Το ολοκληρωμένο σύστημα μου

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μετά από αρκετά χρόνια, σιγά σιγά διαβάζοντας, , αγοράζοντας, φτιάχνοντας κτλ έφτασα σε ένα σημείο που είμαι ευχαριστημένος. Παντα υπάρχουν σχέδια για βελτίωση αλλά σιγά σιγά μπορείς να κανείς πολλά. Τώρα απολαμβάνω την διαδικασία tuning και βελτίωση του χώρου.

Το σύστημα μου (αντιγράφοντας τι ανέφερα σε άλλο τοπικ) είναι:
- Dali grand bi amp (rotel 993 woofer - marantz 8077 mid/tweeter)
Τα Dali έχουν υποστεί ολική εξωτερική αναβάθμιση, έχουν κλείσει οι τρύπες του reflex και έχουν κουρδιστει με minidsp 2x4hd soon και dirac live.

- 4x surround crystal acoustics (thx δίπολα)
- Marantz Av sr7008
- Mini Aries dac streamer -παίζει με Tidal μέσω ipad με το application της εταιρίας για μηδέν απώλειες.
- Subwoofer 2 diy JL audio 13W3V3 13,5 ιντσων. Καμπίνες με qtc 0,680. Flat απόκριση με τρομερά δυναμικα και άνετα έως 14hz και 4-5 περίπου dB κάτω μέχρι τα 5hz. Ενισχυτής sub Yamaha PA 3500. Minidsp balanced οι ρυθμίσεις τους.

Όλες οι μετρήσεις και καλιμπραρίσματα, γίνανε με το μικρόφωνο από minidsp το umik-1.

Τηλεόραση μια φρέσκια 65αρα Samsung Q8, projector Epson 9300, media player WD live, για Blue Ray ένα ps4. Το πανί του προβολέα προσφέρει 124 περίπου ίντσες εικόνα.

Σε κατασκευαστικό στάδιο είναι 2 ηχεία main με Ncore Fusion 503, κεντρικό με fusion 253 και ηχεία atmos.
Μονάδες scan speak για woofers και tweeter και Sb acoustics για midrange στα main.

Δεν ξέρω τι να πρώτοδειξω γιατί έχω πολύ υλικό από καλιμπραρισματα, κατασκευές, δουλειά με REW, κτλ. Όποτε θα προσπάθησε να το κρατήσω απλό.

Να αναφέρω πως σε κάποια σημεία του χώρου έχουν μπει απορροφητικά κάδρα με aritherm και βλέποντας ότι έχει διαφορά και στον ήχο αλλά και στην γενικότερη ησυχία στο σπίτι θέλω να το εξελίξω και άλλο.

Τα ηχεία έχουν βαφή λευκά, ολες οι πλευρές τους έχουν βαγωθεί σαν να έχουν περαστεί με ρουτερ γιατί είχε πολλές γωνιές ενώ το πίσω bass reflex το έφερα μπροστά. Τελικά μου άρεσε ποιο πολύ κλειστό και τώρα απλά περιμένω χρόνο να φτιάξω τις τρύπες που έχω στοκαρει γύρω από τα ηχεία. Το ξύλο ανάμεσα στο ηχεία και στις ακίδες έχει απορροφητικό υλικό τύπου αφρώδες πλαστικού φύλου + φελλός + dynamat για την οποία καλύτερη απορρόφηση όποιον κραδασμών.

Τα sub θεωρούνται κτήνη από μέρους μου. Παίζουν ποιο δυνατά από ότι περίμενα και είμαι 99% ικανοποιημένος. Εύκολα ρυθμίζονται, απίστευτα στακατος ήχος (κλειστά μεν) και εύκολα δυναμικά. Δεν μπορώ ποια να ακούσω μουσική χωρίς sub, ειδικά αξιοπρεπούς στημένα sub. Και σίγουρα έχω περιθώρια βελτίωσης.

Όσο και να είχα προσπάθησε να φέρω τα ηχεία με audyssey, με ρυθμίσεις από ενισχυτή κτλ. Μόλις έβαλα το πρώτο μου minidsp είδα το φως το αληθινό. Τώρα είμαι με minidsp στα sub και στα main. Κάποια στιγμή λέω να δοκιμάσω το dirac live. 199$ απόσταση για το 2x4hd σε αναβάθμιση, είναι στα υπόψην.

