Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι, είναι όπως στο ανέκδοτο “γιατί δεν φοράς κράνος”.

Σε οποιοδήποτε σενάριο εκτός SHD και prepro, υπάρχουν αδύνατα σημεία. Το είπα και το ξαναλέω:
Δεν γίνεται.

Τα λέει και ο Εαρ πιο πάνω, δεν γίνεται και σωστά και κοψοχρονιά. Δεν γίνεται.

Και όλη αυτή την αντίδραση “ δηλαδή πρέπει να ξοδευτούμε για να ακούσουμε καλά” να την κοιτάξετε, πολυ κομμουνιστική μου φαίνεται.
Τι; Για όλα φταίει ο καπιταλισμός, οι κακές εταιρίες; γιατί δεν δίνουν τσάμπα επεξεργαστές και ισοστάθμιση στον λαό να ακούσει;

Θα πληρώσετε αν θέλετε σαμπ και σχετικά αξιοπρεπή ήχο. Το ελάχιστο είναι το Nad 758v3, το minidsp shd, η μικρή metric. Ίσως και κάποια ακόμα που μου διαφεύγουν. Αλλά θα πληρώσετε. Αυτοί που πληρώνουν δεν είναι μ@λάκες και εσείς έξυπνοι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έφυγε, τελείωσαν αυτά. :tongue:
To πρόβλημα δεν είναι να πληρώσουμε, αλλά το ότι έχουμε πληρώσει ήδη. Και έχουμε πληρώσει χοντρά, ενώ θα πρέπει να πουλήσουμε κοψοχρονιά. Οπότε, το ζητούμενο είναι, πως μπορεί να έρθει το υπάρχον δικό μου σύστημα ( ή του οποιουδήποτε ) να παίζει πιο κοντά στο σωστό. Απ'ότι κατάλαβα, δεν γίνεται. Άρα, πίσω στα τρίγωνα και ό,τι κάτσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάπου σας έχασα, ο NAD 758 με το Dirac, τί το χρειάζεται το minidsp σε περίπτωση που ζούμε στην παρανομία με μόνο ένα σαμπ;
Αν εχεις μόνο ενα σαμπ, δεν χρειάζεται mini dsp.
Αλλά μην γράφεις παρανομίες δημοσίως. :o
Post automatically merged:

To πρόβλημα δεν είναι να πληρώσουμε, αλλά το ότι έχουμε πληρώσει ήδη. Και έχουμε πληρώσει χοντρά, ενώ θα πρέπει να πουλήσουμε κοψοχρονιά. Οπότε, το ζητούμενο είναι, πως μπορεί να έρθει το υπάρχον δικό μου σύστημα ( ή του οποιουδήποτε ) να παίζει πιο κοντά στο σωστό. Απ'ότι κατάλαβα, δεν γίνεται. Άρα, πίσω στα τρίγωνα και ό,τι κάτσει.
Minidsp shd για δικάναλο, 1500€. Και πουλάς όλα τα άλλα, προ, dac, πούλημα. Θα πιάσουν κάποια χρήματα.

Δεν το βλέπω για πολύ ακριβό σενάριο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
saloni3.jpg


ή επειδή τα έπιπλα μπαίνουν μπροστά στα ηχεία ( αλλά εδώ φεύγω μακριά απο τον μπροστινό τοίχο ):

saloni3a.jpg


Οπότε, πάω σε αυτή τη λύση, βάζω και τα μονωτικά που είπε ο Κώστας και βλέπουμε.
Όπου mm, γράφτε cm :p
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Αυτό που περιέγραψα ως διάταξη απέχει έτη φωτός από το ιδανικό. Προφανώς δεν ψάνω μαγικές (τζάμπα) λύσεις ,ούτε και μαγικά...φίλτρα που είπε και Mr B.
Απλά αναρωτήθηκα ,αν ένα σετ απ τέτοιου τύπου με πολλούς περιορισμούς και υποχωρήσεις ,θα έδινε ένα έστω και ελάχιστα ανεκτό αποτέλεσμα.
Οχι.
Αν κατάλαβα σωστά θες να ενσωματώσεις δυο σαμπ σαν βάσης σε μόνιτορ ηχεία.
Οχι δεν θα παίξουν.
Οχι
Οχι

Καλύτερα θα παίξει χωρίς και με βινύλιο.
Η πλειοψηφία που ακούει άμπασα τι νομίζεις ότι είναι, χαζοί ή κουφοί;

