All in one pc

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Δυστυχώς δε θέλει λαπτοπ.
Mac ή Windows πάρει, θα μεταφέρει την οθόνη πέρα δώθε αποτι κατάλαβα με κίνδυνο να σπάσει.
Ποτέ είπε ότι δεν θέλει laptop? Aλλα και για αυτό υπάρχει λύση....... φίλος που είναι σε ανάλογη κατάσταση (μπορεί να καθίσει είτε στο υπονοδωματιο που είναι μεγάλο και έχει χώρο για ένα μικρό γραφείο, είτε στο καθιστικό στο τραπέζι) έχει κάνει το εξής. Nuc και διπλές οθόνες...... όποτε αλλάζει θέση απλά μεταφέρει το nuc και το συνδέει στην άλλη οθόνη (εννοείται το hdmi καλώδιο δεν το βγάζει, κάθε οθόνη το δικό της). Απλά η δική του περίπτωση είναι πιο απλή, γιατί κυρίως κάθεται στο υπνοδωμάτιο και όταν η γυναίκα του βαρεθεί τις μ@λακιες της τηλεόρασης και θέλει να κοιμηθεί, πάει στο καθιστικό (και θέλει και αυτός να καθίσει και αλλο στον υπολογιστή,1-2 φορες την εβδομάδα να συμβεί). Για τον λόγο αυτό έχει μια 24αρα οθόνη στο υπνοδωμάτιο και μια 21,5 (και υποδεέστερη σαν πάνελ κλπ) στο καθιστικό (η οποία είναι και μέσα σε έπιπλο τοίχου κρυμμένη και βγαίνει όταν θα χρησιμοποιηθει).Ενα έξτρα κόστος 100-120 ευρώ το πολύ δηλαδή. Κάνει και κάτι άλλο όμως,συνδέει το nuc στην 65αρα στο καθιστικό, αλλά όχι για δουλειά, για youtube, kodi κλπ.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768

Ποτέ είπε ότι δεν θέλει laptop? Aλλα και για αυτό υπάρχει λύση....... φίλος που είναι σε ανάλογη κατάσταση (μπορεί να καθίσει είτε στο υπονοδωματιο που είναι μεγάλο και έχει χώρο για ένα μικρό γραφείο, είτε στο καθιστικό στο τραπέζι) έχει κάνει το εξής. Nuc και διπλές οθόνες...... όποτε αλλάζει θέση απλά μεταφέρει το nuc και το συνδέει στην άλλη οθόνη (εννοείται το hdmi καλώδιο δεν το βγάζει, κάθε οθόνη το δικό της). Απλά η δική του περίπτωση είναι πιο απλή, γιατί κυρίως κάθεται στο υπνοδωμάτιο και όταν η γυναίκα του βαρεθεί τις μ@λακιες της τηλεόρασης και θέλει να κοιμηθεί, πάει στο καθιστικό (και θέλει και αυτός να καθίσει και αλλο στον υπολογιστή,1-2 φορες την εβδομάδα να συμβεί). Για τον λόγο αυτό έχει μια 24αρα οθόνη στο υπνοδωμάτιο και μια 21,5 (και υποδεέστερη σαν πάνελ κλπ) στο καθιστικό (η οποία είναι και μέσα σε έπιπλο τοίχου κρυμμένη και βγαίνει όταν θα χρησιμοποιηθει).Ενα έξτρα κόστος 100-120 ευρώ το πολύ δηλαδή. Κάνει και κάτι άλλο όμως,συνδέει το nuc στην 65αρα στο καθιστικό, αλλά όχι για δουλειά, για youtube, kodi κλπ.
i7,τούμπανο!! Οπότε, με ραμ και δίσκο, θα πλησιάσει το χιλιάρικο, αλλά όπως προείπα, τούμπανο.
 

