Το σύστημα του Wizzy

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.687
Ντιζη μου, μεγαλώσαμε και βαρεθηκαμε και χρόνο δεν έχουμε και διάθεση για μικρόφωνα δεν έχουμε. Γι'αυτό (ανάμεσα και σε άλλους λόγους) πήραμε τρινοβ, που συντομεύει πάρα πολύ τις διαδικασίες, αφού τα περισσότερα τα κάνει μόνο του και σε μια κίνηση.

Γι'αυτό βλέπεις εδώ πάνω στη Σαλόνικα τον Καστρουνη κάθε 3 και λίγο, για να μη σπαταλάμε το λιγοστό χρόνο μας σε αλλεπάλληλες βιαστικές μετρήσεις (πάντα ο χρόνος πιέζει) με αμφίβολα αποτελέσματα, κι όταν κάθεται αυτός να κάνει δουλειά, πρόκειται για αρμένικη βίζιτα, ξημερώνεται...

Νομίζω πως δεν έχεις λόγο να αρχίσεις διάβασμα... Απλώς φέρε κάποιον να στα στήσει να τελειώνει το παραμύθι.

Αντί να χάνεις χρόνο σε διάβασμα, λες και θα δώσεις εξετάσεις στο αβουσαιτ, κάτσε και παιζε τις μουσικές σου στο λιγοστό χρόνο που μένει ελεύθερος από τις υποχρεώσεις, κι ας μείνεις μεταξεταστεος στο αβουσαιτ, χέστηκες.

Με τόσο σωστό χώρο που αξιώθηκες κι έκανες, προσπεράσες στη στροφή πολλούς εδώ μέσα που διαβάζουν και το παλεύουν για χρόνια, κι όχι απλά "πολλούς", πιθανώς όλους ανεξαιρέτως. Με τον ίδιο τρόπο προχώρα και στα υπόλοιπα, και άσε το διάβασμα για τους επίδοξους καατρουνήδες στη θέση του καστρουνή, κατά το χαλίφης στη θέση του χαλίφη, πρόκειται για ανέκδοτο επιπέδου γιανννννης...
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.415
Reaction score
27.701
μεγαλώσαμε και βαρεθηκαμε και χρόνο δεν έχουμε και διάθεση για μικρόφωνα δεν έχουμε.
Αυτό...
Πόσο το βαριέμαι λέμε...

Επίσης παλαιότερα έψαχνα να βρω πως δουλεύει το ένα, πως το κάνει το άλλο.
Overdose.
Τέλος. Κουράστηκα.
Open, Play, Stop.


Ντιζη μου
Νομίζω πως δεν έχεις λόγο να αρχίσεις διάβασμα...
Απλώς φέρε κάποιον να στα στήσει να τελειώνει το παραμύθι.
:neo:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
Σε βλεπω για τιβολι...:eek:
Ποιο Tivoli ρε, αυτό είναι ξεπεσμός... Θα ακούω από την ηχομπάρα που έχω στο σαλόνι! :biggrin: Α! έχει και subwoofer!

Εγώ μια φορά όταν τρωγόσουνα για subs πρέπει να είχα πει: καλά χρυσά τα subs, αλλά για καιρό, αντί να ακούς μουσική θα ασχολείσαι με δαύτα :p

Άκου και καμια μουσική ωρέ ενδιάμεσα :p

Τι είναι αυτά τα ξεπλυμμένα ρε... Βάλε εκεί κάτι δυνατό, να γουστάρουμε και να πωρωθούμε... Να:

Kill II This - The flood


Καλά ρε Γιώργο, καλά , μην παρεξηγιέσαι . Θεωρώ ότι είναι απλά πράγματα. Θα τα βρείς.
Ναι ρε, Γιάννη, δεν παρεξηγιέμαι, δεν τα έχω μαζί σου, "αφορμή" σε βρήκα, no worries, μια χαρά είμαστε.
Ντιζη μου, μεγαλώσαμε και βαρεθηκαμε και χρόνο δεν έχουμε και διάθεση για μικρόφωνα δεν έχουμε. Γι'αυτό (ανάμεσα και σε άλλους λόγους) πήραμε τρινοβ, που συντομεύει πάρα πολύ τις διαδικασίες, αφού τα περισσότερα τα κάνει μόνο του και σε μια κίνηση.

