Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ρε συ,τα εχεις κανει ολα αχταρμα!

Μην πειραζεις τπτ προς το παρων!

Κατσε διαβασε πρωτα το REW και μετα τις μετρησεις βλεπεις γιατι θες και διαβασμα και για ολα τα υπολοιπα!
Περιμένω κι εγώ το 'όφωνο για να ξεκινήσω τις μετρήσεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που πρέπει να κινηθώ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ακύρωση προκύπτει στη συχνότητα εκείνη, το 1/4 του μήκους κύματος της οποίας ισούται με την απόσταση απο τον πίσω τοίχο, λόγω της διαφοράς φάσης. Παράλληλα, το μικρό πλάτος της μπάφλας του ηχείου, δυσκολεύει τη κατάσταση προσέγγισης στον πίσω τοίχο και θα πρέπει να πλακωθώ ακόμα περισσότερο στα απορροφητικά, τα οποία μάλιστα δεν θα μπορώ να αποφύγω γιατί λόγω της προσέγγισης στον τοίχο και τον αποτελεσμάτων αυτής της κίνησης όχι σαν αποκοπή, αλλά ως πάχυνση άλλων συχνοτικών περιοχών.
Σίγουρα τα έχω κάνει αχταρμά. :p
Post automatically merged:

Άμα μπορούσε η απόσταση να ήταν το ήμισυ του ύψους για το δωμάτιο,θα υπήρχε αμοιβαία εξουδετέρωση με θεμελιώδη ιδιορρυθμό από το ύψος του δωματίου...Τέλος χρόνου.:Α
Άρα, 1.60 μέτρα. Θα πρέπει να τα πάρω αγκαλιά. :D
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Περιμένω κι εγώ το 'όφωνο για να ξεκινήσω τις μετρήσεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που πρέπει να κινηθώ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ακύρωση προκύπτει στη συχνότητα εκείνη, το 1/4 του μήκους κύματος της οποίας ισούται με την απόσταση απο τον πίσω τοίχο, λόγω της διαφοράς φάσης. Παράλληλα, το μικρό πλάτος της μπάφλας του ηχείου, δυσκολεύει τη κατάσταση προσέγγισης στον πίσω τοίχο και θα πρέπει να πλακωθώ ακόμα περισσότερο στα απορροφητικά, τα οποία μάλιστα δεν θα μπορώ να αποφύγω γιατί λόγω της προσέγγισης στον τοίχο και τον αποτελεσμάτων αυτής της κίνησης όχι σαν αποκοπή, αλλά ως πάχυνση άλλων συχνοτικών περιοχών.
Σίγουρα τα έχω κάνει αχταρμά. :p
Post automatically merged:



Άρα, 1.60 μέτρα. Θα πρέπει να τα πάρω αγκαλιά. :D
Ωραια.Ασχολησου και με αυτο.Ειναι οτι πρεπει για το ΣΚ.

REW
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Περιμένω κι εγώ το 'όφωνο για να ξεκινήσω τις μετρήσεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που πρέπει να κινηθώ. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ακύρωση προκύπτει στη συχνότητα εκείνη, το 1/4 του μήκους κύματος της οποίας ισούται με την απόσταση απο τον πίσω τοίχο, λόγω της διαφοράς φάσης. Παράλληλα, το μικρό πλάτος της μπάφλας του ηχείου, δυσκολεύει τη κατάσταση προσέγγισης στον πίσω τοίχο και θα πρέπει να πλακωθώ ακόμα περισσότερο στα απορροφητικά, τα οποία μάλιστα δεν θα μπορώ να αποφύγω γιατί λόγω της προσέγγισης στον τοίχο και τον αποτελεσμάτων αυτής της κίνησης όχι σαν αποκοπή, αλλά ως πάχυνση άλλων συχνοτικών περιοχών.
Σίγουρα τα έχω κάνει αχταρμά. :p
Post automatically merged:



Άρα, 1.60 μέτρα. Θα πρέπει να τα πάρω αγκαλιά. :D
Προτού τα εναγκαλιστείς,οφείλεις να κάνεις ανάλογες σκέψεις και ως προς την απόσταση που θα έχει η θέση ακρόασης από το οπίσθιο σ'εκείνη τοίχωμα...

Έχω και άλλες σκέψεις που θα μπορούσαν να σου προκαλέσουν...πανικό και όχι μόνο προσωρινά,αλλά τις κρατώ για να μην...αγχωνόσουν ασκόπως εφόσον δεν θα γινόταν να κάνεις κάτι. :Α
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Προτού τα εναγκαλιστείς,οφείλεις να κάνεις ανάλογες σκέψεις και ως προς την απόσταση που θα έχει η θέση ακρόασης από το οπίσθιο σ'εκείνη τοίχωμα...

