Ψησταριές Υγραερίου ή Ηλεκτρική?

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Καλησπέρα!
Αθήνα φέτος όλο το καλοκαίρι και αποφασίσαμε να πάρουμε μια ψησταριά τουλάχιστον να την βγάζουμε με κανενα ψητό τα ΣΚ και τα βραδάκια.
Τι προτείνετε όμως εσείς? Ψησταρίες Υγραερίου ή Ηλεκτρικές?

Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά και χωράνε αρκετό πράγμα πάνω απότι βλεπω.

Εχει κανενας εμπειρία πάνω σε αυτα να μου πει κανενα δυο πραγματα?
 








Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Βαρέθηκα την αναμονή για το άναμμα του κάρβουνου
Αν θέλεις ψήσιμο ιεροτελεστία αλλά και νοστιμιά στα ψητά, παίρνεις με κάρβουνο.
Και διαλέγεις και κάρβουνα, έχουν διαφορές αν είναι π.χ. από πουρνάρι ή οξιά.

Αν θέλεις ευκολία και ταχύτητα παίρνεις με αέριο.
Απλά πράγματα.
 



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αυτή με το κάρβουνο καλά κρατεί
Η άλλη με το υγραέριο ξεχασμένη σε μια γωνία της ταράτσας σαπίζει...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Κάποτε ρώτησα δυό αδέλφια που είχαν κοτοπουλάδικο (τώρα συνταξιούχοι και ίσως μακαρίτες), ποια ψησταριά ήταν καλύτερη. Μου είπαν πως δεν έχει διαφορά, είτε η ψησταριά είναι με κάρβουνο, είτε ηλεκτρική. Σημασία έχουν τα καρυκεύματα και η θερμοκρασία. Είχαν ψησταριά με κάρβουνα ως βιτρίνα και μια-δυό όρθιες ηλεκτρικές πιο μέσα.

Τα κάρβουνα συνεπάγονται βρωμιά και κάπνα, αλλά η φωτιά είναι διέξοδος από τη ρουτίνα του αστικού τρόπου ζωής, ενώ η κατασκευή της ψησταριάς είναι πανεύκολη, σχεδόν πρωτόγονη. Αυτό είν' όλο.
 


Μηνύματα
400
Reaction score
370
Βαρέθηκα την αναμονή για το άναμμα του κάρβουνου
Χρόνια και χρόνια αναμένουμε ψάχνοντας για τον καλύτερο ήχο και δεν βαρεθήκαμε, ε άς κάνουμε και λίγη υπομονή για το άναμμα του κάρβουνου, οταν μάλιστα γνωρίζουμε οτι εκεί βρίσκεται η νοστιμιά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Το κάρβουνο με λίγες γνώσεις θα σου δώσει την κατάλληλη θερμοκρασία που απαιτείται για κάθε είδους ψήσιμο.
Η ψησταριά υγραερίου πρέπει να είναι "ακριβή" για να ανεβάσει θερμοκρασία στα επίπεδα που απαιτούνται για τις περισσότερες κοπές.

Το άρωμα του καπνίσματος μπορεί να γίνει και στο αέριο με ένα ξυλάκι οξιάς ή καρυδιάς.

Το βασικό για μένα είναι να γνωρίζουμε τι θέλουμε να πετύχουμε. Η γνώση προηγείται του τρόπου.
Αν απλά θέλουμε να ψήνουμε συνηθισμένα κρέατα, σαν κι αυτά που σερβίρουν στην κλασική ελληνική ταβέρνα, τότε οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες. Αν λιγουρευόμαστε πιο ψαγμένες ράτσες και κοπές, τότε η καλή ψησταριά είναι απαραίτητη.
Όμως, το συνολικό οικονομικό κομμάτι ξεφεύγει δυσανάλογα.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Αν θέλεις ψήσιμο ιεροτελεστία αλλά και νοστιμιά στα ψητά, παίρνεις με κάρβουνο.
Και διαλέγεις και κάρβουνα, έχουν διαφορές αν είναι π.χ. από πουρνάρι ή οξιά.
Μιχάλη, το τελευταίο διάστημα ακολουθώ άλλη μέθοδο. Κάρβουνα γιοκ!
Έχω προμηθευτεί ξύλο ελιάς, βάζω φωτιά αρκετά νωρίς και σε δύο περίπου ώρες έχω έτοιμη τη θράκα για ψήσιμο.
θέλει μόνο λίγο πειραματισμό στην ποσότητα ξύλων (δεν τα καίω όλα μαζί αλλά λίγα λίγα). Στην ουσία φτιάχνω κάρβουνα εκείνη τη στιγμή! Το ξεκίνησα στην καραντίνα λόγω άπλετου χρόνου...
Εκεί να δεις ιεροτελεστία αλλά και γεύση!
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Αν θέλεις ψήσιμο ιεροτελεστία αλλά και νοστιμιά στα ψητά, παίρνεις με κάρβουνο.
Και διαλέγεις και κάρβουνα, έχουν διαφορές αν είναι π.χ. από πουρνάρι ή οξιά.

Αν θέλεις ευκολία και ταχύτητα παίρνεις με αέριο.
Απλά πράγματα.
30και χρόνια ψήνω, βαρέθηκα γι'αυτό ψάχνομαι
Χρόνια και χρόνια αναμένουμε ψάχνοντας για τον καλύτερο ήχο και δεν βαρεθήκαμε, ε άς κάνουμε και λίγη υπομονή για το άναμμα του κάρβουνου, οταν μάλιστα γνωρίζουμε οτι εκεί βρίσκεται η νοστιμιά.
Δεν το έκανα ποτέ ,Με παρασέρνει η μουσική και Ρίχνω τις στροφές μου.ειμαι χορευταράς τι να κάνω ;)
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
30και χρόνια ψήνω, βαρέθηκα
Κι εγώ. Πήρα μια με μικρή με κάρβουνα, την άναψα 1 (μία) φορά, κι αντί να παραδεχτώ ότι βαριέμαι την διαδικασία, πήρα μεγαλύτερη, γιατί -και καλά- δεν μου έφτανε η μικρή. :headbang::roflmao:
Χαρίστηκαν και οι δύο.

Σαν να μην έφτανε αυτό, πήρα και τρίτη με κάρβουνα, ομολογουμένως πιο εύκολη, αλλά ήταν όντως μικρή και ήθελε μαστοριά να ψήσει ομοιόμορφα. Πουλήθηκε κάτω από μισοτιμής.

Έβαλα μυαλό, πήρα μια Weber Spirit και τέλος. Ακόμα μαθαίνω τα διάφορα είδη ψησίματος βέβαια, και τις ατελείωτες επιλογές, αλλά η ευκολία δεν παίζεται.

Και διαλέγεις και κάρβουνα, έχουν διαφορές αν είναι π.χ. από πουρνάρι ή οξιά.
Αν ψάχνεις και άρωμα σε BBQ αερίου, διαλέγεις
https://bbq.gr/antallaktika-analosima/aromatika-ksyla
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top