Το ολοκληρωμένο σύστημα μου


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
οπως...το sleasy city... ή τον μεγιστο Peter "Sleazy" Christopherson (RIP) :D

-well, allright, στο παρακειμενο, πανω στο συστημα...αλλαγη τραπεζιου και η τιβι λιγο πιο χαμηλα...πιο χαμηλα.. (θα ελεγα,αλλα μαιμου ειμαι μη δινετε σημασια)
-απο μουσικες που παιζουμε, που κινουμαστε ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
οπως...το sleasy city... ή τον μεγιστο Peter "Sleazy" Christopherson (RIP) :D

-well, allright, στο παρακειμενο, πανω στο συστημα...αλλαγη τραπεζιου και η τιβι λιγο πιο χαμηλα...πιο χαμηλα.. (θα ελεγα,αλλα μαιμου ειμαι μη δινετε σημασια)
-απο μουσικες που παιζουμε, που κινουμαστε ?
Ορίστε, πάρε μια ιδέα.:)
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Χαχαχα :lol: , με κάνατε και γέλασα!! Αρχίζω να διαβάζω, βλέπω να γίνεται κουρείο, λέω άστο λέω να δω που θα βγει :bigboss: . Ευχαριστώ για τις συμβουλές καταρχήν.

Σχετικά με τις οδηγίες REW στο φόρουμ, ευχαρίστως να τις διαβάσω, αλλά δεν ξέρω που να πρώτο ψάξω. Ένα τέταρτο που διέθεσα στις βασικές κατηγορίες δεν βρήκα κάτι άμεσο. :redface:

Η τηλεόραση είναι λόγο δύσκολο να κατέβει αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα το ήθελα κιόλας. 80-90 πόντους από το πάτωμα είναι. Ίσως ένα τσικ καλό θα ήταν, απλά επειδή έχει μπει η βάση, αυτό συμαινει πολύ δουλειά και ενδεχόμενος νέες τρύπες! Στα υπόψην.

Σχετικά με το έπιπλο, όταν τελειώσω το κεντρικό που ετοιμάζω θα αλλάξει το έπιπλο, να μπει στο ύψος που είναι τώρα οι Marantz και οι Marantz θα πάνε ακριβώς στον από κάτω όροφο σε ύψος. Αν και για να είμαι ειλικρινείς, μου αρέσουν εκεί. Τόσο ευκολία στα καλώδια δεν την βρίσκεις εύκολα.

Μουσική τώρα... ναι έχω αγάπη για τη ροκ μέταλ και thrash μουσική. Οι λίστες μου σε Tidal είναι με thrash lists, metal lists, trance κύριος state of trance best off, Jazz (π.χ. Kenny G, John Coltrane) , εκκλησιαστικά όργανα

(π.χ. ) ,

επική μουσική (π.χ. 2 steps from hell) και τα κλασικά πια ποπ όπως π.χ. M. Jackson. Ε, λογικά κάποια φορά μπαίνει κανα ωραίο beat, αλλά επουδενί σκυλάδικα. Παλαιά ελληνικά μόνο. Σας μπέρδεψα, αλλά εσείς ρωτήσατε :gotcha: .

Αυτά :)
 
Last edited:


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Σκεφτομενος πως θα μπορουσα να δωσω και αλλη ανεση στα χαμηλα μου, εχω ενα sub το οποιο ουσιαστικα καθετε στο υπνοδωματιο και σκευτομαι αν μπορω να το βαλω στο συστημα στο σαλονι. Μιλαω για το περιφημο καποια εποχη, το PV1 το στρογγυλο ασημι sub της B&W.
What hi-fi review https://www.whathifi.com/bw/pv1/review
Μετρησεις https://www.hometheatershack.com/forums/subwoofer-tests-archived/5749-b-w-pv1.html

Η αλλη σκεψη ειναι 2x Dayton 12" με καποιον PA 1kw ενισχυτη. Πιθανοτατα τα 2 Dayton να κανουν καλυτερη δουλεια αλλα not sure. Η αποκριση σε ταχυτητα της μπαλας δεν υπαρχει. Τωρα θα μου πεις με τα 2 13,5" JL θα ειναι καλυτερα απο τα Dayton? Πιθανονατα ναι αλλα το οτι δεν χρειαζεται ολα τα sub να ειναι ιδια με βαλατε σε πολλες σκεψεις. Πολλλλλεεεες :errwhat: σκεψεις ομως!! Το πρωτο ενδιαφερων ειναι να παιζουν σε μουσικη σωστα, ο κινηματογραφος αμα εχεις δυναμη ρυθμιζεται ανετα, δεν με αγχωνει αυτο.

