Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Όσον αφορά γυναίκα και μαγείρεμα στο σήμερα, εγώ πιστεύω πως πέφτουν και εύκολα θύματα της διαφήμισης.
Για κάποιο πολύ περίεργο λόγο πρέπει να ρίξουν μέσα στη κατσαρόλα οποιαδήποτε καινούρια π@παριά βγει στα ράφια, για τη ευκολία και να δώσουμε ένταση στη γεύση.
Επίσης σχεδόν όλες έχουν ένα σύμβουλο μαγειρικής είτε από net, είτε σε μορφή βιβλίου από κάποιο χοντρό αποτυχημένο μάγειρα της tv.
Φαντασία είναι η μαγειρική...το κέρατό μου!!
Όταν όμως τη μαγειρική κάποιος τη έχει ως αγγαρεία το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι και καλό...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.520
Reaction score
30.890
Καλές βγήκανε; :p:tongue::fuckyou:
Μυθικες ! Η Μελινα μολις εφυγε και παει στον Αρτεμη να παρει τις δικες του :thumbsup:
IMG_8674.jpg
Εγω που εχω εθιστει, ηδη εχω παραγγειλει 15 με παραδοση αντιπαρο 13 Αυγουστου :drinks:

Μεχρι και το περιφημο αλατι χαβαης ειχα!
IMG_8673.jpg

 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.520
Reaction score
30.890
Τα dry Aged T-bone μας κάνουν διατροφικά πολιτισμένους με εκλεπτυσμένο γούστο και ανωτερους ανθρωπους γενικότερα.
:D
[DOUBLEPOST=1564588301][/DOUBLEPOST]
μοναχια καλε τρως???
Ναι, δεν θελει να ερθει κανενας να δοκιμασει και σερβιρω για δυο αλλα τις τρωω μονος :tongue:
 




Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.496
Βρε Σωτηράκη, με παρανόησες. 8-)

Δεν μίλησα για εποχές που δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να ψαχτεί η νοικοκυρά με το φαγητό.

Ο φίλος μας, ο Βαγγέλης, ανέφερε το Κυριακάτικο τραπέζι της μεσοαστικής οικογένειας και αυτό ακριβώς έκραξα. Εκεί που οι γυναίκες μαγείρισσες έκαναν επίδειξη πιάτων με υβριδικές συνταγές τσελεμεντέ και έξτρα "μυστικά" που τους έμαθε η μαμά/γιαγιά τους και τα δέχτηκαν όπως τη θρησκεία ή τις προκαταλήψεις, χωρίς να τολμήσουν να αμφισβητήσουν τίποτα.

Τα κατοχικά σύνδρομα συνέχιζαν να υπάρχουν, παρόλο που δεν υπήρχε έλλειψη σε ποσότητα και υλικά. Γι' αυτό θυμάμαι τον πατέρα μου να τρώει μακαρόνια μέσα στο λάδι και να γυαλίζει το πιάτο με το ψωμί.

Κατανοώ πλήρως τους λόγους και τις συνήθειες που οδήγησαν σε αυτήν την κατάσταση, απλά γελάω με

το καμάρι των μαγειρισσών, κυρίως λόγω άγνοιας και εύκολων/άσχετων ουρανίσκων (μιας που με το "πελάτες" στράβωσες). :D Βλαχοχλιδή.

Οι καλές πρώτες ύλες (σχετικό κι αυτό) που γράφει ο Βαγγέλης ήταν πιο εύκολο να βρεθούν. Σήμερα, πρέπει να ξέρεις για να τις βρεις. Και να πληρώσεις παραπάνω. Όμως, χρειαζόμαστε πολλή και φτηνή τροφή για να τραφούν όλοι αυτοί που υπερασπίζεται ο Βαγγέλης. Οπότε η ποιότητα σπανίζει. :p:D

Με τη « βλάχοχλιδή « το διόρθωσες αλλά έβρισες του βλάχους.:p

Οι πλειονότητα των γυναικών σήμερα εργάζεται και αυτές που ζουν σε πόλη πιστεύω πως κάνουν το καλύτερο που μπορούν.Το «τι θα μαγειρέψω γρήγορα « για να μου μείνει και λίγος χρόνος για ξεκούραση η γι άλλες ασχολίες νομίζω πως είναι ένα στοιχείο κάτω από το οποίο υποφέρει η ποιότητα και η γεύση.

Χρόνος χρειάζεται για όλα αυτά - όπως και για τον εμπλουτισμό των μαγειρικών δεξιοτήτων - και φαίνεται πως πάσχουμε σ αυτόν τον τομέα. Δεν υπάρχει χρόνος.Δεν έχουν αυξηθεί τα εστιατόρια που προσφέρουν για 6€ ατομικό μαγειρευτό φαγητό για το διάλειμμα στη δουλειά? Εδώ που βρίσκομαι ανθίζουν τόσο,ώστε σκέφτομαι πως το μαγείρεμα θα γίνει πολυτέλεια πια όπως στην Αμερική.

