Ψηφιακή Riaa

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΕΤΣΙ Ή ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ;

Πες το κι ετσι.

Εαν ψαχνετε ανθρωπο να συμφωνησει για την υπεροχη των ψηφιακων, μιλατε με λαθος ατομο...

Χρειαζομαι εναν λογο γι αυτο, αλλα πουθενα ακομα δεν τον εχω βρει...

Δεν "ψάχνουμε άθρωπο να συμφωνήσει για την υπεροχή των ψηφιακών"...:114:
Απλά ψάχνουμε για ΣΟΒΑΡΟΥΣ συνομιλητές.
Είσαι άραγε σε θέση να βοηθήσεις, μια και ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ μίλησες για δοκιμές που έχετε κάνει;


Μπορεις να νομιζεις οτι θες.
Εγω δεν νομιζω, ξέρω.
Οποιος θελει δοκιμαζει.
Νικο, δεν γνωριζεις εαν εχουμε δοκιμασει, ισως εχεις καταλαβει οτι δοκιμαζουμε σχεδον τα παντα, δεν εχουμε τετοιου ειδους κολληματα.

Οποτε μαλλον ξερουν και αλλοι... :107:

Πού είναι λοιπόν αυτές οι δοκιμές;
Τι συσκευές περιελάμβαναν;
Ποιοί ήταν παρόντες;
Υπήρχε άραγε κανείς που να ήξερε δυο πραγματάκια σχετικά με ψηφιακά;
Μπορείς να απαντήσεις επί του προκειμένου ή απλά αμόλαγες ατάκες;



Περιμένω...


Μη μου πεις ότι οι "δοκιμές" εξαντλήθηκαν στα dat του Μάρκου...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
SENSATIONS...

Θεωρητικά τόσο που λες, στη πράξη διαφοροποιούνται κάποιες φορές και αρκετά.
Όντως το 0,5db δεν ακούγεται και κατά τη γνώμη μου, με τη ψηφιακή RIAA χάνεται η αναλογική αίσθηση του μέσου και περνάς σε κάτι διαφορετικό.
Σε ένα ΣΟΒΑΡΟ σύστημα-χώρο, διαφορές της τάξης του 0.5 dB οφείλουν να είναι ακουστές.


...
κατά τη γνώμη μου, με τη ψηφιακή RIAA χάνεται η αναλογική αίσθηση του μέσου και περνάς σε κάτι διαφορετικό.
Ψευδαίσθηση εννοείς...:116:
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Πρόσεχε πως μιλάς για τα dat του Μάρκου , για να μην σου βγάλω τις τρίχες μια μια.Και είναι και λίγες
Και γιατί δλδ θα πρέπει να κατέχουμε απο ψοφιακά για να καταλάβουμε τι ακούμε ρε άλεξ?
Δλδ όσοι δεν ξέρουν απο ψηφιακά δεν ξέρουν να ακούν?
Καλά το ανεκδιήγητο με το 0,5db μην το πεις πουθενά παραέξω γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες.
Αν θεωρείς οτι διαφορές της τάξεως του 0,5 db είναι ακουστές , είσαι μάλλον ο six million dollar man , ο βιονικός που τα άκουγε ολα απο χιλιόμετρο , και τα έβλεπε ολα επίσης απο χιλιόμετρο.
Φυσικά και δεν είναι αντιληπτό το μισό db. Αλλά και να ήταν , δεν νομίζω οτι εχει την παραμικρή σημασία.Μην λέμε τρελαμάρες.
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Οσο αφορά στα μουσικά όργανα και γενικότερα στην ακουστική , εχω την εντύπωσης οτι είναι ολα αναλογικά. Γιατί δλδ πρέπει σώνει και καλά να είναι ψευδαίσθηση το αναλογικό και να μην είναι το ψηφιακό , με τις δειγματολειψίες του και τα κέρατά του?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Οσο αφορά στα μουσικά όργανα και γενικότερα στην ακουστική , εχω την εντύπωσης οτι είναι ολα αναλογικά. Γιατί δλδ πρέπει σώνει και καλά να είναι ψευδαίσθηση το αναλογικό και να μην είναι το ψηφιακό , με τις δειγματολειψίες του και τα κέρατά του?
γιατί βρε μπαγάσα το "αναλογικό σου βινύλιο" από ψηφιακό μάστερ προέρχεται, αμάν πχιά! :137:

και μη μ'αρχίσεις την παραφιλολογία για αναλογικές εγγραφές του 60, βαριέμαι... :135::116:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Απάντηση: ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜΠΗ; ΚΟΥΚΙΑ ΣΠΕΡΝΩ...

