Το στησιμο του δικου μου HT

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Καλημερα σε ολους

Το project ξεκινησε ανεπισημα πριν 1 μηνα οταν αγορασα καινουργια τηλεοραση

Προτιμησα την Samsung 55KS7000 HDR-Ready και 4k ωστε να ειμαι future-proof
Εχει μπει κανονικα σε συνθεση τηλεορασης χωρις wall-mount.
Συστημα ηχου το αθανατο 5.1 της Logitech Z-5500

Η χρηση θα ειναι κυριως για ταινιες, παιχνιδια απο το PC και μουσικη. Οποτε λιγο απ'ολα



Αυτος ειναι ο χωρος, αριστερα υπαρχει μια κουζινα που μεγαλωνει λιγο το χωρο και θα μοιραζεται και εκει ο ηχος.



Τηλεοραση: Samsung 55KS7000 παρεληφθει

Τηλεοραση: Denon AVR-X2200 αναμονη παραλαβης

Μπροστινα ηχεια: Klipsch RP-160m αναμονη παραλαβης

Κεντρικο ηχειο: Klipsch RP-250C προς παραγγελια

Surround ηχεια: Klipsch RP-250S/RP-240S επιλογη ενα απο αυτα*

Subwoofer: Klipsch R-110SW/R-112SW/R-115SW επιλογη ενα απο αυτα*

Καλωδια και banana plugs αναμονη παραλαβης



Θα γραφω σε αυτο το νημα οποιες εξελιξεις/updates εχει, σαν ενα μικρο ιστορικο του στησιματος
Θα ανεβασω επισης φωτο το πριν, κατα την διαρκεια του συστηματος και την τελικη καταληξη


*δεν εχω κατασταλαξει ποιο να επιλεξω ακομα και ειμαι σε φαση ερευνας.
 
Last edited:


Μηνύματα
302
Reaction score
495
Η κουτα με τα εργαλεια! Δεν αντεξα και την ανοιξα πριν ξεκιναω να τραβαω φωτο!


Συνοδευτικη χαρτουρα



Ωρα για ανοιγμα!


Κατι φαινεται στο βαθος!


Εκτος κουτας, μεσα στα προστατευτικα


Τααα ταααααααα






 
Last edited:


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλοακουστα!

πανε για
Surround ηχεια: Klipsch RP-250S
Subwoofer: R-115SW

και μη σου πω και ενα μεγαλύτερο κεντρικό.. :)
 


Μηνύματα
302
Reaction score
495
καλοακουστα!

πανε για
Surround ηχεια: Klipsch RP-250S
Subwoofer: R-115SW

και μη σου πω και ενα μεγαλύτερο κεντρικό.. :)
κοιτά αν έμενα σε μονοκατοικία δεν θα το σκεφτόμουν καν. όμως μένω σε διαμέρισμα. πιστεύω αν έχω το 115ρι θα θέλω να το "ξεκαπνίσω" και θα καταλήξω να με διώξουν από εδώ χαχαχα, γιαυτό πιο πολύ τείνω προς το 112.
αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να μου την βιδώσει και να το πάρω (yolo)

για τον ίδιο λόγο έχω επιλέξει το συγκεκριμένο μέγεθος κεντρικου, γενικα οι σειρες της Klipsch εχουν το 110 μαζι με τα RP-160m
 


Μηνύματα
870
Reaction score
238
Παρε το 15" και αν παιζεις στις εντασεις που θα επαιζες με το 12" θα εχεις χαμηλες παραμορφωσεις, καλυτερο ελεγχο, λιγπτερο compression κλπ (τι σου λεω τωρα ε? :ρ)
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
πιστευω το 15ρι δεν θα ταιριαζει στο χωρο λογο μεγεθους. θα βγαλω φωτο αργοτερα να σας δειξω τι εννοω
 



Μηνύματα
302
Reaction score
495
λοιπον φωτογραφια πως ειναι αυτη την στιγμη η TV. το κεντρικο ηχειο ειναι κατω και πισω απο την τηλεοραση, φαινεται ισα ισα
επισης εχω εκει το subwoofer πιο πολυ για να παρετε μια ιδεα πως ειναι με το 10ρι.
ακομα εχω βαλει το 1 rp-160m για να εχετε μια ιδεα για τον χωρο
Η TV ειναι 55"
Αρχικα ελεγα μονο να αλλαξω το επιπλο της TV, και να παρω ενα καλυτερο, λιγο πιο ψηλο και εννοειται με "ραφακια μεσα,
1 για το κεντρικο,
1 για τον ενισχυτη και
1 για το αποκωδικοποιητη με τον NAS που σκοπευω να κουμπωσω,
Οπως επισης πολυ πιθανο να χρειαστει να αφαιρεσω την κρεμαστη συνθεση


σε αυτην εδω φαινεται ο μπροστινος αριστερα δορυφορος κρεμασμενος ψηλα, αποτυχημενο πειραμα γιατι δεν μπορουσα να ρυθμισω την κλιση εκει που ηθελα (δεν ηξερα δεν ρωταγα?)

