Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Λοιπόν, θυμιζω ότι φέτος έβαλα αντλία θερμότητας 8.5kw, κατά πολύ μικρότερη της μελέτης απώλειων του σπιτιού (20kw).

Όσο η θερμοκρασία ήταν πάνω από 5 βαθμούς, η αντλία δούλευε συνεχώς μεν, αλλά με μικρή κατανάλωση δε. Τόσο που είχα εκπλαγεί ευχάριστα.

Ήρθαν τα χιόνια, χιχι. Η αντλία δουλεύει 4 μέρες τώρα στο μαξ και δεν καταφέρνει να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής. Αυτή είναι 35-37 βαθμούς και η αντλία τερματίζει στους 33-34, σε ένα σπίτι χωμένο στο χιόνι. Την καημενουλα, θα τιναξει πέταλα σε λίγο.

Ευτυχώς βάζω μπρος και μια ηλεκτρική αντιστασουλα 3.5kw και οριακά γίνεται η δουλειά. Not bad, αλλά προφανώς η αντιστασουλα είναι μόνο για λίγες μέρες το χρόνο, αλλιώς δε λέει.

Σαν backup στο σπίτι έχω προφανώς τα κλιματιστικά αλλά τώρα στην Ελπίδα ήταν οφ, καλυμμένα πλήρως από χιόνι. Αυτό πρέπει να διορθωθεί του χρόνου.

Μποτομ λάιν, μπορεί να γίνει δουλειά με μια μικρή αντλία αν υπάρχει μπακαπ και αν ρισκάρετε τη μακροζωία της. Επίσης, μαλλον δε θα έβαζα αντλία αν το σπίτι ήθελε νερό με θερμοκρασία προσαγωγής 50 βαθμούς και πάνω. Γενικά είναι λάθος συστήματα που απαιτούν μεγάλη θερμοκρασία. Καλύτερα AC σε τέτοιες περιπτώσεις.
Αυτή την θερμοκρασία 35 βαθμών την στέλνεται σε σώματα ή σε ενδοδαπεδια θέρμανση;

Όσο για την απόδοση των αντλιών σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι γνωστά αυτά.
Στην Γερμανία συνήθως την χρησιμοποιούν για βοηθητική όχι για κυρίως πηγή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Σαν backup στο σπίτι έχω προφανώς τα κλιματιστικά αλλά τώρα στην Ελπίδα ήταν οφ, καλυμμένα πλήρως από χιόνι.
Κι εδώ ήταν σχεδόν καλυμμένα αλλά λειτουργούσαν κανονικά, συγχρόνως με το καλοριφέρ φυσικά στις χαμηλές συχνότητες θερμοκρασίες. :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αυτή την θερμοκρασία 35 βαθμών την στέλνεται σε σώματα ή σε ενδοδαπεδια θέρμανση;

Όσο για την απόδοση των αντλιών σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι γνωστά αυτά.
Στην Γερμανία συνήθως την χρησιμοποιούν για βοηθητική όχι για κυρίως πηγή.
Και αυτο ειναι το σωστο, η αντλια να υποστηριζεται απο αλλη πηγη θερμοτητας.

Το σπιτι εχει ενδοδαπεδια θερμανση.
Κι εδώ ήταν σχεδόν καλυμμένα αλλά λειτουργούσαν κανονικά, συγχρόνως με το καλοριφέρ φυσικά στις χαμηλές συχνότητες θερμοκρασίες. :D
Στο σπιτι μου οι εξωτερικες μοναδες των ac ειναι σε ενα ταρατσακι της στεγης με δυσκολη προσβαση. Φετος ηταν καλυμενες 100% για 2-3 μερες, δε λεει, κατι πρεπει να κανω.