Μηνύματα
1.048
Reaction score
1.551
Οποιος δουλευει για χρονια σε μακ και σε win δε νοειται να μην προτιμα τα μακ.
ποιος το λέει αυτό;

ξαναέγραψα ότι για πολλά χρόνια δούλευα και mac και win και linux,
όταν αποφάσισα ότι πρέπει να φύγει κάποιο έφυγε το mac και δεν έιχε να κάνει με θέμα κόστους,

όλα μου αρέσανε αλλά το mac ήταν τελευταίο στη χρήση, καθώς προτιμούσα τα άλλα 2 λειτουργικά για τα διάφορα που έκανα

(μπορώ να πω ότι ήμουνα μεγάλος φαν των μακ πριν καν βγει το πρώτο mac,
από την εποχή του Lisa δηλαδή , μαγικά πράματα τότε από την αππλε
και πολλά χρόνια αργότερα απέκτησα το πρώτο δικό μου,
αλλά πλέον, ήλθον, είδον και απήλθον)
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768

Ποτέ είπε ότι δεν θέλει laptop? Aλλα και για αυτό υπάρχει λύση....... φίλος που είναι σε ανάλογη κατάσταση (μπορεί να καθίσει είτε στο υπονοδωματιο που είναι μεγάλο και έχει χώρο για ένα μικρό γραφείο, είτε στο καθιστικό στο τραπέζι) έχει κάνει το εξής. Nuc και διπλές οθόνες...... όποτε αλλάζει θέση απλά μεταφέρει το nuc και το συνδέει στην άλλη οθόνη (εννοείται το hdmi καλώδιο δεν το βγάζει, κάθε οθόνη το δικό της). Απλά η δική του περίπτωση είναι πιο απλή, γιατί κυρίως κάθεται στο υπνοδωμάτιο και όταν η γυναίκα του βαρεθεί τις μ@λακιες της τηλεόρασης και θέλει να κοιμηθεί, πάει στο καθιστικό (και θέλει και αυτός να καθίσει και αλλο στον υπολογιστή,1-2 φορες την εβδομάδα να συμβεί). Για τον λόγο αυτό έχει μια 24αρα οθόνη στο υπνοδωμάτιο και μια 21,5 (και υποδεέστερη σαν πάνελ κλπ) στο καθιστικό (η οποία είναι και μέσα σε έπιπλο τοίχου κρυμμένη και βγαίνει όταν θα χρησιμοποιηθει).Ενα έξτρα κόστος 100-120 ευρώ το πολύ δηλαδή. Κάνει και κάτι άλλο όμως,συνδέει το nuc στην 65αρα στο καθιστικό, αλλά όχι για δουλειά, για youtube, kodi κλπ.
Ή αυτό:


για τη δυνατότητα προσθήκης δύο δίσκων, ενός m2 και ενός 2.5". Τον βλέπω και λίγο πιο φτηνό, εν πάση περιπτώσει, αν ο Vakis αποφασίσει να στραφεί προς τα Nuc, θα πρέπει να το ψάξει λίγο ως προς τα χαρακτηριστικά. Αυτό που ήθελα δηλαδή να τονίσω είναι ότι το γράμμα "Κ" στο τέλος υποδηλώνει το "κοντό" σασί που δεν παίρνει 2.5" δίσκο, ενώ αντίστοιχα το γράμμα "Η" υποδηλώνει το ψηλό σασί που δέχεται 2.5άρη δίσκο.

( εγώ δεν ασχολήθηκα με κανένα απο τα δύο φυσικά, αφού αγόρασα fanless κουτί που ούτως ή άλλως έχει θέση για 2.5" δίσκο ).
 


Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Ποιο;
Είναι 7ης γενιάς ο δικός μου, αγόρασα το Akasa Plato X7D ( έχει μια ιδιαιτερότητα η μητρική, διαθέτει δύο εξόδους HDMI ). Στο i3 7ης γενιάς που πούλησα πρόσφατα, είχα πάρει το Akasa Plato X7 ( σκέτο ).