Αν θέλετε να βάλετε μπάσο στην ζωή σας πρέπει να το κάνετε σωστά.
Τοποθετώντας τα σαμπ κάτω από τα ηχεία λύνεις (σχεδόν) το θέμα τοποθέτησης.
Αυτό που δεν λύνεις είναι τα ρουμ μοουντ, απλός θα μπουμάρει και θα σου σπάει τα νεύρα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κουβέντα κάνουμε, ίσως σε λάθος τόπο αλλά σε σωστό χρόνο, κι από μία κουβέντα πάντα έχεις κάτι να κερδίσεις.

Άρα καταλήγω στο συμπέρασμα πως το πιο "σωστό" δικάναλο σύστημα θα έχει ως επεξεργαστή μία συσκευή σαν το SHD Studio και ενεργά ηχεία με ψηφιακό interface.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οχι.
Αν κατάλαβα σωστά θες να ενσωματώσεις δυο σαμπ σαν βάσης σε μόνιτορ ηχεία.
Οχι δεν θα παίξουν.
Οχι
Οχι

Καλύτερα θα παίξει χωρίς και με βινύλιο.
Η πλειοψηφία που ακούει άμπασα τι νομίζεις ότι είναι, χαζοί ή κουφοί;

Αν θέλετε να βάλετε μπάσο στην ζωή σας πρέπει να το κάνετε σωστά.
Τοποθετώντας τα σαμπ κάτω από τα ηχεία λύνεις (σχεδόν) το θέμα τοποθέτησης.
Αυτό που δεν λύνεις είναι τα ρουμ μοουντ, απλός θα μπουμάρει και θα σου σπάει τα νεύρα.
Κακιασμένε... :tongue::tongue:
Post automatically merged:

Να ρε...για να μάθεις...
Ο Mr B δε μου κόβει τόσο απότομα τα φτερά ,όσο εσύ... :tongue:

Με προσεκτική τοποθέτηση σα να διαχειριζόσουν μεγάλα επιδαπέδια ηχεία.Αλλά περιορισμένο sweet spot ειδικώς για την απόκριση χαμηλού υπό συμβατική αρχιτεκτονική μονάδων - δηλαδή όχι λύσεις τύπου Kii,Dutch,Geithein,κ.ο.κ.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι, είναι όπως στο ανέκδοτο “γιατί δεν φοράς κράνος”.

Σε οποιοδήποτε σενάριο εκτός SHD και prepro, υπάρχουν αδύνατα σημεία. Το είπα και το ξαναλέω:
Δεν γίνεται.

Τα λέει και ο Εαρ πιο πάνω, δεν γίνεται και σωστά και κοψοχρονιά. Δεν γίνεται.

Και όλη αυτή την αντίδραση “ δηλαδή πρέπει να ξοδευτούμε για να ακούσουμε καλά” να την κοιτάξετε, πολυ κομμουνιστική μου φαίνεται.
Τι; Για όλα φταίει ο καπιταλισμός, οι κακές εταιρίες; γιατί δεν δίνουν τσάμπα επεξεργαστές και ισοστάθμιση στον λαό να ακούσει;