Τα υπαρχον sub σηκωνουν πανω απο 120db στους 20 κυκλους. Θα μπορεσει το B&W να κανει τιποτα αν αρχιζουν και ανεβαινουν οι σταθμες, η εκει θα ακυρωνεται?

Τα Dayton που εχω κατα νου https://www.soundimports.eu/en/rss315hf-4.html


Επισης ειμαι στο ξεκινημα κατασκευης ηχειων ΑΤΜΟΣ. Εχω φτιαξει τις καμπινες και ημουν σε σταδιο παραγγελειας των μοναδων. Βλεπω ομως σημερα μια ωραια προσφορα στα Dali senzor 1. Εχοντας τα senzor 3 σε αλλο χωρο, ειναι εξαιρετικα μαζεμενα ηχεια και το σκεφτομαι να τελειωνω με τα ΑΤΜΟΣ ετσι. Τι λετε?
https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html?from=drop
θα μπορουσα ενδεχωμενος να βαλω και τα Senzor 3, αλλα μου φαινονται too much για ατμος ηχεια. Οι ειδικοι ας μας πουν, εγω μεχρι surround back ξερω. :bigboss:

Αυτα για τωρα, τα σεβη μου :smile::hi:
 
Last edited:


Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Δεν νομίζω να μπορεί να σταθεί δίπλα στα jl το πανέμορφο αυτό σαμπακι.
Βάλτο καμιά αγγελία και χρηματοδότησε το άλλο πλάνο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σκεφτομενος πως θα μπορουσα να δωσω και αλλη ανεση στα χαμηλα μου, εχω ενα sub το οποιο ουσιαστικα καθετε στο υπνοδωματιο και σκευτομαι αν μπορω να το βαλω στο συστημα στο σαλονι. Μιλαω για το περιφημο καποια εποχη, το PV1 το στρογγυλο ασημι sub της B&W.
What hi-fi review https://www.whathifi.com/bw/pv1/review
Μετρησεις https://www.hometheatershack.com/forums/subwoofer-tests-archived/5749-b-w-pv1.html

Η αλλη σκεψη ειναι 2x Dayton 12" με καποιον PA 1kw ενισχυτη. Πιθανοτατα τα 2 Dayton να κανουν καλυτερη δουλεια αλλα not sure. Η αποκριση σε ταχυτητα της μπαλας δεν υπαρχει. Τωρα θα μου πεις με τα 2 13,5" JL θα ειναι καλυτερα απο τα Dayton? Πιθανονατα ναι αλλα το οτι δεν χρειαζεται ολα τα sub να ειναι ιδια με βαλατε σε πολλες σκεψεις. Πολλλλλεεεες :errwhat: σκεψεις ομως!! Το πρωτο ενδιαφερων ειναι να παιζουν σε μουσικη σωστα, ο κινηματογραφος αμα εχεις δυναμη ρυθμιζεται ανετα, δεν με αγχωνει αυτο.

Τα υπαρχον sub σηκωνουν πανω απο 120db στους 20 κυκλους. Θα μπορεσει το B&W να κανει τιποτα αν αρχιζουν και ανεβαινουν οι σταθμες, η εκει θα ακυρωνεται?

