Το συστημα μου παιζει πολυ ασχημα...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αν κατάλαβα καλά έχεις 1 σαμπ και άδειους τοίχους, ε;

Χαχαχαχαχαχαχα, η συνταγή της αποτυχίας σε όλο της το μεγαλείο.

Αν δεν αλλάξουν τα παραπάνω 2 δεδομένα, δεν πρόκειται να ακουστεί τίποτα καλά εκεί μέσα, εκτός από ακουστικά. Ψείρες.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μαλλον το ξερεις ναι, τους εχουν παρει χαμπαρι. Ultimate
Δλδ πήγες στην Ultimate τους είπες ποιός/πως είναι ο χώρος και η απόσταση ακρόασης και σε κατεύθυναν σε αυτό που έκανες?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
τα ηχεια μου και το subwoofer μου προκαλουν πονο στα αυτια. Σοβαρα μιλαω. Νιωθω πονο. Το subwoofer παιζει μετρια εως ασχημα δεν ξερω αν μπουμαρει ή παιζει κανονικα και δημιουργει ambient συχνα, τα ηχεια μετρια. Να φανταστειτε οτι δεν εχω και πολλες απαιτησεις.
χαλασα 2000€ μαζι με την εγκατασταση, ολα μαζι απο Ελληνικο καταστημα, Και στην ουσια κλαιω τα χρηματα μου, με ενα κακο αποτελεσμα.
Αφησα και τον χρονο να περασει 7 μηνες περασαν απο τοτε που το αγορασα. Δεν ξερω απο που να το πιασω το προβλημα .ναι ειναι τελειως λαθος το setup που προτειναν ολα λαθος τα καναν. Ευθυνη δεν εχει το καταστημα; Πολυ κακοι ανθρωποι.

Παραπονεθηκα οτι παιζει ασχημα και μου ειπαν να κουβαλησω τον Μανωλη Καστρουνη εδω στην Κορινθο να κανει ενα καλιμπραρισμα. Προτεινουν και ονοματα...ναι ισως εχω ακουστικα προβληματα στο σαλονι.

Λοιπον να ξεκινησω απο τον χωρο.
χωρος σαλονιου 18τμ. Ανοιγματα 2 , σε κουζινα και διαδρομο.
Αποσταση ακροασης : 2.80m θεση καναπε ηχεια.
Αποσταση ηχειου απο πατωμα 0,79
Αποσταση ηχειων 2.60

Τωρα η αποσταση απο τον πισω τοιχο, στο αριστερο ειναι 25 εκατοστα στο δεξι καπου 12εκ.

τηλεοραση LG Oled 55’ C8.
οι πηγες μου : netflix απο tv, nova, και tidal απο to airplay. Δεν κατεβαζω τιποτα, ταινιες και μουσικη αποαυτα εδω.

ηχοσυστημα 3.1
ενισχυτης marantz 5013
Ηχεια αυτα Εδω. και Εδω το κεντρικο ναι καταφεραν και μου τα πασαραν δεν εχει σημασια το πως
Subwoofer εδω το subwoofer εχει 2 sub ενα ενεργο και ενα παθητικο.
Βρηκα και ενα ψευτοtear up. https://www.areadvd.de/hardware/2013/advance_acoustic_kubik_set.shtml

ακολουθουν φωτο απο audyssey. Εγω αυξησα της σταθμες 3db στα 2 ηχεια και στο sub μπας και παρουν τα πανω τους.

Βρηκα και τα Klipsch RP-160m σε φοβερη τιμη απο φιλο στα 420€ καινουργια. Απλα αν δεν βιαστω θα τα δωσει. Αν τα παρω τελικα, θα υπαρχει αποσταση 8cm απο τον τοιχο στο δεξι ηχειο. Τα παιρνω ναι ή οχι; Ισως ειναι η μονη μου ευκαιρια να κοψω την χασουρα απο την ζημια που επαθα, απλα δεν εχω χρονο.
Να παρω καινουργια ηχεια και να πουλησω τα παλια; Ή δεν σωνεται ή κατασταση με τον χωρο μου;

ΥΓ1.Ειμαι σε hardware mode sorry για την ακαταστασια θα μαζευτω συντομα. Το κεντρικο ηχειο θα μπει συντομα, δοκιμες κανω, θα αγοραστουν βασεις.

ΥΓ2. τιποτα απο αυτα δεν θα παθαινα, υπηρξε ενας online τσογλανος με πλαστα προφιλ σε μια αλλη ιστοσελιδα οχι εδω που δηθεν πηγε να με βοηθησει και εσπρωχνε το συγκεκριμενο καταστημα ηχου. Θα μου εστειλε και 30pm με δηθεν οδηγιες. «Τρεχα τρεχα να προλαβεις, φοβερες τιμες μην τις χασεις, και συστηματαρα θα παρεις» Ωφειλω να σας πω την ιστορια σωστα.
Εγω τωρα να σου προτεινω κατι αλλο.Ανεβασε ενα βιντεο να ακουσουμε πως παιζει.Εγω τουλαχιστον προσωπικα δεν μπορω να βοηθησω αλλιως.