Θα πληρώσετε αν θέλετε σαμπ και σχετικά αξιοπρεπή ήχο. Το ελάχιστο είναι το Nad 758v3, το minidsp shd, η μικρή metric. Ίσως και κάποια ακόμα που μου διαφεύγουν. Αλλά θα πληρώσετε. Αυτοί που πληρώνουν δεν είναι μ@λάκες και εσείς έξυπνοι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έφυγε, τελείωσαν αυτά. :tongue:
Για να μην κοπιάζεις γενικεύοντας με πολιτικές προεκτάσεις,ο ίδιος θα τα σκάσω εάν κι εφόσον το κρίνω σκόπιμο για τις δικές μου ανάγκες και μόνο.Και θα εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι υπάρχουν εναλλακτικές - κατώτερες βεβαίως από την εμπλοκή...Trinnov - για όσους παραμένουν ανύπαντροι δικαναλικοί κι έτοιμοι να κάνουν πολλές διαφορετικές δοκιμές με προοπτική αποτυχίας στις περισσότερες μέχρι να κατέληγαν σε κάποιο αποδεκτό αποτέλεσμα.Είναι πολύ πιο εποικοδομητικές τέτοιες αναζητήσεις από τις αντίστοιχες καλωδίων και αντικραδασμικών.
To πρόβλημα δεν είναι να πληρώσουμε, αλλά το ότι έχουμε πληρώσει ήδη. Και έχουμε πληρώσει χοντρά, ενώ θα πρέπει να πουλήσουμε κοψοχρονιά. Οπότε, το ζητούμενο είναι, πως μπορεί να έρθει το υπάρχον δικό μου σύστημα ( ή του οποιουδήποτε ) να παίζει πιο κοντά στο σωστό. Απ'ότι κατάλαβα, δεν γίνεται. Άρα, πίσω στα τρίγωνα και ό,τι κάτσει.
Ή πιο...μπροστά με κοντινότερη θέση ακρόασης στο εγγύς προς μέσο πεδίο,ανάλογες διαστάσεις τριγώνου και εξισορρόπηση πλευρικών ανακλάσεων μέχρις ότου να κλειδώσει το κεντρικό είδωλον.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
To πρόβλημα δεν είναι να πληρώσουμε, αλλά το ότι έχουμε πληρώσει ήδη. Και έχουμε πληρώσει χοντρά, ενώ θα πρέπει να πουλήσουμε κοψοχρονιά. Οπότε, το ζητούμενο είναι, πως μπορεί να έρθει το υπάρχον δικό μου σύστημα ( ή του οποιουδήποτε ) να παίζει πιο κοντά στο σωστό. Απ'ότι κατάλαβα, δεν γίνεται. Άρα, πίσω στα τρίγωνα και ό,τι κάτσει.



Πάρε ένα τέτοιο να σωθείς.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
575
To πρόβλημα δεν είναι να πληρώσουμε, αλλά το ότι έχουμε πληρώσει ήδη. Και έχουμε πληρώσει χοντρά, ενώ θα πρέπει να πουλήσουμε κοψοχρονιά. Οπότε, το ζητούμενο είναι, πως μπορεί να έρθει το υπάρχον δικό μου σύστημα ( ή του οποιουδήποτε ) να παίζει πιο κοντά στο σωστό. Απ'ότι κατάλαβα, δεν γίνεται. Άρα, πίσω στα τρίγωνα και ό,τι κάτσει.
Κι εδω βρισκεται η πικρη αληθεια. Παρε Ναντ ο ενας, αγορασε ο αλλος, πουλα ο τριτος...Ναι ρε φιλε.
Μαγικα θελουμε να κανουμε με Λιγα λεφτα! Αν θελαμε να κανουμε καταθεση αμασητα δεν θα ρωτουσαμε εδω μεσα...
Σορρυ αλλα κανετε τον "Φούστη" με ξενους κωλους. :)
Αγαπητοι μου αυτες ειναι λυσεις μη εφικτες για πολλους. Κι οταν ζητειται πληροφορια και γνωση, αν δωθει με καλυτερο τροπο , τοτε ισως καποιος που δεν εχει πτυχιο αστροφυσικης να μαθει κατι νεο και να αλλαξει και σεταπ σιγα σιγα αν ειναι για καλο.

Μεχρι τοτε τριγωνα στην θεση ακροασης (παρεα με τριγωνα πανοραματος) και δικαναλο σεταπ...
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Ναι, είναι όπως στο ανέκδοτο “γιατί δεν φοράς κράνος”.

Σε οποιοδήποτε σενάριο εκτός SHD και prepro, υπάρχουν αδύνατα σημεία. Το είπα και το ξαναλέω:
Δεν γίνεται.

Τα λέει και ο Εαρ πιο πάνω, δεν γίνεται και σωστά και κοψοχρονιά. Δεν γίνεται.

Και όλη αυτή την αντίδραση “ δηλαδή πρέπει να ξοδευτούμε για να ακούσουμε καλά” να την κοιτάξετε, πολυ κομμουνιστική μου φαίνεται.
Τι; Για όλα φταίει ο καπιταλισμός, οι κακές εταιρίες; γιατί δεν δίνουν τσάμπα επεξεργαστές και ισοστάθμιση στον λαό να ακούσει;

Θα πληρώσετε αν θέλετε σαμπ και σχετικά αξιοπρεπή ήχο. Το ελάχιστο είναι το Nad 758v3, το minidsp shd, η μικρή metric. Ίσως και κάποια ακόμα που μου διαφεύγουν. Αλλά θα πληρώσετε. Αυτοί που πληρώνουν δεν είναι μ@λάκες και εσείς έξυπνοι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έφυγε, τελείωσαν αυτά. :tongue:

E P I C !!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451


Πάρε ένα τέτοιο να σωθείς.

