Φωτισμος Home Cinema...Πειτε τις ιδεες σας

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Εγω εχω καταφυγει στην απλη και φτηνη λυση του φωτισμου της οθονης και περιφερειακα του φωτισμου με επιτοιχια φωτιστικα. Τζαμπα και ωραιο αποτελεσμα...
 

Attachments


Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εγώ έχω βάλει σποτάκια στην ψευδοροφή και στο τελείωμά της 2 blachlight που είναι κρυμμένες. Αν θέλω να κάνω "εφέ", ανάβω τις blacklight. Σύντομαι σκέφτομαι να βάλω τηλεχειριζόμενο ρεοστάτη της lutron για τα σποτάκια, ωστε να χειρίζομαι τα φώτα απο το logitech!
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
Εγω εχω καταφυγει στην απλη και φτηνη λυση του φωτισμου της οθονης και περιφερειακα του φωτισμου με επιτοιχια φωτιστικα. Τζαμπα και ωραιο αποτελεσμα...


Συγνωμη για το ασχετο, αλλα δεν μπορω να μην ρωτησω.
Λευτερη, εξαιρετικα τα χρωματα, και ο φωτισμος βεβαιως, αλλα επειδη πιστευω θα ενδιαφερει και αλλους, μηπως θυμασαι μαρκα, και κωδικους των χρωματων??????
θελω ΑΚΡΙΒΩΣ, αυτα τα χρωματα και γω για το σινεμα που φτιαχνω.
 


Μηνύματα
48
Reaction score
0
Εγώ κατέφυγα σε λύση περιμετρικού φωτοσωλήνα με ντίμερ σε ψευδοροφή. Είναι φθηνή λύση με καλό οπτικά αποτέλεσμα
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Συγνωμη για το ασχετο, αλλα δεν μπορω να μην ρωτησω.
Λευτερη, εξαιρετικα τα χρωματα, και ο φωτισμος βεβαιως, αλλα επειδη πιστευω θα ενδιαφερει και αλλους, μηπως θυμασαι μαρκα, και κωδικους των χρωματων??????
θελω ΑΚΡΙΒΩΣ, αυτα τα χρωματα και γω για το σινεμα που φτιαχνω.
Θα το ψαξω και θα σου πω...
 



ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Ουπς!! Δικιο εχεις!! Τα σημειωσα αλλα το ξεχασα να στο πω!! Sorry!
Λοιπον, το κοκκινο ειναι της Berlin με κωδικο 259930. Το μπλε ειναι της Benjamin Moore βαθυ μπλε, αλλα δυστυχως οσο και αν εψαξα, δεν βρηκα τον κωδικο... Ειναι και 4 χρονια βλεπεις αυτα που το εχω βαψει και μου εχει περισσεψει μονο ενα κουτακι με το κοκκινο...
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
Σ΄ευχαριστω παρα πολυ Λευτερη.
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Κεριά :114: (το πιο οικονομικό)
Δημιουργεί επιβλητική ατμοσφαιρα που ταιριάζει τα μάλλα σε ενα σοβαρό dedicated home cinema
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Σε παλιότερο post υπήρχε η ιδέα των RGB led stripes και στα οποία τελικά κατέληξα μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet. Είναι μια λύση που σου δίνει πολύ όμορφο αποτέλεσμα και με αρκετές δυνατότητες σε χρωματικές εναλλαγές. Υπάρχει η δυνατότητα τηλεχειρισμού και σύνδεσης με PC για δημιουργία προγραμμάτων εναλλαγής χρωμάτων. Το κόστος για μια 5μετρη λωρίδα από RGB led με όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα φτάνει κοντά στα 500 ευρώ. Αλλά να υπογραμμίσω το γεγονός ότι η κατανάλωση ρεύματος είναι πολύ μικρή σε σύγκριση με τους κοινούς λαμπτήρες (φτάνει έως και το -90% σε κατανάλωση).
Προς το παρόν έχω ένα πρόβλημα με τον controller του set και μόλις αλλαχθεί θα σας δείξω φωτογραφίες με το αποτελεσμα. Πάντως το αποτέλεσμα είναι όντως εκπληκτικό.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Στο ποστ 28,29,30 εχω κανει κατι σαν αυτο που λες, η καταλαβα λαθος?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Αρχαιο θεμα, αλλα ειπα να το επαναφερω και να βαλω μερικες φωτογραφιες, γιατι ξερω ποσο σας αρεσουνε...
Οπως θα δειτε και απο την ημερομηνια, ειναι και φρεσκες!
Οι φωτογραφιες ειναι με μπολικο χρωμα, ετσι για αλλαγη.
Παιδιά έχω περάσει σε φάση που είμαι έτοιμος να περάσω κρυφό φωτισμό και δεν μπορώ να πω ότι οι photo που παρατίθενται εδώ δεν με έχουν συγκινήσει! Βρίσκομαι Ρόδο και ρώτησα πόσο θα κόστιζαν/μέτρο τέτοιου τύπου led (που μπορώ να προσαρμόσω χρώμα).Η τιμή που μου είπαν είναι 60€ για το σωλήνα και περίπου 300€ για την κονσόλα. Είναι τόσο φυλακή η φάση; Έχει κάποιος να προτείνει κατάστημα ή site που μπορώ να αγοράσω πιο φτηνά;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Tι εννοεις σωληνα? Light rope που λεμε?
Ξεχασανε να σου πουνε πως καθε 3-5 μετρα θα χρειαζεσαι και signal repeaters και τροφοδοτικο, γιατι θα εχεις πτωση φωτεινοτητας.
Στην φωτογραφια που εχω βαλει, εχω 7 τροφοδοτικα. Επισης, το πιο σημαντικο ισως, ειναι εαν ο κοντρολερ εχει στανταρ χρωματα η τα μιξαρεις εσυ.
Τελος το σουπερ σημαντικο, ειναι πως θα επιλεγεις τα χρωματα αυτα απο την ανεση του καναπε σου, κι οχι να πρεπει να πηγαινεις καθε φορα να το κανεις χειροκινητα. Εαν ειναι χειροκινητος ο κοντρολερ, μαλλον θα εχει 6 χρωματα μονο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Tι εννοεις σωληνα? Light rope που λεμε?
Ξεχασανε να σου πουνε πως καθε 3-5 μετρα θα χρειαζεσαι και signal repeaters και τροφοδοτικο, γιατι θα εχεις πτωση φωτεινοτητας.
Στην φωτογραφια που εχω βαλει, εχω 7 τροφοδοτικα. Επισης, το πιο σημαντικο ισως, ειναι εαν ο κοντρολερ εχει στανταρ χρωματα η τα μιξαρεις εσυ.
Τελος το σουπερ σημαντικο, ειναι πως θα επιλεγεις τα χρωματα αυτα απο την ανεση του καναπε σου, κι οχι να πρεπει να πηγαινεις καθε φορα να το κανεις χειροκινητα. Εαν ειναι χειροκινητος ο κοντρολερ, μαλλον θα εχει 6 χρωματα μονο.
Κάτι μου λέει ότι το κόστος θα ξεφύγει υπερβολικά!Έχω την αίσθηση ότι μου είπαν για κάτι τέτοιο:
http://www.electron.gr/PRODUCTS/LEDs/TRANSPARENT_NARROW_BEAM_LED_TUBES_PAGE_12.pdf
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Μην ξεχνας οτι τα φωτα τυπου DMX παντα ειχαν μια πιο commercial εφαρμογη, και οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες.
Στο Λονδινο συγκεκριμενα, εταιρειες χρεωνουν 260 ευρο + φορο το μετρο. Απλα πουλανε την ολη ιδεα σε συνδυασμο και με λιγο design, και κανενα RS232 χειρισμο, κλπ.

