Το σύστημα του Wizzy


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Καφεδάκι ήπιαμε σήμερα; :roflmao:
Η προδιαγραφή που έγραψε ο Γιάννης είναι σωστή. Τόσο αποδίδει ο κάθε τελικός. Απλά δεν βρίσκει εφαρμογή στα ηχεία μου.
οσαν full range τα 802 εχεις καποιο γραφημα spl Ζορζ ?
Σελίδα 86, post #1701.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
χωρις sub βρε
Δεν θυμάμαι. Πρέπει να ψάξω στο αρχείο των μετρήσεων. Ρε Κώστα, αφού έχω subwoofers και κάνω cross από το SHD, γίνεται να είναι full range τα 802;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πριν βαλεις το sub δεν εχεις μετρηση ?
.....αλλα και κατα την διαδικασια ενσωματωσης του sub πρεπει ναχεις μετρηση πως παιζει το ηχειο πριν το κροσαρεις.

δεν εχεις τιποτα που να δειχνει πως παιζει το ηχειο μονο του ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Καλά αστειευόμαστε αλλά ξέρω σοβαρότατους επαγγελματικούς χώρους με μετρήσεις που συγκριτικά με αυτές του Wizzy θα ντρεπόντουσαν να λέγονται studio.
+1

Μεγάλη αλήθεια.

Όπως έχω ξαναγράψει, μας πέρασε όλους μας στη στροφή ο ντιζης. Και έχει προσπεράσει και πολλούς επαγγελματικούς χώρους.
Ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια.
πριν βαλεις το sub δεν εχεις μετρηση ?
.....αλλα και κατα την διαδικασια ενσωματωσης του sub πρεπει ναχεις μετρηση πως παιζει το ηχειο πριν το κροσαρεις.

δεν εχεις τιποτα που να δειχνει πως παιζει το ηχειο μονο του ?
Πριν την ενσωμάτωση των subwoofers, δεν είχα μετρήσεις, όχι. Για τα υπόλοιπα, πρέπει να ψάξω και τώρα είναι αδύνατο. Απόψε.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Είναι από εκείνους τους δίσκους που ακούω από την αρχή μέχρι το τέλος. Ψάχνω μέτριο τραγούδι και δεν βρίσκω!
Μπορείς να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία του μηχανικού και για το δικό μου χώρο που θέλω να φτιάξω?
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν δεν βαριέσαι τα κόβεις όλα από το shd σε ένα νέο preset και τα μετράς διδρομα full range σε 10 λεπτά με το κουνιστό μικρόφωνο.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Γιώργο καλησπέρα και καλό μήνα .
Τι διαστάσεις έχεις ο καθαρός χώρος ?
Απαντώ εδώ:
Μήκος: 5.05μ έως 5.06μ.
Η διαφορά στο μήκος προκύπτει από το γεγονός ότι το σπίτι είναι μερικώς «παράγωνο». Συγκεκριμένα, το «μεγαλύτερο» μήκος παρατηρείται στην πλευρά του τοίχου που συνορεύει με το διπλανό σπίτι (αριστερά από τη θέση ακρόασης), ενώ το «μικρότερο» μήκος παρατηρείται στην πλευρά που είναι οι πόρτες εισόδου στο δωμάτιο.

Πλάτος: 2.99μ έως 3.00μ
Σημείωση: Μέτρησα πέντε (5) διαφορετικά σημεία. Στα τέσσερα (4) το πλάτος βρέθηκε να είναι 3.00μ και στο ένα (1) βρέθηκε να είναι 2.99μ.

Ύψος: 2.90μ έως 2.895μ
Σημείωση: Η διαφορά του μισού χιλιοστού στο ύψος οφείλεται στο ότι το δάπεδο δεν ήταν λείο, τη στιγμή της μέτρησης.

Επομένως, κυβικά = 44,02m^3
Οι διαστάσεις αφορούν στις διαστάσεις του δωματίου χωρίς τις επενδύσεις.
αυτο ειναι απο τον χωρο που εφτιαξες ;
Ναι.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αγαπημενα ηχεια ......ηχειαρες δλδ :party:

απαραιτητα τα sub, γιαυτο ακουσες διαφορες εντονες.....δεν επαιζαν πριν τα ηχεια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
@Kostas Kefalas Κώστα, όπως φάνηκε, λόγω κατασκευής και παρόλο που ο χώρος είναι μελετημένος και μετρημένος, η τοποθέτηση των ηχειών κι ο συνδυασμός τους με τον χώρο, έδειξε την έλλειψη χαμηλού στην περιοχή μεταξύ 40 και 50Hz.

Κατά τη διάρκεια των μετρήσεων και για όση ώρα τα subwoofers ήταν "απέναντι-απέναντι" (ένα πίσω από τη θέση ακρόασης κι ένα μπροστά, ανάμεσα στα ηχεία), το πρόβλημα συνεχιζόταν και δεν διορθωνόταν με τίποτα. Οπότε, ο Μανώλης, είχε την έμπνευση να μου προτείνει να φέρω και τα δύο πίσω από τη θέση ακρόασης, μέτρησε, αντέστρεψε τη φάση στο ένα και το πρόβλημα εξαλείφθηκε.

Μανώλη :hi:.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Πάντως αφού έχεις θέμα μπορείς να τα δώσεις και να πάρεις πιο μικρά με sub
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Ε;;;; Τι θέμα έχω;;; Και γιατί να τα δώσω και να πάρω πιο μικρά;;; Τι λες ρε Κώστα;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top