Έχω και άλλες σκέψεις που θα μπορούσαν να σου προκαλέσουν...πανικό και όχι μόνο προσωρινά,αλλά τις κρατώ για να μην...αγχωνόσουν ασκόπως εφόσον δεν θα γινόταν να κάνεις κάτι. :Α
Μην τον τρομαζεις ασκοπα γιατι απο οτι καταλαβα προκειται για ενα οικογενιακο σαλονι.

Ασε να παρεις το θαρρος να μετρησει και ξεκιναμε απο εκει!

Θα γινει συμβιβασμος με την λιγοτερο βλαβερη λυση...
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Προτού τα εναγκαλιστείς,οφείλεις να κάνεις ανάλογες σκέψεις και ως προς την απόσταση που θα έχει η θέση ακρόασης από το οπίσθιο σ'εκείνη τοίχωμα...

Έχω και άλλες σκέψεις που θα μπορούσαν να σου προκαλέσουν...πανικό και όχι μόνο προσωρινά,αλλά τις κρατώ για να μην...αγχωνόσουν ασκόπως εφόσον δεν θα γινόταν να κάνεις κάτι. :Α
Οπως το βλεπω, έχω δύομισυ επιλογές: Απορροφητικό πίσω απο τη θέση ακρόασης με απόσταση είτε στα 50 εκατοστά που είμαι τώρα ( μεγαλύτερη απόσταση απο τα ηχεία, άρα μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους ) ή ~80cm απο τον πίσω τοίχο με είτε μικρότερη απόσταση των ηχείων απο εμένα ( άρα και μεταξύ τους ) ή πιο κοντά ( τα ηχεία ) στον μπροστινό τοίχο.

Όχι Μπούτια μ', μη μου πεις άλλα! Θα πέσω στα ψυχοφάρμακα!!!! χαχαχαχα
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.520
Οπως το βλεπω, έχω δύομισυ επιλογές: Απορροφητικό πίσω απο τη θέση ακρόασης με απόσταση είτε στα 50 εκατοστά που είμαι τώρα ( μεγαλύτερη απόσταση απο τα ηχεία, άρα μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους ) ή ~80cm απο τον πίσω τοίχο με είτε μικρότερη απόσταση των ηχείων απο εμένα ( άρα και μεταξύ τους ) ή πιο κοντά ( τα ηχεία ) στον μπροστινό τοίχο.

Όχι Μπούτια μ', μη μου πεις άλλα! Θα πέσω στα ψυχοφάρμακα!!!! χαχαχαχα
Umik
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040
ευρυζωνική απορρόφηση ηχείων σε ολόκληρη τη ζώνη όπισθεν των ηχείων.
Διέγραψα το ενδιάμεσο κείμενο, το οποίο μού φάνηκε ότι θα έπρεπε να έχει μπει ανάμεσα σε κόμματα. Σωστό ή λάθος? Κι αν είναι σωστό, τότε η πρόταση είναι, άραγε, μπασοπαγίδα καθ' όλο το μήκος της ακμής τοίχος/ταβάνι?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Άρα, στη περίπτωσή μου μήπως είναι καλύτερα να βγάλω τα ηχεία σε σημείο που να μπορώ να επιδράσω στον μπροστινό τοίχο με πιο λεπτά υλικά και όχι θηριώδεις μπασοπαγίδες; Δηλαδή, επιλύοντας τον τύπο για 28Hz, πρέπει όντως να έχω κολλητά το ηχείο στον τοίχο ( 29.5 εκατοστά, να βάλω 5 εκατοστά χονδρικά απο το πηνίο μέχρι τη μπάφλα, πάμε στα ~35 εκατοστά απο τη μπάφλα, δηλαδή 9 εκατοστά απο τη πλάτη του ηχείου). Δηλαδή, αν το έχω καταλάβει καλά, μήπως μπορώ να το κάνω να επηρεάζεται σε πιο εύκολα διαχειρίσιμες συχνότητες με υλικά πάχους έως 10, το πολύ 15 εκατοστών?
Το κατάλαβα καλά ή το πιάνω λάθος πάλι;
Ρε συ,τα εχεις κανει ολα αχταρμα!

Μην πειραζεις τπτ προς το παρων!

