Ψηφιακή Riaa

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

οι εγγενεις αδυναμιες του αναλογικου συστηματος ειναι γνωστες.
Η βελτιωση καποιων απο αυτων μονο καλο κανει στο μεσο.
Τα δισκακια με εξαιρετικο μαστερ λάμπουν...
ειναι το ιδιο σαν να αγοραζεις ενα καλυτερο phono stage.



να ρωτησω κατι
μια μεση αναλογικη ριαα τι αποκλιση εχει;
0,5 db;
η κεφαλες εχουν αποκλισεις 0,5 και βαλε
εμεις το ακουμε αυτο;
αξιζει να μεταβουμε στην ψηφιακη ριαα οι εχοντες μεσο συστημα;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

ο "τρόπος" υλοποίησης ενός φίλτρου σε ψηφιακό επίπεδο αφήνει κάποιο "sonic signature"?

αυτό το σχόλιο του Robinson περι διαφοράς αλλά και περί τρόπου χρήσης των FIR και IIR δεν είναι σωστό, διότι ο "τρόπος" υλοποίησης ενός φίλτρου σε ψηφιακό επίπεδο δεν αφήνει παρόμοιο "sonic signature" με την αναλογική υλοποίηση όταν "προσομοιώνει" αναλογικά φίλτρα, καθώς στο "digital domain" που λέμε άλλα "μετράνε" κι άλλα ...μετριούνται, αλλά μη δίνετε σημασία...

ΙΜΝSΗΟ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

με τη ψηφιακή RIAA χάνεται η αναλογική αίσθηση του μέσου και περνάς σε κάτι διαφορετικό.
όσο μιλάμε για "αναλογικές αισθήσεις του μέσου" (είτε του αναλογικού είτε του ψηφιακού μέσου), το Hi-Fi θα ταλαιπωρείται τζάμπα και αδίκως...

ο "τρόπος" υλοποίησης ενός φίλτρου σε ψηφιακό επίπεδο αφήνει κάποιο "sonic signature"?
αφήνει συγκεκριμένα και γνωστά και μετρήσιμα προβλήματα έκαστο, που ουδεμία σχέση έχουν με "ηχητικές υπογραφές" αναλογικών υλοποιήσεων. Κάποια είναι εύκολα αντιληπτά, κάποια όχι. Υπάρχουν αρκετά paper της AES επί του θέματος, με κοινό που συμμετείχε σε ανάλογες ακροάσεις και φυσικά με σαφέστατα συμπεράσματα... το "ντιν-νταν-ντον" που έλεγα παλιότερα, σου ρινγκ κανα μπελ?

Στο συγκεκριμένο θέμα, η όλη ιστορία της ρία είναι ένα απλό equalization, ένα εκουαλάιζερ, πως να στο πω ρε παιδί μου πιο απλά...

Αυτό, σε ψηφιακό επίπεδο, ιδίως σε επίπεδο software σε PC, υλοποιείται συνήθως από IIR φίλτρα, ενώ τα FIR δεν "συνιστώνται" έτσι κι αλλιώς, λόγω της πολύ υψηλότερης επεξεργαστικής ισχύος που απαιτείται, αλλά και λόγω αυξημένης πολυπλοκότητας για απλά θέματα (κι αυτό που λέω είναι αντίθετο με όσα λέει ο Robinson. όπως κι αυτό που θα συνεχίσω να λέω...).

Στην βάση του όμως, το FIR είδος φίλτρων, είναι το κατ'εξοχήν "σωστό" φίλτρο για όλες τις δουλειές, καθώς δεν έχει καμιά απολύτως συγγένεια με τον "αναλογικό" τρόπο σκέψης που ακολουθούν τα IIR φίλτρα. Για να στο πω πιο απλά, τα IIR φίλτρα προσομοιώνουν τα γνωστά μας αναλογικά φίλτρα (όλων των γνωστών τάξεων) και τελικά αυτή είναι η χρήση τους, δηλαδή η "προσομοίωση" μιας εποχής με προβλήματα, ενώ τα FIR φίλτρα είναι καθαρόαιμα ψηφιακά φίλτρα, χωρίς αντίστοιχα στο αναλογικό domain, και με δυνατότητες απίστευτες, σε σχέση με τα ως τώρα δεδομένα. Δηλαδή, κάποτε δεν είχαμε άλλες επιλογές, και κάναμε μια αποκοπή στο κρος πχ μπέσελ, τώρα που έχουμε τρελές δυνατότητες, πάλι με μπέσελ θα παίζουμε? Εκτός αυτού, είναι γνωστό σ'όλο το ντουνιά πως τα IIR έχουν προβλήματα φάσης, ενώ τα FIR δεν έχουν. Βέβαια, ο μπαρπα βέις το πάλεψε πολύ, και κατάφερε να υλοποιήσει IIR χωρίς προβλήματα φάσης, αλλά ένας είναι ο μπάρμπας, και αυτά δεν εφαρμόζονται σε κάθε μπλιμπλίκι που κυκλοφορεί... Δυστυχώς, στην πράξη τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, και όπως πάντα, εφαρμόζεται η καλύτερη επιλογή, η οποία ήταν, είναι και θα παραμείνει ο "συμβιβασμός", ο οποίος είναι δεδομένος σε τέτοια θέματα... Τες πα, στο συγκεκριμένο θέμα του "audio" γενικότερα, ο "συμβιβασμός" που αποτελεί την ορθότερη επιλογή και την απολύτως βέλτιστη λύση, αποτελείται από την ταυτόχρονη χρήση IIR και FIR φίλτρων. Κι εκεί είμαστε, τουλάχιστον για τώρα, το 2011 που διανύουμε. Αργότερα, θα δείξει. Ένιγουεϊ, άι θινκ δατ "φιρ" ιζ δι νέιμ οφ δι γκέιμ....

