Το στησιμο του δικου μου HT

Μηνύματα
1.074
Reaction score
830
Παντως η τηλεοραση ειναι μακρυα απο την θεση ακροασης ,στα 2.00 με 2.20 μετρα το πολυ ! το 4κ εκει που εισαι δεν θα το δεις ποτε συμφωνα με τους οδηγους αποστασεων! Καρφωσε tv στον τοιχο και φερε καναπε ποιο μπροστα Πισω απο τον καναπε βαλε δορυφορους με βασεις να εχεις σφαιρικη καλυψη και βαλε και 2 ατμος να ξεμπερδευεις αν εχει τον καταλληλο ενισχυτη! αν δεν εχεις γειτονες βαλε 2 Χ12 ρια και απο πανω τους βασεις με κρεμασμενα τα κλιπς! μια χαρα ειναι οι βασεις εχω και εγω 2 ! δες τις vogels https://www.vogels.com/en-gr/c/speaker-stands-brackets
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
ερωτηση, πρεπει οπωσδηποτε το ηχειο να ακουμπαει ολοκληρο πανω στην βαση? ειναι 100% must?
- όχι δεν είναι απαραίτητο , δεν υπάρχουν κανόνες γ΄ αυτά , την στατικότατα μόνο πρόσεξε , το βάρος των klipsch , είναι βασικά οι μαγνήτες τους , εξ ου και η απολαβή ισχύος των
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.789
γκουγκλαρε στο google "diy speaker stands"
https://www.google.gr/search?q=diy+..._qnOAhVEnRoKHYm4D2QQ_AUICCgB&biw=1108&bih=566

με ντιζα!

κατι πολυ απλο λιγο χοντροκομενο..

κατι αλλο:

ή με σιδεροκατασκευη ή συνδιασμος..

υπαρχουν πολλα σχεδια .. οποτε μπορεις να κανεις εκει μια ομορφια ή να πας σε ενα μαστορα.. να τελειωνεις (ή να παραγγειλεις τα υλικα και συναρμολογεις ).. δεν ειναι μεγαλο το κοστος... :)
εχει πλακα να ασχολεισαι :)
καλοκαιρι ειναι... δες τι ταιριαζει αισθητικα στο χωρο σου και κανε.. :)
-τα floorstanding...vs βασης - χμ...χμ... η μεγαλη καμπινα εχει και τα αρνητικα της :)
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
γκουγκλαρε στο google "diy speaker stands"
https://www.google.gr/search?q=diy+..._qnOAhVEnRoKHYm4D2QQ_AUICCgB&biw=1108&bih=566

με ντιζα!

κατι πολυ απλο λιγο χοντροκομενο..

κατι αλλο:

ή με σιδεροκατασκευη ή συνδιασμος..

υπαρχουν πολλα σχεδια .. οποτε μπορεις να κανεις εκει μια ομορφια ή να πας σε ενα μαστορα.. να τελειωνεις (ή να παραγκειλεις τα υλικα και συναρμολογεις ).. δεν ειναι μεγαλο το κοστος... :)
εχει πλακα να ασχολεισαι :)
καλοκαιρι ειναι... δες τι ταιριαζει αισθητικα στο χωρο σου και κανε.. :)
-τα floorstanding...vs βασης - χμ...χμ... η μεγαλη καμπινα εχει και τα αρνητικα της :)
- έτσι μπράβο :hi:
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ακομα καλυτερα στο pinterest οπου ποσταρουν ατομα με σαφως πολύ καλυτερη αισθητική.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Παντως η τηλεοραση ειναι μακρυα απο την θεση ακροασης ,στα 2.00 με 2.20 μετρα το πολυ ! το 4κ εκει που εισαι δεν θα το δεις ποτε συμφωνα με τους οδηγους αποστασεων! Καρφωσε tv στον τοιχο και φερε καναπε ποιο μπροστα Πισω απο τον καναπε βαλε δορυφορους με βασεις να εχεις σφαιρικη καλυψη και βαλε και 2 ατμος να ξεμπερδευεις αν εχει τον καταλληλο ενισχυτη! αν δεν εχεις γειτονες βαλε 2 Χ12 ρια και απο πανω τους βασεις με κρεμασμενα τα κλιπς! μια χαρα ειναι οι βασεις εχω και εγω 2 ! δες τις vogels https://www.vogels.com/en-gr/c/speaker-stands-brackets
εχεις δικιο. ειναι μεσα στο μενου
ο καναπες θα παει περιπου 20-30 εκατοστα πιο κοντα στην τηλεοραση ωστε να μπουν τα rear στο σωστο μερος
η τηλεοραση θα μπει σε κατι σαν αυτο εδω για να εξοικονομησω χωρο