Εαν ψαχνετε ανθρωπο να συμφωνησει για την υπεροχη των ψηφιακων, μιλατε με λαθος ατομο...
είναι γνωστό πως όσο καλύτερα και να παίζει μια ψηφιακή πηγή, η αγάπη σου για το "βινύλιο" δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ή κριτικής. Κι έτσι είναι, η αγάπη είναι τυφλή και προφανώς και κουφή. :138::135::116:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: SENSATIONS...

Δεν "ψάχνουμε άθρωπο να συμφωνήσει για την υπεροχή των ψηφιακών"...:114:
Απλά ψάχνουμε για ΣΟΒΑΡΟΥΣ συνομιλητές.
Είσαι άραγε σε θέση να βοηθήσεις, μια και ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ μίλησες για δοκιμές που έχετε κάνει;

Περιμένω...
Το ποστ σου ξεφευγει απο τα πλαισια μιας τεχνολογικης συζητησης και δειχνει προσωπικη επιθετικοτητα την οποια δεν εχω μαθει να ανεχομαι..

Θα σε παρακαλουσα εαν ψαχνεις για ΣΟΒΑΡΟΥΣ συνομιλητες να σεβεσαι προπαντων τους ιδιους περισσοτερο απο τα λογια τους, τα οποια δε, θα ειναι παντα μια ΑΠΟΨΗ τους.

Σε ένα ΣΟΒΑΡΟ σύστημα-χώρο, διαφορές της τάξης του 0.5 dB οφείλουν να είναι ακουστές.

Ψευδαίσθηση εννοείς...:116:
Αυτο μαλιστα, ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Απάντηση: SENSATIONS...

Το ποστ σου ξεφευγει απο τα πλαισια μιας τεχνολογικης συζητησης και δειχνει προσωπικη επιθετικοτητα την οποια δεν εχω μαθει να ανεχομαι..

Θα σε παρακαλουσα εαν ψαχνεις για ΣΟΒΑΡΟΥΣ συνομιλητες να σεβεσαι προπαντων τους ιδιους περισσοτερο απο τα λογια τους, τα οποια δε, θα ειναι παντα μια ΑΠΟΨΗ τους.
Συνονόματε κάνεις λάθος, το ποστ του Άλεξ δεν έχει καμιά προσωπική επιθετικότητα, απλά ξεκαθαρίζει πως διάλογος δε γίνεται με ανθρώπους που δηλώνουν αδυναμία διαλόγου, ή "αγύριστα κεφάλια" και ουσιαστικά κόβουν τη συζήτηση. Δες το από την άλλη πλευρά, πάρτ'αλλιώς που λένε. Αν στο λέγανε εσένα αυτό, τι θα έλεγες δηλαδή?

Και οφείλεις να δεχτείς πως η "καταγραφή απόψεων", χωρίς "δικαίωμα" διαλόγου, χωρίς λόγο, είναι άχρηστη. Δηλαδή, πες πως μιλάμε για τον ήλιο. Λέω γω είναι μαύρος. Λες συ είναι άσπρος. Και λέμε πως και οι δυό δε πρόκειται να πειστούμε με τίποτα για το αντίθετο. Και σταματάμε εκεί την κουβέντα. Και? γιατί σπαταλήσαμε σάλιο? Ποιός ο λόγος? Ποιό το κέρδος, ο σκοπός, το όφελος?

Τέλος, αν νομίζεις πως ο Άλεξ έχει κανα καημό να σε πείσει για κάτι, μάθε πως κάνεις λάθος. Δεν αποτελείς το "κέντρο" του "σύμπαντος" του Άλεξ... Κι ούτε ποτέ έδειξε κάτι τέτοιο ο άνθρωπος!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ...