Γι'αυτό βλέπεις εδώ πάνω στη Σαλόνικα τον Καστρουνη κάθε 3 και λίγο, για να μη σπαταλάμε το λιγοστό χρόνο μας σε αλλεπάλληλες βιαστικές μετρήσεις (πάντα ο χρόνος πιέζει) με αμφίβολα αποτελέσματα, κι όταν κάθεται αυτός να κάνει δουλειά, πρόκειται για αρμένικη βίζιτα, ξημερώνεται...

Νομίζω πως δεν έχεις λόγο να αρχίσεις διάβασμα... Απλώς φέρε κάποιον να στα στήσει να τελειώνει το παραμύθι.

Αντί να χάνεις χρόνο σε διάβασμα, λες και θα δώσεις εξετάσεις στο αβουσαιτ, κάτσε και παιζε τις μουσικές σου στο λιγοστό χρόνο που μένει ελεύθερος από τις υποχρεώσεις, κι ας μείνεις μεταξεταστεος στο αβουσαιτ, χέστηκες.

Με τόσο σωστό χώρο που αξιώθηκες κι έκανες, προσπεράσες στη στροφή πολλούς εδώ μέσα που διαβάζουν και το παλεύουν για χρόνια, κι όχι απλά "πολλούς", πιθανώς όλους ανεξαιρέτως. Με τον ίδιο τρόπο προχώρα και στα υπόλοιπα, και άσε το διάβασμα για τους επίδοξους καστρουνήδες στη θέση του καστρουνή, κατά το χαλίφης στη θέση του χαλίφη, πρόκειται για ανέκδοτο επιπέδου γιανννννης...
Λόγο για να ρίξω το διάβασμα που έριξες εσύ κι ο @Dimifoot, έχω, όπως έχει κι ο κάθε ένας στο forum αυτό, ο οποίος θέλει να ακούει και να απολαμβάνει τη μουσική του, σωστά, σύμφωνα με τις αποδεδειγμένες προδιαγραφές. Όποιος δεν θέλει, ε, ΟΚ, δεν μπορούν να "σωθούν" όλοι, σωστά; Προσωπικά, θέλω και πολύ μάλιστα.

Το θέμα του προσωπικού διαθέσιμου χρόνου όμως, στη χρονική περίοδο που διανύουμε είναι υπαρκτό κι ουσιώδες. Δεν έχω όσο χρόνο απαιτείται, απλά. Οπότε προσπαθώ να "ξεκλέβω" από 'δω κι από 'κει όσο χρόνο μπορώ, χωρίς να στερώ και να στερούμαι κάτι άλλο και να τον αφιερώνω στο hobby. Baby steps... Το μόνο που με λυπεί είναι ότι παρόλο που δεν είμαι φίλος της "μασημένης τροφής", την έχω "αναζητήσει" στο forum, κατά καιρούς με την ελπίδα να θέσω σε εφαρμογή κάποια πράγματα για να "κόψω δρόμο" = να γλιτώσω χρόνο. Ούτε κι η "βρώση" της "μασημένης τροφής" αποδεικνύεται εύκολη, αλλά ΟΚ, όπως έγραψα και στον @Dimifoot, πιο πριν, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.

Σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά για τα καλά σου λόγια για το χώρο μου, όταν θα σε φέρει ο δρόμος από το νησί, έχεις ανοιχτή πρόσκληση για κοψίδια και μπύρες - γάμησε τις ακροάσεις...!
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
εχεις καπου μετρησεις ηχειων και sub ? ....οχι μαζι, μονα τους
Μετρήσεις ηχείων, ναι (πρέπει να τις βρω στις μετρήσεις που έκανε ο μηχανικός ακουστικής). Των subs, όχι.
@Kostas Kefalas
Αυτό σου κάνει;
1583323832023.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.687
Μπα, ενώ γενικά είμαι έτσι, δηλαδή "για κοψίδια και μπύρες - γάμησε τις ακροάσεις", ειδικά για το χώρο σου το αντίθετο συμβαίνει, "γάμησε τα κοψιδια, κάτσε λίγο ν'ακουσω πως μιλάει τέτοιος χώρος". ;)

Θα κατέβω στο νησί σου σε κάποια φάση, αυτό είναι σίγουρο. Το πότε, δεν είναι. ;)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έχω [snip] μια συναυλία του παλαίουρα των ντζενεσις, όπου ας πούμε ξεκινάει με σόλο ντραμς ο Φίλιππας ο Κόλλινς και μπαίνει κι ένας μαύρος σε δεύτερο σετ ντραμς να βαράει κι αυτός, και γίνεται ένα φανταστικό σόου για μπόλικη ώρα. Εγώ που δε ξέρω, και καταλαβαίνω πως και οι δύο έχουν ξαναπιάσει μπαγκέτες στα χέρια τους, δεν είναι η πρώτη φορά. Σα να ξέρουν να παίζουν δηλαδή. :gotcha:

Σε νταουνμιξ και χωρίς εικόνα, θα έχανε το 85% της ευχαρίστησης. Η εικόνα είναι το 60% γεμάτο. 8-)

Είμαι βέβαιος πως το εν λόγω καταγεγραμμένο συναυλιακό γεγονός, θα το ευχαριστηθείς περισσότερο στην τηλεόραση, παρά στο στέρεο. Αν βέβαια είχες και εικόνα στο στέρεο, η τηλεόραση θα ήταν κουτσουλιά.
O μαύρος λέγεται Chester Thompson. Την έχω αυτή τη συναυλία και πολύ τη γουστάρω. Δεν την έχω ακούσει ποτέ χωρίς εικόνα. Δεν καταδέχομαι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
Για πείτε ρε παιδιά (μην βαράτε, ε!)

Είπα να "κόψω" τα subwoofers στα 40Hz, από το SHD. Το έκανα σωστά;

(screenshot από το αριστερό κανάλι, ίδιο με το δεξί)

shd_LR.jpg


(screenshot από το sub 1, ίδιο με το sub 2)

shd_B.jpg


Επίσης, από το HFD:

Στο πιο κάτω screenshot, το 5dB το κάνω 15;
fa_502_pic_2.jpg


Επίσης:

fa_502_pic_1.jpg

Ενεργοποιώ το σημείο 1;

Στο σημείο 2, είναι σωστή η ρύθμιση; Στο άλλο sub η ρύθμιση ήταν στο "Right" (δεν το πείραξα).

Εξ όσων πρόλαβα να διαβάσω στο manual, το σημείο 4 τίθεται σε εφαρμογή μόνο όταν ενεργοποιήσω το σημείο 3. Ενεργοποιώ το σημείο 3;

Εάν ναι, στο σημείο 4, αφήνω τα watts στα 100 ή τα διαφοροποιώ; Η διαφοροποίηση (είτε μείωση είτε αύξηση) παίζει ρόλο στην ένταση; Ποιο είναι ο μέγιστος αριθμός watts που μπορώ να θέσω;

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ρυθμίσω εδώ;

(μην βαράτε, ε!)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Επιτέλους! έπρεπε να χαλάσει ο κόσμος για να ασχοληθείς; :)

