...και το δικό μου (Loggeo)

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν έχω καθίσει ακόμα τον κ@λο μου σπίτι για να σας δώσω λεπτομέρειες. Τις καθημερινές πεθαίνω στη δουλειά, τα ΣΚ την κοπανάω στο νησάκι μου.

Πέρασα 2-3 ώρες ρυθμίζοντας τον προβολέα και τον αναμορφικό.
Ο φακός (του jvc) ξυρίζει. Focus από άκρη σε άκρη άριστο. Άψογη, για προβολέα με 3 panel, σύγκλιση. Όταν έριξα μπροστά τον αναμορφικό ήθελε δουλίτσα, αλλά ήρθε μια χαρά. Πολύ φως. Γρήγορο κλείδωμα της hdmi. Διαφορετικός θόρυβος σε high lamp σε σχέση με τους προκάτοχους του (προς το καλύτερο). Σε low δεν ενοχλεί καθόλου.
Στο torture test του logo του oppo ο jvc έδειξε ελάχιστο streaking. Θεαματικά βελτιωμένος σε σχέση με τους προηγούμενους που είχα.

Παρατήρησα φωτεινές γωνίες σε μαύρη καρτέλα. Το επίπεδο μαύρου δε μου φάνηκε καλύτερο από του rs500, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν διαμόρφωσα τον χώρο σε συνθήκες θέασης για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Μια πρώτη διαπίστωση είναι ότι η εικόνα έχει μια στιλπνότητα και καθαρότητα μάλλον πρωτόγνωρη.
Οι default enhancement προεπιλογές σε συνδυασμό με την δυναμική ίριδα δημιουργούσαν πολλά τεχνουργήματα.
Ευτυχώς το θέμα διορθώνεται. Η δυναμική ίριδα δεν είναι τόσο παρεμβατική όσο στα προηγούμενα μοντέλα θα έλεγα.

Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθω μες στη βδομάδα με περισσότερες λεπτομέρειες.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Χθες πέρασα το νέο firmware που κυκλοφόρησε απ' την jvc. Εύκολη διαδικασία με usb stick.
Όσοι διαβάζετε avsforum θα γνωρίζεται το περιβόητο qbf (quick brown fox). Το συγκεκριμένο pattern μπορεί να μας δείξει πολλά για την ευκρίνεια και το signal processing του προβολέα και είναι ένα εξαιρετικό torture test.
Προσπαθώ να βρω που έχω την φώτο του rs500, αλλά σας λέω με σιγουριά ότι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον rs3000.
Παραθέτω φωτογραφία από κινητό:

69378442_372811943412876_5017263658544136192_n.jpg


Ο jvc είναι εξαιρετικά ευκρινής κι ομοιόμορφος. Έκανα διάφορες δοκιμές με το 8k eshift. Σε κανονικό υλικό δεν κατάφερα να δω διαφορές. Στο συγκεκριμένο patternάκι είδα μια βελτίωση στα γράμματα.

Συνειδητοποίησα ότι πρέπει να αναζητήσω νέους τρόπους τοποθέτησης του αναμορφικού φακού και ίσως του προβολέα. Ο λόγος φαίνεται στη φώτο που παραθέτω:


69950747_2393738220701863_7212898949403770880_n.jpg


Η δέσμη φωτός έπεφτε τόσο στο καπάκι του lift, όσο και στο πάτωμα και φυσικά δημιουργεί την εντύπωση streaking κατά την αναπαραγωγή του oppo logo.
Και είχα πετύχει καλή γεωμετρία με αναμορφικό γαμώτο... :(

Ασχολήθηκα αποκλειστικά με αναπαραγωγή uhd υλικού. Δαγκώνομαι να μην ξεφύγω με υπερβολές, αλλά αυτό που είδα είναι ότι καλύτερο έχουν δει τα ματάκια μου σε προβολέα. Και για να εξηγηθώ δεν οφείλεται αποκλειστικά στον jvc.
Το firmware του lumagen έχει πλέον ωριμάσει σε τέτοιο βαθμό, που εκτοξεύει την ποιότητα του hdr υλικού. Με κάποιες βασικές ρυθμίσεις που πρότεινε η lumagen για metadata υψηλής και χαμηλής φωτεινότητας και το δυναμικό tone mapping ενεργοποιημένο, αλλάζει το επίπεδο.

Με αυτά και μ' αυτά που να ασχοληθώ με το tone mapping του jvc; Ο τελευταίος απ' τη μεριά του με το πλούσιο κοντράστ, την ευκρίνεια και την χρωματική του παλέτα κατάφερε να βγάλει στην οθόνη αυτό που ήλπιζα.
Που να καλιμπραριστεί κιόλας.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Γιώργο δοκίμασε βελούδο να δει εάν λύνεται το πρόβλημα πριν να κάνεις μετακινήσεις
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Έχω αυτοκόλλητο βελούδο, θα το δοκιμάσω αν και το πιθανοτερο είναι να μην αρκεί αυτή η λύση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Χθες επιτέλους ολοκλήρωσα την ηχητική φροντίδα του χώρου.
Ή μάλλον αυτό θα γίνει μόλις βάλω και μοκέτα μέσα στις επόμενες ημέρες.
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ' το αποτέλεσμα, τόσο από οπτικής άποψης, όσο και από ακουστικής.
Η αντήχηση στο σαλόνι έχει φυσικά τεράστια διαφορά με το υπόλοιπο σπίτι.
Ανυπομονώ για τη ρύθμιση (εννοείται απ' το Μανώλη).
20191019_220321.jpg