Πρόσεχε πως μιλάς για τα dat του Μάρκου , για να μην σου βγάλω τις τρίχες μια μια.Και είναι και λίγες
...
Είναι λίγες, γιατί μέχρι και το παπάκι μου "πάει" πιο γρήγορα από το "ψόφιο" το VTR σου, με αποτέλεσμα να μου τις έχει πάρει ο αέρας επειδή μερικές φορές "καβάλαγα ξεκράνωτος"...:114:


...
δλδ θα πρέπει να κατέχουμε απο ψοφιακά για να καταλάβουμε τι ακούμε ρε άλεξ?
...
ΝΑΙ.


...
Δλδ όσοι δεν ξέρουν απο ψηφιακά δεν ξέρουν να ακούν?
...
Όταν η ακρόαση περιλαμβάνει ψηφιακά μέσα, τότε ΟΧΙ, μια και δε μπορούν να καταλάβουν ΤΙ ακούν και ΓΙΑΤΙ το ακούν.


...
Καλά το ανεκδιήγητο με το 0,5db μην το πεις πουθενά παραέξω γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες.
Αν θεωρείς οτι διαφορές της τάξεως του 0,5 db είναι ακουστές , είσαι μάλλον ο six million dollar man , ο βιονικός που τα άκουγε ολα απο χιλιόμετρο , και τα έβλεπε ολα επίσης απο χιλιόμετρο.
Φυσικά και δεν είναι αντιληπτό το μισό db. Αλλά και να ήταν , δεν νομίζω οτι εχει την παραμικρή σημασία.Μην λέμε τρελαμάρες.
Πλανάσαι πλάνην οικτράν...
ΟΙΚΤΡΑΝ ΟΜΩΣ...

Σου συνιστώ να μην επιμείνεις...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΠΟΥ 'ΣΑΙ, ΡΕ BHUTIA ME TΑ "ΚΒΑΝΤΙΚΑ" ΣΟΥ...

Οσο αφορά στα μουσικά όργανα και γενικότερα στην ακουστική , εχω την εντύπωσης οτι είναι ολα αναλογικά. Γιατί δλδ πρέπει σώνει και καλά να είναι ψευδαίσθηση το αναλογικό και να μην είναι το ψηφιακό , με τις δειγματολειψίες του και τα κέρατά του?
Για αρχή:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?93129-Mastering&p=1241897#post1241897
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ...

Το ποστ σου ξεφευγει απο τα πλαισια μιας τεχνολογικης συζητησης και δειχνει προσωπικη επιθετικοτητα την οποια δεν εχω μαθει να ανεχομαι..

Θα σε παρακαλουσα εαν ψαχνεις για ΣΟΒΑΡΟΥΣ συνομιλητες να σεβεσαι προπαντων τους ιδιους περισσοτερο απο τα λογια τους, τα οποια δε, θα ειναι παντα μια ΑΠΟΨΗ τους.
...
Όποιος παρακαλεί για σεβασμό, καλό θα είναι να σέβεται πρώτα ο ίδιος τους συνομιλητές του αλλά και τον εαυτό του:
1. Αποφεύγοντας το συστηματικό trolling σε thread τα οποία προφανώς δεν τον ενδιαφέρουν.
2. Συζητώντας επί της ουσίας.


Σε ένα ΣΟΒΑΡΟ σύστημα-χώρο, διαφορές της τάξης του 0.5 dB οφείλουν να είναι ακουστές.

Ψευδαίσθηση εννοείς...:116:
Αυτο μαλιστα, ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ....
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.
Είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, με την έννοια ότι επιδέχεται ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ή ΘΕΤΙΚΗΣ απάντησης.
Νομίζεις πως είσαι σε θέση να να την καταρρίψεις;


By the way, ακόμα περιμένω τη "σοβαρή" απάντησή σου σχετικά με τις "δοκιμές" που λες ότι κάνατε...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: SENSATIONS...

