Το ολοκληρωμένο σύστημα μου



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μήπως να κοίταγες και τα 15-άρια τα um της dayton? Νομίζω είναι καλή περίπτωση....
Μιλάς για το συγκεκριμένο? https://www.soundimports.eu/en/um15-22.html Εξαιρετικό μεν, αλλά τα φοβάμαι τα 15αρια. Μεγάλο βάρος, μεγάλες διαδρομές. Εδώ με το ζόρι να πάω σε 12-13 ίντσες. Κανονικά ήθελα 10αρια αλλά δεν συνέφερε το κόστος. Αν κάποιο μέλος το έχει δοκιμάσει και όντως σε μουσική είναι γρήγορο όπως πρέπει, θα το προχωρούσα άνετα. Για ταινίες δεν το συζητάω, απλά πρέπει να είναι απίστευτο, όπως και το 18αρι:dance2:

Εχει βαλει μονο μια φωτο του χωρου ! Ban για μια μερα για παραδειγματισμο !:bigboss:
:gotcha: Αν δεν έλθει η κοπέλα που καθαρίζει το σπίτι, φωτογραφία δεν θα δει κανείς :smoke:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το χαμηλο ειναι απολυτα εξαρτωμενο απο το χωρο, οποτε εχεις δικιο για υλοποιησεις με τετοια γουφερ, δε θα ειναι τοσο γρηγορα, αλλα θα κατεβαινουν ομως χαμηλα...
Απλα πρεπει να ζυγισεις τι πραγματικα θελεις, θα μπορουσες φυσικα να ενεργοποιεις +2 νεα σαμπ σε ταινιες τα οποια να φτιαχτουν ετσι ωστε να κατεβαινουν αρκετα χαμηλα για να σε καλυψουν στα ειδικα εφε...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Όπως ζητήθηκε ορίστε ο χώρος μου ποιο ολοκληρωμενα. Σημερα εκανα και τις δοκιμες και με το sub τις b&w. Κατι πηρε όλο το συστημα να ειμαι ειληκρηνεις, αλλά το μεγαλυτερο κέρδος το πήρα απο το τερματισμα του level στον yamaha. Και με τα τρία sub στο REW έπιασα στα 16hz κάπου στα 120-122db. Δεν παλευεται, αίσθημα δυσφορίας. Ίσως είμαι μόνο εγώ δεν ξέρω :focus:

Τα καδρα ειναι με aritherm 5αρι, ιδού ο χώρος, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη :)

20181222_180245.jpg

20181222_180254.jpg
20181222_180356.jpg 20181222_180405.jpg
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Κουρτινούλα;
Εχεις αρκετές γυάλινες επιφάνειες.
Κουρτινουλα δεν παίζει προς το παρόν. Στο μέλλον ναι θα μπει.

τα ψαρια ζουν?
:D
:geek::lol: Καλά πάνε, έχουν και σωστα μουσικά ακούσματα
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Από τα τα πάνελ μόνο αυτό που έχεις πίσω από τη θέση ακρόασης έχει νόημα.Μπορείς βέβαια να εκτυπώσεις ότι σου αρέσει για να μην δείχνει κάπως έτσι μονόχρωμο....
Στο τζάκι είναι πολύ φάουλ κόβεις το πρισματικο σχήμα που προσφέρει διάχυση ειδικά στα σαραουντ!
Ούτε και αυτό πίσω από τα ηχεία έχει νόημα..
Στην στην γυάλινη πόρτα μπορείς και κουρτίνες ρολά τύπου μπαμπού να τοποθετήσεις...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Πολύ γουστάρω ενυδρείο, πρέπει να δεις και τα δικά μου!

Γιαααααα μπλόγα το έγκλημα τώρα: ασύρματα ηχεία τοίχου; Για πες!
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εχει και θαλασσινο ο ατιμος :thumbsup:
Ώπα, γνωστης :)

Πολύ γουστάρω ενυδρείο, πρέπει να δεις και τα δικά μου!

Γιαααααα μπλόγα το έγκλημα τώρα: ασύρματα ηχεία τοίχου; Για πες!
Ώπα! Και άλλος γνώστης. :wink: Τι εγινε βρε παιδιά; ( στείλτε να τα δω!)

Οχι οχι. . Τι ασύρματα με λες. Εχει σκαφτεί ο τοίχος και έχουν περαστεί καλώδια μέσω τις ψευδοροφης. Μου είχε βγει η ψυχή στο σκάψιμο και στη σκόνη να τα τελειώσω!:download:

20181222_213035.jpg 20181222_213039.jpg

εχεις JL και συζηταμε για dayton;
αμαγκαντ...
jl μαναμ και τα μυαλα στα spider
Και άλλος fan αλλά στα JL! Εχεις δοκιμάσει τα Dayton? Δεν εχει ιδιαίτερη διαφορα στην τιμη να πας για JL αντί Dayton. Θέλω ομως γνώμη για τα Dayton :)
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
δεν εχω γνωμη για dayton αλλα δεν εχω ακουσει JL σε οποιοδηποτε μεγεθος και σειρα να μην παιζει εκπληκτικα (σε αυτοκινητο).
επισης εχω ακουσει και καποια χυμεξ σε χωρο και ηταν ομοιως εντυπωσιακο.