Κατσε διαβασε πρωτα το REW και μετα τις μετρησεις βλεπεις γιατι θες και διαβασμα και για ολα τα υπολοιπα!
Το μέλος Γιάνννηηηης είναι σα τη χαλαζμένη πυξίδα.
Δείχνει μονίμως προς τη λάθος κατεύθυνση.
Αυτό σαν "αρχή λειτουργίας" μπορείς να το εμπιστεύεσαι. ;)

Όπως έχω ξαναπεί, αλλά είσαι ψυχοβγάλτης μέχρι να το κάνεις, το ηχείο πρέπει να είναι κολλητά στον πίσω τοίχο, με μόνο λίγη απορρόφηση ανάμεσά τους. 5 πόντοι αρκούν. Και 2 πόντοι αρκούν, από το κοποπρεν ακουστικ.
Post automatically merged:

Επίσης, ανάμεσα σε ηχείο και γωνία, τι χωράει να μπει; Ένα σαμπ. Μπράβο, κερδίσατε.

Επίσης, πίσω από τη θέση ακρόασης, τι χωράει να μπει; Άλλο ένα σαμπ, καλά το φανταστηκες.
Post automatically merged:

Το sbir λυνεται και με μπασσοπαγιδες.Εγω επρεπε να εχω βυθιση στα 80hz περιπου αλλα απλα δεν ακουγεται.
Μπασοπαγιδες χρειάζεσαι αν έχεις μπάσο, και για να έχεις μπάσο χρειάζεσαι σαμπ.

Εσύ τι μιλάς τώρα, αφού δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω;
 
Last edited:

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
setup.jpg


Κώστα, πάνω που ετοίμαζα το ποστάρισμα της φωτό, είδα το σχόλιό σου!
Διάλειμμα για πειραματισμό. 157 απο τον πίσω τοίχο, 94 απο τους πλάγιους. Χύμα στο κύμα απο toe in και τρίγωνο ( μπήκε το χαλί και είναι δύσκολες οι μικρομετακινήσεις αλλά ήμουν και απαισιόδοξος... ). Για χαβαλέ τα έβαλα σε αυτή τη θέση, αναφορά μου έγινε. Απίστευτη σκηνή, το καλύτερο που έχω ακούσει απο αυτό το σύστημα μέχρι τώρα, τα ηχεία εξαφανίζονται. Για το κέντρο, δεν το συζητώ, καρφωμένο. Τα μπάσα όλως παραδόξως μου ακούγονται πολύ καλά και ας βρίσκομαι μέσα στη κακή κατά SBIR περιοχή. Καλύτερα απο ό,τι έχω ακούσει μέχρι τώρα. Το ωραίο είναι ότι ακούγεται πεντακάθαρα σε όλο το σπίτι.
Αλλά δυστυχώς δεν είναι λύση. Οπότε:

Όπως έχω ξαναπεί, αλλά είσαι ψυχοβγάλτης μέχρι να το κάνεις, το ηχείο πρέπει να είναι κολλητά στον πίσω τοίχο, με μόνο λίγη απορρόφηση ανάμεσά τους. 5 πόντοι αρκούν. Και 2 πόντοι αρκούν, από το κοποπρεν ακουστικ.
Εντάξει, το ariflex 5cm είναι φτηνό για να το τσιγκουνευτώ. Εκεί που είναι χωμένο το αριστερό ηχείο βέβαια αμφιβάλω αν θα στρώσει, αλλά δεν χάνω και τίποτα να δοκιμάσω. Έκανα παύση δεδομένου ότι έκλεισα το μικρόφωνο και θεώρησα σκόπιμο να κάνω καμιά μέτρηση και να δω ( δείτε ) που βαδίζω, αλλά θα ψωνίσω μέσα στην εβδομάδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Σε τόσο μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο (ιδανικά πάνω από 2μ), παίζει πρακτικά χωρίς τοιχωματικα όρια (φρι φιλντ τοποθέτηση) και φυσικά είναι σωστή.

Απλώς δεν την έχουμε τέτοια δυνατότητα σε τυπικούς χώρους...

Οπότε, πάμε στην ακόμα πιο σωστή τοποθέτηση, την on wall, και λήγει το θέμα διότι δεν μπορούμε να το κάνουμε in wall, αφού είναι γνωστό πως η απολύτως βέλτιστη επιλογή τοποθέτησης είναι μέσα στον τοίχο, εντοιχισμος.

Γνωστά, χάρη στον Τουλ, όλα τα ανωτέρω.
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Σε τόσο μεγάλη απόσταση από τον πίσω τοίχο (ιδανικά πάνω από 2μ), παίζει πρακτικά χωρίς τοιχωματικα όρια (φρι φιλντ τοποθέτηση) και φυσικά είναι σωστή.

Απλώς δεν την έχουμε τέτοια δυνατότητα σε τυπικούς χώρους...