Κι ας τον Rob να κουρεύεται...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Αφου πολυ σωστα ολα ειναι ενας συμβιβασμος (και το πικαπ ακομη περισσοτερο) προς τι η αναγκη της ακριβειας που μας προσφερει μια ψηφιακη riaa?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Αφου πολυ σωστα ολα ειναι ενας συμβιβασμος (και το πικαπ ακομη περισσοτερο) προς τι η αναγκη της ακριβειας που μας προσφερει μια ψηφιακη riaa?
οικονομία. καλυτερα και φθηνοτερα.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

οικονομία. καλυτερα και φθηνοτερα.
Τουλαχιστον εγω δεν θα μπορουσα να ψηφιοποιησω το βινυλιο και να το βαφτισω αναλογικο ακουσμα μονο και μονο επειδη γυρναει ενας μαυρος δισκος.

Οσο για το κοστος, υπαρχουν πολυ φτηνα και αξιοπρεπη phono που κανουν την δουλεια καλα και φτηνα, αφου ακομα και τα πολυ φτηνα κατασκευης απο το 1986 εως σημερα εχουν σαν χειροτερη ακριβεια riaa μολις +-0.8 dB.
Δεν νομιζω οτι θα ακουσει κανεις κατι καλυτερο οσον αφορα αυτον το τομεα...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Δεν νομιζω οτι θα ακουσει κανεις κατι καλυτερο οσον αφορα αυτον το τομεα...
Μπορεις να νομιζεις οτι θες.
Εγω δεν νομιζω, ξέρω.
Οποιος θελει δοκιμαζει.

Αλλωστε οπως λες "Τουλαχιστον εγω δεν θα μπορουσα να ψηφιοποιησω το βινυλιο και να το βαφτισω αναλογικο ακουσμα μονο και μονο επειδη γυρναει ενας μαυρος δισκος."
Ψυχολογικο ειναι το θεμα...
οταν ξεπεραστει και αυτο κανεις δεν θα ξερει τι phono εχει ο ολοκληρωμενος του...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Μπορεις να νομιζεις οτι θες.
Εγω δεν νομιζω, ξέρω.
Οποιος θελει δοκιμαζει.
..
Νικο, δεν γνωριζεις εαν εχουμε δοκιμασει, ισως εχεις καταλαβει οτι δοκιμαζουμε σχεδον τα παντα, δεν εχουμε τετοιου ειδους κολληματα.

Οποτε μαλλον ξερουν και αλλοι... :107:
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Εγω πάντως θα ήθελα να ξέρω πως θα ακούγεται το A to D και το D to A?
Ενοώντας πόσο κακό θα κάνει στο ταλαίπωρο το σήμα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Νικο, δεν γνωριζεις εαν εχουμε δοκιμασει, ισως εχεις καταλαβει οτι δοκιμαζουμε σχεδον τα παντα, δεν εχουμε τετοιου ειδους κολληματα.

Οποτε μαλλον ξερουν και αλλοι... :107:
Κωστα για μενα μιλησα. Εννοώ ότι ΞΕΡΩ ποσο καλυτερος ειναι ο συνδυασμος σε σχεση με phono πχ του χιλιαρικου.
Οσοι ξερουν και αυτοι μπορουν να μιλησουν, για αυτο το λεμε forum.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Εγω πάντως θα ήθελα να ξέρω πως θα ακούγεται το A to D και το D to A?
Ενοώντας πόσο κακό θα κάνει στο ταλαίπωρο το σήμα.
δεν διαβασες ολο τον νημα? εχει απαντηθει...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
τελος παντων, η ενημερωση εγινε.
οποιος θελει να δοκιμασει μπορω να τον βοηθησω.
ως προς αυτο το νημα, υπαρχουν παμπολλα σημεια για debate... οπως τα fir ή iir, 24/96 ή 24/192 denoise και πως, ενισχυση πριν την driaa ή μετά, κεφαλες και τι αντισταση χωρητικοτητα εισοδων για ματσαρισμα, ποιοτητα adc κλπ κλπ κλπ

οποιος νομιζει οτι θα χαλασει ο αναλογικος του ηχος να μην το δοκιμασει ΠΟΤΕ γιατι ειναι σιγουρο, σιγουροτατο μαλιστα οτι δεν θα του αρεσει και θα ακουγεται ψηφιακα και σαν σιντι...
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Ευχαριστούμε Nick!

