...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..θα ανοιξω αλλο θεμα για τα φετιχ εκτος βινυλιου..και κασσετας.. 🐒
-> αλλα αποτι εχω παρατηρησει στο θεμα παντοφλα που ανοιξα, δεν ειστε και πολυ ομιλιτικοι με τετοια θεματα πχιο προστιχα... οποτε μη γκρινιαζετε, αλλωστε υπαρχουν εξιδικευμενα φορουμ γι αυτο το (αυτο)σκοπο...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτό το ωραίο που λες, θα είναι μόνο για τον ήχο;

Για ένα φίλο μου ρωτάω...
Να ανοίξετε νέα θεματική κύριε, να βγουν ιδέες και απωθημένα.. :p

..θα ανοιξω αλλο θεμα για τα φετιχ εκτος βινυλιου..και κασσετας.. 🐒
Μαζί γράφαμε.. :rolleyes:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Βέβαια, κάποια βινύλια δεν υπάρχουν στις πλατφόρμες, οπότε εκεί είναι μονόδρομος το πράγμα.
... μαλλον το αντιθετο συμβαινει.. και δεν αναφερομαι μονο σε πλατφορμες, αλλα ψηφιακα γενικοτερα.
και βεβαια δεν ξερω αρκετους να εχουν τοσο εκτεταμενη προσβαση σε τετοιους δισκους (περα απο εξιδικευμενα ειδη ας πουμε πχ κλασσικη , ή ποστ πανκ ή πσυχεδελεια 70ς - οπου βεβαια αρκετα και μαλιστα πολυ περισσοτερα οπως παραπανω μπορουν να βρεθουν σε mp3 flac). (...)
edit: επιπροσθετως, ειναι επομενο να χαθει υλικο απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ενδιαφερον για τη μουσικη σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο απο την ανθρωποτητα, και οσοι ασχολουνται πλεων δεν ειναι αρκετοι να καλυψουν το κενο που αφηνουν οι υπολοιποι, παραυτα βρισκω οτι εχει γινει εξαιρετικη δουλεια στη διατηρηση και προσβαση thanks to διανομεις αρχειων (ασχετου πχοιοτητας).
edit 2: μη λυσμωνουμε δε το γεγονος οτι εχει χαθει το πληρωμα του χρονου, με ευθυνη των παλαιοτερων.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
μη λυσμωνουμε δε το γεγονος οτι εχει χαθει το πληρωμα του χρονου, με ευθυνη των παλαιοτερων.
Μην τους κατηγορείς. Ο Χέντριξ πρόλαβε και πέθανε νέος, και γλίτωσε την κατάντια της κάθε γερομανιάς, που γέρασε και μαλώνει με το έντερό της.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πολλές παλαιότερες ηχογραφήσεις βινυλίου υπερτερούν από τα αντίστοιχα μάστερ που κυκλοφορούν στις πλατφόρμες. Δεν γνωρίζω πως έγινε η ψηφιοποίηση τους, αλλά το βινύλιο (παραδόξως) τις ρίχνει κατακέφαλο.
Κάποιες νέες πολύ προσεγμένες κυκλοφορίες σε βινύλιο, επίσης παραδόξως κοντράρουν το στρήμιγκ με συν και πλην στη σύγκριση.
Αν οι μουσικές που ακούει κάποιος φτάνουν χρονολογικά μέχρι και τη δεκαετία του '70, το βινύλιο είναι (ξανά παραδόξως) οκ.
Τώρα περί χρημάτων, ρύθμισης, συντήρησης κλπ, είναι αλλού παπά ευαγγέλιο, κατα το γνωστό ρητό με τα μεταξωτά βρακάκια.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ενα μπαρ στο εξαρχειο (πεζοδρομο μεσολογγιου)που το λεγανε πειρατη το κλεισαμε το 2009 , τουλαχιστων ειχε καθαρα ποτα... και βεβαια παιζαμε Mp3... 🐒
-μια φορα δεν ειχαμε λεφτα, και καθοσταν στη πολικατοικια διπλα με μπυρες απο το περιπτερο, ερχεται ο ιδιοκτητης και μας λεει, παιδια μη καθεστε εκει, καθηστε στα τραπεζια να φενεται οτι εχουμε κοσμο... και αυτο ειναι μονο ενα απο τα περιστατικα για το οποιο μπορω να μιλησω.
-αντε και σε ενα επετειακο dj sh*t ξεκινησα με στο She's Hit απο birthday party (η δευτερη μπαντα του νικ κειβ,μετα τους boys next door)...

να τη μυρισω θελω... αν θελω να τη ριξω...τοσα χρονια στη γυρα εχω μαθει τρικλοποδιες... :biggrin:
Οργιο ο Ισίδωρος!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ας μπω και εγώ στην συζήτηση....
Βίτσιο Φίλοι μου, μόνο βίτσιο!