οποτε ουσιαστικα θα ειναι πανω στον τοιχο


μαλλον αυτο που πρεπει να κανω εινα να παω σε ενα ξυλουργο και να του δειξω τι θελω για να μου βγαλει σχεδιο-προσφορα

 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
αν, λεω ΑΝ επαιρνα 2 τετοια? ακουστικά θα εκανα δουλεια? η θα μου ετριζαν κτλ κτλ

Πάρε και από δυο τραπέζια στο σετάκι...μαζεύουν τις χαμηλές:p:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
αν πάλι δεν σου κάνουν δουλειά τα δίνεις στον Μελίδη για να βάζει τσιπουρομεζέδες:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
χαχαχα ειδες? με ενα σμπαρο δυο τρυγωνια!
τουλαχιστον δεν θα μου εμεναν αχρησιμοποιητα!
παντως πλακα πλακα για να φτιαξεις ενα home theater ειδικα σε μη dedicated χωρο θελει τρελη μελετη
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.789
ποια αρνητικά εχει η μεγάλη καμπίνα;
ας πουμε οτι το ειπα για να μην απογοητευσω/αποθαρηνω ..
(αναλογα τον χωρο και την υλοποιηση , αλλα ειναι και υποκειμενικο και οχι απαραιτητα συγκρισιμο, μιας και το καθε ενα εχει τη δικια του αποστολη αλλα και διαφορετικες απαιτησεις ενισχησης)
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Τηλεοραση: Samsung 55KS7000 παραληφθεί
Ενισχυτης: Denon AVR-X2200 παραληφθεί
Μπροστινα ηχεια:
Klipsch RP-160m παραληφθεί
Subwoofer: Klipsch R-112SW παραληφθεί
Παρελκομενα: Καλωδια και banana plugs: παραληφθεί


Μενει πλεον η επιλογη κεντρικου και surround

Κεντρικο ηχειο: Klipsch RP-250C /440C
Surround ηχεια:
Klipsch RP-250S/RP-240S


H επιλογη θα ειναι πρωτα για το κεντρικο και μετα για τα surround.
Αφου μελλοντικα στηθει-ρυθμιστει το 5.1, αναλογα τις συνθηκες ισως να γινει αγορα και για Atmos.

Μετα την βοηθεια σας για το sub θελω παλι τα φωτα σας για την επιλογη του κεντρικου αλλα και μια πληροφορια:

1)Klipsch 250c? 440c; Αναμεσα σε αυτα τα δυο μιας και το 450c θα μου ειναι αρκετα μεγαλο για το χωρο μου
2)Ποια ειναι η ιδανικη αποσταση των μπροστινων ηχειων με το κεντρικο και μεταξυ τους; (αποσταση θεασης-ακροασης 2.7 μετρα)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Για το 2, δεν θέλεις πολύ πλατύτερο τον ήχο απο την εικόνα. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία που με δυό-τρεις μετακινήσεις και δοκιμές θα επιτύχεις.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
αμφιταλαντευομαι σε 2 εκδοχες
a) ειναι να βαλω το sub στην γωνια τερμα και να μοιρασω τα μπροστινα αριστερα και δεξια απο την οθονη οσο πιο μακρια μεταξυ τους γινεται

b)να βαλω το sub αριστερα απο το δεξι μπροστινο, η δεξια απο το αριστερο ωστε να εχω την μεγαλυτερη δυνατη αποσταση μεταξυ των μπροστινων αλλα και του κεντρικου.