Τα Dayton που εχω κατα νου https://www.soundimports.eu/en/rss315hf-4.html


Επισης ειμαι στο ξεκινημα κατασκευης ηχειων ΑΤΜΟΣ. Εχω φτιαξει τις καμπινες και ημουν σε σταδιο παραγγελειας των μοναδων. Βλεπω ομως σημερα μια ωραια προσφορα στα Dali senzor 1. Εχοντας τα senzor 3 σε αλλο χωρο, ειναι εξαιρετικα μαζεμενα ηχεια και το σκεφτομαι να τελειωνω με τα ΑΤΜΟΣ ετσι. Τι λετε?
https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html?from=drop
θα μπορουσα ενδεχωμενος να βαλω και τα Senzor 3, αλλα μου φαινονται too much για ατμος ηχεια. Οι ειδικοι ας μας πουν, εγω μεχρι surround back ξερω. :bigboss:

Αυτα για τωρα, τα σεβη μου :smile::hi:
Αλλο ενα σαμπ, ακόμα και μικρότερης απόδοσης δεν βλάπτει. Αν εχεις χώρο βαλτο, θα χάσεις χρήματα αν το σκοτώσεις. Μπορει να μην κερδίσεις πολλά απο στάθμες, αλλα αν ασχοληθείς λίγο θα κερδίσεις σίγουρα απο ομοιογένεια μπάσου στον χώρο.
[DOUBLEPOST=1544884646][/DOUBLEPOST]Και ειναι και όμορφο. Μην ακούς αυτούς που σου λένε να το βάλεις αγγελία, θέλουν να στο φάνε :lolsign:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Οπως ζητηθηκε οριστε οι μετρησεις οπως μου ειπατε. :)
Βάζε διαγράμματα με smoothing 1/6 και κλίμακα ανα 10db.
To spectrogram μέχρι 200Hz, απο κει και πάνω RT60 (Topt)
speakers 1 - 10-200hz spectrogram.jpg


speakers 1 - 10-20000hz RT60.jpg


speakers 1 - 10-20000hz responce.jpg


Η αποκριση παιρνει διωρθωσεις. Ειναι μια συνεχη διαδικασια βελτιωσης. Προς το παρων το εχω παγωσει βλεποντας τα γυρω γυρω. Ο κυριος λογος για το +++ μεταξυ 45-75 ειναι το καπελωμα απο τα ηχεια στα sub. Cross στους 80 κυκλους αλλα το sub εχει αλλη καμπυλη ποιο κοφτη απο τα main ηχεια. Ισως τα κοψω με το minidsp αλλα προβληματιζομαι μην χαλασω τη φαση τους στο woofer, δεν ειναι linear phase τα φιλτρα του και δεν ξερω πως να κανω import κατι τετοιο. Δεν το καταλαβαινω το rephase, οποτε κανω save απο εκει το minidsp τα παιζει και βγαζει απλα θορυβο :errwhat: :smg:

Οντως η σφαιρα το sumpακι ειναι πανεμορφο, αν το θελουν χαλαλι μωρε (εγω δεν το δινω :tongue: ):drinks:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Τη σφαίρα βαλτη να παίζει.
Είναι εξαιρετικό σαμπ.
Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε 30 σφαίρες τέτοιες στο δωμάτιο...

Εγώ θα την έβαζα κοντά στη θέση ακρόασης, ίσως από πίσω.

Τα σαμπ σου, τα σπάνε! :)

ΥΓ. Οι χρόνοι αντήχησης που μέτρησες, είναι πολύ καλοί! Ας το δούμε και μέχρι τους 20κ.
Κι η απόκριση συχνότητας είναι στα γούστα μου!
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σπεκτρογκραμ-αποκριση, δείχνουν ότι είσαι ταβανοπληκτος....
[DOUBLEPOST=1544941325][/DOUBLEPOST]Γράψε και τις 3 διαστάσεις του χώρου σου ή μια κάτοψη με τις θέσεις.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εαν θες να φτιαξεις κατι σε σαμπ, καλυτερα να πηγαινες στο
https://www.soundimports.eu/en/um18-22.html
εχουν φτιαξει μελη με επιτυχια και κατεβαινει αυτο πραγματικα χαμηλα εαν ειναι αυτο το ζητουμενο γιατι ο χωρος οσο και να βοηθησει εαν δεν το εχει το σαμπ δεν κανεις τιποτε...θες χωρο και σαμπ να βοηθησουν εκει χαμηλα..ολα τα μωρα στην πιστα :p
τα συγκεκριμενα ειναι πολυ καλη περιπτωση για την τιμη τους και κατασκευαστικα παρομοια σαν αυτα που εφτιαξες..
https://www.avsite.gr/forum/threads/dayton-um-18-καμπίνα-brainstorming.154832/
με πολυ χαβαλε βεβαιως βεβαιως ... η τιμη ψαξιμο, θεωρω οτι μπορει να εχει διπλασια σχεδον τιμη εαν το παρεις απο τον ιδιο σε σχεση με αυτο που ανεβασες, αλλα ειναι το ποιο καλοπουλημενο μεγαφωνο ever, ενα θα πιασει καλυτερα απο δυο σαμπ σαν αυτα που σκεφτεσε τις χαμηλες συχνοτητες που θες και εχει μεταπωλητικη, ειδικα απο εσενα που κατασκευαστικα το εχεις ...:)
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Τη σφαίρα βαλτη να παίζει.
Είναι εξαιρετικό σαμπ.
Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε 30 σφαίρες τέτοιες στο δωμάτιο...

