε για τον χώρο που βρίσκονταν και άκουγες τον χώρο της αναπαραγωγής και αυτό από μόνο του είναι μια σοβαρή ένδειξη οτι αξίζει να ασχοληθείς μαζί του (και να πλερώσεις).
αντίθετα το φοκαλάκι που έπαιζε στον άλλο τοίχο ήταν εμφανέστατα έρμαιο του χώρου του. Αυτό κάποιοι το βρήκαν ενδιαφέρον , εγώ πάλι όχι. 4 άτομα που βρεθήκαμε μαζί οι 3 προτίμησαν το φοκαλ και εγώ μόνος μου το κιι.

τα δύο συστήματα ήταν ίδιας αξίας.
η διαφορά όμως ήταν οτι το κιι αβίαστα , αβάδιστα, ΑΑΑΑΤΟ , θα παίξει καλύτερα στον χώρο σου , ενώ το φοκαλάκι είναι λαχείο (εμένα έτσι και αλλιώς δε μου άρεσε).
είναι κρίμα γιατί για δεύτερη χρονιά δεν το στήσανε όπως πρέπει για να μην ψάχνουν όλοι τα χάπια τους.
 



Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Στην περσινή έκθεση το ποσοστό των συστημάτων που έπαιζαν χάλια ήταν... συντριπτικά τεράστιο.
Και σαφώς δε έφταιγαν τα μηχανήματα αλλά οι χώροι πρωτίστως και το στήσιμο στις περισσότερες περιπτώσεις.

Aν ξεχώριζαν 3-4 στησίματα είναι... ζήτημα και όχι τυχαία τα πιο απομωνομένα δωμάτια - χώροι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μηπως γιατι αν το στησει οπως πρεπει, θα κοψει πωλησεις απο αλλα προιοντα;;
Δεν τα λες και φτηνά τα kii, ώστε να μην τον απασχολεί η πώληση. Οπότε εκεί μπαίνεις και στην κουβέντα του ποια προϊόντα του αντιπροσώπου έχουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους. Μεγάλη κουβέντα για να την κάνεις χωρίς στοιχεία και αποδείξεις και λίγο unfair, εφόσον δεν το ξέρεις και απλά το υποθέτεις.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
μα τι λετε ρε παιδια - δεν εστησε καλα το kii ο αντιπροσωπος για να μην κοψει πωλησεις στα αλλα του προιοντα?
@vastsar άλλα γράφω, άλλα λες ότι γράφω
Τα Focal έπαιζαν υπερφυσικά καλά, απίστευτα!

Τα κιι ουτε που τα θυμσμαι. Αν ο τεχνοκρατης αντιπρόσωπος δεν μπορεί να στήσει καλά ηχεία, που υποτίθεται ότι είναι και ευνοϊκά στην τοποθέτηση τους, άστα να πάνε για τον αγοραστή τους o_O
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.113
Reaction score
30.056
6ρι γουφερ και κατεβαίνει στα 27hz με -3db; Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Αν και στάθμη αναφοράς, γράφει, τα 80db και ο χώρος μικρός. Και πάλι....
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Δεν τα λες και φτηνά τα kii, ώστε να μην τον απασχολεί η πώληση. Οπότε εκεί μπαίνεις και στην κουβέντα του ποια προϊόντα του αντιπροσώπου έχουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους. Μεγάλη κουβέντα για να την κάνεις χωρίς στοιχεία και αποδείξεις και λίγο unfair, εφόσον δεν το ξέρεις και απλά το υποθέτεις.

Σωστα οσα λες. Δεν εχω προθεση να θιξω κανεναν.

Ομως, δια της ατοπου, τι μενει;

Δεν ξερει να στηνει το συστημα; Χλωμο εως αδυνατο. Και δυο φορες μαλιστα που τα ακουσα.

Βαριεται; Αρα υπονομευει το προιον του;

Ε τι αλλο μενει;

Ειδικα οταν το διπλα συστημα ηταν παραπλησιας αξιας.

Απλο συλλογισμο κανω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μη χαλιέστε παιδιά, δεν τίθεται θέμα, τα κιι είναι εντελώς γτπκ ηχεία.

Μείνετε μακριά.


Τώρα αν ο Σταμ τα πάρει από δω και πέρα σαν ηχεία αναφοράς, καθότι ξεβρακωσαν το atc το παθητικό που έχει, είναι άσχετο και να μη σας νοιάζει και να κοιτάτε τη δουλειά σας.

Άντε μπράβο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Έστω. Αλλά μιλάμε και για μια καμπίνα 40x40x20.

Και για να διορθώσω τον εαυτό μου μιλάμε για 26 hertz σε -3 db και για 20 hz σε -6db!!!
Καλύτερα να πας μια βόλτα από το θρεντ των κιι, να ξεψαχνισεις τι ακριβώς είναι αυτό το ηχείο.

Έχει πολύ πράμα. ΠΟΛΥ.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Εχεις από δυο ηχεια συνολικα 8 μεγάφωνα των 6.5 ιντσων το καθενα. Κι εγω ημουν καποτε χαρούμενος από τα πρωτα ηχεια που απεκτησα τα B&W 704 που ειχαν από ένα εξαιντσο το καθενα. Και να μην μιλησουμε για ισχυ. Ουτε φυσικα για το καρδιοειδες μπασο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έστω. Αλλά μιλάμε και για μια καμπίνα 40x40x20.

Και για να διορθώσω τον εαυτό μου μιλάμε για 26 hertz σε -3 db και για 20 hz σε -6db!!!
Έχει εξηγηθεί και αναλυθεί αυτό το στοιχείο στο παρακάτω λινκ :
Ειδικώς στην αρχιτεκτονική του Kii,αναμένω το λογισμικό να καθυστερεί την εμπρόσθια απόκριση κατά τρόπον ώστε να ισχύει αμοιβαία ακύρωση όπισθεν των ηχείων με αντίστοιχη τόνωση έμπροσθεν κι επιπλέον συνέπεια ωφέλιμη στάθμη σε χαμηλότερο κάτω όριο.

Σημειωτέον ότι ο βέλτιστος τρόπος για να λειτουργήσουν οι εφηρμοσμένες Αρχές σε ηχεία όπως τα Kii είναι με υλοποίηση σφραγισμένης καμπίνας με διαχειρίσιμη συμπεριφορά απόσβεσης...

Ως προς το σκέλος δε της προώθησης,θεωρώ ότι είμαστε οι περισσότεροι μεγάλα και ΄΄υποψιασμένα΄΄ παιδιά μέσα σ'έναν χώρο που λειτουργεί με ιδιαίτερους κανόνες.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ως προς το σκέλος δε της προώθησης,θεωρώ ότι είμαστε οι περισσότεροι μεγάλα και ΄΄υποψιασμένα΄΄ παιδιά μέσα σ'έναν χώρο που λειτουργεί με ιδιαίτερους κανόνες.
Γι αυτο το κοματι το κοματι (ειμαστε οι περισσοτεροι) εχω σοβαρες αμφιβολιες
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μου αρέσει που κανένας δεν σκέφτηκε το "παρουσιάζω καλύτερα αυτό που έχει μεγαλύτερο κέρδος".
Ότι γινόταν δηλαδή και στις TVs παλιότερα στα καταστήματα.

Για εμάς είναι χόμπι αλλά για τους άλλους είναι εμπόριο παίδες. Χέστηκαν ποιό είναι καλύτερο. Να γεμίζει η τσέπη παίζει ρόλο και μόνο αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top