Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα κολλάς και τα δυο στον τοίχο, με μπασοπαγίδα απο πίσω τους, σε ισόπλευρο τρίγωνο.
Μετράς.

Αν χρειαστεί να μετακινήσεις, έστω και για να παίξεις και να δεις τι γίνεται, τα μετακινείς συμμετρικά., και τα δυο.
Αποκλειεται τα ηχεια να ειναι φτιαγμενα να παιζουν με πλατη στον τοιχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αποκλειεται τα ηχεια να ειναι φτιαγμενα να παιζουν με πλατη στον τοιχο.
Ρε τρελοκομείο, πρέπει κάποτε επιτέλους να καταλάβεις, πως μόνο κολλητά στον τοίχο ή μέσα σε αυτόν (on wall & in wall) παίζουν σωστά τα ηχεία.

Όλα τα ηχεία.

Όλα.


Διάβασε Τουλ λεμεεεεεεεεεεεεεε...

Άντε.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε τρελοκομείο, πρέπει κάποτε επιτέλους να καταλάβεις, πως μόνο κολλητά στον τοίχο ή μέσα σε αυτόν (on wall & in wall) παίζουν σωστά τα ηχεία.

Όλα τα ηχεία.

Όλα.


Διάβασε Τουλ λεμεεεεεεεεεεεεεε...

Άντε.
Παλι με βαζεις ρε Κωτσο να αντιπαρατεθω με τον μεντορα σου...

Πως γινεται ενα ηχειο με επιπεδη αποκριση στα χαμηλα να το κολλησεις στον τοιχο και να σου παιξει flat κατω απο το baffle step?Θα βαλεις τον Toole να με παρει τηλεφωνο να με μεταπεισει;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αυτα τα διαγραμματα διαβαζεις μεσα στα βιβλια;Ωραια εξηγηση-βοηθητικοτατη προς ολα τα μελη...:hunter:
Έλα, δες εδώ και αργότερα και πως δένεις κορδόνια.

Βαριέμαι ξανά και ξανά να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια.
Έχουν απαντηθεί, έχουν εξηγηθεί.

Ή θα δεχτείς αυτά που λέω ως σωστά, ή ψάξε να διαβάσεις. Δε τα ξαναεξηγώ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έλα, δες εδώ και αργότερα και πως δένεις κορδόνια.

Βαριέμαι ξανά και ξανά να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια.
Έχουν απαντηθεί, έχουν εξηγηθεί.

Ή θα δεχτείς αυτά που λέω ως σωστά, ή ψάξε να διαβάσεις. Δε τα ξαναεξηγώ.
Κωστα,δε ζητησα να μου εξηγησεις εμενα.

Το θεμα ειναι οτι σου εξηγω εγω γιατι δε συμφωνω αλλα εσυ επιμενεις.Κανενα προβλημα ρε φιλε.

Αλλα οχι να με γελοιοποιεις επειδη εδω αντιθετες αποψεις απο μερικες του Toole.Εδω και χρονια ειναι πολλοι που τις εχουν βγαλει λαθος αλλα εσυ κρατας τα ματια σου και τα αυτια σου κλειστα.Δικαιωμα σου...

Και να ξερεις οτι οποιοδηποτε βιβλιο,την επομενη μερα εχει παλιωσει...Αν δεν συνεχισεις να την ψαχνεις,οι αποψεις σου καταντανε απαρχαιωμενες!
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Κι εγώ τώρα θα ρωτήσω. Αυτό που περιέγραψε ο μπούτιας τις προάλλες ( και με οδήγησε σε πανικό, αλλά το ξεπέρασα :p ) περί baffle step ( λόγω της περιμετρικής εκπομπής του ηχείου μου ), μπορώ να το μαζέψω προσωρινά και μη αναμένοντας θαύματα, με ισοστάθμιση. Σωστά;