Αντιθετα η αντλια τοποθετηθηκε σε βελτιστη θεση. Υπερυψωμενη απο το εδαφος περιπου 60εκ, με νοτιο προσανατολισμο, προστατευμενη απο το βορα και ευκολα προσβασιμη. Το μονο που με ανησυχει και ισως κατι πρεπει να κανω ειναι ο κινδυνος κλοπης μιας και βρισκεται στο εδαφος, προφανως εκτος σπιτιου.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360
Στο σπιτι μου οι εξωτερικες μοναδες των ac ειναι σε ενα ταρατσακι της στεγης με δυσκολη προσβαση. Φετος ηταν καλυμενες 100% για 2-3 μερες, δε λεει, κατι πρεπει να κανω.
Ένα μικρό στέγαστρο πάνω από κάθε μονάδα, ίσως;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ένα μικρό χαμηλό στέγαστρο λίγο μεγαλύτερο από το σύνολο των μονάδων, με μικρή κλίση για να φεύγουν τα νερά, και κάποιο τρόπο ώστε να φεύγει όλο μαζί με τα πόδια, ή μόνο το στέγαστρο, ώστε να γίνεται εύκολα συντήρηση.

Κάτω στην Ανάβυσσο 3-4 που έχουν τις αντλίες σε εξωτερικό προσβάσιμο χώρο τις έχουν μέσα σε σιδερένια κλουβιά.
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Οι αντλίες θερμότητας χρησιμοποιούνται σε ιδαιίτερα μεγάλο βαθμό στις σκανδιναυικές χώρες είτε με τη μορφή αντλιών αέρα-αέρα, είτε αέρα-νερού, είτε γεωθερμικές (σε μικρότερο βαθμό οι τελευταίες από τις άλλες).

Το ελληνικό κλίμα είναι πολύ πιο ευνοϊκό για τη χρήση τους.
Χρειάζεται ωστόσο καλή μελέτη και για την επιλογή της κατάλληλης και σωστή εγκατάσταση και σωστό σετάρισμα.

Η δική μου 8άρα σε διαμέρισμα έκανε απόσβεση της εγκατάστασης σε λιγότερο από 4 χρόνια (λόγω ιδιαίτερων συνθηκών με τον καυστήρα πετρελαίου - το χρησιμοποιούσα σχεδόν μόνο εγώ από τα 5 οροφοδιαμερίσματα. Αλλά και σε φυσιολογική χρήση του καυστήρα πετρελαίου, πάλι με την αντλία θα έκανα απόσβεση στα 7-8 χρόνια).
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ένα μικρό χαμηλό στέγαστρο λίγο μεγαλύτερο από το σύνολο των μονάδων, με μικρή κλίση για να φεύγουν τα νερά, και κάποιο τρόπο ώστε να φεύγει όλο μαζί με τα πόδια, ή μόνο το στέγαστρο, ώστε να γίνεται εύκολα συντήρηση.

Κάτω στην Ανάβυσσο 3-4 που έχουν τις αντλίες σε εξωτερικό προσβάσιμο χώρο τις έχουν μέσα σε σιδερένια κλουβιά.
Ναι, κατι τετοιο χρειαζεται. Οποιος εχει να προτεινει σιδερα-τεχνιτη (στην Αττικη), θα το εκτιμουσα.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Λοιπόν, θυμιζω ότι φέτος έβαλα αντλία θερμότητας 8.5kw, κατά πολύ μικρότερη της μελέτης απώλειων του σπιτιού (20kw).

Όσο η θερμοκρασία ήταν πάνω από 5 βαθμούς, η αντλία δούλευε συνεχώς μεν, αλλά με μικρή κατανάλωση δε. Τόσο που είχα εκπλαγεί ευχάριστα.

Ήρθαν τα χιόνια, χιχι. Η αντλία δουλεύει 4 μέρες τώρα στο μαξ και δεν καταφέρνει να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής. Αυτή είναι 35-37 βαθμούς και η αντλία τερματίζει στους 33-34, σε ένα σπίτι χωμένο στο χιόνι. Την καημενουλα, θα τιναξει πέταλα σε λίγο.

Ευτυχώς βάζω μπρος και μια ηλεκτρική αντιστασουλα 3.5kw και οριακά γίνεται η δουλειά. Not bad, αλλά προφανώς η αντιστασουλα είναι μόνο για λίγες μέρες το χρόνο, αλλιώς δε λέει.