 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774


Πάρε ένα τέτοιο να σωθείς.
Εγώ λέω να πάω σε κάτι τέτοιο:

Μπορείς να το πεις και ενεργό.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ή πιο...μπροστά με κοντινότερη θέση ακρόασης στο εγγύς προς μέσο πεδίο,ανάλογες διαστάσεις τριγώνου και εξισορρόπηση πλευρικών ανακλάσεων μέχρις ότου να κλειδώσει το κεντρικό είδωλον.
Άρα, κάτι σαν αυτό που είπε και ο Κώστας ( κόλλημα των ηχείων στον μπροστινό τοίχο ), μετακίνηση της θέσης ακρόασης προς το κέντρο του δωματίου ( =απομάκρυνση απο τον πίσω τοίχο ) και η εξισορρόπηση πλευρικών ανακλάσεων, υποθέτω με παθητικά μέσα (=απορρόφηση ή διάχυση )..? Πλησιάζω με τα σχέδια που ανέβασα παραπάνω ή μπα;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Minidsp shd για δικάναλο, 1500€. Και πουλάς όλα τα άλλα, προ, dac, πούλημα. Θα πιάσουν κάποια χρήματα.
Ναι βεβαίως.
Άλλη μια αγορά δικαναλου εν έτει 2020, που πόση ζωή να έχει; Σε εύλογο χρονικό διάστημα θα πρέπει να μπει κι αυτή στις αγγελίες.

Ο πατροπαράδοτος τρόπος του συνεχιζόμενος σφάλματος θα συνεχιστεί, παρά τις συμβουλές μας.

Κάποιοι θα δώσουν τα λεφτά για Minidsp shd για δικάναλο, 1500€, και δε θα δώσουν τα ίδια λεφτά για ένα Ναντ πολυκάναλο, για ποιο λόγο; Για καλύτερα Ντακ; Μη χε... Αηδίες στον κύβο.

Συνεχίστε να σκέφτεστε με δικάναλη λογική, και θα συνεχίσουν να αθροίζονται τα σφάλματα του παρελθόντος. Μια από τα ίδια, αλλά με σαμπ τώρα. Νταξ, ένα ένα τα βήματα, μην ξεφύγουμε..


Οι λογικές ακρόασης καλύτερου Ντακ, είναι λογικές δικαναλου. Αυτά δε στέκουν σε μια immersive πραγματικότητα, ούτε καν σε μια σωστή χρήση σάμπ.

Συνεχίζετε να εκτιμάτε την πχιότητα των Ντακ που θα εντάξετε στο σύστημα περισσότερο από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά του σωστού στησίματος, και αυτό το λάθος θα το πληρώσετε ξανά και ξανά, μέχρι να μάθετε το μάθημα.

Αδυνατειτε να κατανοήσετε ότι με όλα τα λεφτά "καλά" Ντακ θα παίζει χειρότερα το πακέτο "ηχοσύστημα χώρος" από ότι με υποδεέστερα ντακ αλλά με σωστή ισοστάθμιση χώρου, με τοποθέτηση των σαμπ στις θέσεις που πρέπει να μπουν τα σαμπ κι όχι κάτω από τα κυρίως ηχεία, και με πλήρη διόρθωση της ένταξης των σαμπ στο πεδίο του χρόνου και της συχνότητας.

Δηλαδή, για να το πάω στο δια ταύτα, με ένα Ναντ και 2 σαμπ θα έχετε καλύτερο τελικό αποτέλεσμα από ότι με τα σούπερ Ντακ που θέλετε και τους μαγικούς προενισχυτές με τις γλυκές μεσαιες...

Αλλάξτε προτεραιότητες. Ξεφύγετε από τις πατροπαράδοτες τακτικές του δικάναλου και μπείτε στο πνεύμα του εν δυνάμει πολυκάναλου με ντιρακ και πολλαπλά σαμπ ως απόλυτες προτεραιότητες.

Ειδάλλως, συνεχίζει η σωρεία των σφαλμάτων, σε ίδια λογική με τις δοκιμές καλωδίων ρεύματος...
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top