Για το SHD:
  • αν θες μπορείς να κάνεις link τα κανάλια για να μην τα αλλάζεις και στα δύο,.
  • υπάρχει κάποιος λόγος που τa low pass/ high pass είναι διαφορετικού τύπου;
  • επίσης αν δεν το έχεις κάνει, τον τελευταίο μήνα έχει βγει:
    • firmware (λύνει κάποια θέματα που είχαν κυρίως τα Mac με το Dirac)
    • volumio update για το SHD (εγώ δεν το χρησιμοποιώ το volumio πια αλλά έχουν προσθέσει ωραία πραγματάκια και direct control του SHD [volume, presets, ktl.) από το volumio interface.
    • Diract 2.4.1
    • Εγκατέστησέ τα όλα πριν ξεκινήσεις.
  • και μια συμβουλή. το στήσιμο σου θα το κάνεις στο preset 4. Όταν είσαι ΟΚ με τα cross ktl... θα κάνεις export το setup και θα το import ας πούμε στο preset 1. Μετά θα γυρνάς στο preset 4 και θα τρέχεις από εκεί το Dirac. Θα κάνεις ότι κάνεις και τα φίλτρα του Dirac θα τα ρίχνεις στο Preset 1. Κράτα δηλαδή 1 preset καθαρό (το 4 στο παράδειγμα) από Dirac. Στο λέω γιατί το Dirac επεμβαίνει στο input signal με διαφορές db και/ή delay ανά κανάλι. Άρα, αν είναι λίιιιιιιιγο στραβές οι θέσεις του μικροφώνου και προκύψει διόρθωση level/ delay θα στην φορτώσει στο preset ανεξάρτητα αν το Dirac είναι ανοικτό (το είχες ξαναπάθει αν θυμάσαι). Άρα 1 καθαρό preset που θα ξεκινάς τις μετρήσεις σου.
  • Το Cross στους 40 στο είχαν προτείνει τα παιδιά; πολύ χαμηλά δεν είναι;
Καλή αρχή. ίου-ίου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1. βλεπεις το χρησιμο ευρος λειτουργειας του σαμπ. θελει free field 2 m κανονικα.
2. βλεπεις που εχεις το μεγαλο προβλημα με τα ντιπς οπως ειδα πανω ,και κοιτα να δεις που οφειλονται,εαν ειναι θεση ηχειων,θεση ακροασης ,συνδιασμο και των δυο...
3.ετσι επιλεγεις πως θα κινηθεις στα κρος ποιντ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
αν θες μπορείς να κάνεις link τα κανάλια για να μην τα αλλάζεις και στα δύο,.
Πώς το κάνω αυτό; Εάν μπορείς πες μου τη σελίδα στο manual ή πες μου τη διαδικασία.
υπάρχει κάποιος λόγος που τa low pass/ high pass είναι διαφορετικού τύπου;
Δεν έχω ιδέα γιατί δεν ξέρω τι αντιπροσωπεύει ο κάθε διαφορετικός τύπος. Αυτό το παράδειγμα είχε στο manual του SHD, αυτά έβαλα. Εάν έκανα μαλακία, απλά πες μου (πείτε μου) τα σωστά για να βάλω αυτά.
επίσης αν δεν το έχεις κάνει, τον τελευταίο μήνα έχει βγει:
  • firmware (λύνει κάποια θέματα που είχαν κυρίως τα Mac με το Dirac)
  • volumio update για το SHD (εγώ δεν το χρησιμοποιώ το volumio πια αλλά έχουν προσθέσει ωραία πραγματάκια και direct control του SHD [volume, presets, ktl.) από το volumio interface.
  • Diract 2.4.1
  • Εγκατέστησέ τα όλα πριν ξεκινήσεις.
Τα εγκατέστησα όλα. Για το update του Volumio δεν είμαι σίγουρος, δεν το βρήκα (νομίζω).

