Ψηφιακή Riaa

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

κοίτα, τα πράματα είναι απλά. στο "ταπεινό" μπέρι έχω τη δυνατότητα να παίζω με τη στάθμη κάθε μεγαφώνου ξεχωριστά (ενεργή πολυενίσχυση), με βήματα 0,1db. Σαφώς, το 0,5db συγκριτικά κάνει αισθητή διαφορά.

Δηλαδή, ας πούμε ότι δίνω +0,3db περισσότερο gain στο δεξί ρίμπον ή στο δεξί μιντ. Ε, "φεύγει" η εικόνα δεξιά, τι λέμε τώρα...

Αλλά αυτό, γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό συγκριτικά.

Αν ακούς μια ρία με πτώση στους 10 χιλιόκυκλους 0,5db είναι αδύνατο να το καταλάβεις. Σιγά μην έχεις αυτιά με ικανότητες μετρητικού μηχανήματος... προφανώς. Αλλά αν μπει μια άλλη ρία που δε θα έχει αυτή την πτώση, θα γίνει αντιληπτή η άνοδος των πρίμων.

Άρα, η αντίληψη αυτής της διαφοράς, είναι σαφώς αισθητή, αλλά συγκριτικά. Όχι από μόνη της..

Βέβαια, στους συνήθεις χώρους ακρόασης, κούρμπες της τάξης των 10 και 12db είναι πλέον συνηθισμένες (και αναμενόμενες), οπότε σιγά τα λάχανα...
Τωρα συμφωνουμε, ετσι ειναι...
Δεν μιλαμε για σταθμες αλλα για αποκλιση συχνοτητος..
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ψηφιακή Riaa: ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ...

Παιδιά, μη σφάζεστε. Περιμένετε μέχρι η συγκεκριμένη ιδέα να αποκτήσει εμπορική κρίσιμη μάζα, οπότε οι γνωστοί - άγνωστοι θα βγάλουν ψηφιακά phono με παχιά αλουμινένια πρόσοψη και πενταψήφια τιμή, και όλα θα έρθουν στα ίσα τους. :105:
Άμα δεν τα συνοδέψουν με καμια διακοσαριά χιλιάδες μF στην τροφοδοσία εγώ δε συγκινούμαι...
Ή είσαι hi-endάς ή δεν είσαι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Απάντηση: ANSWERS...

Ασφαλως ναι, διοτι η τοποθετηση αυτου του βηματος στους mastering ΕQs, δεν αποτελει επιστημονικη τεκμειριωση για την επιστημονικη σου δηλωση περι της ακουστης διαφορας του 0.5 dB.
Αυτην περιμενω...

Ποτε δεν με ενδιεφερε αν ο κοσμος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa: ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ...

Άμα δεν τα συνοδέψουν με καμια διακοσαριά χιλιάδες μF στην τροφοδοσία εγώ δε συγκινούμαι...
Ή είσαι hi-endάς ή δεν είσαι...
ρε παλιο-χαλιεντά, την πήρες τη μέτρικ ή ακόμα? εγώ δε σου κρύβω, θα είχα γεννήσει 3 φορές ως τώρα....:138::137::135:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ...

Όσον αφορά στην ακουστότητα ή όχι του +/- 0.5 dB, σε παραπέμπω στην πληθώρα των mastering quality ΕQs, τα οποία προσφέρουν ρύθμιση σε βήματα των +/- 0.5 dB ή και καλύτερα.

Τα αποτελέσματά τους δε, μπορούν να ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ (και έχουν επαληθευτεί κατ' επανάληψη...) τόσο μετρητικά όσο και ακουστικά (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το κατάλληλο σύστημα - χώρος).

...
Υπάρχει καμία αντίρρηση;
Ασφαλως ναι, διοτι η τοποθετηση αυτου του βηματος στους mastering ΕQs, δεν αποτελει επιστημονικη τεκμειριωση για την επιστημονικη σου δηλωση περι της ακουστης διαφορας του 0.5 dB.
Αυτην περιμενω...
:139::140::139:


...
τεκμειριωση...
ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ...
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Απάντηση: ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ...

Όποιος παρακαλεί για σεβασμό, καλό θα είναι να σέβεται πρώτα ο ίδιος τους συνομιλητές του αλλά και τον εαυτό του:
1. Αποφεύγοντας το συστηματικό trolling σε thread τα οποία προφανώς δεν τον ενδιαφέρουν.
2. Συζητώντας επί της ουσίας.






ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.
Είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, με την έννοια ότι επιδέχεται ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ή ΘΕΤΙΚΗΣ απάντησης.
Νομίζεις πως είσαι σε θέση να να την καταρρίψεις;


By the way, ακόμα περιμένω τη "σοβαρή" απάντησή σου σχετικά με τις "δοκιμές" που λες ότι κάνατε...

Ναι ρε Αλεξ είδαμε και τα δικά σου.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΗΣ ULN-8: ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ...

ρε παλιο-χαλιεντά, την πήρες τη μέτρικ ή ακόμα? εγώ δε σου κρύβω, θα είχα γεννήσει 3 φορές ως τώρα....:138::137::135:
Next week I hope...
Αλλά είμαι πολύ χαλαρός...

Να μη σου πω ότι δε βιάζομαι και πολύ, μια και ξέρω καλά πόσο ακόμα διάβασμα με περιμένει...

"Γεννητούρια" όχι 3 αλλά 13 φορές είχα, μέχρι να το αποφασίσω τελικά να τη χτυπήσω...:135:

Τα έζησες, τα ξέρεις...
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Παιδιά, μη σφάζεστε. Περιμένετε μέχρι η συγκεκριμένη ιδέα να αποκτήσει εμπορική κρίσιμη μάζα, οπότε οι γνωστοί - άγνωστοι θα βγάλουν ψηφιακά phono με παχιά αλουμινένια πρόσοψη και πενταψήφια τιμή, και όλα θα έρθουν στα ίσα τους. :105:


Ναι Κώστα και θα τρέχουν όλοι οι απανταχού λάτρεις του βινυλίου να ακούσουν το νεο τρόπο αναπαραγωγής βινυλίου.
Χαχα ας γελάσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Απάντηση: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΗΣ ULN-8: ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ...

Next week I hope...
Αλλά είμαι πολύ χαλαρός...
δε παίζεσαι ρε! εγώ θα του τα είχα κάνει κομπόστα του Χρήστου...:137:

εδώ ένα φακό έχω παραγγείλει για τη φωτογραφική μου μηχανή, και έχω αϋπνίες...:138:

Αν είχα παραγγείλει τη μέτρικ και περίμενα τόσο, θα το είχα ρίξει στα σκληρά ναρκωτικά....:135:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Ναι Κώστα και θα τρέχουν όλοι οι απανταχού λάτρεις του βινυλίου να ακούσουν το νεο τρόπο αναπαραγωγής βινυλίου.
Χαχα ας γελάσω.
μη το γελάς πολύ πολύ, εδώ θα είμαστε...:138::137:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

Σε ένα ΣΟΒΑΡΟ σύστημα-χώρο, διαφορές της τάξης του 0.5 dB οφείλουν να είναι ακουστές.
Αυτο μαλιστα, ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ....
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.
Είναι μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ, με την έννοια ότι επιδέχεται ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ή ΘΕΤΙΚΗΣ απάντησης.
Νομίζεις πως είσαι σε θέση να να την καταρρίψεις;
Επειδη εγω "μπορει" να μην εχω την δικη σου επιστημονικη καταρτιση, θα ηθελα την τεκμηριωση της με επιστημονικο τροπο οπως της "αρμοζει"....
Όσον αφορά στην ακουστότητα ή όχι του +/- 0.5 dB, σε παραπέμπω στην πληθώρα των mastering quality ΕQs, τα οποία προσφέρουν ρύθμιση σε βήματα των +/- 0.5 dB ή και καλύτερα.
Τα αποτελέσματά τους δε, μπορούν να επαληθευτούν τόσο μετρητικά όσο και ακουστικά (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το κατάλληλο σύστημα - χώρος)
Υπάρχει καμία αντίρρηση;
Ασφαλως ναι, διοτι η τοποθετηση αυτου του βηματος στους mastering ΕQs, δεν αποτελει επιστημονικη τεκμειριωση για την επιστημονικη σου δηλωση περι της ακουστης διαφορας του 0.5 dB.
Αυτην περιμενω...
:139::140::139:
Ε,,,ενταξει, τωρα απαντηθηκε επιστημονικα....