Σαν backup στο σπίτι έχω προφανώς τα κλιματιστικά αλλά τώρα στην Ελπίδα ήταν οφ, καλυμμένα πλήρως από χιόνι. Αυτό πρέπει να διορθωθεί του χρόνου.

Μποτομ λάιν, μπορεί να γίνει δουλειά με μια μικρή αντλία αν υπάρχει μπακαπ και αν ρισκάρετε τη μακροζωία της. Επίσης, μαλλον δε θα έβαζα αντλία αν το σπίτι ήθελε νερό με θερμοκρασία προσαγωγής 50 βαθμούς και πάνω. Γενικά είναι λάθος συστήματα που απαιτούν μεγάλη θερμοκρασία. Καλύτερα AC σε τέτοιες περιπτώσεις.
Το είχαμε πάθει κι εμείς πέρισι και έτρεχα σαν τον τρελό να αγοράσω Kumtel γιατί ξεπαγιάσαμε. Η εξωτερική μονάδα του a/c είναι τοποθετημένη στο πάτωμα και προσανατολισμένη στον Βορρά, οπότε είχε μαζέψει αρκετό χιόνι με αποτέλεσμα το a/c να βγάζει κρύο αέρα και να είναι διαρκώς σε κατάσταση απόψυξης. Φέτος, το κλιματιστικό δεν καλύφθηκε απο χιόνι καθώς ξεχάσαμε να μαζέψουμε τις καρέκλες απο το μπαλκόνι, με αποτέλεσμα μια απο αυτές να συγκεντρώνει το χιόνι που διαφορετικά θα κάλυπτε το κλιματιστικό. Τη Δευτέρα είχα την απορία γιατί το ίδιο κλιματιστικό πέρισι δεν απέδιδε καθόλου, αλλά μετά απο λίγο εντόπισα τη διαφορά ( οπότε άφησα τη καρέκλα στη θέση της :p ).
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Το κλίμα της Ελλάδας.
Μια παράμετρος που τελικά δεν την υπολογίζουμε σωστά.

Το κλίμα της Ελλάδας τα έχει όλα....από -15 μέχρι +40....από Κρήτη μέχρι Διδυμότειχο.

Ας μην πιάσω τα άκρα. Θα σας πω για κεντρική Ελλάδα όπου διαμένω κ εργάζομαι.

Στο Πήλιο και όχι σε μεγάλο υψόμετρο περίπου 500 μέ 700 μέτρα (Πορταριά ας πούμε) σύμφωνα με τις μελέτες υπολογίστηκαν αντλίες θερμότητας σε διάφορες οικίες της περιοχης όπου τα πρώτα χρόνια όλοι ήταν ευχαριστημένοι.
Στο πολύ χιόνι του 2017 αν θυμάμαι καλά όπου ακόμα κ στον Βόλο είχαμε θερμοκρασίες -10 για περίπου μία εβδομάδα, οι αντλίες θερμοτητηες υπολειτουργούσαν και η δυσαρέσκεια ήταν έντονη.
Για καλή μου τύχη τότε ήμουν υπάλληλος σε εταιρεία οπότε δεν είχα ευθύνη.

Προσωπικά δεν προτείνω ποτέ αντλία θερμότητας.
Αν ο πελάτης επιμένει αναλαμβάνει την ευθύνη για την λειτουργία της.
Ένα άλλο μείον που έχω ξαναπεί είναι η επισκευή σε περίπτωση βλάβης.....
Δεν υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικο και αμεσότητα στα ανταλλακτικά τουλάχιστον στις επαρχιακές πόλεις.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχει ξαναμπεί το λιγκ, αλλά δεν πειράζει:


Βασικά σημεία:
1. Οι αντλίες δε διαστασιολογούνται για να καλύπτουν αιχμές. Για τις αιχμές πρέπει να υπάρχει βοηθητική πηγή θέρμανσης.
2. Οι συντελεστές απόδοσης των αντλιών χοντρικά υποδιπλασιάζονται σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος και σε υψηλές θερμοκρασίες νερού προσαγωγής. Συνεπώς δεν είναι αποδοτικές σε όλα τα κλίματα και με όλα τα συστήματα θέρμανσης.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Σε οικισμούς χωρίς φυσικό αέριο εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο


η μάρκα είναι τυχαία...
Γενικώς διαβάζω θετικά σχόλια για την νέα γενιά συμπύκνωσης.
Επίσης επισκευάζονται από οποιονδήποτε καυστηρατζη.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Τελικά όμως υπάρχει κανείς (εκτός από μένα) με καλή και σωστά διαστασιολογημένη αντλία θερμότητας που να έχει πρόβλημα;

Γιατί κοντεύετε να τις βγάλετε άχρηστες, ο μεν ένας γιατί πήρε αντλία με λιγότερο από το μισό output σε σχέση με τις απώλειες του σπιτιού, ο δε άλλος γιατί μια φορά στα χρονικά έκανε -10C στον Βόλο και κάποιες αντλίες δεν ζέσταιναν τόσο καλά για κάποιες ημέρες.

Εγώ την αντλία την έχω για 5ο χειμώνα τώρα (με Μήδειες, Ελπίδες κλπ.) και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Ούτε δεύτερη πηγή έχω, ούτε τίποτα. Με εξαίρεση το ενεργειακό τζάκι το οποίο το ανάβω μια στο τόσο (ζήτημα μια φορά την εβδομάδα) γιατί μας αρέσει, όχι γιατί δεν ζεσταινόμαστε αλλιώς.

Το πόσο καίει η αντλία για αυτές τις 2, 3, 5 μέρες που οι θερμοκρασίες είναι ακραίες δεν το έχω κοιτάξει και δεν με νοιάζει. Κρατάω ότι στο σύνολο είναι απίστευτα οικονομική. Και μιλάμε για περιοχή με 5 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία σταθερά σε σχέση με το κέντρο της Αθήνας.

Από εκεί και πέρα ναι, αν κάποιος ζει στο Νευροκόπι, μάλλον δεν του κάνει ή χρειάζεται δεύτερη πηγή.
Επίσης ναι, αν μιλάμε για μια κακοκαιρία που συμβαίνει μια φορά ανά δεκαετία και κρατήσει και πάνω από εβδομάδα (γιατί σε 2-3 μέρες δεν προλαβαίνει να κρυώσει το σπίτι, ακόμα και με μειωμένη απόδοση θέρμανσης), μπορεί και να κρυώσεις λίγο, ξέρω γω. Βάλε μια θερμάστρα, πάλι πιο οικονομικά θα σου βγει στο σύνολο σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη λύση (δεύτερη πηγή, μη προμήθεια αντλίας κλπ.).
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αν ειναι ετσι οπως τα λες, η αντλια σου δεν ειναι σωστα διαστασιολογημενη. :) Θεωρητικα μιλωντας, αν το σημειο ισορροπιας ειναι αρκετα χαμηλα, π.χ. 0 βαθμους, η αντλια λειτουργει μη βελτιστα σε υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος, π.χ. στους 15 γιατι ανοιγοκλεινει.

Για να βρεθει το βελτιστο σημειο ισορροπιας θελει αρκετα δεδομενα ιστορικα καιρου, απωλειων και οικονομοτεχνικα. Αυτο προσπαθω να εξηγησω, εσυ το καταλαβαινεις αλλα μαλλον κανεις δε μιλαει για σωστη διαστασιολογηση στην ελληνικη αγορα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Τελικά όμως υπάρχει κανείς (εκτός από μένα) με καλή και σωστά διαστασιολογημένη αντλία θερμότητας που να έχει πρόβλημα;

Γιατί κοντεύετε να τις βγάλετε άχρηστες, ο μεν ένας γιατί πήρε αντλία με λιγότερο από το μισό output σε σχέση με τις απώλειες του σπιτιού, ο δε άλλος γιατί μια φορά στα χρονικά έκανε -10C στον Βόλο και κάποιες αντλίες δεν ζέσταιναν τόσο καλά για κάποιες ημέρες.