Ειχα αρκετους ''ενδιαφερομενους'', που ερχονται παρεα με το ''φιλο'' τους (που τυχαινει να ειναι κι ο ηλεκτρολογος τους:107:) να δουν πως γινεται.

Μολις εμφανιζονται τα controlleria και τα χειριστηρια, χλωμιαζουν.

Πολλες εταιρειες ομως πιστευω να σε βοηθησουν στην ολη δικτυωση του DMX, ωστε να δουλεψει.
Ποσα μετρα σκοπευεις να κανεις, και πως θελεις να το ελεγχεις?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Κοίταξε περιμετρικά ο χώρος θα χρειαστεί γύρω στα 15 μέτρα. Με κάποιες γνωριμίες κατάφερα να βρω τιμή γύρω στα 45 ευρώ/μέτρο και τη κονσόλα γύρω στα 300 ευρώ. Να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζει και τόσο να έχω χειροκίνητο χειρισμό, ούτε θέλω πολλά έφε. Απλά να φτιάχνω ατμόσφαιρα ανάλογα με τη διάθεση μου, προφανώς παίζοντας με τα χρώματα και φυσικά να έχω και την επιλογή του λευκού για πιο νορμάλ περιστάσεις. Αύριο θα συναντηθώ με το παιδί που μου έκανε την προσφορά και θα δώσω λεπτομέρειες να πάρω καμιά χρήσιμη συμβουλή, γιατί ο χώρος μου είναι αρκετά άγνωστος.



Υ.Γ. Κάποιος μου έκανε λόγο για 3 led σωλήνες r,g,b συνδεδεμένους με διαφορετικά dimmer ο καθένας και σε παράταξη ο ένας δίπλα στον άλλο μέσα στην γυψοσανίδα.Παίζοντας με το κάθε dimmer(ή σε συνδιασμούς) υποτίθεται πως πετυχαίνεις διάφορες αποχρώσεις, ενώ συχρόνως το κόστος πέφτει πάρα πολύ. Ισχύει κάτι τέτοιο ή θα είναι ένα μικρό Waterloo:142:;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Πριν αγορασεις τιποτα, στειλε μου μια φωτογραφια του κοντρολερ. Εαν εχεις universal χειριστηριο, ισως σε βοηθησω σε μερικα πραγματα.

15 μετρα δεν γινονται με ενα πραγμα μονο. Θελεις 1 DMX γεννητρια, 1 DMX decoder και τα 3 μαλλον τροφοδοτικα -Drivers.

Τους 3 σωληνες RGB απεφυγε τους, γιατι θα πρεπει να τους εχεις μακρια απο τοιχους, ωστε το μιξαρισμενο χρωμα να ειναι ομοιομορφο. Σαν ιδεα γινεται, αλλα πιανει πολυ χωρο και θελει τριπλα τροφοδοτικα. Ασε που το ντιμερ σου θα εχει να κανει με led...Με τον κοντρολερ θα δουλευουν ολα ρολοι.

Ξεχασα να σε ρωτησω τι σχεδιο εχουν τα 15 μετρα (ευθεια,κλπ) και εαν εχεις προσβαση για καλωδιωση. Επισης, επειδη θα εχεις 12 βολτ, εαν αγορασεις λαθος καλωδια θα εχεις πτωση τασης σε μεγαλο ποσοστο, και θα χασεις σε φωτεινοτητα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Πρόσβαση στην καλωδίωση θα έχω.Μιλάμε για ένα χώρο 5 μέτρα Χ 3,5 περίπου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.207
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top