αν και τωρα που το σκεφτομαι πρακτικα θα πρεπει να κανω sub crawl για να δω τα χαμηλα πως θα ακουγονται
 


Μηνύματα
302
Reaction score
495
**Μικρο update**

Κεντρικο ηχειο:
Επελεξα το RP-440c για κεντρικο, ηθελα κατι μεγαλυτερο απο το 250 και αυτο ηταν αμεσως επομενη επιλογη
Το 450 θα ηταν overkill πιστευω για τις διαστασεις, θα ηταν μικρη η αποσταση απο το L-R

Επιλογη Surround:
Προς το παρων εχω συνδεσει τα logitech σαν surround μιας και δεν εχω αλλη επιλογη.
Δεν εχω επιλεξει για ποια να κινηθω. Ειμαι αναμεσα στα 240s/250s(παχος 18cm και 20cm αντιστοιχα). Η αποσταση του τοιχου με τον καναπε ειναι γυρω στα 20 εκατοστα. Μπορω να το αυξησω ευκολα μεχρι αλλα 10. Μετα δεν ξερω πως θα ειναι οπτικα αρεστο..

Wall mount TV stand
Συνεχιζοντας, η τηλεοραση μπηκε πλεον στο τοιχο, το υψος που ξεκιναει η οθονη ειναι γυρω στους 75 ποντους, σχετικα πιο ψηλα απο το συνηθισμενο αλλα στο χωρο μου εκει με βολευε.
Χρησιμοποιησα αυτο το wall mount.το νιωθω να ειναι αρκετα στιβαρο, με δυνατοτητα tilt μεχρι και 15°
Eπισης σε αφηνει να "στριψεις" την τηλεοραση (μεχρι και 6° αριστερα ή δεξια) σε περιπτωση που δεν ειναι βιδωμενο ευθεια το mount στον τοιχο.


Εκρεμμοτητες:
Επιπλο για το κεντρικο μαζι με τον ενισχυτη και τα υπολοιπα "ηλεκτρονικα". Εχει γινει παραγγελια και περιμενω να μου το φτιαξει ο ξυλουργος.
Αναπαραγωγη πολυμεσων. Τι προτεινετε? HTPC? Media player?Καποιο NAS?
Θελω να βλεπω υλικο οταν ειναι διαθεσιμο με 4k και HDR με την καλυτερη δυνατη εικονα.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
εχω μια απορεια:

πλεον μενουν τα surround ηχεια
δεν ξερω τι πρεπει να αποφασισω, αναμεσα στα rp-250/240s ή rp-140sa
το "προβλημα" ειναι οτι ο διαθεσιμος χωρος πισω απο τον καναπε ειναι γυρω στα 30-35εκατ το πολυ




Τι θα ηταν ιδανικοτερο? rp-250/rp-240s ή rp-140sa
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
- δύσκολη ερώτηση , 35cm είναι λίγα για άμεση ακτινοβολία

- στα rp-140sa κλείνω καθ΄ ότι μπορούν να τοποθετηθούν με διάφορους τρόπους
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Τα 140 είναι ειδικά για Atmos, μειωμένης διασποράς. Δε μου φαίνεται να κάνουν, εκτός ίσως αν τοποθετηθούν αρκετά ψηλότερα, στραμμένα προς τα κάτω.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
302
Reaction score
495
ομως αν βαλω to 240 ή 250 ουσιαστικα η μια κορνα-woofer θα δειχνει προς την κουζινα και το αλλο θα ριχνει προς τον τοιχο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Έτσι είναι.
Αν πάντως δεν μπορείς να βάλεις το ένα πίσω απ' την πόρτα και το άλλο στον αριστερό τοίχο, καλύτερα τα μικρά bipoles τοποθετημένα πίσω, ψηλότερα και όσο ανοιχτά γίνεται για να κάνουν διασπορά χωρίς να βρίσκονται δίπλα στο κεφάλι σου.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top