Το στησιμο του δικου μου HT


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Επειδή στην απόδοση των sub η τοποθέτηση παίζει μεγάλη σημασία,ισως την μεγαλύτερη, θα σου πρότεινα να κρεμάσεις τα left/right στον τοίχο με βάσεις(δες αυτές Vogel's vbl 200) ώστε να σου μεινει χώρος για sub έτσι θα έχεις περισσοτερες επιλογές τοποθετήσεις ;).Το ασύρματο θα βοηθήσει πολύ.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αυτό θα το κρίνεις εσύ κάνοντας δοκιμές σε σκηνές από καποια ταινία με περάσματα από δεξι ηχείο σε αριστερό και το ανάποδο.Αν από την θέση θέασης αντιλαμβάνεσαι τα περάσματα από το ένα ηχείο στο άλλο τότε λογικά θα είσαι οκ.Γενικά θα πρέπει να καταλαβαίνεις από που έρχεται ο ήχος και εκτός από την τοποθέτηση μεγάλο ρόλο παίζει ο χώρος αλλά και η διασπορά των ηχείων .

Καλό θα ήταν να μην στριμώχνονται ported ηχεία σε γωνίες.
ποσά εκατοστά περίπου θέλουν τα ported ηχεία απο τους πλαινούς τοίχους και από πίσω από τα ηχέια, για να μην ειναι στριμωγμένα;
δεν αναφέρει καποια πληροφορία το manual;
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
εβαλα τον καναπε μπροστα 40 ποντους ωστε να δω πως θα φαινοταν. δειχνει το δωματιο αρκετα πιο πολυ και δεν μου κανει.
αυτο που λες να τα κρεμασω, για τι υψος μιλαμε? βρισκεται μια πριζα στα δεξια του ηχειου
γενικα η ολη δομη δεν βολευει καθολου..
υπαρχει η εσχατη λυση στο διπλανο δωματιο που εχω το pc, ειναι 3,3x3,3. θα μπορουσα να κανω τραμπα ας πουμε το PC με την τηλεοραση και να τα στησω ολα εκει απο την αρχη χωρις να κανω μαστορεματα και ιστοριες στο αλλο δωματιο..

το μονο αρνητικο ειναι οτι υπαρχουν ντουλαπες εντοιχισμενες και λογικα (not sure) θα τριζουν με τα μπουμπουνιτα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382
το μονο αρνητικο ειναι οτι υπαρχουν ντουλαπες εντοιχισμενες και λογικα (not sure) θα τριζουν με τα μπουμπουνιτα.
- βάλε τους στην πατούρα ταινίες λεπτού αυτοκόλητου αφρολέξ , θα κλείνουν έτσι σφικτά , ή ότι άλλη πατέντα σκαρφιστείς
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Left and Right Main Channel Speakers — For optimum performance, Klipsch Group, Inc. (KGI) suggests placing your speakers 6 to 15 feet (1.8 to 4.6m) apart. They may also be toed-in slightly for better stereo imaging. The listening position should be about 1 to 1.5 times the distance separating the speakers. Refer to Figures 1 and 3 for connection and placement.

Center Channel Speakers — Center channel speakers are designed to place dialogue and primary sounds so that they appear to come from the video screen. The speakers should therefore be placed as close to the screen as possible, preferably directly on top of or below the screen. Refer to Figures 1, 2 and 3 for connection and placement.

Rear Surround Channel Speakers — Klipsch WDST surround speakers should be placed approximately 2 feet above the listening position. Typically this will be about 5-7 feet above the floor. The surrounds should be placed on the walls directly adjacent to the listening position. Another option would be on the wall behind the listening position. The nal surround speaker placement depends on your room’s characteristics. They are designed to recreate the sense of space and ambience that many of today’s surround sound technologies provide. Refer to Figures 1, 3 and 4 for connection and placement.

http://images.klipsch.com/Reference_Premiere_Speakers_-_Manual_-_v08WEB_635814745135536000.pdf

τα μπροστινά left/right καλό ειναι να είναι στο ύψος ακρόασης.
τα surround όπως γραφει και παραπάνω
surround speakers should be placed approximately 2 feet (60cm) above the listening position.
Typically this will be about 5-7 feet (152-213cm) above the floor.
[DOUBLEPOST=1469803933][/DOUBLEPOST]
- βάλε τους στην πατούρα ταινίες λεπτού αυτοκόλητου αφρολέξ , θα κλείνουν έτσι σφικτά , ή ότι άλλη πατέντα σκαρφιστείς
αυτο εχω κάνει σε ενά παράθυρο που εχω και πλεον δεν τρίζει..
για το τζάμι υπάρχει κανα κόλπο (είναι και απλό μονό..);
 



Μηνύματα
302
Reaction score
495
μικρο update
αυριο η μεθαυριο παραλαμβανω ενισχυτη και λογικα Παρασκευη ή Δευτερα τα καλωδιο OFC με τα bananaplugs
θα τα συνδεσω σαν στερεο για δοκιμη με απλο καλωδιο για να μου φυγει η περιεργια

επισης επεσε παραγγελια του subwoofer, Klipsch r-112sw τελικα, 1 για αρχη και βλεπουμε για 2ρο

θα ανεβασω φωτος μολις παραλαβω κατι
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Εφτασε και ο ενισχυτης χθες!
Δυστυχως χθες ετρεχα και το μονο που προλαβα να κανω ηταν να τον συνδεσω προχειρα μαζι με τα 160 και να ακουσω 2 τραγουδια
Δευτερα περιμενω το sub.