Οπότε, πάμε στην ακόμα πιο σωστή τοποθέτηση, την on wall, και λήγει το θέμα διότι δεν μπορούμε να το κάνουμε in wall, αφού είναι γνωστό πως η απολύτως βέλτιστη επιλογή τοποθέτησης είναι μέσα στον τοίχο, εντοιχισμος.

Γνωστά, χάρη στον Τουλ, όλα τα ανωτέρω.
Ε, τώρα που γνωρίζω τουλάχιστον ένα καλό στήσιμο, μπορώ να πειραματιστώ πολύ πιο άνετα με το on wall.
Σήμερα λοιπόν και για λίγες ώρες ακόμη, το πρόγραμμα έχει υπολογισμούς και παιχνίδια!!

1574586531001.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Δοξασοιοθεός που τουλάχιστον σταμάτησες τις αηδίες με τα καβλώδια...

Αν μη τι άλλο, βλεπω και τρίγωνο νορμάλ κι όχι πανοράματος, με σωστές κλίσεις ηχείων.

Τα βασικά. Τα ρημάδια τα βασικά...

Υπ'οψιν, πως μόλις μπουν τα πράγματα σε μια σειρά, θα πρέπει να πετάξεις οποιοδήποτε καβλώδιο έχεις στο σεταπ που να μη γράφει μπελντεν ή μογκαμι στην ουγια.
Κι ας είναι πολύ φτηνό, ένα απλό παμφθηνο μπελντενάκι, ένα μογκαμάκι του δίευρου.
Διότι αν δε γραφει ένα από αυτά τα δύο ονόματα στην ουγια, θα δημιουργεί προβλήματα.

Θα με θυμηθείς κάποτε. ;)
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Δοξασοιοθεός που τουλάχιστον σταμάτησες τις αηδίες με τα καβλώδια...

Αν μη τι άλλο, βλεπω και τρίγωνο νορμάλ κι όχι πανοράματος, με σωστές κλίσεις ηχείων.

Τα βασικά. Τα ρημάδια τα βασικά...

Υπ'οψιν, πως μόλις μπουν τα πράγματα σε μια σειρά, θα πρέπει να πετάξεις οποιοδήποτε καβλώδιο έχεις στο σεταπ που να μη γράφει μπελντεν ή μογκαμι στην ουγια.
Κι ας είναι πολύ φτηνό, ένα απλό παμφθηνο μπελντενάκι, ένα μογκαμάκι του δίευρου.
Διότι αν δε γραφει ένα από αυτά τα δύο ονόματα στην ουγια, θα δημιουργεί προβλήματα.

Θα με θυμηθείς κάποτε. ;)
Βρε μανία με τα καλώδια! Αφού έχω πάψει να ασχολούμαι προ πολλού! Και είπα, δεν με χαλάει καθόλου η απομυθοποίησή τους, απλά θα πρέπει να το ακούσω εγώ ο ίδιος για να το πάρω απόφαση. Βέβαια, για μια ακόμη φορά θα πω ότι αυτό που ακούω απο χθες, κανένα καλώδιο δεν μου το προσέφερε, με τίποτα. Σίγουρα είναι ακόμα καρφωμένη στο μυαλό μου η ιδέα ότι σε αυτό που ακούω επιδρουν και τα καλώδια, αλλά μια δοκιμή θα με πείσει ( θα γίνει κι αυτό, κάτσε να ηρεμήσω λίγο με τον χώρο ).
Αυτό το στήσιμο το βλέπω να γίνεται το "καλό μου" για ιδιαίτερες ( πριβέ ) καταστάσεις, μακάρι να λειτουργήσει το εγχείρημα του κολλήματος στον τοίχο με απορρόφηση, αλλά έχει ανέβει αισθητά ο πήχυς. Επιτέλους ασχολούμαι με τη μουσική και όχι με το που θα βάλω τα ηχεία για να μην ενοχλούν τα αυτιά μου ή με το τί λείπει απο τη μουσική.
Βέβαια και σε αυτό το στήσιμο διακρινω λεπτομέρειες προς βελτίωση:
α) σίγουρα ο πισω τοίχος. Αν και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τον διαχειριστώ. Είμαι όμως ήδη στο "μέρα με τη νύχτα" σε σχέση με προχθές, Προφανώς όμως και ακούω κάποια διαφορά όταν μετακινούμαι μπροστά.
β) η πόρτα του δωματίου. Την έκλεισα και νιώθω ότι γεμίζει η εικόνα προς τα δεξιά, αλλά οι φωνές ακούγονται πιο σκληρές, όπως ακούγονται όταν επιδρούν (αρνητικά) οι ανακλάσεις. Κλασική συρόμενη με γυαλί.
γ) το πιο χτυπητό: η τηλεόραση. Παρατήρησα χθες ότι απο μεσαίες και πάνω ( δηλαδή φωνές, πιατίνια κ.ο.κ. ) ήταν "καρφωμένες" στη θέση της τηλεόρασης. Σήμερα λοιπόν κάλυψα τη τηλεόραση με φλις κουβερτούλα και διευρύνθηκε το βάθος της σκηνής, ενώ έχει γίνει πιο σαφής η πληροφορία χωρίς να γίνονται θαύματα βέβαια. Απο την άλλη, νιώθω σαν να έχει γίνει λίγο πιο μουντή η πληροφορία, σαν να έχασε κάτι απο τη "ζωντάνια" της. Μπορεί και να είχα συνηθίσει σε τονισμούς και να πρέπει να συνηθίσω. Με δεδομένη την απόσταση που έχουν τα ηχεία όμως, σκέφτομαι μήπως φτιάξω ένα (φορητό) ξύλινο πάνελ διάχυσης. Για το συγκεκριμένο στήσιμο, το σκέφτομαι καλά ως προς τη τηλεόραση;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Διάλειμμα για πειραματισμό. 157 απο τον πίσω τοίχο
(...)
Τα μπάσα όλως παραδόξως μου ακούγονται πολύ καλά και ας βρίσκομαι μέσα στη κακή κατά SBIR περιοχή.
Αυτή η απόσταση από τον πίσω τοίχο, σου δίνει μια ακύρωση περί τα 874 Hz. Όταν μετρήσεις θα το δεις. Για αυτό δεν σου πειράζει τα μπάσα.