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Όλες οι παραπάνω επιλογές, καλές είναι!
α. Nuc:
i7 με 4-5 κατοστάρικα!!!!!! Και τελικό κόστος το χιλιάρικο! ''Τούρμπο'' μηχάνημα με δυνατότητες πάνω από αυτές που ζητώ! Δηλαδή τώρα με έναν i3 4ης γενιάς και τα βασικά (αφού όπως γνωρίζετε η dell στα mini της έχει μόνο τα απαραίτητα! Να σκεφθείτε ότι δεν έχει την δυνατότητα πρόσθεσης 2ου ΗD αφού η μητρική της έχει μόνο 2 εισόδους για αυτόν τον σκοπό! Μία για τον κεντρικό δίσκο και μία για το dvd το οποίο φυσικά κατήργησα για να θέσω στην θέση του έναν δεύτερο δίσκο)! Παρόλα αυτά δεν έχω νοιώσει ότι έχω ελλείψεις ! Και από ταχύτητα είμαι ok και από δυνατότητες!
Άρα εδώ μπορώ να κάνω οικονομία με έναν i3 ή i5 το πολύ !

β. Η περίπτωση win all in one: Από αυτά που προτείνει ο αγαπητός abcd έχω δελεαστεί! Ειδικά αυτό: HP 27-dp1056nu 27" Touch (i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe Graphics/FHD/W11 Home) δείχνει πολύ καλή περίπτωση σε πολύ καλό κόστος! Γνωστό το λειτουργικό, μεγάλες δυνατότητες επεξεργαστή, οθονάρα αφής 27''! Και το καλό είναι ότι σε 5min το πολύ, θα δουλεύω!!!

γ. Περίπτωση mac! Εδώ πάλι είμαι ζεστός! Δύσκολη η μετάβαση στο απέναντι στρατόπεδο! Χρειάζεται κάποια περίοδος προσαρμογής, όμως ποιότητα στο φουλ παντού!!!!

δ. Η μόνη περίπτωση που δεν!!! Είναι η λύση laptop αφού ήδη υπάρχει σε 17'' και όνομα και σχετικά σύγχρονος, και δεν με βολεύει γιατί όπως αναφέρατε πολύ σωστά χρειάζεται σύνδεση με οθόνη μεγαλύτερη, τουλάχιστον 22'' ! Όμως αμέσως μετά την πρόσθεση της οθόνης, χρειάζεται επί πλέον πληκτρολόγιο, ποντίκι, οπότε γίνεται χαμός από συμπράγκαλα!

Βρίσκομαι λοιπόν μεταξύ της α της β και της γ περίπτωσης και παλεύω να αποφασίσω, όμως δεν μπορώ να πω: Αυτό είναι και τελείωσε! Έτσι δηλαδή όπως θέτετε τις απόψεις σας, όλες οι περιπτώσεις είναι ισάξιες για μένα!!!
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
i7 με 4-5 κατοστάρικα!!!!!! Και τελικό κόστος το χιλιάρικο! ''Τούρμπο'' μηχάνημα με δυνατότητες πάνω από αυτές που ζητώ! Δηλαδή τώρα με έναν i3 4ης γενιάς και τα βασικά (αφού όπως γνωρίζετε η dell στα mini της έχει μόνο τα απαραίτητα! Να σκεφθείτε ότι δεν έχει την δυνατότητα πρόσθεσης 2ου ΗD αφού η μητρική της έχει μόνο 2 εισόδους για αυτόν τον σκοπό! Μία για τον κεντρικό δίσκο και μία για το dvd το οποίο φυσικά κατήργησα για να θέσω στην θέση του έναν δεύτερο δίσκο)! Παρόλα αυτά δεν έχω νοιώσει ότι έχω ελλείψεις ! Και από ταχύτητα είμαι ok και από δυνατότητες!
Άρα εδώ μπορώ να κάνω οικονομία με έναν i3 ή i5 το πολύ !
Αφού θα τον βάλεις στα έξοδα, χτύπα τον i7 να έχεις ένα τούμπανο ( αν είναι να πας σε nuc ). Δεν λέω, τη δουλειά μου μια χαρά τη κάνω με i5 10ης γενιάς στο desktop ( θα ήθελα όμως μια κάρτα γραφικών καθώς δουλεύω illustrator, αλλά περιμένω να πέσουν λίγο οι τιμές, κάποτε!! ), αλλά για ένα μηχάνημα "μια και έξω" θα τα έδινα "μια κι έξω" και θα έπαιρνα το καλύτερο δυνατό. Θηρίο επεξεργαστή, κάργα μνήμη και ένα καλό ssd για system disc με ένα δεύτερο τυπικά καλής ποιότητας και όχι επιδόσεων για αποθήκευση δεδομένων ( αυτό που έκανα στο laptop μου δηλαδή, αλλά και στο desktop ). Άρα, στη περίπτωση του nuc, κοίτα για ψηλό σασί.
 