και μια συμβουλή. το στήσιμο σου θα το κάνεις στο preset 4. Όταν είσαι ΟΚ με τα cross ktl... θα κάνεις export το setup και θα το import ας πούμε στο preset 1. Μετά θα γυρνάς στο preset 4 και θα τρέχεις από εκεί το Dirac. Θα κάνεις ότι κάνεις και τα φίλτρα του Dirac θα τα ρίχνεις στο Preset 1. Κράτα δηλαδή 1 preset καθαρό (το 4 στο παράδειγμα) από Dirac. Στο λέω γιατί το Dirac επεμβαίνει στο input signal με διαφορές db και/ή delay ανά κανάλι. Άρα, αν είναι λίιιιιιιιγο στραβές οι θέσεις του μικροφώνου και προκύψει διόρθωση level/ delay θα στην φορτώσει στο preset ανεξάρτητα αν το Dirac είναι ανοικτό (το είχες ξαναπάθει αν θυμάσαι). Άρα 1 καθαρό preset που θα ξεκινάς τις μετρήσεις σου.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Το Cross στους 40 στο είχαν προτείνει τα παιδιά; πολύ χαμηλά δεν είναι;
Βασικά, τα "έκοψα" στους 40Hz επειδή στο post #1624 φαίνεται αυτή τη τρύπα κι επειδή:
Την ίδια τρύπα διέκρινε κι άλλος άνθρωπος του χώρου (των μετρήσεων, όχι των "απόψεων διά της ακροάσεως). Η πρότασή του ήταν να crossάρω τα subwoofers στα 40Hz.
Καλή αρχή. ίου-ίου.
:roflmao::roflmao:
1. βλεπεις το χρησιμο ευρος λειτουργειας του σαμπ. θελει free field 2 m κανονικα.
Με ποια μέτρηση το κάνω αυτό;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πώς το κάνω αυτό; Εάν μπορείς πες μου τη σελίδα στο manual ή πες μου τη διαδικασία.
Στο screenshot που έχεις ανεβάσει, πάνω αριστερά έχει ένα drop down που λέει select channel. Αν ανοίξεις αυτό το μενού από το 1 και διαλέξεις από το drop down το 2 θα σου τα κάνει link. Αντίστοιχα και για το 3 & 4 αν έχεις εκεί τα sub. άρα μετά αλλάζεις το 1 και το 3 μόνο και όχι και τα 4.

Δεν έχω ιδέα γιατί δεν ξέρω τι αντιπροσωπεύει ο κάθε διαφορετικός τύπος. Αυτό το παράδειγμα είχε στο manual του SHD, αυτά έβαλα. Εάν έκανα μαλακία, απλά πες μου (πείτε μου) τα σωστά για να βάλω αυτά.
Το εφέ του κάθε τύπου το βλέπεις στην καμπύλη που σου δείχνει. Το ένα έχει να κάνει με τα db ανά οκτάβα που είναι η κλίση και το άλλο έχει να κάνει με τον "τρόπο" που αρχίζει να κόβει. Αν παρατηρήσεις το LR24 είναι πιο ομαλό και ξεκινάει να κόβει νωρίτερα από την συχνότητα που του ζητάς ενώ τα BW αργότερα. Νομίζω ότι το "industry Standard" είναι το LR24. Υπάρχει μπόλικη θεωρία βέβαια από πίσω που δεν γνωρίζω. Ας πουν οι γνώστες.

Στο δικό μου, επειδή οι δορυφόροι ακριβώς κάτω από την συχνότητα cross είναι υπολογισμένα in trouble λόγω sbir έχω επιλέξει πολύ απότομες κλίσεις BW. Με αυτό τον τρόπο οι δορυφόροι και οι ακυρώσεις τους συμμετέχουν λιγότερο στο συνολικό αποτέλεσμα από το cross και κάτω. Θέλει μετρήσεις rew για να πάρεις μια ιδέα που και πως θα κάνεις cross νομίζω. O κάθε δορυφόρος μόνος του για να δεις μέχρι που παίζει και που είναι τα sbir θέματα. Μετά το κάθε sub μόνο του και μετά δοκιμές και με τα 2 μαζί παίζοντας με τοποθέτηση, delay και gain για να βγάλεις ένα καλό αποτέλεσμα από τα subs μέχρι ας πούμε τους 100-120 κύκλους. Και μετά βλέπεις που θα βόλευε να βάλεις το cross και με τι τύπου φίλτρο για το καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα. Εγώ έτσι το έκανα τουλάχιστον.