Συνονόματε κάνεις λάθος, το ποστ του Άλεξ δεν έχει καμιά προσωπική επιθετικότητα, απλά ξεκαθαρίζει πως διάλογος δε γίνεται με ανθρώπους που δηλώνουν αδυναμία διαλόγου, ή "αγύριστα κεφάλια" και ουσιαστικά κόβουν τη συζήτηση. Δες το από την άλλη πλευρά, πάρτ'αλλιώς που λένε. Αν στο λέγανε εσένα αυτό, τι θα έλεγες δηλαδή?

Και οφείλεις να δεχτείς πως η "καταγραφή απόψεων", χωρίς "δικαίωμα" διαλόγου, χωρίς λόγο, είναι άχρηστη. Δηλαδή, πες πως μιλάμε για τον ήλιο. Λέω γω είναι μαύρος. Λες συ είναι άσπρος. Και λέμε πως και οι δυό δε πρόκειται να πειστούμε με τίποτα για το αντίθετο. Και σταματάμε εκεί την κουβέντα. Και? γιατί σπαταλήσαμε σάλιο? Ποιός ο λόγος? Ποιό το κέρδος, ο σκοπός, το όφελος?

Τέλος, αν νομίζεις πως ο Άλεξ έχει κανα καημό να σε πείσει για κάτι, μάθε πως κάνεις λάθος. Δεν αποτελείς το "κέντρο" του "σύμπαντος" του Άλεξ... Κι ούτε ποτέ έδειξε κάτι τέτοιο ο άνθρωπος!
Κωστα, νομιζω οτι ξεκαθαρισα οτι η αποψη μου τελειωσε με το που αρχισε.
Παρεμεινε μονον αποψη και δεν κατατεθηκε ως μερος ενος διαλογου, ουτε για να αρχισει ενας τετοιος.

Το τι θα ελεγα εγω το ξερεις γιατι ξερεις πως γραφω γενικοτερα.

Η καταγραφη - καταθεση αποψεων δεν αποτελει υποχρωτικα αφορμη για διαλογο...

Ειναι ΑΠΟΨΗ, τελος..., σεβαστη η οχι, αρεστη η μη, δεν εχει σημασια...αν "θελεις" απαντας η δεν απαντας, την σβηνεις, την αγνοεις, την πετας...

Δεν κατηγορω τον Alex (δεν τον ξερω καν, δεν εχω τιποτα μαζι του) αλλα εκφρασεις τυπου σαν το ποστ αυτου καταληγωντας στο τονισμενο περιμενω... δεν μου καθονται βρε αδερφε, εγω τα θεωρω αλλιως...

Μπορουμε να "σφαζομαστε" με σεβασμο στο ατομο παροτι μπορει το ιδιο να λεει πραγματα που απλα δεν μας αρεσουν....τοσο απλα.

Ας μην μιλησουμε για "αγυριστα κεφαλια" ...οκ?

Νομιζω οτι θα συμφωνησεις μαζι μου...

PS.
Εαν για καποιο λογο υπερεβαλα στην κριτικη μου, ζητω συγνωμη απο τον Alex θεωρωντας οτι η απαντηση μου μπορει να ηταν λιγο σκληρη προς αυτον. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αλλαζει ο τροπος με τον οποιο εισεπραξα το νοημα της γραφης του..
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ...

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.
Είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, με την έννοια ότι επιδέχεται ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ή ΘΕΤΙΚΗΣ απάντησης.
Νομίζεις πως είσαι σε θέση να να την καταρρίψεις;
Ισως μπορεσω εαν μου δωσεις την επιστημονικη βαση στην οποια ανηκει, με ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.....


By the way, ακόμα περιμένω τη "σοβαρή" απάντησή σου σχετικά με τις "δοκιμές" που λες ότι κάνατε...
Γιατι θα επρεπε να στην δωσω? στην υποσχεθηκα?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.601
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Παιδιά, μη σφάζεστε. Περιμένετε μέχρι η συγκεκριμένη ιδέα να αποκτήσει εμπορική κρίσιμη μάζα, οπότε οι γνωστοί - άγνωστοι θα βγάλουν ψηφιακά phono με παχιά αλουμινένια πρόσοψη και πενταψήφια τιμή, και όλα θα έρθουν στα ίσα τους. :105:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ...