Ευχαριστω Alex... :111:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ...

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ+ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ




Λεξικό της κοινής νεοελληνικής: τεκμηρίωση
http://www.greek-language.gr/greekL...triantafyllides/search.html?lq=τεκμηρίωση&dq=



ΥΓ.
Δε σου "κολλάω" για να σε κατηγορήσω ως "αγράμματο" αλλά για να σου ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΣΑΦΕΣ ότι το πρόβλημά σου έγκειται στο ότι αντί να κάτσεις να δεις ΤΙ σου γράφει ο συνομιλητής σου αλλά και ΓΙΑΤΙ, η αυτόματή σου αντίδραση είναι το να επιμείνεις στο ΛΑΘΟΣ.
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Απάντηση: ANSWERS...

Όσον αφορά στην ακουστότητα ή όχι του +/- 0.5 dB, σε παραπέμπω στην πληθώρα των mastering quality ΕQs, τα οποία προσφέρουν ρύθμιση σε βήματα των +/- 0.5 dB ή και καλύτερα.
Τα αποτελέσματά τους δε, μπορούν να επαληθευτούν τόσο μετρητικά όσο και ακουστικά (με την προϋπόθεση ότι υπάρχει το κατάλληλο σύστημα - χώρος)

Όσον αφορά στο αν ο κόσμος είναι "αναλογικός" ή όχι, σε παραπέμπω (μεταξύ άλλων) στο... Δημόκριτο και στο Schrodinger...


Υπάρχει καμία αντίρρηση;

Ναι στην πληθώρα των mastering eq's των οποίων η κλίμακα υπάρχει για άλλους λόγους και οχι για να είναι ακουστή ρε άλεξ, γιατί πολύ απλά το μισό db δεν είναι ακουστό . Τι να κάνουμε?
Και όπως λές και ο ίδιος αφού δεν είναι καν επαληθεύσιμα και ακουστά γιατί υπάρχουν?? μετρητικά - ακουστικά
Οσον αφορά στο αν ο κόσμος είναι αναλογικός η ψωφιακός , σαφώς και υπάρχουν πολλές αντιρρήσεις. ενα ξερό κείμενο κάποιου δεν , όποιος και αν είανι αυτος ο κάποιος δεν τεκμηριώνει την υποτιθέμενη φύση του.
Αλεξ σε θεωρώ έξυπνο άνθρωπο , ακόμα και αν θεωρείς το vtr ψόφιο. Μην λες λαλακίες. Δεν σου πάει.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

ΥΓ.
Δε σου "κολλάω" για να σε κατηγορήσω ως "αγράμματο" αλλά για να σου ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΣΑΦΕΣ ότι το πρόβλημά σου έγκειται στο ότι αντί να κάτσεις να δεις ΤΙ σου γράφει ο συνομιλητής σου αλλά και ΓΙΑΤΙ, η αυτόματή σου αντίδραση είναι το να επιμείνεις στο ΛΑΘΟΣ.
Δεν πειραζει ρε Alex, ουδεις "ασφαλτος"..

Μου φτανει που υπαρχουν οι ΣΩΣΤΟΙ..
 


Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

κοίτα, τα πράματα είναι απλά. στο "ταπεινό" μπέρι έχω τη δυνατότητα να παίζω με τη στάθμη κάθε μεγαφώνου ξεχωριστά (ενεργή πολυενίσχυση), με βήματα 0,1db. Σαφώς, το 0,5db συγκριτικά κάνει αισθητή διαφορά.

Δηλαδή, ας πούμε ότι δίνω +0,3db περισσότερο gain στο δεξί ρίμπον ή στο δεξί μιντ. Ε, "φεύγει" η εικόνα δεξιά, τι λέμε τώρα...

Αλλά αυτό, γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό συγκριτικά.

Αν ακούς μια ρία με πτώση στους 10 χιλιόκυκλους 0,5db είναι αδύνατο να το καταλάβεις. Σιγά μην έχεις αυτιά με ικανότητες μετρητικού μηχανήματος... προφανώς. Αλλά αν μπει μια άλλη ρία που δε θα έχει αυτή την πτώση, θα γίνει αντιληπτή η άνοδος των πρίμων.