Και είμαι και εγώ βιτσιόζος.... αφού είμαι συνδρομητής στο Spotify πιο πολύ για να εξερευνώ τα lp που πρόκειται να αγοράσω... Ενώ καλύτερος δεν είναι ο ήχος (ψυχολογικά μου φαίνεται καλύτερος :)) , ενώ έχεις την ταλαιπορία του σήκω - κάτσε, ενώ δεν έχεις καμμία ευκολία (στοίχους, πληροφορίες κλπ), ένω κοστίζει πολύ περισσότερο ...... το αγαπώ! Γιαυτό λέω.... Βίτσιο!

Και αν είχα και χώρο, θα αγόραζα και ένα μπομπινόφωνο (μανιτόφωνο που έλεγε και ο αείμνηστος Λογοθετίδης)!
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Μην τους κατηγορείς. Ο Χέντριξ πρόλαβε και πέθανε νέος, και γλίτωσε την κατάντια της κάθε γερομανιάς, που γέρασε και μαλώνει με το έντερό της.
... Ανεκαθεν ελεγα "Στην αμερικη πεθαινουν στα 27", συμπληρωνω εχουν φροντισει να εχουν ζησει ομως μεχρι τότε.. 🐒
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Πέρα από την πλάκα , δεν είναι σωστό νά συγκρινονται κεφαλές με διαφορετικής κοπής διαμάντι , τό καθ'ένα έχει διαφορετική καμπύλη απόκρισης
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Πέρα από την πλάκα , δεν είναι σωστό νά συγκρινονται κεφαλές με διαφορετικής κοπής διαμάντι , τό καθ'ένα έχει διαφορετική καμπύλη απόκρισης
Το φυσικό παίζει διαφορετικά απο το τεχνητό ; Φθείρεται περισσότερο και πιο γρήγορα ; Και γιατί ; Αυτά είναι ερωτήματα που δεν με αφήνουν να κοιμηθώ το βράδυ. :D
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
μεταξωτά βρακάκια.
Βαμβακερά. Κλάσεις καλύτερα.
Δοκίμασε και θα με θυμηθείς.

Προτιμώ τα boss & Calvin Klein.

Τώρα άμα θες σώνει και καλά μεταξωτό, δε ξέρω, το κρίμα στο λαιμό σου.

 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Βαμβακερά. Κλάσεις καλύτερα.
Δοκίμασε και θα με θυμηθείς.

Προτιμώ τα boss & Calvin Klein.

Τώρα άμα θες σώνει και καλά μεταξωτό, δε ξέρω, το κρίμα στο λαιμό σου.

Ωραία φαίνονται και τσάμπα πράμα, μόνο που πρέπει να λιώσω στα τατού, γιατί άσπρο σε άσπρο δε θα δείχνει.
Εγώ αγοράζω βαμβάκι με πλέξη νημάτων που έχουν χαλκό στην περιοχή @ρχιδι@, για μικροβιοστατική δράση, δηλαδίς ως αποτέλεσμα δεν μυρίζουν τα @ρχιδι@μ, μοσχοβολάν!! :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σα τον παλιό καλό αναλογικό ήχο, δεν έχει πάντως.


Να, το θρυλικό βινταζ Motorola DynaTAC 8000X, δγιό κιλά τηλέφωνο, σε τιμή ευκαιρίας, στα $3,995 (το 1984).



FB_IMG_1673786626968.jpg



Άμα θες πικάπ, θες κι αυτό.


Έλα πάρε πάρε πάρε πάρε....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σα τον παλιό καλό αναλογικό ήχο, δεν έχει πάντως.


Να, το θρυλικό βινταζ Motorola DynaTAC 8000X, δγιό κιλά τηλέφωνο, σε τιμή ευκαιρίας, στα $3,995 (το 1984).



View attachment 277580


Άμα θες πικάπ, θες κι αυτό.


Έλα πάρε πάρε πάρε πάρε....
Εγώ μαζί με την ξανθιά το περνώ.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σα τον παλιό καλό αναλογικό ήχο, δεν έχει πάντως.


Να, το θρυλικό βινταζ Motorola DynaTAC 8000X, δγιό κιλά τηλέφωνο, σε τιμή ευκαιρίας, στα $3,995 (το 1984).



View attachment 277580


Άμα θες πικάπ, θες κι αυτό.


Έλα πάρε πάρε πάρε πάρε....

Σταμάτα μαρή να πετάς χάρτινα σαλιωμένα μπιλάκια με τον Bic στους εραστές του vintage.
Έχουμε έξαρση τώρα στις ιώσεις, θα μας κολλήσεις όλους.. :p
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top