Τα εγκατέστησα όλα. Για το update του Volumio δεν είμαι σίγουρος, δεν το βρήκα (νομίζω).
Από το volumio, πατάς γραναζάκι πάνω αριστερά και μετά system και check for updates.

1585981810940.png


Το τελευταίο update έχει προσθέσει αυτά τα 2 που είναι οι επιλογές του SHD που δεν υπήρχαν. Όπως επίσης και τη ρύθμιση του volume του SHD από το Volumio.

1585981908563.png
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
OK man, ευχαριστώ.

Θέλει μετρήσεις rew
Ποιες μετρήσεις από το REW πρέπει να κάνω για να πετύχω αυτά:

O κάθε δορυφόρος μόνος του για να δεις μέχρι που παίζει και που είναι τα sbir θέματα. Μετά το κάθε sub μόνο του και μετά δοκιμές και με τα 2 μαζί παίζοντας με τοποθέτηση, delay και gain για να βγάλεις ένα καλό αποτέλεσμα από τα subs μέχρι ας πούμε τους 100-120 κύκλους. Και μετά βλέπεις που θα βόλευε να βάλεις το cross και με τι τύπου φίλτρο για το καλύτερο συνολικό αποτέλεσμα.
Απόψε θα έχουμε εξελίξεις.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτές που έχει το δεύτερο quote. Αφού ακούς μόνος μπορείς για κάθε ένα από αυτά να κάνεις 3 μετρήσεις (sweet spot, 30 πόντους δεξιά και αριστερά) και μετά average. Ακόμα πιο αποδοτικό και γρήγορο είναι αυτό με το κουνιστό μικρόφωνο γιατί σε 1 λεπτό έχεις average εκατοντάδων σημείων. Κάπου έχει ανέβει ένα video αλλά δεν θυμάμαι που.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Αυτές που έχει το δεύτερο quote. Αφού ακούς μόνος μπορείς για κάθε ένα από αυτά να κάνεις 3 μετρήσεις (sweet spot, 30 πόντους δεξιά και αριστερά) και μετά average. Ακόμα πιο αποδοτικό και γρήγορο είναι αυτό με το κουνιστό μικρόφωνο γιατί σε 1 λεπτό έχεις average εκατοντάδων σημείων. Κάπου έχει ανέβει ένα video αλλά δεν θυμάμαι που.
Στο REW νομίζω
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
Χαχαχαχαχα :lolsign: :lolsign: sorry ρε man, χτες βράδυ, μετά την προπόνηση έπεσα ξερός για ύπνο! Απόψε όμως θα το κανονίσω, υπόσχομαι!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
Για πείτε ρε παιδιά (μην βαράτε, ε!)

Είπα να "κόψω" τα subwoofers στα 40Hz, από το SHD. Το έκανα σωστά;

(screenshot από το αριστερό κανάλι, ίδιο με το δεξί)

View attachment 160018

(screenshot από το sub 1, ίδιο με το sub 2)

View attachment 160019

Επίσης, από το HFD:

Στο πιο κάτω screenshot, το 5dB το κάνω 15;
View attachment 160016

Επίσης:

View attachment 160017
Ενεργοποιώ το σημείο 1;

Στο σημείο 2, είναι σωστή η ρύθμιση; Στο άλλο sub η ρύθμιση ήταν στο "Right" (δεν το πείραξα).

