Το σύστημα του Wizzy

T

Tadakis

Guest
Πάντως αφού έχεις θέμα μπορείς να τα δώσεις και να πάρεις πιο μικρά με sub

Μωρέ θέμα έχουν τα ηχεία εκει χαμηλά -γνωστό. Στο διάγραμμα δεν φαίνεται γιατί επεμβαίνει και ο χώρος. Αλλά αφου βγαίνει από τη προβληματική ζώνη και την εναποθέτει στα σαμπ μια χαρά είναι ο άνθρωπος. Απλά θα μπορούσε με τα λεφτά των 802 να πάρει άλλο ηχείο που >100hz - 20khz θα ήταν πολύ καλύτερο. π.χ. λιγότερα λίτρα καμπίνας (= ευκολότερη τοποθέτηση στο χώρο και με καλύτερη απόκριση), καλύτερης ποιότητας μονάδες κλπ. Έτσι θα γλίτωνε και από άλλα προβλήματα που έχει η σειρά D3. Εντάξει, μη τρελαθούμε, ηχειάρα είναι απλά ίσως να υπήρχαν και καλύτερες - ποιο αρμόζουσες - επιλογές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Μωρέ θέμα έχουν τα ηχεία εκει χαμηλά -γνωστό. Στο διάγραμμα δεν φαίνεται γιατί επεμβαίνει και ο χώρος. Αλλά αφου βγαίνει από τη προβληματική ζώνη και την εναποθέτει στα σαμπ μια χαρά είναι ο άνθρωπος. Απλά θα μπορούσε με τα λεφτά των 802 να πάρει άλλο ηχείο που >100hz - 20khz θα ήταν πολύ καλύτερο. π.χ. λιγότερα λίτρα καμπίνας (= ευκολότερη τοποθέτηση στο χώρο και με καλύτερη απόκριση), καλύτερης ποιότητας μονάδες κλπ. Έτσι θα γλίτωνε και από άλλα προβλήματα που έχει η σειρά D3. Εντάξει, μη τρελαθούμε, ηχειάρα είναι απλά ίσως να υπήρχαν και καλύτερες - ποιο αρμόζουσες - επιλογές.
Καταρχάς, είναι τα D2 όχι τα D3. Επίσης, μιας και δεν "'έπιασες" το thread από την αρχή, να πω ότι τα ηχεία προϋπήρχαν του χώρου. Επομένως, ναι, δεν ακολούθησα το "ο χώρος επιλέγει τα ηχεία" διότι την εποχή που τα αγόρασα δεν είχα ιδέα περί ακουστικής - "άκουγα" με τα μάτια, όπως πάρα πολύς κόσμος κι όπως και να το κάνεις, στο Piano Black τα ηχεία αυτά είναι πανέμορφα.

Επίσης, για δικούς μου λόγους, δεν υπήρχε περίπτωση να πουλήσω τα ηχεία και να αγοράσω άλλα τα οποία πιθανώς να ταιριάζαν καλύτερα στο χώρο, όταν αυτός τέθηκε υπό μελέτη. Οπότε, ο μηχανικός προσάρμοσε το χώρο στα ηχεία και πέτυχε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα βελτιώθηκε με την προσθήκη των δύο subwoofers και με τις παρεμβάσεις του Μανώλη.

Υπ' όψιν όλων ότι δεν έχω εφαρμόσει ισοστάθμιση από το Dirac ακόμη. :) ;)
 

T

Tadakis

Guest
Δεν διαφωνώ σε τίποτα. Όλα καλά. Καλοάκουστο το σύστημα στο διαμορφωμένο χώρο!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Ο χώρος σου, αγαπητέ μου ντιζη, είναι άριστος στους χρόνους αντήχησης και σε όλες τις ανακλαστικές επιφάνειες, αλλά όπως όλοι οι χώροι, δε παύει να έχει τοιχωματικά όρια και το αναμενόμενο sbir με τα συνεπακόλουθα που μέτρησες και θα μετρήσεις.

