Arendal sound vs. SVS;

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ωραία.
Βαλε και eq τώρα
Post automatically merged:

Ειναι -15db στα 15Hz, δεν θα κουνάει ο Godzilla, αλλά δεν πειράζει αν παίζει καλά παραπανω
Μια χαρά κουνάει και περισσότερο μπορώ να πώ. Ασε που δεν βρομίζει όλος ο χώρος με τις ουρές στο θεό που άφηνε το pb.

Ασε που ο Godzilla του 14 είναι κομμένος στα 30
και ο καινούργιος στα 22
FB_IMG_1571560528579.jpg

Post automatically merged:

Δεν στεκουν τα διαγραμματα σωστα βαση των δυνατοτητων τους.
Δεν γινεται το pb κλειστο να εχει καλυτερη αποκριση στο σημειο συντονισμου των πορτς....
Δεν γινεται τα arendal να ειναι ιδια με το pb 15-20 hz...
Τι να σου πώ αυτή τη συμπεριφορά είχε το pb.

Κλειστό
IMG-df2fa733b8d884c79eec1e01eec4c206-V.jpg


Ανοιχτό

IMG-f11943fab450eb5d01c66fda8f9441b3-V.jpg


Όλη αυτή η βρώμα χαμηλά το έκανε πολύ άσχημο ακουστικά στο χώρο.

Κατι που στα arendal δεν υπάρχει.

Γραφω από κινητό. Θα ανεβάσω σύντομα τα πάντα.

Πέρα από τα διαγράμματα η ταχύτητά του δεν έχει επαφή
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ασε που ο Godzilla
Προφανώς και δεν εννοούσα τις συγκεκριμένες ταινίες, αλλά γενικά ταινίες με περιεχόμενο κάτω απο τα 20Hz στα LFE.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Προφανώς και δεν εννοούσα τις συγκεκριμένες ταινίες, αλλά γενικά ταινίες με περιεχόμενο κάτω απο τα 20Hz στα LFE.
Κάτι θα ξέρεις.
Και εσύ το pb το αντικατέστησες με sb.

Το θέμα είναι τα 15 να παίζουν σωστά.
Αν ο χώρος δεν είναι κατάλληλος καλύτερα να μην υπαρχουν
Post automatically merged:

Χμμμ... Αν είχες πάρει ένα δεύτερο SVS τι αποτέλεσμα θα είχες άραγε;
Για αρχή δε μου χωρούσε δευτερο pb.

Εχω δοκιμάσει 3 svs και είπα να δοκιμασω και κάτι άλλο.

Μετα από αυτά που ακούω με τα arendal ο χαρακτήρας των svs δεν ταιριάζει στο χώρο και στα ακουσματά μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όλη αυτή η ενεργεια χαμηλά το έκανε πολύ ενοχλητικο στον ασχημο ακουστικά στο χώρο.

Κατι που στα arendal δεν υπάρχει.

Γραφω από κινητό. Θα ανεβάσω σύντομα τα πάντα.

Στα διαγράμματα spectro φαινεται η ταχύτητά αποσβεσης του χωρου αναλογως της ενεργειας που δεχεται.
fixed
Τα svs ωραια γραφουν free field και σε καλους χωρους....
Μαζι σου ειμαι υποψην ...ημουν σχεδον σιγουρος για του τι περιμενες να ακουσεις και ειναι λογικα ολα αυτα που παρατηρεις.... οπως και οτι το mode του ταβανιου απολυτα λογικα να επιμενει...
ο χωρος κυβερνα και εμεις προσαρμοζομαστε οπως μας οριζει ...παμε με τα νερα του αλλιως μας εκδικειται...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Κάτι θα ξέρεις.
Και εσύ το pb το αντικατέστησες με sb.
Επρεπε να έχω δυο ίδια. Και προτιμούσα το sb, προτιμώ ακρίβεια παρά δύναμη. Αλλά δεν πέφτω 15db κάτω στα 15Hz, πολύ μου φαίνεται.
Αν ο χώρος δεν είναι κατάλληλος καλύτερα να μην υπαρχουν
Δεν νομίζω, αλλά δεν πειράζει
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αλλά δεν πέφτω 15db κάτω στα 15Hz, πολύ μου φαίνεται.
Εντωμεταξύ τα 15 που τα βλέπεις?
Ίδια απόκριση με το pb ported.
Sealed ετρεξα μία φορά πριν το δώσω.
Και όπως βλέπεις στο spectro μόνο μία ουρά υπάρχει εκεί κάτω.
Post automatically merged:

Αν εξαιρέσουμε το mode του δωματίου στους 60 η απόκριση είναι αυτή που δίνει η arendal

Screenshot_20191020-131830_Chrome.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Επρεπε να έχω δυο ίδια. Και προτιμούσα το sb, προτιμώ ακρίβεια παρά δύναμη. Αλλά δεν πέφτω 15db κάτω στα 15Hz, πολύ μου φαίνεται.

