Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Ναι Δημητρη το ξερω για τα relays αλλα μπορεις να βαλεις 2 control units και παλει θα σου ρθει πολυ φθηνοτερα απο αλλες hind end υλοποιησεις. Αυτο με τα χρωματα δεν το πιασα. Βασικα βαζεις 3 διαφορετικα χρωαματα πχ? τα οποια ανηκουν σε διαφορετικα κυκλωματα και μετα παιζεις μιξαροντας τα?

3 διαφορετικα χρωματα ναι, αλλα εχουν κοινο το power supply (common). Ο controler που τα βαζεις επανω πρεπει με καποιο τροπο να "επικοινωνησει" με το διακοπτη του τοιχου και το τηλεχειριστηριο.

Δεν ειναι για diy , αλλα το αποτελεσμα ειναι ολα τα λεφτα! Καταρχας dimmarεται κιολας, και ελεγχεις ποσο χρονο θα κανει να παει απο το ενα χρωμα στο αλλο, ωστε να ειναι πολυ ομαλη η μεταβαση.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Το καλοκαιρι εψαχνα για φωτισμο στην υπογα που εχω πια το home-theater, και επεσα εδω
http://www.linealight.com/collezione.php?id=1&lang=en
κοιταξτε τα φωτα που λεει new και ειδικα το 4875 , εναν πυργο 182 υψος που βγαζει φως RGB , μονο μη ρωτησετε τιμη γιατι ποναει.....
Τα βρηκα στον Καυκα, αλλα δυστυχως λογω τιμης μονο για το μπανιο πηρα....
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Μαλλον σε περιοριζει σε 4 χρωματα, απ΄οτι φαινεται. Δεν μπορω ομως να το φανταστω σε home cinema, ισως ομως σε σαλονι.
Απλα πιστευω πως εαν σκοπευεις να κανεις RGB φωτισμο, ιδανικο θα ηταν να εχεις επιλογη απειρων χρωματων, αναλογα με την διαθεση.
Με ενα χειιστηριο μετα τυπου Pronto, χειριζεσαι τα φωτα. Προτιμηση μου ειναι ο φωτισμος να ειναι κρυφος. Τετοιου ειδους φωτιστικα ισως τα βαρεθεις, και δεν ειναι και φτηνα.
Ιδανικο ειναι να εχεις κανει την καλωδιωση απο την αρχη, ωστε να μην εξαρτασαι απο τις 2-3 μπριζες του τοιχου, αλλα να εχεις ελεγχο των ζωνων απο κεντρικο πινακα.
Τωρα κατι μας ειπες θα μου πεις...
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Προτιμηση μου ειναι ο φωτισμος να ειναι κρυφος
Ο κρυφός φωτισμός είναι ελληνική εφεύρεση: τον εισήγαγε για πρώτη φορά στη Δύση η Θεοδώρα Δούκαινα, κόρη του Κωνσταντίνου Ι' Δούκα και της Ευδοκίας Μακρεμβολίτισσας, όταν παντρεύτηκε τον Δόγη Nτομένικο Σέλβο και έγινε "δογαρέσσα" της Βενετίας :happy_6:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ο κρυφος φωτισμος δεν ειναι οπτικη αντιληψη αλλα παραισθηση μετα απο επιμονη αναγνωση απο ληγμενα βιβλια αρλεκιν σεραφινο ποπαι ζορο βαβουρα κολουμπρα mad μικρο ηρωα μπλεκ αγορι μικυ μαους :bravo: :pc: "happy_1"
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
by the way κρυφο φωτισμο ειχαν στο κρυφο σχολιο και στους πεφωτισμενους αν δεν κανω λαθος u know
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Αρχαιο θεμα, αλλα ειπα να το επαναφερω και να βαλω μερικες φωτογραφιες, γιατι ξερω ποσο σας αρεσουνε...
Οπως θα δειτε και απο την ημερομηνια, ειναι και φρεσκες!
Οι φωτογραφιες ειναι με μπολικο χρωμα, ετσι για αλλαγη.
 

Attachments





gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Αν μπορούσα θα έντυνα το ταβάνι με σκουρό μπλε βελούδο και οπτικές ίνες ώστε να θυμίζει έναστρο ουρανό.Σαν την οροφή της νεας ROLLS-ROYCE COUPE.και γύρω γύρω σποτάκια με φυσικό φωτισμό.Όλα αυτά με dimmer τηλεχειριζόμενο για μαξιμουμ έλεγχο
 



Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Re: Απάντηση: Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

Αν μπορούσα θα έντυνα το ταβάνι με σκουρό μπλε βελούδο και οπτικές ίνες ώστε να θυμίζει έναστρο ουρανό.Σαν την οροφή της νεας ROLLS-ROYCE COUPE.και γύρω γύρω σποτάκια με φυσικό φωτισμό.Όλα αυτά με dimmer τηλεχειριζόμενο για μαξιμουμ έλεγχο
Εγω πιστευω οτι μπορεις:126:
 



Μηνύματα
62
Reaction score
0
Η πιο εύκολη λύση είναι μια σειρά από σποτάκια, με διακόπτη/ρεοστάτη ώστε να ρυθμίζεται η ένταση της φωτεινότητας στο δωμάτιο (αν και οι ρεοστάτες συνήθως βγάζουν παράσιτο). Λάμπες φθορίου κρυμμένες για να μην κουράζουν, δημιουργούν ένα ευχάριστο αποτέλεσμα.

Α και να μην ξεχάσω τα πολυαγαπημένα σας φωτιζόμενα - Neon style - πινακίδια με τα σήματα της Dolby και DTS.
Θα ηθελα να αγορασω 1 ζευγος απο τις παραπανω πινακιδες. Μπορει να μου πει καποιος που θα μπορουσα να βρω και σε ποιες τιμες περιπου?
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.211
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top