Η τελειοποίηση του ακουστού αποτελέσματος σε ένα τόσο (πραγματικά) τρομερό χώρο, μπορεί να συμβεί μόνο με 2 τρόπους (κι αυτό είναι απόλυτο, μη συζητήσιμο, μη διαπραγματεύσιμο, σόρρυ δεν έχουμε δημοκρατία στους αδυσώπητους νόμους της φυσικής):

1. εντοιχισμένα ηχεία
(αδύνατο λόγω διαρρύθμισης και φυσικά εκ των υστέρων δε γίνονται καθόλου εύκολα αυτά, αν ήταν θα έπρεπε να γίνει στην κατασκευή)

2. Ηχεία με καρδιοειδη λοβό (δηλαδή κάνα ντατς ή γκεϊθάιν)

Τέλος διαθέσιμων επιλογών, ευχαριστώ για την κατανόηση. 8-)

Εκτός αυτών των δύο επιλογών, όσα λεφτά και να δώσεις, όσο κορυφαία ηχεία και να πάρεις, κάτι "σημαντικό" δε πρόκειται να αλλάξει σε σχέση με αυτό που έχεις ήδη.

Αν όμως πας σε μια από τις 2 παραπάνω επιλογές, τότε θα έχεις κάνει και το τελευταίο ουσιαστικό βήμα για τον απόλυτο δικάναλο ήχο, και θα παραμείνει μόνο το βήμα προς τον πολυκάναλο. 8-)



ΥΓ. Δεν είναι χαζοί οι στουντιάδες με τα εντοιχισμένα...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Μια ερώτηση έχω να κάνω ντιζη:

Με τα 2 σαμπ από πίσω σου, έχεις καθόλου την αίσθηση ότι έρχεται το μπάσο από πίσω, ή το ακούς όλο από μπροστά;
 

T

Tadakis

Guest
Εχεις κάποιο διάγραμμα που δείχνει ότι έχει πρόβλημα χαμηλά?
Είναι στο stereophile (για τα d3) που δείχνει τα θέματα εμπεδησης, αλλαγής φάσης κλπ. που τυπικά/θεωρητικά ΄λύνονται' με καλύτερη οδήγηση ή με το να τα κροσάρεις ψηλότερα όπως και έκανε ο wizzy.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.930
Μια ερώτηση έχω να κάνω ντιζη:

Με τα 2 σαμπ από πίσω σου, έχεις καθόλου την αίσθηση ότι έρχεται το μπάσο από πίσω, ή το ακούς όλο από μπροστά;
Εδώ δεν έχω εγώ την αίσθηση ότι είναι πίσω που έχω ΕΝΑ πίσω αριστερά σε σαλόνι, θα έχει ο Γιώργος εκεί μέσα;

Καλό.

:lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.323
Το πρόβλημα είναι πως έχεις μια ακύρωση της τάξης των 10db στην οκτάβα 200-400Hz.
Κατά την γνώμη μου αυτή είναι μεγάλη, θα έρθει κάπως με το Dirac αλλά δεν είναι και το πιο σωστό.

Κανονικά θέλει μετακίνηση των ηχείων, και θυσία του ισόπλευρου.

Αλλιώς άλλα ηχεία όπως λέει ο καραφλός
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542


Πεφτει πολύ επεξεργασία παντού.
... δεν θέλουμε κάτι τετοιο

Αν το φτιαξεις θα ακούς πολύ καλύτερα...
Ακόμα και τα sub πίσω δεν είναι και ότι καλύτερο..
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Το πρόβλημα είναι πως έχεις μια ακύρωση της τάξης των 10db στην οκτάβα 200-400Hz.
Κατά την γνώμη μου αυτή είναι μεγάλη, θα έρθει κάπως με το Dirac αλλά δεν είναι και το πιο σωστό.
Ε, μαζί με τα σαμπ είναι αρκετά στενό για να μη δημιουργεί τρομερά θέματα και διορθώνεται αρκετά εύκολα:

280035_5db4e5140a3dce2e7650f6137b960901.jpg


Πιθανώς να οφείλεται στην απόσταση από τον πίσω τοίχο.