η διαφορα τους με παρα πολλα αλλα μεγαφωνα ειναι τουλαχιστον χαοδης. απο την αλλη την dayton δεν την εχω σε ιδιαιτερη υποληψη (εως καθολου) και δεν εχω διαβασει τιποτα περι του αντιθετου.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Από τα τα πάνελ μόνο αυτό που έχεις πίσω από τη θέση ακρόασης έχει νόημα.Μπορείς βέβαια να εκτυπώσεις ότι σου αρέσει για να μην δείχνει κάπως έτσι μονόχρωμο....
Στο τζάκι είναι πολύ φάουλ κόβεις το πρισματικο σχήμα που προσφέρει διάχυση ειδικά στα σαραουντ!
Ούτε και αυτό πίσω από τα ηχεία έχει νόημα..
Στην στην γυάλινη πόρτα μπορείς και κουρτίνες ρολά τύπου μπαμπού να τοποθετήσεις...
Οκ, στο τζακι το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά αυτό πίσω από το καναπέ που κόβει πόσες αντανακλάσεις γιατί δεν έχει νόημα?

Τα κάδρα είναι μονόχρωμα γιατί ακόμα δεν έχουν τελειώσει. Έχω βρει που τυπώνουν σεντόνι με το μέτρο, και πρέπει να γεμίσω 10 τετραγωνικά να κάνω δουλειά. Όποτε no stress, όποτε γίνει. Ίσως προσθέσω και κανα άλλο, τρόπο και ωραίο σημείο ψάχνω.
[DOUBLEPOST=1545509070][/DOUBLEPOST]
δεν εχω γνωμη για dayton αλλα δεν εχω ακουσει JL σε οποιοδηποτε μεγεθος και σειρα να μην παιζει εκπληκτικα (σε αυτοκινητο).
επισης εχω ακουσει και καποια χυμεξ σε χωρο και ηταν ομοιως εντυπωσιακο.

η διαφορα τους με παρα πολλα αλλα μεγαφωνα ειναι τουλαχιστον χαοδης. απο την αλλη την dayton δεν την εχω σε ιδιαιτερη υποληψη (εως καθολου) και δεν εχω διαβασει τιποτα περι του αντιθετου.
Βλέπω ότι έχουμε ένα κοινό γνωστό, τον Ανδρέα! Είναι δυνατός όντως, από εκεί τις πήρα τις μονάδες.

Ο ενισχυτής που θα παίξει τα έξτρα subs θα είναι ο Crown xls 1502. Αρκετα watt για οποία επιλογή
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οκ, στο τζακι το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά αυτό πίσω από το καναπέ που κόβει πόσες αντανακλάσεις γιατί δεν έχει νόημα?

Τα κάδρα είναι μονόχρωμα γιατί ακόμα δεν έχουν τελειώσει. Έχω βρει που τυπώνουν σεντόνι με το μέτρο, και πρέπει να γεμίσω 10 τετραγωνικά να κάνω δουλειά. Όποτε no stress, όποτε γίνει. Ίσως προσθέσω και κανα άλλο, τρόπο και ωραίο σημείο ψάχνω.
[DOUBLEPOST=1545509070][/DOUBLEPOST]
Βλέπω ότι έχουμε ένα κοινό γνωστό, τον Ανδρέα! Είναι δυνατός όντως, από εκεί τις πήρα τις μονάδες.

Ο ενισχυτής που θα παίξει τα έξτρα subs θα είναι ο Crown xls 1502. Αρκετα watt για οποία επιλογή
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έχω γραψει.
[DOUBLEPOST=1545513915][/DOUBLEPOST]
Από τα τα πάνελ μόνο αυτό που έχεις πίσω από τη θέση ακρόασης έχει νόημα
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έχω γραψει.
[DOUBLEPOST=1545513915][/DOUBLEPOST]
Ναι έχεις δίκιο, τα μπέρδεψα.

Ερωτήσεις που σκέφτομαι για το δικό μου σύστημα και πήρα ιδέες από αλλά θέματα αυτές τις ημέρες. Έχει νόημα να βάλω βαρύ πετροβαμβακα πάχους 10εκ πίσω από όλα τα ηχεία κατά μήκος με ύψος 50εκ? Ανάμεσα στη σειρά των ηχείων/μηχανημάτων και στον τοίχο. Αυτό είμαι κάτι που μπορώ να κάνω και αν γίνει δεν θα δείχνει άσχημα. :)

Αντίστοιχα μπορώ να βάλω πίσω από το καναπέ με το τοίχο βαρύ πετροβαμβακα η copropen 5-6 εκατοστά. Να ακουμπάει ο καναπές στο υλικό και το υλικό στον τοίχο. Θεωρώ ότι και ψηλά θα κερδίσω στον έλεγχο των χαμηλών και είναι κάτι που μπορώ να κάνω atm. Έχει βάση?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μια μικρή παρατήρησή μπορεί να είναι και ανούσια. Το umik δε θα έπρεπε καλύτερα να είναι κάθετα με το αντίστοιχο αρχείο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μια μικρή παρατήρησή μπορεί να είναι και ανούσια. Το umik δε θα έπρεπε καλύτερα να είναι κάθετα με το αντίστοιχο αρχείο?
Είναι λίγο καλύτερα, ναι
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top