Δεν νομίζω, αλλά δεν πειράζει
Κάτι δεν πάει καλά με τη μέτρηση του sealed svs σίγουρα. Είμαι σίγουρος ότι σε max spl δεν θα είχε τέτοια απόκριση με τίποτα ούτε υπήρχε περίπτωση για τόσο μεγάλη διαφορά στα 15 hz με eq1 τα arendal σε σχέση με το sealed svs.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ειναι -15db στα 15Hz, δεν θα κουνάει ο Godzilla, αλλά δεν πειράζει αν παίζει καλά παραπανω
Προφανώς και δεν εννοούσα τις συγκεκριμένες ταινίες, αλλά γενικά ταινίες με περιεχόμενο κάτω απο τα 20Hz στα LFE.
προφανως δεν ξερεις τι βαραει που βαραει και γιατι....αυτο το συμπερασμα βγαζει καποιος ....
....οταν θελουμε να δειξουμε κατι βαζουμε παραδειγμα που ισχυει .....

fixed
Τα svs ωραια γραφουν free field και σε καλους χωρους....
Μαζι σου ειμαι υποψην ...ημουν σχεδον σιγουρος για του τι περιμενες να ακουσεις και ειναι λογικα ολα αυτα που παρατηρεις.... οπως και οτι το mode του ταβανιου απολυτα λογικα να επιμενει...
ο χωρος κυβερνα και εμεις προσαρμοζομαστε οπως μας οριζει ...παμε με τα νερα του αλλιως μας εκδικειται...
η μαμα που τα βγαζει και τα δυο δειχνουν αυτο που βγαζει το rew...γιαυτο συμφωνει οσαν pb13 στα 20hz mode οπως το ειχε....και το arendal το δειχνει και με ολιγα db πιο κατω στο διαγραμμα τους...!!!!
Μια χαρα τα βλεπω τα διαγραμματα αφου το εχουν φτιαξει ετσι το arendal sub 2
Αν θελει καποιος 4-5hz μπορει να παρει power soud :lolsign:

Κάτι δεν πάει καλά με τη μέτρηση του sealed svs σίγουρα. Είμαι σίγουρος ότι σε max spl δεν θα είχε τέτοια απόκριση με τίποτα ούτε υπήρχε περίπτωση για τόσο μεγάλη διαφορά στα 15 hz με eq1 τα arendal σε σχέση με το sealed svs.
εχουν την κλιση εκεινη που δινει τα db χαμηλα το svs ....ενω στο arendal το κοβουν






Post automatically merged:

Το σημαντικο ειναι οτι στον ιδιο χωρο με ιδιο pre/pro και δια ιισοσταθμιση με ιδια καμπυλη ακους πολυ καλυτερα και την μουσικη σου, το οποιο ειναι και το ζητουμενο της αναβαθμισης σου :hi:
 
Last edited:



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ανα 5 db no smooth για να τα μελετας καλυτερα.
Post automatically merged:

παραλληλα να ανεβαζεις και waterfall ή spectrogram μια χαρα εισαι παντως
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, όλα αυτά γίνονται στο REW με δύο sub σωστά;

Άρα το συμπέρασμα μας είναι ότι έπρεπε απ' την αρχή να πάρεις δύο sub και όχι ότι έφταιγε το καημένο το svs... :idk:
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πήρες minidsp?

ααα ο δύσπιστος. όχι με το app είναι. ;)
Post automatically merged:

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, όλα αυτά γίνονται στο REW με δύο sub σωστά;

Άρα το συμπέρασμα μας είναι ότι έπρεπε απ' την αρχή να πάρεις δύο sub και όχι ότι έφταιγε το καημένο το svs... :idk:
φυσικά και έφταιγε το svs. αυτό όσο και να προσπάθησα δε το έφτανα ούτε στο ελάχιστο. Άσε που έχει πολύ πιο ωραίο γρήγορο μπάσο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
ααα ο δύσπιστος. όχι με το app είναι.
Μάλλον δεν κατάλαβες.
Να πάρεις. :biggrin:

(Εχεις μικροθεματάκια που λύνονται με το minidsp, μάλλον όχι με το app)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μάλλον δεν κατάλαβες.
Να πάρεις. :biggrin:

(Εχεις μικροθεματάκια που λύνονται με το minidsp, μάλλον όχι με το app)
Μου έχει στείλει ο @Περαστικός να δοκιμάσω. Περιμένω το software και κάτι καλώδια. και θα το βάλω στο παιχνίδι.

Δεν ξέρω με τέτοιο αποτέλεσμα να αξίζει η όλη μετατροπή και να χάσω και τα xlr.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Βλέπω μια ακύρωση 6-8db στα 28Hz και άλλη μια πιο πλατειά στα 70Hz, 6db περίπου. Αυτές δεν υπήρχαν πριν την ισοσταθμιση. Είναι αποτέλεσμα κακού software. :lolsign:

Θα ήθελα επίσης να δω Timing reference των σαμπ με τα main, αλλά και τα main σε μέτρηση μαζί με τα σαμπ.
Το σίγουρο είναι πως το svs με ανοιχτά τα ports δημιουργούσε σοβαρά θέματα. Με κλειστά μετρούσε καλά. Τώρα, με δυο κλειστά θα είναι καλύτερα σίγουρα.
Όταν ρυθμιστούν πλήρως.
Ίσως να μου έλειπε το 15-20Hz, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top