Καλες οι προτασεις των μελων αλλα οπως φαινεται αστοχες αν δεν ακουσουν πως παιζει το συστημα και που ειναι τα προβληματα του.
 




Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εγω τωρα να σου προτεινω κατι αλλο.Ανεβασε ενα βιντεο να ακουσουμε πως παιζει.Εγω τουλαχιστον προσωπικα δεν μπορω να βοηθησω αλλιως.

Καλες οι προτασεις των μελων αλλα οπως φαινεται αστοχες αν δεν ακουσουν πως παιζει το συστημα και που ειναι τα προβληματα του.
Να πάνω στην ώρα, μόλις κατέφθασε και το Ιππικό :biggrin:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ολοι εσεις οι λεουρες που κρινετε περιττο το ηχητικο κλιπακι και βγαλατε πορισμα του τι μπορει να φταιει στον ηχο του ανθρωπου,βγαλατε σχολη ποδολογιας-καφεμαντειας με εξειδικευση στην ηχολογια; :cry:

Απο το μοναδικο σχολιο που εκανε καταλαβατε τι μπορει να μην ειναι σωστο;Δεν μπορεσε το μελος να περιγραψει το προβλημα στον ηχο του αλλα εσεις του δωσατε 100 απαντησεις χωρις να ξερετε τι φταιει!:lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σοβαρά τώρα τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Αν δεν στηθεί σωστά το σύστημα πως θα καταλάβεις τη φταίει ρε έξυπνε;
Αν δεν στηθεί σωστά πως θα καταλάβει ο ιδιοκτήτης το πριν-μετά;

Και το ηχητικό κλιπ που ζητάς, ακόμα και με ποιο ακριβά μηχανήματα του κόσμου να το κάνει εσύ θα ακούσεις τα ηχεία σου δίπλα στις κουβέντες σου, όχι τη ακούσει ο άλλος

Άιντε...

Άσε μας ρε άνθρωπε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Σοβαρά τώρα τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Αν δεν στηθεί σωστά το σύστημα πως θα καταλάβεις τη φταίει ρε έξυπνε;
Αν δεν στηθεί σωστά πως θα καταλάβει ο ιδιοκτήτης το πριν-μετά;

Με κουβέρτες;

Και το ηχητικό κλιπ που ζητάς, ακόμα και με ποιο ακριβά μηχανήματα του κόσμου να το κάνει εσύ θα ακούσεις τα ηχεία σου δίπλα στις κουβέντες σου, όχι τη ακούσει ο άλλος

Άιντε...

Άσε μας ρε άνθρωπε.
αν δεν έχεις αφφφτί αλλα ούτε και σωστά ακουστικά δομημένο εγκέφαλο για να συλλάβεις και να συμπληρώσεις τις κυματομορφές που θα απουσιάζουν ώστε να δημιουργήσεις μια αληθοφανή ψευδαίσθηση της πραγματικής ακροαματικής καταστάσεως μέσα από ένα βίντεο δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι που μπορούν

άιντες μας απ εδώ να μαθτε όλα :lol:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αν δεν έχεις αφφφτί αλλα ούτε και σωστά ακουστικά δομημένο εγκέφαλο για να συλλάβεις και να συμπληρώσεις τις κυματομορφές που θα απουσιάζουν ώστε να δημιουργήσεις μια αληθοφανή ψευδαίσθηση της πραγματικής ακροαματικής καταστάσεως μέσα από ένα βίντεο δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι που μπορούν

άιντες μας απ εδώ να μαθτε όλα :lol:
Αυτό τώρα βοηθάει στην λύση του προβλήματος ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Αυτό τώρα βοηθάει στην λύση του προβλήματος ?

λύσεις προτάθηκαν σε entry level τουλάχιστον

μετρήσεις ανέβηκαν,χώρο-εξοπλισμό είδαμε,
και
τώρα περιμένουμε να δούμε τι θα αποφασίσει ο kicker να κάνει-δοκιμάσει από όλα αυτά
για να συνεχίσουμε

δεν το ξαναπιάνουμε από την αρχή ταλαιπωρία για να ακούσουμε τι από ένα βίντεο?
τις αντηχήσεις του χώρου του? ή πως παίζει το μπάσο του από youtube στο σύστημά μας που κάνει τραμπάλα από τα 100hz και κάτω
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
έχεις να προσθέσεις κάτι ή θα κουτσουλάς όλα τα θέματα με ανούσιο-αμφιλεγόμενο χιούμορ?