Στο μεταξύ ώρα με την ώρα ερωτεύομαι όλο και περισσότερο τον rs3000. Η εικόνα του είναι μαγική! Μέχρι να στρώσει η λάμπα δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με 3D LUT, αλλά μια ρύθμιση στα γρήγορα την έκανα!
Ο συνδυασμός με τον αναμορφικό της panamorph (paladin dcr) μου δίνει ΆΦΘΟΝΟ φως!
Με τη λάμπα στο low και την ίριδα στο -12 μου έδωσε περίπου 15fl για sdr, ενώ αντίστοιχα με τη λάμπα στο high, την ίριδα στο -6 και με χρωματικό φίλτρο dci πήρα περίπου 33fl. Αρκετό headroom για highlights σε hdr!
Όπως φαίνεται κι απ' το παρακάτω chart, με τη δυναμική ίριδα απενεργοποιημένη μέτρησα απο οθόνη on/off σε hdr στις 37.747/1 (113,241/0,003). Εντυπωσιακό το νούμερο όταν έχουμε τόσο φως!

hdr.jpg


Σε sdr το κοντράστ ήταν περίπου στις 56000/1.
 







Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Πολύ ωραίο φαίνεται, μπράβο!
Βάλε καλέ καμιά φωτογραφία ακόμη να δούμε καλύτερα :geek:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Τα προϊόντα είναι της Vicoustic και τα προμηθεύτηκα απ' την projecting & sounding art.
Ξεκίνησα επικοινωνία με την πρώτη, η οποία έχει project τμήμα. Υπέβαλα φωτογραφίες του χώρου μου με ακριβείς διαστάσεις, μετρήσεις rt60 και τους κατηύθυνα προς τη σειρά προϊόντων τους που θα με ενδιέφερε να χρησιμοποιήσω για να καλύψω τις ανάγκες μου. Κόστος μελέτης 50 usd.
Παράλληλα είχα επαφή και με το Μανώλη Καστρουνή, ο οποίος μου πρότεινε αντίστοιχες παρεμβάσεις μέσες άκρες.
Μετά απο κάποιες μέρες και διαρκή επικοινωνία, όπου μου ζητούσαν νέες λεπτομέρειες, μου έστειλαν τη μελέτη τους και την κοινοποίησαν στον Βαγγέλη (projecting art), ο οποίος είναι ο αντιπρόσωπος τους στην Ελλάδα.
Το πήγα ένα βήμα παραπέρα με τους κρυφούς φωτισμούς και την επιλογή της ταπετσαρίας (vicwallpaper).

Η μελέτη επισυνάπτεται.
page3.jpg
page2.jpg
page1.jpg
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Χθες επιτέλους ολοκλήρωσα την ηχητική φροντίδα του χώρου.
Ή μάλλον αυτό θα γίνει μόλις βάλω και μοκέτα μέσα στις επόμενες ημέρες.
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ' το αποτέλεσμα, τόσο από οπτικής άποψης, όσο και από ακουστικής.
Η αντήχηση στο σαλόνι έχει φυσικά τεράστια διαφορά με το υπόλοιπο σπίτι.
Ανυπομονώ για τη ρύθμιση (εννοείται απ' το Μανώλη).
View attachment 140820

Στο μεταξύ ώρα με την ώρα ερωτεύομαι όλο και περισσότερο τον rs3000. Η εικόνα του είναι μαγική! Μέχρι να στρώσει η λάμπα δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με 3D LUT, αλλά μια ρύθμιση στα γρήγορα την έκανα!
Ο συνδυασμός με τον αναμορφικό της panamorph (paladin dcr) μου δίνει ΆΦΘΟΝΟ φως!
Με τη λάμπα στο low και την ίριδα στο -12 μου έδωσε περίπου 15fl για sdr, ενώ αντίστοιχα με τη λάμπα στο high, την ίριδα στο -6 και με χρωματικό φίλτρο dci πήρα περίπου 33fl. Αρκετό headroom για highlights σε hdr!
Όπως φαίνεται κι απ' το παρακάτω chart, με τη δυναμική ίριδα απενεργοποιημένη μέτρησα απο οθόνη on/off σε hdr στις 37.747/1 (113,241/0,003). Εντυπωσιακό το νούμερο όταν έχουμε τόσο φως!

View attachment 140826

Σε sdr το κοντράστ ήταν περίπου στις 56000/1.
Κουκλί! :hi:

Ερχομαι!!!
Μεγειές..
Πότε πάμε; :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Εύγε! Υπέροχο! :hi: :hi: :hi:

Έχεις καμιά τελική μέτρηση χρόνων αντήχησης; Ή περιμένεις το Μανώλη για αυτό;
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Τελευταία αλλαγή στο home cinema μου για φέτος (λέμε τώρα). Ζήτησα απ΄τον Μιχάλη (Μελίδη) να μου κατασκευάσει Lift για τα πίσω ηχεία, έτσι ώστε να κατεβαίνουν όσο πιο χαμηλά γίνεται και παράλληλα να μπορούν να περιστραφούν/ προσαρμόσουν την κλίση τους.
Κι αφού παρήγγειλα νέα lift, είπα να αλλάξω και τα πίσω ηχεία! Τα neumann 310 είναι πλέον στη θέση τους.
Θέλω να ευχαριστήσω τον Μιχάλη για την εξαιρετική δουλειά του.
Παρά τους περιορισμούς που έθεσα, κατόρθωσε να σχεδιάσει ένα απόλυτα λειτουργικό μηχανισμό, με χαμηλά επίπεδα θορύβου, όμορφο και με κόστος αρκετά λογικό.
Η εγκατάσταση δεν ήταν καθόλου εύκολη, καθώς ο χώρος εντός της γυψοσανίδας ήταν περιορισμένος, το ταβάνι θεόστραβο, ενώ αντιμετώπισα και κάποια μικροθεματάκια ηλεκτρολογικής φύσεως.
Ακολουθεί ένα μικρό βιντεάκι.

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top