Σχετικά με μπασοπαγίδες που ανέφερε ο dimifoot τώρα, υποθέτω ότι είναι καλύτερο να περιμένω να κάνω τις μετρήσεις, να σας δείξω επακριβώς τί συμβαίνει και τότε να δούμε τί καλύτερο μπορώ να κάνω, όσο επιτρέπει βέβαια και η κοινόχρηστη χρήση του χώρου ως σαλονιού. Πολύ θα το ήθελα να έφτιαχνα μπασοπαγίδες όπως κάνει ο Ν.Κ., αλλά δεν με παίρνει για 40 εκατοστά βάθος, τι να κάνουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αλλα οχι να με γελοιοποιεις επειδη εδω αντιθετες αποψεις απο μερικες του Toole
Δεν θες βοήθεια, αυτογελοιοποιείσαι αν λες "απόψεις" αντίθετες των αποδεδειγμένων και μετρημένων και πιστοποιημένων του Τουλ, που τα λένε όλα τα μανιουαλ χρήσης όλων των σοβαρών μόνιτορ.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν θες βοήθεια, αυτογελοιοποιείσαι αν λες "απόψεις" αντίθετες των αποδεδειγμένων και μετρημένων και πιστοποιημένων του Τουλ, που τα λένε όλα τα μανιουαλ χρήσης όλων των σοβαρών μόνιτορ.
Παλι κανεις λαθος!

Εσυ μιλας για χωρους οπου η ηχητικη περιποιηση δεν ειναι περιορισμος και τα ηχεια ειναι ρυθμιζομενα ως προς την αποκριση τους.Εκει ναι-ειναι σωστα αυτα που λες.Σε ενα σπιτι ομως με τα κλασσικα μηχανηματα,αυτο που λες δεν παιζει!Συμφωνεις;
Post automatically merged:

Κι εγώ τώρα θα ρωτήσω. Αυτό που περιέγραψε ο μπούτιας τις προάλλες ( και με οδήγησε σε πανικό, αλλά το ξεπέρασα :p ) περί baffle step ( λόγω της περιμετρικής εκπομπής του ηχείου μου ), μπορώ να το μαζέψω προσωρινά και μη αναμένοντας θαύματα, με ισοστάθμιση. Σωστά;

Σχετικά με μπασοπαγίδες που ανέφερε ο dimifoot τώρα, υποθέτω ότι είναι καλύτερο να περιμένω να κάνω τις μετρήσεις, να σας δείξω επακριβώς τί συμβαίνει και τότε να δούμε τί καλύτερο μπορώ να κάνω, όσο επιτρέπει βέβαια και η κοινόχρηστη χρήση του χώρου ως σαλονιού. Πολύ θα το ήθελα να έφτιαχνα μπασοπαγίδες όπως κάνει ο Ν.Κ., αλλά δεν με παίρνει για 40 εκατοστά βάθος, τι να κάνουμε.
Το κολπο ειναι να μειωσεις τους 2 ρυθμους με τις μπασσοπαγιδες και με το χαμηλοτερο ρυθμο-που ειναι το μηκος του δωματιου-να παιξεις με τη θεση ακροασης.Ξεκινας με τη θεση στο 38% της αποστασης του μηκους και παιζεις απο εκει-ακομα και με το αυτι ειναι εντονη η διαφορα!
 




Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Αφού μάζεψα τα σαγόνια μου απο το χθεσινό πέσιμο στο πάτωμα, έρχομαι να ρωτήσω: έστω ότι κουλαντρίζω παθητικά τον χώρο και φτιάχνω φίλτρο ισοστάθμισης για τις δικές μου ανάγκες για να μαζέψω τα υπόλοιπα στραβά του χώρου. Το φόρτωμα του φίλτρου σε ένα προσέσορα ( π.χ. τον SHD που αν ψώνιζα, αυτόν θα έπαιρνα ) αποτελεί ασφαλή μεθοδολογία σύγκρισης του τρέχοντος εξοπλισμού ( προ και dac ) έναντι του προσέσορα?
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ρε τρελοκομείο, πρέπει κάποτε επιτέλους να καταλάβεις, πως μόνο κολλητά στον τοίχο ή μέσα σε αυτόν (on wall & in wall) παίζουν σωστά τα ηχεία.

Όλα τα ηχεία.

Όλα.


Διάβασε Τουλ λεμεεεεεεεεεεεεεε...