Προφανώς η απόλυτη λύση έρχεται με τις 2 επιλογές που ήδη έγραψα, καθώς όλα τα τυπικά ηχεία θα έχουν τέτοια φαινόμενα από τους τοίχους..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Ο χώρος σου, αγαπητέ μου ντιζη, είναι άριστος στους χρόνους αντήχησης και σε όλες τις ανακλαστικές επιφάνειες, αλλά όπως όλοι οι χώροι, δε παύει να έχει τοιχωματικά όρια και το αναμενόμενο sbir με τα συνεπακόλουθα που μέτρησες και θα μετρήσεις.

Η τελειοποίηση του ακουστού αποτελέσματος σε ένα τόσο (πραγματικά) τρομερό χώρο, μπορεί να συμβεί μόνο με 2 τρόπους (κι αυτό είναι απόλυτο, μη συζητήσιμο, μη διαπραγματεύσιμο, σόρρυ δεν έχουμε δημοκρατία στους αδυσώπητους νόμους της φυσικής):

1. εντοιχισμένα ηχεία
(αδύνατο λόγω διαρρύθμισης και φυσικά εκ των υστέρων δε γίνονται καθόλου εύκολα αυτά, αν ήταν θα έπρεπε να γίνει στην κατασκευή)

2. Ηχεία με καρδιοειδη λοβό (δηλαδή κάνα ντατς ή γκεϊθάιν)

Τέλος διαθέσιμων επιλογών, ευχαριστώ για την κατανόηση. 8-)
Η πρώτη επιλογή είναι αδύνατη, όπως σωστά είπες. Η δεύτερη επιλογή δεν είναι αδύνατη, αλλά εξαιρετικά απομακρυσμένη. Έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν, ότι όταν αλλάξω σύστημα θα στήσω πολυκάναλο με ενεργά - ένα 5.2.2, ίσως; Τα me Geithain ξεφεύγουν πολύ σε κόστος (εκτός κι αν κερδίσει το λαχείο μου, ξέρω 'γω). Τα Dutch & Dutch είναι πιο οικονομικά μεν (νομίζω...), αλλά όπως και τα πρώτα, βασιζόμενος στις διαστάσεις που δίνουν οι δύο εταιρείες για τα ηχεία τους, δεν θα χωράω ούτε καν να μπω στον χώρο με τόσα ηχεία από αυτές τις δύο εταιρίες.
Εκτός αυτών των δύο επιλογών, όσα λεφτά και να δώσεις, όσο κορυφαία ηχεία και να πάρεις, κάτι "σημαντικό" δε πρόκειται να αλλάξει σε σχέση με αυτό που έχεις ήδη.
Ακριβώς αυτό.
Αν όμως πας σε μια από τις 2 παραπάνω επιλογές, τότε θα έχεις κάνει και το τελευταίο ουσιαστικό βήμα για τον απόλυτο δικάναλο ήχο, και θα παραμείνει μόνο το βήμα προς τον πολυκάναλο. 8-)
Σωστά, αλλά δεν ψάχνω τον απόλυτο δικάναλο ήχο. Στα του δικάναλου ήχου - και συγκεκριμένα στο 2.2, για να μην ξεχνιόμαστε - είμαι απολύτως ικανοποιημένος από το σύστημα που έχω - κι ας μην είναι ο απόλυτος δικάναλος ήχος. Για τον πολυκάναλο τα είπα πιο πάνω. :smile:
ΥΓ. Δεν είναι χαζοί οι στουντιάδες με τα εντοιχισμένα...
Συμφωνώ.
Μια ερώτηση έχω να κάνω ντιζη:

Με τα 2 σαμπ από πίσω σου, έχεις καθόλου την αίσθηση ότι έρχεται το μπάσο από πίσω, ή το ακούς όλο από μπροστά;
Να σου πω την αλήθεια, ούτε το ένα (πίσω) ούτε το άλλο (όλο από μπροστά) - το ακούω να γεμίζει το χώρο από παντού.