Αυτή τη στιγμή πέρα των γενικών γνώσεων για τον ήχο που ποτέ δεν τελειώνουν, έχω κάνει focus στην ολοκλήρωση των ηχείων που ετοιμάζω. Πιστεύω καλοκαίρι να είμαι έτοιμος (!), ίσως και νωρίτερα, είδωμεν. Επίσης έχω το νου μου και ψάχνω για ένα τρόπο να συνδέσω το minidsp 2x4hd με τους Hypex Fusion με ψηφιακό τρόπο για τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Μπορώ να του δείξω optical σήμα και στην έξοδο το minidsp να δίνει usb σήμα. Αλλά οι Fusion δεν δέχονται usb, δέχονται οπτική και ομοαξονικη από ψηφιακές. Σίγουρα κάτι θα υπάρχει απλά δεν το εντόπισα ακόμα.

Έχοντας λοιπόν αρκετά μέτωπα από το να θεωρηθώ έτοιμος και ολοκληρωμένος, απλά απολαμβάνουν τη διαδικασία και το ταξίδι. Δέχομαι τις οποίες απορίες, χαρά μου θα είναι.
 

Attachments








Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
:hi::hi::hi:
Όσο και να είχα προσπάθησε να φέρω τα ηχεία με audyssey, με ρυθμίσεις από ενισχυτή κτλ. Μόλις έβαλα το πρώτο μου minidsp είδα το φως το αληθινό. Τώρα είμαι με minidsp στα sub και στα main. Κάποια στιγμή λέω να δοκιμάσω το dirac live. 199$ απόσταση για το 2x4hd σε αναβάθμιση, είναι στα υπόψην.
Να την κάνεις
Πιστεύω καλοκαίρι να είμαι έτοιμος (!), ίσως και νωρίτερα, είδωμεν. Επίσης έχω το νου μου και ψάχνω για ένα τρόπο να συνδέσω το minidsp 2x4hd με τους Hypex Fusion με ψηφιακό τρόπο για τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Μπορώ να του δείξω optical σήμα και στην έξοδο το minidsp να δίνει usb σήμα. Αλλά οι Fusion δεν δέχονται usb, δέχονται οπτική και ομοαξονικη από ψηφιακές. Σίγουρα κάτι θα υπάρχει απλά δεν το εντόπισα ακόμα.
Αυτό ίσως ;
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να κάνεις
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Καταρχάς ευχαριστώ για την αποδοχή και τα likes ;)

REW, εξαιρετική ιδέα, μόλις βρω λίγο ποιοτικό χρόνο θα τα ποστάρω.

:hi::hi::hi:

Να την κάνεις

Αυτό ίσως ;
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να κάνεις
Τι θέλω να κάνω.. εμ, δεν έχεις άδικο, σας έμπλεξα. Λοιπόν, το nanodigi είναι εξαιρετικό, αλλά δεν έχει Dirac. Τώρα το Dirac digital in-out πάει αρκετά και λέω πως μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτό που έχω ήδη, δηλαδή το 2x4hd που με 199$ γίνεται Dirac.

Αυτό έχει αναλογικές rca in-out, οπτική in και usb in-out. Όποτε θέλοντας να αποφύγω ότι μπορώ στην επεξεργασία, προσπαθώ να δω κάποιον τρόπο να μπορώ με το υπάρχον 2x4hd να τροφοδότησω τους Hypex Fusion ψηφιακά. Για τα ηχεία που ετοιμάζω.
Ο 503 εδώ
https://www.hypexshop.com/DetailServlet?detailID=9006

82677E20-5A6A-4B37-B0DD-E622EBA87D51.png


Αλλιως με βλέπω εδώ https://www.minidsp.com/products/dirac-series/product-line-summary το 88D.

Στο μεταξύ δεν έχω κλείσει χρόνο που από έναν ενισχυτή πήγα σε διπλή ενίσχυση για woofer και mid/tweeter. Οι εντυπώσεις σε σχέση με πριν? Άλλος ήχος. Ο ήχος καθάρισε, πήρε ένταση και ..δυναμικά!! Τότε πήρα την απόφαση να πάω για τους Hypex Fusion, ετσι ώστε κάθε ηχείο να έχει το δικό του ενισχυτή με ότι σημαίνει αυτό. Ε λογικά εκεί θα είναι η οροφή για εμένα. :lolsign:
 
Last edited:




Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ta fusion νομίζω με το dsp που έχουν σου δίνουν την δυνατότητα όχι μόνο να cross-άρεις και να φέρεις χρονικά τις μονάδες αλλά και να φτιάξεις δικές σου καμπύλες (αφού μετρήσεις και τον χώρο σου). Επίσης από τα λίγα που διάβασα στο diy forum έχουν και link out για να στείλεις μετά σε -->minidsp-->sub. Οπότε δεν ξέρω αν το "τάισμα τους ψηφιακά" θα έχει κάποιο όφελος;
Πάντως πολύ τζετ σε όσα έχεις κάνει μέχρι τώρα. Πολλά από αυτά τριγύριζαν (και τριγυρίζουν και στο δικό μου μυαλό.... :oops:)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Θα έκανα λίγη υπομονή. Έτσι και αλλιώς έχεις να ασχολείσαι με τα ηχεία.
Βγάλανε τώρα το SHD μάλλον θα αναβαθμίσουν και το 88D.
Δυστυχώς δεν ανακοινώνουν πότε θα αναβαθμίσουν κάτι.
Άσε που μέχρι το Πάσχα θα βγάλει και η Hypex τα καινούργια Dsp.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Καταρχάς ευχαριστώ για την αποδοχή και τα likes ;)

REW, εξαιρετική ιδέα, μόλις βρω λίγο ποιοτικό χρόνο θα τα ποστάρω.
Δεν θες το 8*8d αλλά το 8*8 a


Τι θέλω να κάνω.. εμ, δεν έχεις άδικο, σας έμπλεξα. Λοιπόν, το nanodigi είναι εξαιρετικό, αλλά δεν έχει Dirac. Τώρα το Dirac digital in-out πάει αρκετά και λέω πως μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτό που έχω ήδη, δηλαδή το 2x4hd που με 199$ γίνεται Dirac.

Αυτό έχει αναλογικές rca in-out, οπτική in και usb in-out. Όποτε θέλοντας να αποφύγω ότι μπορώ στην επεξεργασία, προσπαθώ να δω κάποιον τρόπο να μπορώ με το υπάρχον 2x4hd να τροφοδότησω τους Hypex Fusion ψηφιακά. Για τα ηχεία που ετοιμάζω.
Ο 503 εδώ
https://www.hypexshop.com/DetailServlet?detailID=9006

View attachment 112322

Αλλιως με βλέπω εδώ https://www.minidsp.com/products/dirac-series/product-line-summary το 88D.

Στο μεταξύ δεν έχω κλείσει χρόνο που από έναν ενισχυτή πήγα σε διπλή ενίσχυση για woofer και mid/tweeter. Οι εντυπώσεις σε σχέση με πριν? Άλλος ήχος. Ο ήχος καθάρισε, πήρε ένταση και ..δυναμικά!! Τότε πήρα την απόφαση να πάω για τους Hypex Fusion, ετσι ώστε κάθε ηχείο να έχει το δικό του ενισχυτή με ότι σημαίνει αυτό. Ε λογικά εκεί θα είναι η οροφή για εμένα. :lolsign:
[DOUBLEPOST=1544341612][/DOUBLEPOST]Το 8*8d σε περιορίζει
Βασικά το 8*8a θες
Μιας και πιάνουν τα χέρια σου θες αυτό
https://www.minidsp.com/products/minidspkits/8-x-in-8-x-out
:beach:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
[DOUBLEPOST=1544341612][/DOUBLEPOST]Το 8*8d σε περιορίζει
Βασικά το 8*8a θες
Μιας και πιάνουν τα χέρια σου θες αυτό
https://www.minidsp.com/products/minidspkits/8-x-in-8-x-out
:beach:
Bασικα θελω το 8x8Α για τα 4 πισω καναλια και τα 4 Ατμος. Για τα κυρια ηχεια θεωρω οσο λιγοτερα αναλογικα σταδια τοσο το καλυτερο. Για αυτο λεω το 22D η αν βρω τροπο με το 2x4HD. Ειναι πραγματα που πρεπει να γινουν καποια στιγμη. Τωρα διαβαζοντας το θεμα του Εαρ, σκεφτομαι τι κανω εδω με τα μπρικια, αλλα τουλαχιστον προσπαθω να εχουν WAF :whistling: , ετσι παρηγοριεμαι! :roflmao:

Οπως σας υποσχεθηκα, ιδου τα πρωτα αποτελεσματα με rew. Σε καθε σταδιο κραταω φωτογραφιες να βλεπω τις διαφορες. Μετρησεις με τις επιφανειες με aritherm ακομα δεν εχω κανει. Περιμενω τις γιορτες να ασχοληθω με την ησυχια μου στις οποιες βελτιωσεις, αφου μετα το bi-amp και καποιες αλλαγες θεσεων, τοποθετηση μοκετας κτλ 1-2 ωρες μαξ να ασχοληθηκα.

take it easy :acute:
 

Attachments







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top