Άντε.
Αυτό πάλι πώς προέκυψε; Πολλές εταιρίες συστήνουν και μίνιμουμ απόσταση απ το πίσω όριο για να παίξουν πιο σωστά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Εφόσον έχουμε την δυνατότητα του αξιόπιστου eq και την τοποθέτηση μιας μπασοπαγίδας ανάμεσα στο ηχείο και τον τοίχο, παίζει καλύτερα κολλητά.
Οι προτεινόμενες αποστάσεις έχουν αναρτηθεί πολλές φορές με διαγράμματα.
Επισης καλή επιλογή είναι η μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο, αν θυμάμαι καλά πάνω από 2 μέτρα, αλλά δεν είναι συνήθως εφικτό στα περισσότερα σπίτια. Επίσης δεν είναι εύκολα εφικτό για πολυκαναλη μουσική με χρήση οθόνης, άρα δεν μας ενδιαφέρει καθόλου:p
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
αξιόπιστου eq
Και αφού είναι το δικό μου νήμα, ας ρωτήσω. Τί καθιστά ένα eq αξιόπιστο; Επιπρόσθετα, στη περίπτωση μη χρήσης subs ( που εκεί χρειάζεται κροσαρίσματα και απαιτείται είτε ένας προσέσορας, είτε ένα πολυκάναλο dac αν τα έχω καταλάβει σωστά; ), τί είναι αυτό που καθιστά επιβεβλημένη ( αν ισχύει κάτι τέτοιο ) την αγορά αποκλειστικού προσέσορα έναντι του pc μου για παράδειγμα; Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το jitter ( αν το σκέφτομαι σωστά ), αλλά πέραν αυτού;

πάνω από 2 μέτρα
Απο όσο έχω διαβάσει, λένε για έως ένα μέτρο ή παραπάνω απο 2.2 μέτρα και ότι εξαρτάται και απο το κάτω όριο αποκοπής του cross ( ή όπως το λένε; )
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εφόσον έχουμε την δυνατότητα του αξιόπιστου eq και την τοποθέτηση μιας μπασοπαγίδας ανάμεσα στο ηχείο και τον τοίχο, παίζει καλύτερα κολλητά.
Οι προτεινόμενες αποστάσεις έχουν αναρτηθεί πολλές φορές με διαγράμματα.
Επισης καλή επιλογή είναι η μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο, αν θυμάμαι καλά πάνω από 2 μέτρα, αλλά δεν είναι συνήθως εφικτό στα περισσότερα σπίτια. Επίσης δεν είναι εύκολα εφικτό για πολυκαναλη μουσική με χρήση οθόνης, άρα δεν μας ενδιαφέρει καθόλου:p
Διμιποδιε,με το eq βεβαιως και ξεπερνας το προβλημα αλλα και παλι δεν παυει να χρηζει επιμελεια ο τοιχος για τις τοσο βλαβερες πρωιμες ανακλασεις!
Post automatically merged:

Και αφού είναι το δικό μου νήμα, ας ρωτήσω. Τί καθιστά ένα eq αξιόπιστο; Επιπρόσθετα, στη περίπτωση μη χρήσης subs ( που εκεί χρειάζεται κροσαρίσματα και απαιτείται είτε ένας προσέσορας, είτε ένα πολυκάναλο dac αν τα έχω καταλάβει σωστά; ), τί είναι αυτό που καθιστά επιβεβλημένη ( αν ισχύει κάτι τέτοιο ) την αγορά αποκλειστικού προσέσορα έναντι του pc μου για παράδειγμα; Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το jitter ( αν το σκέφτομαι σωστά ), αλλά πέραν αυτού;



Απο όσο έχω διαβάσει, λένε για έως ένα μέτρο ή παραπάνω απο 2.2 μέτρα και ότι εξαρτάται και απο το κάτω όριο αποκοπής του cross ( ή όπως το λένε; )
Αστροναυτη,για το θεμα της τοποθετησης,ξερεις μερικα και ισως τα ξερεις λαθος.Διαβασε για sbir και θα σου λυθουν οι αποριες πανευκολα!
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Αστροναυτη,για το θεμα της τοποθετησης,ξερεις μερικα και ισως τα ξερεις λαθος.Διαβασε για sbir και θα σου λυθουν οι αποριες πανευκολα!
Nαι, απλά ανέφερα τί επικρατεί ως γενικός κανόνας. Δηλαδή, αυτό που διαβάζω είναι ότι π.χ. απαγορεύεται διά ροπάλου η τοποθέτηση μεταξύ ενός και 2.2 μέτρων.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top