Εγώ θα την έβαζα κοντά στη θέση ακρόασης, ίσως από πίσω.

Τα σαμπ σου, τα σπάνε! :)

ΥΓ. Οι χρόνοι αντήχησης που μέτρησες, είναι πολύ καλοί! Ας το δούμε και μέχρι τους 20κ.
Κι η απόκριση συχνότητας είναι στα γούστα μου!
30 σφαίρες? Εκεί στο Άμπου Νταμπι ο πρίγκιπας κάτι μπορεί.. :tongue: Ωραία θα ήτανε όντως!!
Ευχαριστώ τα σχόλια σου για τα subs (διαβάζοντας το ήλθα σε μια μικρή αμηχανία:)) και τις αποκρίσεις. Χαίρομαι πολύ που έχω μια καλή βάση να δουλέψω και να μπορέσω σιγά σιγά να βελτιώσω. Από το θέμα σου έχω πάρει πολύ υλικό για σκέψη, έτσι και αλλιώς η καλύτερη μορφή κολακείας είναι η μίμηση. :thumbsup:

Σπεκτρογκραμ-αποκριση, δείχνουν ότι είσαι ταβανοπληκτος....
[DOUBLEPOST=1544941325][/DOUBLEPOST]Γράψε και τις 3 διαστάσεις του χώρου σου ή μια κάτοψη με τις θέσεις.
Ναι, πέρασε από το μυαλό μου αυτό. Έχεις δίκιο. Δεν ξέρω για διαστάσεις ακριβώς, αλλά ειναι μια τεράστια γυμνή επιφάνεια. Ε, όλο και κάπως θα αλλιωνει το αποτέλεσμα. Σκέφτομαι στο κέντρο του ταβανιού την άνοιξη να μπει μια κατασκευή με γυψοσανίδες/κρυφός φωτισμός/κανάλια του θεού :cool: και απορροφητικό πετροβαμβακα φουλ! Ενώ έχω καταλήξει σε σχήμα όγκο κτλ, ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα βάλω κανονική η τρύπια γυψοσανιδα. Δεν ξέρω η τρύπια πως θα δείχνει σε σαλόνι, αν και παίζει κάτι να γίνεται.

Χοντρικά είναι χώρος 4 μέτρα εκεί που είναι κρεμασμένη η τηλεόραση και τοποθετημένα τα ηχεία μέχρι τον άλλο τοίχο, 2,70 το ταβάνι και 7,5 μέτρα μέχρι την κουζίνα που είναι σαν Γ και μπαινει μέσα. Σαν χώρισμα κουζίνα και σαλόνι είναι ένα ενυδρείο. Αυτό μπορώ να δώσω τωρα, σύντομα θα επανέλθω με αλλες μετρήσεις και κάποιο σχέδιο η φωτογραφίες.