evl

Μηνύματα
276
Reaction score
430
Δε βγαινει άκρη με ποιό είναι καλύτερο. Καθένας έχει τις ανάγκες του και αναλόγως επιλέγει. Να δώσω μια άλλη διάσταση που ίσως ενδιαφέρει τον TS.
Εαν είσαι της συνεχούς αναβάθμισης, ψάχνεις για γρηγορότερα, μεγαλύτερα κλπ και σου αρέσει μαστορεύεις κάθε τρεις και λιγο, πας σε Win.
Το mac το αγοράζεις και αυτά τα ξεχνάς για καμμια δεκαετία. ξεχνας να ρωτας τα φορουμ για απορίες, ασυμβατότητες Αναβαθμίζεις όταν σου λένε, ότι σου λένε, δεν ρωτας, δεν ψάχνεις πότε να αναβαθμίσω, μηπως να περιμένω κανα δυο τρεις μηνες κλπ.
Απλά δεν ασχολείσαι με τέτοια, είναι boring και αυτό δεν αρέσει σε αρκετό κόσμο
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Γιατί βρε παιδιά, πότε οι win users ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με τις αναβαθμίσεις; ΟΚ, υπήρξε ένα ενδιαφέρον όταν βγήκαν τα 11 ( κυρίως απο όσους είχαν - θεωρητικά - μη συμβατά μηχανήματα ), αλλά πέρασε αυτό. Όσο για την αναβάθμιση σε επίπεδο hardware, ένας μέσος χρήστης δεν θα ασχοληθεί για πολλά πολλά χρόνια, εκτώς και αν τον τρώει ο ποπούλης του. Επαναλαμβάνω, i5 7ης γενιάς και τρέχει τα πάντα, απροβλημάτιστα. Πόσο μάλλον ένα θηρίο i7 τελευταίας γενιάς. Αναρωτιέμαι όμως, όταν οι macάδες αποφασίσετε να χώσετε περισσότερη μνήμη ή μεγαλύτερο system disc, πόσο εύκολο σας είναι και αν είναι πιο εύκολο απο εμάς τους winάδες ( όπου αγοράζουμε όποια μνήμη μας γουστάρει ή χωράει στο budget μας, τη κοτσάρουμε και τελειώσαμε ). Άντε το πολύ πολύ να κοιτάξουμε για ταχύτητα μνήμης και cas latency για να ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο με τις ιδιότητες του υπάρχοντος συστήματος.
 