υ.γ Ψαχνω βασεις δαπεδου για τα μπροστινα και δεν βρισκω τιποτα! :help:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382
υ.γ Ψαχνω βασεις δαπεδου για τα μπροστινα και δεν βρισκω τιποτα! :help:
- σχεδίασε κάτι , πήγαινε σε μαραγκό ή σιδερά ή και στους 2 , προμηθεύσου τα υλικά , και φτιάξε . . . πέρα από το αποτέλεσμα , να δείς τι χαρά θα σου δώσει το όλο εγχείρημα ;)

- καλές ακροάσεις και στρώσιμο
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Πες στον Μελιδη
who is μελιδης?

- σχεδίασε κάτι , πήγαινε σε μαραγκό ή σιδερά ή και στους 2 , προμηθεύσου τα υλικά , και φτιάξε . . . πέρα από το αποτέλεσμα , να δείς τι χαρά θα σου δώσει το όλο εγχείρημα ;)

- καλές ακροάσεις και στρώσιμο
εννοειται στρωσιματακι!! εχω διαβασει τα νηματα σας, 100 ωρες σε μεση ισχυ διαφορων τυπων τραγουδια-μουσικη.
αυτο το εχω σκεφτει σαν τελευταια επιλογη
παντως αν ηξερα οτι θα ειχα τετοιο θεμα θα επαιρνα floorstanding εξ αρχης
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
who is μελιδης?
Ένας εκ των βασικών στελεχών, πρόεδρος της Ένωσης Βλαμμενων Βορείου Ελλαδος, φίλος μου (και όλων) και πολυ καλός Μαστορας. Έχουν φτιάξει βάσεις και ρακς παρά πολλοί στον Μιχάλη, είναι ανώτερης ποιότητας. (Μιχάλη κερνάς καφέ για τη διαφήμιση ). Βρες τον απο τη λίστα μελών και στείλε πμ.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Ένας εκ των βασικών στελεχών, πρόεδρος της Ένωσης Βλαμμενων Βορείου Ελλαδος, φίλος μου (και όλων) και πολυ καλός Μαστορας. Έχουν φτιάξει βάσεις και ρακς παρά πολλοί στον Μιχάλη, είναι ανώτερης ποιότητας. (Μιχάλη κερνάς καφέ για τη διαφήμιση ). Βρες τον απο τη λίστα μελών και στείλε πμ.
χαχαχα τον βρηκα τον συνονοματο
ευχαριστω θα κανω μια κρουση τωρα!
 
  • Like
Reactions: PPG


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382
αν, λεω ΑΝ επαιρνα 2 τετοια? ακουστικά θα εκανα δουλεια? η θα μου ετριζαν κτλ κτλ
- τώρα τι να απαντήσω ;

- σε φαντάζομαι να πηγαίνεις στο μαγαζί και να τους λές : '' παιδιά μπορώ να τα δανειστώ για ακρόαση ; ''

- θα προτιμούσα κάτι ποιο dedicated
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
- τώρα τι να απαντήσω ;

- σε φαντάζομαι να πηγαίνεις στο μαγαζί και να τους λές : '' παιδιά μπορώ να τα δανειστώ για ακρόαση ; ''

- θα προτιμούσα κάτι ποιο dedicated
εχω πεθανει στο ψαξιμο! πραγματικα! ετοιμος ειμαι να τα βαλω αγγελια να φυγουν και να παρω floorstanding klipsch!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382
εχω πεθανει στο ψαξιμο! πραγματικα! ετοιμος ειμαι να τα βαλω αγγελια να φυγουν και να παρω floorstanding klipsch!
- όπα , μην αγχώνεσαι γιά ευχαρίστηση τα κάνουμε όλα

- σε καταλαβαίνω πάντως , το χόμπυ μας έχει και τις κακές του

- επιμένω , σχεδίασε κάτι , και εαν δεν '' το έχεις '' , δώσετο σ΄ ένα μάστορα , και πάλι δημηούργημά σου θα είναι , ή έστω αντέραψε το σχέδιο από τα έτοιμα
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
το λεω με την εννοια οτι τα πραγματα εχουν ερθει και δεν μπορω να τα ευχαριστηθω λογω ανετοιμου χωρου!
ευχαριστιεμαι το ψαξιμο και με το παραπανω, την αναμονη δεν μπορω!

σκεψου να εχεις σπιτι τα αγαπημενα σου ολοκαινουργια ηχεια με ενισχυτες κτλ κτλ μπροστα σου και να μην μπορεις να τα δουλεψεις γιατι δεν μπορεις να τα στησεις στον χωρο σου!

ερωτηση, πρεπει οπωσδηποτε το ηχειο να ακουμπαει ολοκληρο πανω στην βαση? ειναι 100% must?
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top