Εαν θες να φτιαξεις κατι σε σαμπ, καλυτερα να πηγαινες στο
https://www.soundimports.eu/en/um18-22.html
εχουν φτιαξει μελη με επιτυχια και κατεβαινει αυτο πραγματικα χαμηλα εαν ειναι αυτο το ζητουμενο γιατι ο χωρος οσο και να βοηθησει εαν δεν το εχει το σαμπ δεν κανεις τιποτε...θες χωρο και σαμπ να βοηθησουν εκει χαμηλα..ολα τα μωρα στην πιστα :p
τα συγκεκριμενα ειναι πολυ καλη περιπτωση για την τιμη τους και κατασκευαστικα παρομοια σαν αυτα που εφτιαξες..
https://www.avsite.gr/forum/threads/dayton-um-18-καμπίνα-brainstorming.154832/
με πολυ χαβαλε βεβαιως βεβαιως ... η τιμη ψαξιμο, θεωρω οτι μπορει να εχει διπλασια σχεδον τιμη εαν το παρεις απο τον ιδιο σε σχεση με αυτο που ανεβασες, αλλα ειναι το ποιο καλοπουλημενο μεγαφωνο ever, ενα θα πιασει καλυτερα απο δυο σαμπ σαν αυτα που σκεφτεσε τις χαμηλες συχνοτητες που θες και εχει μεταπωλητικη, ειδικα απο εσενα που κατασκευαστικα το εχεις ...:)
Να σε καλά, η πρόταση σου φαινετε δυνατή αλλά.. Βρε αυτό το ΚΤΗΝΟΣ :hunter: :superman: είμαι σίγουρος ότι θα βγάλει χαμηλό, ΠΟΛΥ χαμηλό, αλλά από θέμα ταχύτητας για μουσική δεν μου γεμίζει το μάτι, πολύς όγκος, πολύ βάρος, και . Για κινηματογράφο φαινετε πολύ ταμάμ! Αν ήμουν σίγουρος ότι θα έκανε για μουσική το προχωρούσα με κλειστά μάτια. Shield καμπίνα και θα δονητε το σύμπαν :roflmao:

Έχω και 2 καναπέδες δερμάτινους σε μορφή Γ και σκέφτομαι να τους γεμίσω μέσα με βαρύ πετροβαμβακα. Ε, θα πάρουν 3-4 φύλλα έκαστος λογικά τυλιγμένος με σεντόνι η κάποιο ύφασμα. Δεν θα υπάρχει κάποια απορρόφηση των χαμηλών αφού θα είναι στο χωρο?

Έχω μπερδευτεί επίσης με τα συστήματά Dolby atmos/Auro 3D/DTS X για το που πρέπει να μπουν τα ηχεία για να τα έχεις όλα καπως ικανοποιητικά. Εντάξει, κύρια αυτά που βρίσκεις, Dolby και dts. Σύντομα θα γίνει και αυτό, γιορτες έρχονται, ώρα για διάβασμα, χαλάρωση και περισυλλογή :dance2:
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Τελικά αποφασιστικε. Μέχρι τις γιορτές του Πάσχα θα έχουν μπει 2 ακόμα subs. Συγκεκριμένα θα μπουν αντιδιαμετρικά με τα υπάρχον, δεξιά και αριστερά του καναπέ.

Θα μπουν αυτά https://www.soundimports.eu/en/rss315hf-4.html 2x Dayton Rss315HF-4 12” reference. Θα μπορούσαν να μπουν και τα HO (hi output) που είναι αρκετά ποιο ευαίσθητα αλλά, αφού το άρχισα θα πάω για την καλύτερη δυνατή ποιότητα.

Ενισχυτής κατά εκείνη την περίοδο θα είναι ο Rotel 993 που τώρα παίζει τα woofer στα main μου. 3x340w στα 4Ω, Στα 2x θα κολλησει? :p Το minidsp θα τα χειρίζεται όλα. Η καμπίνα θα είναι περίπου στα 44 λιτρα και το qtc στο 0,6. Ίσως το ανεβάσω λίγο, ακούω γνώμες.

Η μελέτη

FAB859DB-AF2E-468A-AF3F-2A48E49AB2FC.png


1BC9B4CB-ACC1-49C6-9244-9D024A66FFCB.png


409E59C7-E11C-4E1E-9FA0-C5ADB7055758.png


Δεν ξέρω αν σας το έχει κανας άλλος έρμος, αλλά είσαστε πολύ κακή επιρροή!! :focus::lolsign:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top