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.
Είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, με την έννοια ότι επιδέχεται ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ή ΘΕΤΙΚΗΣ απάντησης.
Νομίζεις πως είσαι σε θέση να να την καταρρίψεις;
Η δηλωση αυτη αφορα αυτην την τοποθετηση σου...

Σε ένα ΣΟΒΑΡΟ σύστημα-χώρο, διαφορές της τάξης του 0.5 dB οφείλουν να είναι ακουστές.
Επειδη εγω "μπορει" να μην εχω την δικη σου επιστημονικη καταρτιση, θα ηθελα την τεκμηριωση της με επιστημονικο τροπο οπως της "αρμοζει"....

Περιμενω...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ANSWERS...

Ισως μπορεσω εαν μου δωσεις την επιστημονικη βαση στην οποια ανηκει, με ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.....
...
Όσον αφορά στην ακουστότητα ή όχι του +/- 0.5 dB, σε παραπέμπω στην πληθώρα των mastering quality ΕQs, τα οποία προσφέρουν ρύθμιση σε βήματα των +/- 0.5 dB ή και καλύτερα.
Τα αποτελέσματά τους δε, μπορούν να επαληθευτούν τόσο μετρητικά όσο και ακουστικά (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το κατάλληλο σύστημα - χώρος)

Όσον αφορά στο αν ο κόσμος είναι "αναλογικός" ή όχι, σε παραπέμπω (μεταξύ άλλων) στο... Δημόκριτο και στο Schrodinger...


Υπάρχει καμία αντίρρηση;
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: ANSWERS...

Όσον αφορά στην ακουστότητα ή όχι του +/- 0.5 dB, σε παραπέμπω στην πληθώρα των mastering quality ΕQs, τα οποία προσφέρουν ρύθμιση σε βήματα των +/- 0.5 dB ή και καλύτερα.
Τα αποτελέσματά τους δε, μπορούν να επαληθευτούν τόσο μετρητικά όσο και ακουστικά (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το κατάλληλο σύστημα - χώρος)

Όσον αφορά στο αν ο κόσμος είναι "αναλογικός" ή όχι, σε παραπέμπω (μεταξύ άλλων) στο... Δημόκριτο και στο Schrodinger...


Υπάρχει καμία αντίρρηση;
Ασφαλως ναι, διοτι η τοποθετηση αυτου του βηματος στους mastering ΕQs, δεν αποτελει επιστημονικη τεκμειριωση για την επιστημονικη σου δηλωση περι της ακουστης διαφορας του 0.5 dB.
Αυτην περιμενω...

Ποτε δεν με ενδιεφερε αν ο κοσμος ειναι αναλογικος, την μουσικη μου ακουω οπως θεωρω οτι ειναι ΠΙΣΤΟΤΕΡΗ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

κοίτα, τα πράματα είναι απλά. στο "ταπεινό" μπέρι έχω τη δυνατότητα να παίζω με τη στάθμη κάθε μεγαφώνου ξεχωριστά (ενεργή πολυενίσχυση), με βήματα 0,1db. Σαφώς, το 0,5db συγκριτικά κάνει αισθητή διαφορά.

Δηλαδή, ας πούμε ότι δίνω +0,3db περισσότερο gain στο δεξί ρίμπον ή στο δεξί μιντ. Ε, "φεύγει" η εικόνα δεξιά, τι λέμε τώρα...

Αλλά αυτό, γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό συγκριτικά.

Αν ακούς μια ρία με πτώση στους 10 χιλιόκυκλους 0,5db είναι αδύνατο να το καταλάβεις. Σιγά μην έχεις αυτιά με ικανότητες μετρητικού μηχανήματος... προφανώς. Αλλά αν μπει μια άλλη ρία που δε θα έχει αυτή την πτώση, θα γίνει αντιληπτή η άνοδος των πρίμων.

Άρα, η αντίληψη αυτής της διαφοράς, είναι σαφώς αισθητή, αλλά συγκριτικά. Όχι από μόνη της..

Βέβαια, στους συνήθεις χώρους ακρόασης, κούρμπες της τάξης των 10 και 12db είναι πλέον συνηθισμένες (και αναμενόμενες), οπότε σιγά τα λάχανα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.358
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top