Εξήγηση: Συμβαίνει το εξής: Ακούω, ας πούμε, το "Temptation" από στην εκτέλεση της ξυνής. Ακούω τα χέρια του μπασίστα να πηγαίνουν πάνω-κάτω στην ταστιέρα του κοντραμπάσου, ακούω τα χτυπήματα στις χορδές κι ο παραγόμενος ήχος δεν έρχεται στα αυτιά μου από μπροστά ή από πίσω, αλλά από τον χώρο. "Γεμίζει" ο χώρος χαμηλές συχνότητες χωρίς μπουμαρίσματα ή ουρές. Δεν ξέρω εάν αυτό που ακούω είναι λάθος ή λάθος το περιγράφω, αλλά αυτό είναι.

Όταν θα χαλαρώσουν λίγο τα πράγματα, θα κανονίσω συν-ακρόαση με τα υπόλοιπα μέλη της ΕΒΚΥ. Θα βγουν ενδιαφέροντα συμπεράσματα, πιστεύω.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Wizzy πρέπει να στο έχω πει 3 φορές πάμε για τέταρτη τέτοιο χώρο και τέτοιες μετρήσεις πολλοί λίγοι έχουν.
Άντε κάτσε να χαρείς τις μουσικές σου καλέ μου άνθρωπε σε παρικαλώ διαβάζει και άμαχος πληθυσμός και κινδυνεύει από τραυματικά σύνδρομα. Παίζεις με τον πόνο μας;

Προσωπικά αν είχα καταφέρει να φτιάξω κάτι τέτοιο θα ξεκινούσα και θα τελείωνα την καθημερινότητά μου εκεί μέσα.
Α μην το ξεχάσω cable management καλέ για μάζωξε το καλωδιομάνι.

Στα υπόλοπα μπράβο σου έχω πει; Ναι σου έχω πει αλλά για μια ακόμα φορά μπράβο! Well done.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Α μην το ξεχάσω cable management καλέ για μάζωξε το καλωδιομάνι.
Ναι, αυτό είναι προτεραιότητα κι έχει προγραμματιστεί για εντός του Σαββατοκύριακου. Μετά, μετρήσεις με Dirac και βλέπουμε.
Άντε κάτσε να χαρείς τις μουσικές σου καλέ μου άνθρωπε σε παρικαλώ διαβάζει και άμαχος πληθυσμός και κινδυνεύει από τραυματικά σύνδρομα. Παίζεις με τον πόνο μας;
Μουσική, ακούω. Κυρίως βράδια και ψάχνω ευκαιρία να ακούσω μεσημέρι προς απόγευμα για να δώσω λίγο "γκάζι".:sneaky:
Στα υπόλοπα μπράβο σου έχω πει; Ναι σου έχω πει αλλά για μια ακόμα φορά μπράβο! Well done.
Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Λιγο ασχετο, αλλα γενικως αναρωτιέμαι πως η Genelec δεν εκανε ηχεια με καρδιοειδή αποκριση μπασου?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.323
Τα Dutch & Dutch είναι πιο οικονομικά μεν (νομίζω...)
Όχι. Στα ίδια είναι. 5000€ το τεμάχιο.

Υπάρχουν και άλλες φτηνότερες επιλογές που θα παίξουν εκπληκτικά στι χώρο σου.
διαβάζει και άμαχος πληθυσμός
:lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Από 21 του μηνός καθαρίζω το calendar και περιμένω με ανυπομονησία!
Αντε να δούμε! :thumbsup:
Υπάρχουν και άλλες φτηνότερες επιλογές που θα παίξουν εκπληκτικά στο χώρο σου.
Ναι, το ξέρω. Adam, Neumann, Genelec - OK δεν έχουν ηχεία με καρδιοειδές μπάσο, αλλά έχουν μοντέλα των οποίων το κόστος και το μέγεθος τους είναι μικρότερα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.948
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top