Εξ όσων πρόλαβα να διαβάσω στο manual, το σημείο 4 τίθεται σε εφαρμογή μόνο όταν ενεργοποιήσω το σημείο 3. Ενεργοποιώ το σημείο 3;

Εάν ναι, στο σημείο 4, αφήνω τα watts στα 100 ή τα διαφοροποιώ; Η διαφοροποίηση (είτε μείωση είτε αύξηση) παίζει ρόλο στην ένταση; Ποιο είναι ο μέγιστος αριθμός watts που μπορώ να θέσω;

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ρυθμίσω εδώ;

(μην βαράτε, ε!)
Πού είναι αυτός ο @costas EAR όταν τον χρειάζεσαι;;;;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.687
Λόγω τοποθέτησης των δορυφόρων, έχεις μια απότομη πτώση από τα 60 χερτζ και κάτω, η οποία δε κουκουλώνεται με εκουαλαιζερ.

Θα πρέπει το κρος να είναι στους 60-70 κύκλους, ώστε να έχεις σωστή απόκριση στο σημείο κρος, θέλει δοκιμές και μετρήσεις.

Τους δορυφόρους δε μπορείς να τους μετακινήσεις, εκεί σε βολεύει. Τα σαμπ όμως, μπορείς.

Θα πρέπει να δεις τη θέση των σαμπ με δοκιμές μέχρι να μετρήσεις να βγάζουν τις λιγότερες δυνατές ακυρώσεις κάτω από 60 κύκλους, ώστε να γεμίσουν σωστά το φάσμα εκεί που έχουν θέμα τα δορυφοράκια.

Τα σαμπ, όπως έχω ξαναπεί, θέλουν ισοστάθμιση από την πλάτη, μέχρι να βγάλουν σωστή απόκριση στο φάσμα μέχρι τους 20 κύκλους. Επειδή είναι κλειστή καμπίνα, η απόκρισή τους είναι πτωτική από τα μέσα της δεύτερης οκταβας, αλλά σηκώνουν άνετα ισοστάθμιση για να παίξουν φλατ. Έτσι γίνεται η δουλειά.

Μετρήσεις και ξανά μετρήσεις. Ιου ιου.
Βλέποντας και κάνοντας.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.878
Reaction score
20.368
Λόγω τοποθέτησης των δορυφόρων, έχεις μια απότομη πτώση από τα 60 χερτζ και κάτω, η οποία δε κουκουλώνεται με εκουαλαιζερ.

Θα πρέπει το κρος να είναι στους 60-70 κύκλους, ώστε να έχεις σωστή απόκριση στο σημείο κρος, θέλει δοκιμές και μετρήσεις.

Τους δορυφόρους δε μπορείς να τους μετακινήσεις, εκεί σε βολεύει. Τα σαμπ όμως, μπορείς.

Θα πρέπει να δεις τη θέση των σαμπ με δοκιμές μέχρι να μετρήσεις να βγάζουν τις λιγότερες δυνατές ακυρώσεις κάτω από 60 κύκλους, ώστε να γεμίσουν σωστά το φάσμα εκεί που έχουν θέμα τα δορυφοράκια.

Τα σαμπ, όπως έχω ξαναπεί, θέλουν ισοστάθμιση από την πλάτη, μέχρι να βγάλουν σωστή απόκριση στο φάσμα μέχρι τους 20 κύκλους. Επειδή είναι κλειστή καμπίνα, η απόκρισή τους είναι πτωτική από τα μέσα της δεύτερης οκταβας, αλλά σηκώνουν άνετα ισοστάθμιση για να παίξουν φλατ. Έτσι γίνεται η δουλειά.

Μετρήσεις και ξανά μετρήσεις. Ιου ιου.
Βλέποντας και κάνοντας.
Ναι, μετρήσεις, ΟΚ - οι δορυφόροι είναι στις ρόδες τους οπότε εάν χρειαστεί να μετακινηθούν (=ελάττωση της απόστασης μεταξύ τους, άρα κι ελάττωση των πλευρών του ισόπλευρου τριγώνου, γίνεται. Η αύξηση της απόστασης είναι σχεδόν αδύνατη.).

Για τις ρυθμίσεις των subwoofers δεν μου είπες τι να κάνω.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top