Άρα, η αντίληψη αυτής της διαφοράς, είναι σαφώς αισθητή, αλλά συγκριτικά. Όχι από μόνη της..

Βέβαια, στους συνήθεις χώρους ακρόασης, κούρμπες της τάξης των 10 και 12db είναι πλέον συνηθισμένες (και αναμενόμενες), οπότε σιγά τα λάχανα...

Καλά το ταπεινό μπέρι που έχεις να μην σου πω πως να το κάψεις ως καυσόξυλο.
Οσον αφορά στο 0,1 και 0,5db όπως είπα και πιο πριν , μάλλον είσαι ο bionic man. Γιατί κανείς νορμάλ άνθρωπος δεν ακούει το 0,5 db, εδω με το ζορι ακούν κάποιοι τα 2 db , πόσο μάλλον το 0,5/
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
DRUGS R US...

δε παίζεσαι ρε! εγώ θα του τα είχα κάνει κομπόστα του Χρήστου...:137:
...
Δεν τολμάω...
Δέρνει...:114:


...
εδώ ένα φακό έχω παραγγείλει για τη φωτογραφική μου μηχανή, και έχω αϋπνίες...

Αν είχα παραγγείλει τη μέτρικ και περίμενα τόσο, θα το είχα ρίξει στα σκληρά ναρκωτικά....:135:
Πού ξέρεις, το ίδιο μπορεί να κάνω κι εγώ...:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Απάντηση: Ψηφιακή Riaa

έλα ρε συ, ειλικρινά δηλαδή, αν δεν ακουγότανε το 0,5 db θα υπήρχε ως διαβάθμιση σε εκουαλάιζερ? Όχι πες μου, θα υπήρχε?

Ας μη παίζουμε με τις λέξεις ρε παιδιά, δε λέει...

Κοίτα, νταξ, μιλάμε τώρα για πολύ "υψηλή ραπτική", την ώρα που γίνεται της καρακαλτάκας με το χώρο, και βυθίσεις των 10 και 12db είναι δεδομένες και αναμενόμενες στους συνήθεις χώρους ακρόασης, κι αυτή είναι η πραγματικότητα, αλλά αν θες να το ψάξεις, κοίτα τα κειμενάκια του μπούτχια που έχει αναλύσει ο άνθρωπος πέραν του δέοντος το ανθρώπινο αυτί, δες τι δυνατότητες αντίληψης έχει, σε τι στάθμες και σε ποιές συχνότητες, είναι συγκεκριμένα τα πράγματα...

όταν μιλάμε για πιστότητα αναπαραγωγής, επαναλαμβάνω, τα πράγματα δεν είναι θέμα "απόψεων", είναι επιστημονικά δεδομένα, κι η επιστήμη δεν έχει καμιά σχέση με δημοκρατία ή οχλοκρατία... Στην επιστήμη, η "άποψη" ούτε για κωλόχαρτο δε κάνει... άντε μη χε...

στην πράξη, επαναλαμβάνω πως στο δικό μου σύστημα, που έχω ενεργή πολυενίσχυση, η διαφοροποίηση κάθε μεγαφώνου κατά 0,5db είναι αντιληπτή και από κουφό, και δεν διαφέρει διόλου από μετατόπιση της απόκρισης στο φάσμα, ή από εκουαλάιζερ, είναι το ίδιο. Πρόσεξε, εκουαλάιζερ, ρία, στάθμες. Είναι ίδια πράγματα. Είναι το ίδιο ρε αδερφέ, δεν είναι άλλα πράγματα, πως να το κάνουμε δηλαδή...

και στη ρία, η ακρίβεια ανάμεσα στα εκουαλάιζερ (ισοστάθμιση) των 2 καναλιών, είναι δηλαδή ίδια; Πχιός βρε το εγγυάται αυτό? Να μου τονε γνωρίσεις δηλαδής...

Τες πα, το θέμα έχει καταντήσει αηδία, είναι προφανές πως υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που βλέπει το μαύρο πλαστικό δίσκο και καβ-λώνει, τι να κάνουμε, έτσι είναι. Δεν είν'κακό, είναι πάθος. Γουστάρω.

Ζήτω τα στέρεα ρε!
Ζήτω η μέτρικ!
Ζήτω το πικάπ!
Ζήτω οι λάμπες!

Γουστάρω!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.905
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top