evl

Μηνύματα
276
Reaction score
430
Γιατί βρε παιδιά, πότε οι win users ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με τις αναβαθμίσεις; ΟΚ, υπήρξε ένα ενδιαφέρον όταν βγήκαν τα 11 ( κυρίως απο όσους είχαν - θεωρητικά - μη συμβατά μηχανήματα ), αλλά πέρασε αυτό. Όσο για την αναβάθμιση σε επίπεδο hardware, ένας μέσος χρήστης δεν θα ασχοληθεί για πολλά πολλά χρόνια, εκτώς και αν τον τρώει ο ποπούλης του. Επαναλαμβάνω, i5 7ης γενιάς και τρέχει τα πάντα, απροβλημάτιστα. Πόσο μάλλον ένα θηρίο i7 τελευταίας γενιάς. Αναρωτιέμαι όμως, όταν οι macάδες αποφασίσετε να χώσετε περισσότερη μνήμη ή μεγαλύτερο system disc, πόσο εύκολο σας είναι και αν είναι πιο εύκολο απο εμάς τους winάδες ( όπου αγοράζουμε όποια μνήμη μας γουστάρει ή χωράει στο budget μας, τη κοτσάρουμε και τελειώσαμε ). Άντε το πολύ πολύ να κοιτάξουμε για ταχύτητα μνήμης και cas latency για να ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο με τις ιδιότητες του υπάρχοντος συστήματος.

Δεν διαφωνούμε και εγω από PC γράφω αυτη τη στιγμή (αν και πολύ θαθελα να μου έχουν πάρει ενα Mac στη δουλειά!).
με το Mac σαν hardware δεν μπορεί να ασχολείται ενας απλός χρήστης, δεν ανοίγει εύκολα ακόμα και αν θες να του καθαρίσεις τη σκόνη
απλά τον συνδέεις με περιφερειακά για κάνεις τη δουλειά σου. Τέλος.
take it or leave it, ενα πράμα όπως τα iphone vs android phone
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Όλες οι παραπάνω επιλογές, καλές είναι!
α. Nuc:
i7 με 4-5 κατοστάρικα!!!!!! Και τελικό κόστος το χιλιάρικο! ''Τούρμπο'' μηχάνημα με δυνατότητες πάνω από αυτές που ζητώ! Δηλαδή τώρα με έναν i3 4ης γενιάς και τα βασικά (αφού όπως γνωρίζετε η dell στα mini της έχει μόνο τα απαραίτητα! Να σκεφθείτε ότι δεν έχει την δυνατότητα πρόσθεσης 2ου ΗD αφού η μητρική της έχει μόνο 2 εισόδους για αυτόν τον σκοπό! Μία για τον κεντρικό δίσκο και μία για το dvd το οποίο φυσικά κατήργησα για να θέσω στην θέση του έναν δεύτερο δίσκο)! Παρόλα αυτά δεν έχω νοιώσει ότι έχω ελλείψεις ! Και από ταχύτητα είμαι ok και από δυνατότητες!
Άρα εδώ μπορώ να κάνω οικονομία με έναν i3 ή i5 το πολύ !

β. Η περίπτωση win all in one: Από αυτά που προτείνει ο αγαπητός abcd έχω δελεαστεί! Ειδικά αυτό: HP 27-dp1056nu 27" Touch (i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe Graphics/FHD/W11 Home) δείχνει πολύ καλή περίπτωση σε πολύ καλό κόστος! Γνωστό το λειτουργικό, μεγάλες δυνατότητες επεξεργαστή, οθονάρα αφής 27''! Και το καλό είναι ότι σε 5min το πολύ, θα δουλεύω!!!

γ. Περίπτωση mac! Εδώ πάλι είμαι ζεστός! Δύσκολη η μετάβαση στο απέναντι στρατόπεδο! Χρειάζεται κάποια περίοδος προσαρμογής, όμως ποιότητα στο φουλ παντού!!!!

δ. Η μόνη περίπτωση που δεν!!! Είναι η λύση laptop αφού ήδη υπάρχει σε 17'' και όνομα και σχετικά σύγχρονος, και δεν με βολεύει γιατί όπως αναφέρατε πολύ σωστά χρειάζεται σύνδεση με οθόνη μεγαλύτερη, τουλάχιστον 22'' ! Όμως αμέσως μετά την πρόσθεση της οθόνης, χρειάζεται επί πλέον πληκτρολόγιο, ποντίκι, οπότε γίνεται χαμός από συμπράγκαλα!