 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Χώρο έχεις,σωστη τοποθέτηση χρειάζεται.Κρεμασε την τηλεόραση στον τοίχο με βάση ώστε να έχεις την δυνατότητα να τοποθετήσεις από κάτω το κεντρικό και με κλίση προς τα πάνω.Μαλλον θα χρειαστεί να μετακινήσεις και τα κρεμαστα ράφια

Τα left ,right σε βάσεις αλλιώς θα είναι πολύ κοντά στο κεντρικό και πιθανό να έχεις πρόβλημα.Τωρα για το sub :idk: το βλέπω δύσκολο να μπεί μπροστά.

Πάρε μεζουρα μέτρα,υπολογισε μήπως το βολεψεις κάπου αλλού
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
το sub πρεπει να μπει μπροστα οπωσδηποτε. διαφορετικα θα πρεπει να το κρυψω πισω απο τον καναπε ο οποιος βρισκεται κολλητα στον πισω τοιχο.
η "εσχατη" λυση ειναι να τσιμπησω σιγουρα ενα απο τα klipsch και να το συνδεσω ασυρματα σε ενα σημειο παραλληλα με τον καναπε διπλα στην κουζινα

σου δειχνω απο κατω:


υ.γ. την εχω τερματισει την μεζουρα καθε μερα ψαχνω χαχα
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
411
Reaction score
648
το sub πρεπει να μπει μπροστα οπωσδηποτε. διαφορετικα θα πρεπει να το κρυψω πισω απο τον καναπε ο οποιος βρισκεται κολλητα στον πισω τοιχο.
η "εσχατη" λυση ειναι να τσιμπησω σιγουρα ενα απο τα klipsch και να το συνδεσω ασυρματα σε ενα σημειο παραλληλα με τον καναπε διπλα στην κουζινα

σου δειχνω απο κατω:


υ.γ. την εχω τερματισει την μεζουρα καθε μερα ψαχνω χαχα
Οκ,καταλαβα.Μπορεις να κρεμασεις τα right,left στον τοίχο με βάσεις ώστε να σου μείνει χώρος στο δάπεδο για δύο 12" δεξιά αριστερά του επίπλου.Κ καλύτερη επιλογή από ένα 15".Ξεκινά με ένα 12" και αργότερα παίρνεις και το δεύτερο,αλλα πρόβλεψε τον χώρο τοποθέτησης από τώρα.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
495
Οκ,καταλαβα.Μπορεις να κρεμασεις τα right,left στον τοίχο με βάσεις ώστε να σου μείνει χώρος στο δάπεδο για δύο 12" δεξιά αριστερά του επίπλου.Κ καλύτερη επιλογή από ένα 15".Ξεκινά με ένα 12" και αργότερα παίρνεις και το δεύτερο,αλλα πρόβλεψε τον χώρο τοποθέτησης από τώρα.
χμμ αυτο δεν ειναι ασχημη ιδεα. wall mounts και ετσι?
γενικα εχω μια φοβια με αυτα οτι καποια στιγμη θα πεσουν. δεν ξερω το γιατι, αυτος ειναι ενας λογος που δεν εχω βαλει ποτε σε βαση τοιχου καθετι ηλεκτρονικο-μηχανικο.

εχεις καμια ιδεα σαν ποιο wall mount για τα ηχεια? ετσι να εχω μια γενικη εικονα
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Τα left ,right σε βάσεις αλλιώς θα είναι πολύ κοντά στο κεντρικό και πιθανό να έχεις πρόβλημα.
αν τα LEFT & RIGHT ηχεια εχουν 12-17cm απο τον τοίχο στα πλάγια
και το CENTER απέχει 60-65cm απο το LEFT & RIGHT ηχείο ειναι οκ;

σαν rule of thumb ποια πρεπει να ειναι η ελάχιστη απόσταση μεταξύ κεντρικού ηχείου και μπροστινών LEFT, RIGHT;
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
αν τα LEFT & RIGHT ηχεια εχουν 12-17cm απο τον τοίχο στα πλάγια
και το CENTER απέχει 60-65cm απο το LEFT & RIGHT ηχείο ειναι οκ;

σαν rule of thumb ποια πρεπει να ειναι η ελάχιστη απόσταση μεταξύ κεντρικού ηχείου και μπροστινών LEFT, RIGHT;
Αυτό θα το κρίνεις εσύ κάνοντας δοκιμές σε σκηνές από καποια ταινία με περάσματα από δεξι ηχείο σε αριστερό και το ανάποδο.Αν από την θέση θέασης αντιλαμβάνεσαι τα περάσματα από το ένα ηχείο στο άλλο τότε λογικά θα είσαι οκ.Γενικά θα πρέπει να καταλαβαίνεις από που έρχεται ο ήχος και εκτός από την τοποθέτηση μεγάλο ρόλο παίζει ο χώρος αλλά και η διασπορά των ηχείων .

Καλό θα ήταν να μην στριμώχνονται ported ηχεία σε γωνίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
302
Reaction score
495
ναι συμφωνω και εγω θεωρω οτι δεν ειναι το ιδανικο.
παντως εχω σπασει το κεφαλι μου να δω που να βαλω το sub.
οπως φαινεται θα παω και για το ασυρματο kit και θα το βαλω στην θεση 2 που δειχνω στην εικονα. μονο ετσι μπορει να ειναι ανετα και βολικο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top