Εγώ την αντλία την έχω για 5ο χειμώνα τώρα (με Μήδειες, Ελπίδες κλπ.) και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Ούτε δεύτερη πηγή έχω, ούτε τίποτα. Με εξαίρεση το ενεργειακό τζάκι το οποίο το ανάβω μια στο τόσο (ζήτημα μια φορά την εβδομάδα) γιατί μας αρέσει, όχι γιατί δεν ζεσταινόμαστε αλλιώς.

Το πόσο καίει η αντλία για αυτές τις 2, 3, 5 μέρες που οι θερμοκρασίες είναι ακραίες δεν το έχω κοιτάξει και δεν με νοιάζει. Κρατάω ότι στο σύνολο είναι απίστευτα οικονομική. Και μιλάμε για περιοχή με 5 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία σταθερά σε σχέση με το κέντρο της Αθήνας.

Από εκεί και πέρα ναι, αν κάποιος ζει στο Νευροκόπι, μάλλον δεν του κάνει ή χρειάζεται δεύτερη πηγή.
Επίσης ναι, αν μιλάμε για μια κακοκαιρία που συμβαίνει μια φορά ανά δεκαετία και κρατήσει και πάνω από εβδομάδα (γιατί σε 2-3 μέρες δεν προλαβαίνει να κρυώσει το σπίτι, ακόμα και με μειωμένη απόδοση θέρμανσης), μπορεί και να κρυώσεις λίγο, ξέρω γω. Βάλε μια θερμάστρα, πάλι πιο οικονομικά θα σου βγει στο σύνολο σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη λύση (δεύτερη πηγή, μη προμήθεια αντλίας κλπ.).
παρών και εγώ,
την έχω 5η ή 6η χρονιά,
ελαφρά υποδιαστασιολογημένη βάσει σχεδίου
και εν γνώσει μου ότι τώρα που χιόνισε και είχε πολύ κρύο για πάνω από 3 μέρες, συμπλήρωσα με 2 σπλιτάκια για λίγες ώρες κάθε μέρα, πιο πολύ για να ελαττώσω τα συχνά defrost

μεγάλη οικονομία χωρίς να κάνεις το θερμαστή, ασφάλεια, καθαριότητα, χωρίς ανάγκες συντήρησης,
ακόμη και αν χαλάσει ο κομπρέσσορας αύριο.
κερδισμένος θα είμαι και πάλι αντλία θα βάλω
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Για φέτος πρώτη φορά θέρμανση με AC.
Μόνιμα στους 20 στην σαλονοτραπεζαριοκουζίνα , με τέρμα γκάζι το μεσημέρι που έχει μειωμένο. Το τζάκι έτσι και αλλιώς καίει πάντα από τις 17:00 και μετά. Ένα τόνο τον μήνα, χαλαρά.
Σούμα θα κάνουμε στο τέλος αλλά μέχρι στιγμής καλά μας πάει.
Χρειάστηκε να κάψουμε πετρέλαιο μόνο μία φορά μέχρι στιγμής. Μετά από 10+ μέρες που μας πάει -7 εως -3 το βράδυ και 7 εως 10 το μεσημέρι είχαμε μία αίσθηση κρύου με το AC να δουλεύει πιο δυνατά και να έχουμε ρεύμα αέρα.
Την ανάψαμε ένα απόγευμα και ήρθαμε στα ίσια μας. Μιλάμε για ενδοδαπέδια με την γνωστή αδράνεια.

Το μοναδικό θέμα είναι ότι καίμε πετρέλαιο για ΖΝΧ (120λ στους 60).
Μήπως του χρόνου κάτι τέτοιο με μποτίλια θα έκανε δουλειά;

 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Στο μυαλό μου είσαι.
Το απόγευμα έχουμε βόλτα στους τζακάδες συν έναν μάστορα που μου έδωσε ο ξυλέμπορας.
Ακούω θετικά σχόλια για την θέρμανση με ενεργειακό.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Στο μυαλό μου είσαι.
Το απόγευμα έχουμε βόλτα στους τζακάδες συν έναν μάστορα που μου έδωσε ο ξυλέμπορας.
Ακούω θετικά σχόλια για την θέρμανση με ενεργειακό.
Διάβασε εδώ εντυπώσεις για ένα τυχαίο (και οικονομικό) μοντέλο....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top