το χιούμορ είναι εκ φύσεως αμφιλεγόμενο γιατί προυποθέτει και την αντίστοιχη ευφυία με τον συνομιλητή....
σε αντίθεση με το υπερβολικό ''πνεύμα'' που δεν απαιτεί τέτοια ικανότητα
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σοβαρά τώρα τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

Αν δεν στηθεί σωστά το σύστημα πως θα καταλάβεις τη φταίει ρε έξυπνε;
Αν δεν στηθεί σωστά πως θα καταλάβει ο ιδιοκτήτης το πριν-μετά;

Και το ηχητικό κλιπ που ζητάς, ακόμα και με ποιο ακριβά μηχανήματα του κόσμου να το κάνει εσύ θα ακούσεις τα ηχεία σου δίπλα στις κουβέντες σου, όχι τη ακούσει ο άλλος

Άιντε...

Άσε μας ρε άνθρωπε.
Μα πως θα στηθει σωστα αφου ο νηματοθετης λεει οτι η μετακινηση που μπορει να κανει ειναι περιορισμενη;Αν δεν ακουσεις πως θα του δωσεις τη συμβουλη που θα κανει το συστημα του να παιξει οσο καλυτερα γινεται;

Εσυ μπορεις να καταλαβεις το "πονανε τα αυτια μου" τι σημαινει;

Παραμορφωση λογω υψηλων για το συστημα εντασεων;
Κακος χρονος αντηχησης;
Υπερβολικα πριμα;Μεσαια;Μπασσα;Στασιμα;
Υπερβολικη στθμη υπογουφερ σε σχεση με ηχεια;
Κακης ποιοτητας ηχεια;

Μπραβο αλεξη με τις μαντεψιες σου!!! :taunt:
δεν το ξαναπιάνουμε από την αρχή ταλαιπωρία για να ακούσουμε τι από ένα βίντεο?
τις αντηχήσεις του χώρου του? ή πως παίζει το μπάσο του από youtube στο σύστημά μας που κάνει τραμπάλα από τα 100hz και κάτω
Δεν σε υποχρεωσε καποιος να το ακουσεις.Λυση δεν εδωσες παντως.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Κουλάρετε όλοι... Οι συμβουλές που δώθηκαν είναι γενικές και θα δίνονταν στον καθένα που θα ήθελε να περιγράψει ένα οποιοδήποτε πρόβλημα. ΔΕΝ είναι φάρμακο που θα κάνει καλά την αρώστια του φίλου μας. Αυτό που με απασχολεί είναι η αναφορά για "πόνο" στα αυτιά του από αυτό που ακούει. Μήπως υπάρχει κάποιο σοβαρό τεχνικό πρόβλημα σε ένα κομμάτι της αλυσίδας; Εγώ και από ένα compact της κακιάς ώρας να άκουγα δεν θα έκανα έτσι...
Όσο για το κλιπάκι και κατά πόσο θα βοηθούσε, νομίζω όχι πολύ. Μόνο αν το ακούγαμε ζωντανά θα μπορούσαμε να εκφέρουμε εμπεριστατωμένη γνώμη.
Το όλο σκηνικό μου θυμίζει ανίδεο σε μαγαζί ηλεκτρονικών που ζητάει από τον υπάλληλο "ένα τέτοιο που μπαίνει από πίσω και μπορείς για να συνδέσεις, ξέρεις εσύ, ώστε να ακούσεις από, ξέρεις , που αγούγεται δυνατά..." (μου έχει τύχει να είμαι μπροστά σε μια τέτοια συνομιλία...)
Γιάννης
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ναι μεν σοβαρή διάγνωση από το κλιπάκι δε μπορεί να γίνει, αλλά αν πρόκειται για ακραίες καταστάσεις όπως π.χ. υπερβολική στάθμη υπογούφερ σε σχέση με τα ηχεία, όλο και μπορεί να διαγνωσθεί...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Δεν σε υποχρεωσε καποιος να το ακουσεις.Λυση δεν εδωσες παντως.
τι το χουμε εδώ ?
θινκ τανκ να πρέπει ο καθένας να πει και από κάτι έτσι για τον πλουραλισμό ?
ειπώθηκαν τόσα...χωρίς να μας πει τι είναι διατεθειμένος να κάνει απ όλα αυτά....

και έτσι κ συ για να τραβήξεις την προσοχή.....με δυναμικό καμ μπακ .....πρότεινες του ανθρώπου να ανεβάσει βίντεο για να ακούσεις τον χώρο? με τι? με βίντεο από το κινητό? με ένα κάρο συστήματα εξομάλυνσης μικροφώνου?
με τα ηχεία σου? στον χώρο σου? με το ντακ σου?

χαρακτηρίζοντας μαλιστα ως άστοχες και τις προτάσεις των υπολοίπων? μέγα καλιμπρέιτορ..

και το περιγράφεις αυτό ως πρόταση για λύση?

γελάνε και τα πυρότουβλα
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Θα πω τη βλακεία μου, αν δεν πάει κάποιος ειδικός στον χώρο του να ακούσει και να προτείνει.. λύση δεν βλέπω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top