Απίστευτη σκηνή, το καλύτερο που έχω ακούσει απο αυτό το σύστημα μέχρι τώρα, τα ηχεία εξαφανίζονται. Για το κέντρο, δεν το συζητώ, καρφωμένο.
Επειδή το τρίγωνο έγινε ισόπλευρο.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Επειδή το τρίγωνο έγινε ισόπλευρο.
Δεν αμφιβάλω ( ειδικά τώρα που ακούω έχοντας φτιάξει σωστά τις αποστάσεις για το ισόπλευρο, παίζει ακόμα καλύτερα απο χθες ). Ισόπλευρο τρίγωνο όμως έχω ξαναπιάσει, αλλά με τοίχο δεξιά και τζάμι αριστερά στα σημεία πρώτης ανάκλασης, τώρα μου φαίνεται λογικό που δεν μπορούσα να βρω ( εύκολα έως καθόλου ) τις θέσεις των ηχείων που θα μου έδιναν ένα σαφές κέντρο στην εικόνα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.520
Δεν αμφιβάλω ( ειδικά τώρα που ακούω έχοντας φτιάξει σωστά τις αποστάσεις για το ισόπλευρο, παίζει ακόμα καλύτερα απο χθες ). Ισόπλευρο τρίγωνο όμως έχω ξαναπιάσει, αλλά με τοίχο δεξιά και τζάμι αριστερά στα σημεία πρώτης ανάκλασης, τώρα μου φαίνεται λογικό που δεν μπορούσα να βρω ( εύκολα έως καθόλου ) τις θέσεις των ηχείων που θα μου έδιναν ένα σαφές κέντρο στην εικόνα.
Δεν ξεχνώ το τι έγραφες πριν απο ενα δυο χρόνια, ούτε την έπαρση του “ειδήμονα” που είχαν τα κείμενά σου.
Χαίρομαι πραγματικά που μπήκες στην διαδικασία και σιγά σιγά ανακαλύπτεις την πραγματικότητα. Και μπράβο σου που το κανεις δημοσίως, δίνοντας την ευκαιρία σε κακούς ανθρώπους σαν κι εμένα να σου κάνουν πλάκα.
:hi:

(Και εγω καλωδιάς ήμουν μικρός, μην νομίζεις...όχι σαν τον άλλον βέβαια, αυτός άλλαζε και πυκνωτές :gotcha: )

Εύχομαι και σε κάποιους άλλους τυφλούς που νομίζουν πως ξέρουν να περιγράψουν τον ελέφαντα, να κάνουν το βήμα της λογικής, να το πάρουν αλλιώς. Μόνο αυτοί θα κερδίσουν. Όλοι οι άλλοι θα χάσουν: και ο χαιεντοντήλερ τους θα χάσει τον πελάτη απο τις τακτικές τράμπες, και ο Εαρ θα χάσει την καθημερινή του γελωτοθεραπεία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top