Βρίσκομαι λοιπόν μεταξύ της α της β και της γ περίπτωσης και παλεύω να αποφασίσω, όμως δεν μπορώ να πω: Αυτό είναι και τελείωσε! Έτσι δηλαδή όπως θέτετε τις απόψεις σας, όλες οι περιπτώσεις είναι ισάξιες για μένα!!!
Toτε αυτο που σου εγραψα πιο πανω......nuc και δυο οθονες (μια 24 για την πιο συχνη θεση και μια 22 για την δευτερη).
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903

:roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:

Βακη στη θεση σου θα εκανα το εξης:
Ψαξε μηπως υπαρχει δυνατοτητα να "δουλεψεις" εναν Mac για μερικες ημερες για να δεις εαν μπορεις να εξοικειωθεις (δες μηπως υπαρχει δυνατοτητα ενοικιασης ενος μηχανηματος,πηγαινε σε ενα internet cafe εαν βρεις με Mac,κανε ενα τηλεφωνο στα κεντρικα της Apple)
Εαν αγορασεις Mac να εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να μην βολευτεις
Για οποιοδηποτε λογο,δεν εχει σημασια ο λογος,αυτο που εχει σημασια ειναι οτι δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα
Και για να μην παρεξηγηθω
Δεν σου λεω οτι τα Mac δεν ειναι καλα.Το ιδιο πραγμα θα ελεγα και εαν δουλευες Mac και ηθελες να περασεις σε Win.Οι αλλαγες σε τετοια θεματα ειναι επισφαλεις

Μετα αγορασε αυτο που σου αρεσει και κανε τη δουλεια σου

Καλη αγορα
:)
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Μπορεί να κατεβάσει και έτοιμο στημένο το λειτουργικό του mac για χρήση σε virtual machine...
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Μπορεί να κατεβάσει και έτοιμο στημένο το λειτουργικό του mac για χρήση σε virtual machine...
Α!
Τελεια!
Εαν δουλευει σωστα,οριστε ακομη μια λυση
Ωραιος ο Αστροναυτης!
 



Μηνύματα
297
Reaction score
426
Ρε παρε μακ!! Θα παιρνω ολο το βραδυ!

Υ.γ. οπως τα βλεπω η καλυτερη επιλογη σου ειναι η α παντως για το θεμα φορητοτητας που θες.
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
και το surface που χρησιμοποιώ τα τελευταία 5 χρόνια έχει ακριβώς τα ίδια "ελαττώματα"
Ολα τα Apple εχουν τα ιδια "ελαττωματα"
Αυτο δεν ενοχλει τον κοσμο να τα αγοραζει
Εχουν πολλα αλλα καλα
Ειναι χιουμοριστικο το βιντεακι
 

Μηνύματα
1.570
Reaction score
64
Εγω θα προτεινα τα παρακατω... αν το εξτρα καλωδιο ρευματος και κομματι hardware ειναι προβλημα, τοτε σε all in one θα προτεινα το iMac M1.
To μονο ενοχλητικο με τα apple ειναι οτι δεν σηκωνουν καμμια αναβαθμιση... αυτο που πηρες με αυτο θα ζησεις...
Screen Shot 2022-07-07 at 21.14.37.png


... για οθονη δεν πολυεψαξα, μπορεις να δεις εσυ οτι σου αρεσει σε ιντσες, αναλυση, μπατζετ κτλ καλο θα ειναι νομιζω να εχει μια USB-C με power delivery για μελλοντικη χρηση (πχ ενα iPad M1 που μπορει να αντικαταστησει εν μερει και το mac mini 8-) λεμε τωρα ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.191
Μηνύματα
2.855.605
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top