Εδώ μέσα όμως έχουμε λαμπρά παραδείγματα ανδρών που αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία και μαγειρεύουν και μπράβο τους!
Εσυ μαγειρεύεις γι άλλους?
[DOUBLEPOST=1564604279][/DOUBLEPOST]
Περιμενω εκλεκτο μελος του φορουμ τον Sommelier κρεατος ............

View attachment 133934
View attachment 133935
Ομάδα αίματος 0? Κυνηγός είσαι ?
[DOUBLEPOST=1564604513][/DOUBLEPOST]

Ποιο το Context? Δεν πιστεύω να μάνιπιουλαρισες κάτι σπουδαίο που έγραψα για τις μπάμιες?:p
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.286
Δημήτρης ο καράφλας, μεγάλος σεφ με ιδέες πρωτοποριακές, όπως το ανπιστεφταμπλι ντελισιους πιάτο παστουρμά από τόνο:
IMG_20190731_212411.jpg


Κακαβιά... Χωρίς σχόλια. Ποίηση...
IMG_20190731_213013.jpg



Δε πάει πίσω ο καπνιστός ξιφίας σε λεπτές φέτες, κρύο ορεκτικό:
IMG_20190731_212239.jpg


Λακέρδα χειροποίητη:

IMG_20190731_212415.jpg


Γαρίδες καρδαμωμένες:

IMG_20190731_213411.jpg


Και πεντανόστιμα γλυκά, μέχρι και το παγωτό πεπόνι στην καρυδόπιτα ήταν σούπερ ντελισιους...

Σούπερ χαμός, αν δε κλείσεις τραπέζι από την προηγούμενη, δε τρως. Δικαίως. Άκου κει παστουρμά από τόνο! Μα τι έμπνευση ήταν αυτή, και τι νοστιμιά! Έχω μείνει παγωτό...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.366
Δημήτρης ο καράφλας, μεγάλος σεφ με ιδέες πρωτοποριακές, όπως το ανπιστεφταμπλι ντελισιους πιάτο παστουρμά από τόνο:
View attachment 133979

Κακαβιά... Χωρίς σχόλια. Ποίηση...
View attachment 133977


Δε πάει πίσω ο καπνιστός ξιφίας σε λεπτές φέτες, κρύο ορεκτικό:
View attachment 133980

Λακέρδα χειροποίητη:

View attachment 133978

Γαρίδες καρδαμωμένες:

View attachment 133976

Και πεντανόστιμα γλυκά, μέχρι και το παγωτό πεπόνι στην καρυδόπιτα ήταν σούπερ ντελισιους...

Σούπερ χαμός, αν δε κλείσεις τραπέζι από την προηγούμενη, δε τρως. Δικαίως. Άκου κει παστουρμά από τόνο! Μα τι έμπνευση ήταν αυτή, και τι νοστιμιά! Έχω μείνει παγωτό...
Κλείσε μου τραπέζι Σάββατο 8:30-9
[DOUBLEPOST=1564606162][/DOUBLEPOST]Τρία άτομα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.286
Έχω πιει τόσο Λημνιό ροζέ, που δε βλέπω που πατώ.. καληνύχτα και όνειρα γλυκά, είμαι ήδη στο ξενοδοχείο, κλείστε το τραπέζι σας γιατί έχει κι ωραία θέα...

IMG_20190731_205634.jpg
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.353
Reaction score
79.366
Έχω πιει τόσο Λημνιό ροζέ, που δε βλέπω που πατώ.. καληνύχτα και όνειρα γλυκά, είμαι ήδη στο ξενοδοχείο, κλείστε το τραπέζι σας γιατί έχει κι ωραία θέα...

View attachment 133981
Έκλεισα, όλα οκ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Κανένα ψάρι μη ξεχάσετε να φάτε...:D:p

Αύριο έχει λαϊκή ρε φίλε και παίχτηκε ατυχία, ξέχασα το πορτοφόλι κάπου και θα το έχω πισω τη Παρασκευή.
Χωρίς λεφτά πως θα αγοράσω τώρα μπάμιες??
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- το απόλυτο φάρμακο της παρούσης ώρας . . . κοτόσουπα ( από ΑΕΚ κοτόπουλο ) με φιδέ , αλάτι , πιπέρια , κουρκουμά ( λίγο ) , λεμόνι και λίγο βούτυρο ( υδρογονομένο λάδι ) . . . θερμοκρασία δωματίου




DSC_0264.JPG
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.255
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top