Περιμένω να βγει και κανένα καλό A/D με Sabre να "ματσάρουν" καλύτερα οι χροιές με το DAC μου.. :116:

Νικο, δεν γνωριζεις εαν εχουμε δοκιμασει, ισως εχεις καταλαβει οτι δοκιμαζουμε σχεδον τα παντα, δεν εχουμε τετοιου ειδους κολληματα.

Οποτε μαλλον ξερουν και αλλοι... :107:
Περιμένουμε να διαβάσουμε και τα αποτελέσματα των δικών σας δοκιμών, λοιπόν.

Ευχαριστούμε και καληνύχτα :105:
10:54 το πρωί "καληνύχτα";
Τελικά δε φτάνει που είναι μαύρή η νύχτα στα... αναλογικά βουνά, δεν ξημερώνει και ποτέ.... :114:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Ευχαριστούμε Nick!

Περιμένω να βγει και κανένα καλό A/D με Sabre να "ματσάρουν" καλύτερα οι χροιές με το DAC μου.. :116:
Ρε χαμένε, θα γράπσεις τίποτα για αυτό εδώ; Εσύ είσαι μαθηματικός, εγώ θα βγάλω το φίδι απ' την τρύπα;
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Περιμένουμε να διαβάσουμε και τα αποτελέσματα των δικών σας δοκιμών, λοιπόν.
Τα θεωρω αναξια ακομα και αναφορας τους, Κωστα..

Μιλαω παντα εγω για μενα..
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Τα θεωρω αναξια ακομα και αναφορας τους, Κωστα..

Μιλαω παντα εγω για μενα..
Πραγματικά σου μιλάω...Μιας και δέν έχω δοκιμάσει κάτι παρόμοιο μέχρι σήμερα - αν και σύντομα θα δοκιμάσω :136: - μήπως θα μπορούσες έστω να μας αναφέρεις

_τον ADC που χρησιμοποίησες?
_το software που χρησιμοποίησες?
_το dac και το αντίστοιχο phono που χρησιμοποίησες ετσι ώστε να κάνεις το συγκριτικό.

Ο vet νομίζω ανέφερε τον εξοπλισμό του αν και δέν ανέφερε εμφανώς κάπου τα ακουστά αποτελέσματα σε σχέση με κάποιο καλό phono.
Φυσικά καταλαβαίνω οτι αν κάποιος κατεβάζει ψηφιοποιημένα βινύλια απο το γνωστό πινακο-κατεβαστήρι θα έχει μία διαστρεβλωμένη άποψη διότι όσα έχω κατεβάσει απο εκεί είναι απο μέτρια μέχρι και άσχημα.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Αγαπητε Alex, εδω ειναι το θεμα.

Αναλωθηκε χρονος μονο για αναφορα του εξοπλισμου ως μηχανη.
Πουθενα σ αυτο το νημα δεν ειδαμε εκτενεις ηχητικες συγκρισεις και αρα δεν ειδαμε και διαφοφες.
Αρκεστηκαμε να διαβασουμε οτι δεν χρειαζεται κατι τετοιο μιας και το ζητουμενο ειναι "οικονομια κι ευκολια", αυτο θεωρηθηκε ως προτερημα και λογος αποκτησης του εξοπλισμου που χρειαζεται.

Δεν θα συνεχισω λοιπον στο ιδιο μοτιβο, θα ελεγα οτι η δικη μου αποψη σταματα ακριβως εκει που αρχισε, δηλαδη καμια σχεση δεν εχει το ενα με το αλλο στην ποιοτητα του ηχου με το καθαρα αναλογικο να υπερτερει. Οι χειροτερες κλασικες riaa οπως ξαναειπα εχουν μεγιστη αποκλιση ιση με +-0.8 dB, δηλαδη μια απολυτα ικανη ακριβεια..

Εαν καποιους δεν τους ενδιαφερει η ποιοτητα ας δοκιμασουν ψηφιακα, οι αλλοι απλως μπορουν να προσπερασουν και να μεινουν στα "κλασικα"...

...Και οι δυο βινυλιο θα ακουν...
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜΠΗ; ΚΟΥΚΙΑ ΣΠΕΡΝΩ...

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...
Πες το κι ετσι.

Εαν ψαχνετε ανθρωπο να συμφωνησει για την υπεροχη των ψηφιακων, μιλατε με λαθος ατομο...

Χρειαζομαι εναν λογο γι αυτο, αλλα πουθενα ακομα δεν τον εχω βρει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.936
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top